Topicul politic - azi, Basescu

Moderator: administrator

User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Nu m-oi pricepe io la multe, ca de ma pui sa desfac o bujie sau o priza, imi prind urechile acolo, insa cand vine vorba de banii mei, sigur ma descurc in chiverniseala lor. Hai sa urmarim cifrele afacerii mele:
- in anul fiscal 2009, totalitatea sumelor varsate bugetului, prin contributii, taxe, impozite si altele asemenea, a fost de 59 270 de lei. Veti spune ca-i putin si n-am sa va contrazic, insa e o firma mica, cu doar patru angajati. In afara lor, firma a platit si rata pentru achitarea spatiului, in valoare de 4 200 de lei lunar, bani ce nu pot fi scazuti din contabilitate, urmand sa se amortizeze in douaj' de ani. Iata cum intr-un singur an a trebuit sa ma descurc din ce-mi ramanea dupa ce, din incasari, plateam nici mai mult, nici mai putin, de 109 670 de lei.
Abia acum m-apropii de Fae si ma-ntreb: cati plimbatori de hartoage dintr-un birou intr-altu' am salarizat? Pe cati ii platesc in continuare?

Cat despre Steinhardt, chiar ca-ti dau dreptate; ne pierdem vremea. O carte unica prin stil si conceptie, de neincadrat in tot ce s-a scris pana la el, o putem arunca linistiti la ghena culturii, ca de!... zice unii ca-i "filozof mediocru" - care-or fi aia?

Si-nc-un PS. O fi netul de ajutor, nu zic nu, insa atu-ul personal e acela ca eu chiar i-am citit pe astia, nu tre' sa gugalesc ca sa-mi fac o parere. :D

Acu' va las, tre' sa mai achit niscaiva angarale statului si apropo' de asta: ia intrebati-l pe neica Radu Bogdan, cam ce zicea tatal domniei sale despre munca "la stat", ca mie, unul, tare mi-a placut cum le-ntoarce din condei!
(Chapeau in fata tatalui dumitale, dom' Radu!)
Valentin Petrovici

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Valentin Petrovici »

Observ că matematica nu prea este grea cînd se face referire la raport bugetari privatizaţi. S-a ajuns la concluzia că la un număr oarecare de privatizaţi sunt atîţi bugetari. Corect. Dar vedeţi dvs. majoritatea bugetarilor deservesc întreaga populaţie a ţării. Nu numai privatizaţi. Prezidenţia, Parlamentul, Justiţia, Poliţia,Ministerele, Armata, Primăriile, nu deservesc numai privatizaţii.
Breee nea Mariane. Apoi observ că nu se doreşte să se vadă adevărul în totalitate cînd vorbim de criză. Toată beleaua cade pe bugetari. Hai să fim puţin serioşi. Şi bugetarii îşi au rostul lor în societate ca şi privatizaţi. Fără ei nu ar putea exista o societate. Nici sistemul privat nu ar exista. Că este prea umflat sistemul bugetar este adevărat. Dar tot cei de la putere şi de la fostele puteri l-au umflat. Cîţi din privatizaţi îşi plătesc dările corect fără alte tertipuri de gen balanţă măsluită sau alte tertipuri? Cîţi din ei folosesc munca la negru? Cîţi din privatizaţi întocmesc carnete de muncă angajaţilor cu date reale? Cîţi din ei plătesc dările angajaţilor la stat (C.A.S., şomaj etc).? Cîte licitaţii sunt organizate pe bune? Cîţi din privatizaţi folosesc chitanţe sau bonuri fiscale ( nu fac referire aici de proprietarii de bălţi)? De ce Aluminiu Slatina plăteşte curentul preferenţial (poate ştie Stolo)? Cîţi din privatizaţi au locaţii primite gratis sau pe nimic? De ce se admite ca unul precum Cocoş foloseşte spaţii publice pentru a cîştiga sute te milioane de euro (parcări)? De ce cînd este control la Europa, Dragonul roşu, Niro sau alte engrosuri dau bir cu fugiţi toţi proprietarii de standuri? De corecţi ce sunt? Cîţi din privatizaţi folosesc materialul care este prevăzut în contract? De ce mor soldaţi români prin Pakistan, Afganistan, Iraq sau fosta Iugoslavie cînd ei nu au ce căuta acolo( în acest locuri se papă bani nu glumă)? De cine trebuie să ne apărăm noi ca să cumpărăm acum nu ştiu cîte avioane de luptă? De ce este nevoie de avion nou pentru domnul preşedinte Băsescu? Ce face EBA la CE? Comerţ cu arme cine face? Vreun bugetar? Fratele lui Băse parcă este privatizat. Ar mai fi sute de milioane de de ce-uri. Acum îţi spun o întrebare de baraj? Cine au făcut şi fac cele mai mari evaziuni fiscale şi cele mai mari afaceri necurate ? Bugetarul sau privatizatul? Ce-ţi spun numele de Becali, Iancu, Coposu, Borcea, Neţoiu, Mititelu, Paşcani, Nicolae, Porumboiu, Columbeanu, Ţînţăreanu, Videanu, Bosînceanu, Prigoană şi alte mii de privatizaţi? Sau ce îţi spune clanu Clăparu, clanu Bercea , clanul Preda, clanul Cămătarilor, clanul Udi etc. Toţi ăştia îşi achită corect taxele? Îţi spune ceva lotul fotbaliştilor? Fraţii Becalii, Stoica, G. Popescu, Borcea, Copos etc? Cam care a fost suma? Îţi spun eu. Sute de milioane de euro. Tu ai impresia că tăind din pensiile amărîte ale bătrînilor se rezolvă situaţia? Ce vină au bătrînii şi copii de incompetenţa unora? Videanu a avut tupeul să facă cerere la C.E. pentru posibilitatea accederii la fondurile europene. Videanu ca mai toţi parlamentarii şi guvernanţii în primul rînd sunt privaţi şi apoi bugetari. Aici este buba Mariane . În evaziunea fiscală şi în economia subterană. Nu în sărăcirea oamenilor nevinovaţi. Mariane privatizaţii îşi desfac produsele nu numai privatizaţilor ci şi bugetarilor. Dacă nu mai sunt bani cui mai vindeţi voi marfa ? Presupun că lui Patroiciu. Rămîneţi cu ei îmi pare mie.
Şi în încheiere aş dori să te asigur că dacă aş şti că un singur bănuţ ar proveni din dările lui fae aş refuza salariul ştiind că sunt bani măsluiţi după cum el a recunoscut nu de mult. Dar sunt sigur că el nu-şi achită dările. Asta recunoscut tot de el.
Şi ca o concluzie să fiţi siguri că şi bugetarii au taxe de achitat la stat.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Nene, iar masluiesti cifrele, banuiesc intentionat !
Arunci anapoda cifre (contribuitii sociale, impozit pe profit, chirii/redevente etc).

Pt. stiinta dumitale :

- CAS inseamna fond de pensii, in principal. Secundar, diverse indemnizatii reparatorii : detinuti politici, stramutati etc care nu au primit alte feluri de compensatii
- CASS inseamna cheltuieli de sanatate; spitale, compensari de medicamente etc
- CS inseamna contriburii la fondul de somaj

Impozitul pe profit (ai platit asa ceva ?) sau impozit forfetar-dupa caz- merge la cheltuielile statului (salarii, achizitii, investitii etc.). dar aceasta pozitie bugetara este alimentata, in proportie de cca 80 %, de incasarile de accize si TVA. Ori, astea se retin de la toata populatia, nu de la "firmele privatizate".

Cu chiriile si redeventele nu-ti mai explic, ca n-au legatura cu subiectul.

Socoteste cati profesori de la scoala baiatului ai platit din impozitul pe profit, cati doctori pentru sotie, poate s-a mai incasat si ceva somaj, poate fiul are si alocatie, poate mai ai si matale ceva avantaje personale etc. Aduna, scade, socoteste, judeca, intelege si apoi...vorbeste.

Iti spun eu: din ce a platit FAE taxe la stat, nu-si plateste nici subventia la gigacaloria pe o luna. Iar copilul nu cred ca-ti convine sa-l trimiti la dl.profesor FAE, cel cu ortografia minunata, nici familia nu ti-o duci la dl. doctor FAE cand ii doare capul. Nici cand iti sparge hotul pravalia sau iti trage magraonul teapa, nu te duci la dom' caporal FAE. Iar daca ai vreo treba in justitie, nu te dai pe mana unuia ca FAE (desi poate ai merita!)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Doamneeeee!... ce-mi place cand imi ridicati mingea la fileu. :D
Am platit si impozit pe profit, si pe spatiu, si pe apa de ploaie (nu-i gluma!), problema-i alta, anume ca sumele nu au acoperire in nimic! Io-nteleg asa: nu ma duc la carciuma, cer o friptura si ospatarul ma ia la misto, imi scuipa-n farfurie, pentru ca asta face statul cu mine, imi cere bani pentru niste servicii pe care nu mi le ofera.
Dupa cum spuneam cu alta ocazie, eu nu-s capabil de teoretizari, vorbesc din ce stiu si ce traiesc, asa ca iata doua exemple din relatia mea cu "statul", primul fiind legat M.I.:
- Acum 8 ani, unul dintre asociati a instrainat marfa de 15 000 de Euro. Am facut plangere la politie, am oferit actele necesare, printre care si o declaratie de-a lui data in fata organului de cercetare, unde recunostea faptul ca si-a insusit bunurile societatii, plus inca doua, una adresata celor de la Protectia Consumatorului si alta pagubitului, in care-si lua angajamentul acoperirii pagubei. Ei bine, dupa ce a dat inscrisurile astea, individul a disparut. Alta, plangere, alta reclamatie la aceeasi sectie de politie. Cercetarile au durat 6 ani, fara rezultat, chit ca le-am spus si unde sa-l caute, ba chiar adresa exacta unde-l pot gasi (in Cluj). Alea-alea, cutare-cutare, anul trecut vine-n magazin o fatuca abia iesita de pe bancile Academiei de Politie, careia ii fusase repartizat dosarul. Stupoare!... in el nu mai era aproape nimic, nu tu declaratii, nu tu bonurile originale, nu tu copiile, nu tu inventarul, nimic in afara plangerilor noastre!!! Na operativitate, na serviciu in slujba cetatenilor!
- Acelasi M.I. acum patru ani, cand ni s-a furat marfa in valoare de sapte mii de lei (un singur colier de peste 100 de grame, aur de 18 kt, cu smaralde si safire). Hotul a fost surprins de camerele de supraveghere si cu cd-ul ne-am dus la politie - 'Da, lasati-l aici si vedem noi". La nici o saptamana, individul e prins in flagrant cand opera dupa acelasi tipic intr-un magazin pe Brezoianu. O colega de-a mea a mers la politie, l-a recunoscut in grup, a mai lasat inc-o declaratie, iar procurorul l-a pus in libertate, pentru ca urma sa plece-n conced'... Au trecut patru ani d-atunci, nu ne-a mai chemat nimeni, nu se mai stie nimic de dosar, de faptas, de...
Mai vreti? Va mai dau.

PS. Am chitantele-n fata: inca 11 370 de lei decartati la stat azi, ora incasarii 12,26 PM. Sa tot traiesti, nenica...
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Asa cum am promis, iata al doilea exemplu: relatia mea cu statul in materie de educatie.
- Cum unii dintre d-tra stiu deja, am o mandrete de flacau, care anul trecut intra la liceu. Normal, ca orice parinte, mi-am dorit s-ajunga la unul cat mai bun, insa asta tinea de media intre rezultatele notelor din anii scolari si cea a tezelor cu subiect unic. Stiti de ce n-a putut fi-meu s-ajunga la Sf. Sava, liceul cu media de admitere cea mai ridicata? Pentru ca in ciuda notelor excelente (10 - 10 - 9,82) la tezele nationale, avea media 7 la desen si la muzica! Iarasi ma veti intreba: de ce? Pai daca n-am vrut sa "cotizez"...

Alt P.S.: spuneti-mi daca vreti exemple si din sanatate, justitie, asigurari sociale, transporturi (bine, astea-s regii autonome)...
Valentin Petrovici

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Valentin Petrovici »

Mariane am văzut în foto mîndreţea de flăcău şi îi doresc sănătate multă şi noroc în viaţă alături de minunaţii săi părinţi. Dar sunt sigur că a fost născut la maternitate asistat de vrun doctor. Tot aşa mă îndoiesc că în aleasa lui educaţie profesorii nu au avut un cît de mic aport. Nu cred eu că băiatul nu are profesori de care sa fi fost ataşat. Sunt ferm convins că nu toţi au fost te talia celor de desen şi muzică. În sfîrşit. Nu trebuiec generalizate aceste întîmplări. Toţi avem exemple negative şi pozitive. Eu acum ce trebuie să mă supăr pe doctori că mi-am pierdut soţia? Sau că mi-am pierdut mama? Sau că am suferit atîtea operaţii? Din contră. Sunt foarte mulţumit de ei şi mă rog permanent pentru ei. Fata mea a urmat un liceu mai slăbuţ şi pînă a intrat la facultate au mai trecut vro trei ani. Acum este avocat. Ce ar trebui să fiu supărat pe profesori? Nu. Pe fată am fost supărat. Şi exemplele ca şi în cazul tău ar putea continua. Înclin să cred că duci o luptă tu cu tine. Încerci să te autoconvingi de o idee ireală.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

In fond sa nu credeti domniile voatre ca merg pana acolo incat s-o tin gaia-matzu: Basescu are dreptate... N-are! Sunt bani, fonduri, subventii, pomeni electorale de unde putea taia linistit, avand de partea lui nu doar legea ci si morala, insa forma asta de haiducie pe care o practica azi, adica sa ia de la saraci ca sa dea bogatilor, ma cam racaie-n ficati si atata sanatate sa aive el, doar cat i-am zis io de neamuri, de sfinti, de tot familionu.
Putea, nenica, sa ia exemplu ce si cum au procedat nu statele vestice, ci alea care au fost, ca si noi, in lagarul comunist. Unele (Polonia) au taiat la sange din pensiile fostilor demnitari comunisti si ale celor din aparatul represiv, altele (Slovacia) au umblat in banii care subventionau televiziunea de stat - pai ce mama dracului, platim o institutie care nici macar nu-i in stare sa faca un buletin de stiri corect, obiectiv?!!! De salarizarea in mediul bugetar nici nu merita sa fac vorbire, cata vreme un sofer cu studii medii ia un salariu de 3 600, iar un medic rezident nu spera la mai mult de 1 200! Subventiile in regiile autonome merg in proportie de 80% catre fondul de salarii - alta nesimtire. Cehia a schimbat intregul personal judecatoresc in 6 luni! La noi se taraganeaza reforma de la Revolutie si justitia a devenit un antonim pentru dreptate!
Dom' Petrovici, ma-ntrebati daca stiu de licitatiile trucate? Pai cine o face? Privatul? Nu, bugetarul! In sarcina cui cade recuperarea sumelor datorate statului de "lotul fotbalistilor", nu-i tot un bugetar responsabil cu asta?
Da' gata, ca mai tarziu o sa va exemplific cum s-a judecat delapidarea a peste 5 milioane de euro in dosarul Romsilva, pana atunci s-aveti o zi buna!

PS. 'tu-l in nara de mamut, sa-i ia el maica-mii din pensia de veteran? Sta-i-ar in gat! Si lui, si alora care fac legi de cacat, si celor care le-au votat!
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

Valentin Petrovici wrote: .... Încerci să te autoconvingi de o idee ireală.
Pilda basescului cu ala slabu` care-l tine in spinare p-ala grasu a dat roade :evil: Si asta unde, intr-un grupuscul de oameni care s-au cunoscut fiind socializati de aceiasi "nebunie": pescuitul! Daca indivizii unei astfel de colectivitati au inceput sa se urasca intre ei (sa nu-mi ziceti ca numai va "duelati" in vorbe scrise si ca ve-ti ramane prieteni pe vechie, uniti d-un amarat de pestuc s-un mal de apa, nu va cred!). Acest om si-a demonstrat inc-odata renumele ca el este imbarligatorul suprem,otraveste totul, pacat de generatiile traitoare acum in Romania!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Marian BARUTZ wrote: Daca indivizii unei astfel de colectivitati au inceput sa se urasca intre ei (sa nu-mi ziceti ca numai va "duelati" in vorbe scrise si ca ve-ti ramane prieteni pe vechie, uniti d-un amarat de pestuc s-un mal de apa, nu va cred!).
Si ca sa fim in clar: io n-am sa-i urasc nicicand pe oamenii alaturi de care am stat la un pahar pe malu' garlii, indiferent de ce si cum voteaza, indiferent de ce fac si cum isi castiga painea. Ne putem lovi-n pareri, pentru ca nivelarea ideilor a fost apanajul unor vremi trecute - sper - si polemica, cata vreme-i purtata in termeni care nu lezeaza, e benefica, fiind chiar un liant alaturi de pasiunea pe care o amintiti.
Parerea mea.
Valentin Petrovici

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Valentin Petrovici »

Marian BARUTZ wrote:
Valentin Petrovici wrote: .... Încerci să te autoconvingi de o idee ireală.
Pilda basescului cu ala slabu` care-l tine in spinare p-ala grasu a dat roade :evil: Si asta unde, intr-un grupuscul de oameni care s-au cunoscut fiind socializati de aceiasi "nebunie": pescuitul! Daca indivizii unei astfel de colectivitati au inceput sa se urasca intre ei (sa nu-mi ziceti ca numai va "duelati" in vorbe scrise si ca ve-ti ramane prieteni pe vechie, uniti d-un amarat de pestuc s-un mal de apa, nu va cred!). Acest om si-a demonstrat inc-odata renumele ca el este imbarligatorul suprem,otraveste totul, pacat de generatiile traitoare acum in Romania!
Domnule Bărutz sunt ferm convins că nu o să ajung să - mi feresc privirea de cineva cînd vom fi iar pe baltă. Din contră voi ridica paharul în cinstea oricui coleg. Cum spune şi Marian fiecare cu părerea lui. Referitor la îmbîrligare aşa este. Peste tot aşa a făcut. Dar sunt convins că la noi nu o să aibă succes. Pe noi nu ne uneşte politica sau hoţiile sau şmecheriile sau furtişagurile. Noi suntem uniţi de omenie, de natură,de o deltă, de o baltă, de o Dunăre, de un Ostrov, de amintiri, de povestiri, de realitate, de fantezie, de un şpriţ poate nu de firmă dar curat, de un ceaun, de o saramură şi altele. Sunt prea multe că să se reuşească să fim îmbîrligaţi. Asta este tot o părere pesonală.
Cît priveşte lotul fotbaliştilor. Mariane cei implicaţi adică fraţii Becalii, Stoica, G. Popescu, Borcea, Copos şi ceilalţi vinovaţi nu sunt bugetari. Se încearcă recuperarea pagubei. Aseară vorbea ceva pe la posturile de televiziune despre evaziune şi economia subterană. Cam ăîn jur de 47 miliarde de euro. APĂI DACĂ NICI ASTA NU ESTE O SUMĂ IMPORTANTĂ CE SĂ MAI ZIC?
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

cezar wrote:1. Intrebare de la delegatia FMI : cum puteti sustine veniturile bugetare, daca (conf.statisticilor oficiale romanesti) incasati acciza numai pe 1/3 din produsele petroliere transportate pe calea ferata si (aproape) 0 pentru cele care trec prin conducte si pe cale navala ?
Raspuns min.finante: .........
Pentru ca afara l-a intrebat presa acelasi lucru, ministrul de finante s-a declarat "impotent".
2. Intrebare FMI adresata min.economiei: credeti ca este posibil ca sa se deconteze (in 7 luni) de la Bugetul de Stat borduri in lungime de 58 mii km (aproape o data si jumatate circumferinta Pamantului la ecuator), acestea sa se monteze in cca 9 luni, cand la o tara cu randamentul Germaniei, asta ar dura 7-8 ani ?
Raspuns min.finantelor : ......
Despre administratia de stat
Total de acord cu toate „de ce-urile” si „exemplele” colegilor Petrovici si Adar :evil:
Referitor la „administratia de stat” iata si a mea parere:
Populatia umana activa (simplificand la maximum) poate fi impartita in 3 mari categorii:
1. -- cei cu „darul competitiei” – cauta sa se afirme in lumea competitionala privata, incepand cu „umilul fermier” si terminand cu „marele patron”.
2. -- cei fara „darul competitiei” dar cu respect fata de sine, profesie si locul de munca – parte din ei cauta sa se afirme in „administratia de stat” muncind cinstit si cu daruire (sa zicem 33%)
3. -- cei fara „darul competitiei” dar si fara respect fata de sine, profesie si locul de munca - parte din ei cauta sa supravietuiasca tot in „administratia de stat” unde au ajuns „prin usa din dos” (sa zicem 66%)
Cei de la pct. 1. sunt „motorul societatii” realizatorii PIB-ului.
Cei de la pct. 2. sunt „administratorii societatii” realizatorii bunului mers al acestuia.
Cei de la pct. 3. sunt „cancerul societatii” in sensul ca paraziteaza pe cei de la 1. si 2. + contribuie din plin la „demobilizarea acestora” determinandu-i pe primii la „smecherii” iar pe ultimii la „delasare”.
Cand vorbim despre inutilitatea administratiei de stat, doar cei de la pct. 3. pot veni in discutie, ei ar trebui sa „dispara”. Dar .... de la turci, fanarioti, comunisti si pana in prezent, administratia de stat a fost locul „caldut de existenta” al acestei categorii, adica vorbim de o traditie „seculara” in istoria neamului.
Cine crede ca o astfel de traditie poate fi desfiintata in cativa ani sau 1-2 decenii, se inseala amarnic.
Dar si un inceput trebuie sa existe, ca altfel „vom muri de cancer” :evil: :evil: :evil:
Iata cateva exemple:
-- Min. invatamantului, analizand personalul din minister, a afirmat: „lucrez efectiv cu 15% dintre ei, restul se autointretin, se autoperpetueaza” :shock:
-- intr-o comuna „vai de mama lui” in schema platita a primariei, pe langa multi altii se regasesc: director Cam. cultural (care camin nu exista din 1990), bibliotecara (biblioteca n-a existat niodata), „expert agricol”, „expert funciar”, si alti experti asemeni, toti vajnici sateni, cu „studii aprofundate” :shock:
Iar daca cele citate mai sus sunt reale (si n-am niciun motiv de indoiala), atunci situatia este cu adevarat de groaza :o :shock: :shock:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by laloi »

Marian BARUTZ wrote: Daca indivizii unei astfel de colectivitati au inceput sa se urasca intre ei (sa nu-mi ziceti ca numai va "duelati" in vorbe scrise si ca ve-ti ramane prieteni pe vechie, uniti d-un amarat de pestuc s-un mal de apa, nu va cred!). Acest om si-a demonstrat inc-odata renumele ca el este imbarligatorul suprem,otraveste totul, pacat de generatiile traitoare acum in Romania!
Uff, desi mi-am promis sa nu mai scriu in topicul asta, nu ma pot abtine :mrgreen: : ura e mult spus, sincer eu nu port decat un sentiment de pica, si aici o sa scriu cu majuscule, desi nu e frumos pe un forum, DOAR FATA DE VOTANTII DIN STRAINATATE (stabiliti pe acolo, nu cei in vizita :D ), subliniez, DOAR (NUMAI FATA DE), ca sa nu existe interpretari... Conationalii care locuiesc loco sunt mai mult sau mai putin loviti de decizia votului lor, dar il iau direct in barba. Poate nu e o opinie f democratica, sigur nu e, dar nici situatia ca unii care stau cu burta la soare la Miami Beach sa-mi hotarasca mie soarta pe Mamaia Beach nu-mi pare prea ok...
Si chestia cu imbarligatorul sef, daaa, mare dreptate aveti... e doctor docent in domeniu....
PS. Tocmai am vazut la tv cum Dna Ritzi venea de la Viena unde a nascut... no comment
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by rebeu »

Image
Adar Marian wrote:...
ia intrebati-l pe neica Radu Bogdan, cam ce zicea tatal domniei sale despre munca "la stat", ca mie, unul, tare mi-a placut cum le-ntoarce din condei!
(Chapeau in fata tatalui dumitale, dom' Radu!)
Trăim (virtual) şi după moartea fizică prin ce-am lăsat lumii: copiii, nepoţii, scrierile în care ne-am exprimat ideile, etc...

Îi mulţumesc lui Marian că a avut răbdare să citească ceea ce tata a considerat că nu-i bine să se piardă. Prin el şi tata mai trăieşte un pic.

Dacă sunteţi curioşi (şi mai ales răbdători) puteţi citi ce-a scris aici.
Image
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Eugen Fetes »

Boc propune ca semn de recunostinta sa se tipareasca un timbru cu
Basescu.
Se duce Basescu, deghizat, la un oficiu postal, sa vada cum se vinde
timbrul.
- Nu se vinde, spune functionarul.
- De ce?
- Nu se lipeste.
Cere Basescu un timbru, scuipa pe lipici, il pune pe un plic si-i arata
functionarului:
- De ce spui ca nu se lipeste? Uite, se lipeste!
- Da, spune functionarul, dar toti scuipa pe partea cealalta.
0745578278
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

Eugen Fetes wrote:Boc propune ca semn de recunostinta sa se tipareasca un timbru cu
Basescu.
Se duce Basescu, deghizat, la un oficiu postal, sa vada cum se vinde
timbrul.
- Nu se vinde, spune functionarul.
- De ce?
- Nu se lipeste.
Cere Basescu un timbru, scuipa pe lipici, il pune pe un plic si-i arata
functionarului:
- De ce spui ca nu se lipeste? Uite, se lipeste!
- Da, spune functionarul, dar toti scuipa pe partea cealalta.
Bag sama Eugene ca nu prea citesti p-acili-sa, bancul a fost "dat pe post" de subsemnatul in 10 mai si pe topicul corespunzator :evil: . O sa-ti cer drepturi de plagiat :lol: :lol: :lol:
Locked

Return to “CAFENEA”