Protocol ANPA - RNP

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Protocol ANPA - RNP

Post by Petru Burian »

E bine de aflat si avut in vedere.
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=341
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
adrian25
Posts: 47
Joined: 15 Mar 2010, 17:53

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by adrian25 »

se putea sa nu se inatample una ca asta? :evil: , era prea frumos sa fie adevarat, problema e ca s-au dat amenzi inainte ca protocolul sa fie semnat, pe 1 mai s-au dat amenzi pe lacul bolboci ca s-a pescuit fara autorizatie de la ocolul silvic moroieni....... acum le-au facut sa fie si legale? :evil:
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by laurentiu_sonia »

In protocol scrie ca este valabil de la data semnarii. Teoretic, cine are permis ANPA 2010 datat inainte de 4 mai 2010 are voie sa pescuiasca in toate apele care apartineau de ANPA la momentul obtinerii permisului. ma insel oare?
Sa auzim de bine!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by valic »

ma-ndoiesc .......... puteai pescui pana la aparitia protocolului ........ parerea mea .........
Valic
0744 644 368
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by nicu stan »

adrian25 wrote:se putea sa nu se inatample una ca asta? :evil: , era prea frumos sa fie adevarat, problema e ca s-au dat amenzi inainte ca protocolul sa fie semnat, pe 1 mai s-au dat amenzi pe lacul bolboci ca s-a pescuit fara autorizatie de la ocolul silvic moroieni....... acum le-au facut sa fie si legale? :evil:
Daca aveati rabdare sa parcurgeti protocolul pina la capat ati fi vazut ca el a fost semnat de Romsilva pe 19-04-2010 si de ANPA pe 21-04-2010 deci el era in vigoare in data de 01-05-2010.
Nu ca as fi de acord cu ce scrie in protocol deoarece spune lucruri care se bar cap in cap unele cu altele din legea 317 dar cei care au fost sanctionati pe 01-05 au fost sanctionati fegal conform protocolului doar ca acest protocol mi se pare abuzuv si nelegal.
Sfatuiesc pe cei sanctionati sa actioneze in instanta procesul verbal de amenda.
Chiar daca prin protocol ANPA da in administrare apele de munte catre RNP acesta nu poate legal sa ceara nici o taxa suplimentara.
Conform HG Nr.1016/2008 care reglementeaza cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură; tariful pentru pescuit sportiv este de 30 lei (CV permis emis de ANPA si eliberat prin asociatii) si merge direct la bugetul statului.
Romsilva daca incaseaza bani o face abuziv si este obligat s-ai verse la bugetul statului.
adrian25
Posts: 47
Joined: 15 Mar 2010, 17:53

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by adrian25 »

"Daca aveati rabdare sa parcurgeti protocolul pana la capat" ca si mine....., la punctul VIII se specifica: "prezentul protocol s-a semnat astazi 04.05.2010, in 2 exemplare originale, cate unul pentru fiecare dintre parti si INTRA IN VOGOARE CU DATA SEMNARII." datele mentionate de dv sunt datele la care au primit nr de ordine si au fost inregistrate de fiecare institurie in parte.
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by nicu stan »

Cu scuzele de rigoare mia scapat punctul VIII am citit direct sub el.
Aveti perfecta dreptate. oricum tot ce am spus exceptind data ramine valabil din punctul meu de vedere.
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by nicu stan »

Azi am intrat pe site la ANPA si:Surpriza mare!!
A disparut protocolul cu RNP-ul.
Oare de ce????
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by PETER »

Nici siteul ANPA nu poate fi accesat..........
La voi se poate?
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by cezar »

PETER wrote:Nici siteul ANPA nu poate fi accesat..........
La voi se poate?
...nici de la mine !
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by rebeu »

De la mine merge. http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=17

L-am salvat si la mine aici.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by nicu stan »

L-au pus din nou sa vedem ce modificari au survenit in el.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by valic »

problema este daca se mai cere o taxa in plus fata de cea de 30 platita la ANPA, le pescuitul ,pe raurile lor ................. aflate in administrare
Valic
0744 644 368
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by danutz »

Eu nu sunt jurist, dar iata propria mea gandire, de inginer, si mai rau:
Citez din protocol:
VI 4.4 Pescuitul recreativ sportiv in habitatele natirale din apele de munte se exercita in baza : reglementarilor in domeniul pescuitului; permiselor emise de ANPA si a reglementarilor stabilite de administratorul acestora.
4.5 La emiterea permiselor, autorizatiilor sau altor documente de pescuit comercial sau recreativ sportiv a resurselor acvatice vii din Romania, ANPA va avea in vedere competentele teritorial-geografice definite mai sus, precum si prevederile prezentului Protocol de delegare.

Din cate inteleg eu din cele de mai sus, ANPA este singura autoritate din domeniu care poate sa elibereze permise autorizatii si documente pentru pescuit (este alegerea si problema ANPA daca sunt gratuite sau pe bani, dar nimic nu e moka) , tinand tot-odata seama de reglementarile RNP-ROMSILVA.

Vin apoi cu def din dex a cuvantului reglementare:
REGLEMENTÁRE, reglementări, s.f. Acțiunea de a reglementa și rezultatul ei. ♦ Ansamblu de norme juridice aplicabile într-un anumit domeniu. ♦ Operație de stabilire a acestor norme. – V. reglementa. Sursa: DEX '98 |

Practic reglementarea presupune stabilirea unor reguli (nr de capturi, dimensiuni, nr de ace, etc...) si nu taxe si permise.
Deci, concluzia mea, permisul emis de ANPA este valabil si in aceste ape, fara plata unor anumite taxe. Necesitatea unor altor documente dect cele emise de ANPA nu este stipulata.

Va rog sa ma contraziceti daca gresesc, nu trebuie sa traiesc inchis in carapacea mea de cunostinte.

Cu stima!
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by Petru Burian »

danutz wrote:VI 4.4 Pescuitul recreativ sportiv in habitatele natirale din apele de munte se exercita in baza : reglementarilor in domeniul pescuitului; permiselor emise de ANPA si a reglementarilor stabilite de administratorul acestora.
Stimati colegi
In zona noastra fiind destule ape salmonicole, procedeul “istoric” a fost intotdeauna urmatorul:
-- Romsilva stabileste care sunt cursurile de apa accesibile pescuitului sportiv.
-- stabileste modul de pescuit si captura maxim admisa /zi.
-- stabileste costul “bonului” pt. pescuit, care poate fi / 1 zi; 2 zile; 3 zile; 1 saptamana.
-- nr. bonurilor este limitat / cursul de apa, functie de “fondul piscicol” existent.
Romsilva fiind administrator, are acest drept si nu vad de ce ar proceda altfel, acum. :roll: :roll:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by nicu stan »

Taxa pentru pescuitul recreativ sportiv este stabilita de HG 1016/2008 acolo se specifica clar ca taxa de pescuit sportiv este de 30 lei si se achita direct catre bugetul statului intr-un cont de trezorerie.
Daca Romsilva incaseaza bani o face ilegal.
Nimic nu reglementeaza ca Romsilva sa incaseze bani,nici citi bani poate incasa si nici cum ii depune la bugetul statului.
Sincer mie unu nu mi se pare normal sa incaseze bani atita timp cit nu exista baza legala.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by Petru Burian »

nicu stan wrote:Nimic nu reglementeaza ca Romsilva sa incaseze bani,nici citi bani poate incasa si nici cum ii depune la bugetul statului.
Sincer mie unu nu mi se pare normal sa incaseze bani atita timp cit nu exista baza legala.
VI 4.4 Pescuitul recreativ sportiv in habitatele naturale din apele de munte se exercita in baza : reglementarilor in domeniul pescuitului; permiselor emise de ANPA si a reglementarilor stabilite de administratorul acestora.
Eu chiar nu inteleg :o ce-i subliniat cu rosu nu este destul de clar :?:
Chiar vreti cate o lege pt. fiecare "situatie in parte" :?: si asa avem prea multe si nimeni nu se mai descurca in ele. De aceea nu se face nimic in tara asta. Orice soliciti sau vrei sa faci, raspunsul standard este "legea nu este clara" sau "lipsesc normele de aplicare a legii" :evil:
Si uite asa am ajuns ca tot "boborul" sa stea si sa astepte legi, reglementari si ordonante :evil: de nici la buda nu vom merge fara ele.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by nicu stan »

Petru Burian wrote:
nicu stan wrote:Nimic nu reglementeaza ca Romsilva sa incaseze bani,nici citi bani poate incasa si nici cum ii depune la bugetul statului.
Sincer mie unu nu mi se pare normal sa incaseze bani atita timp cit nu exista baza legala.
VI 4.4 Pescuitul recreativ sportiv in habitatele naturale din apele de munte se exercita in baza : reglementarilor in domeniul pescuitului; permiselor emise de ANPA si a reglementarilor stabilite de administratorul acestora.
Eu chiar nu inteleg :o ce-i subliniat cu rosu nu este destul de clar :?:
Chiar vreti cate o lege pt. fiecare "situatie in parte" :?: si asa avem prea multe si nimeni nu se mai descurca in ele. De aceea nu se face nimic in tara asta. Orice soliciti sau vrei sa faci, raspunsul standard este "legea nu este clara" sau "lipsesc normele de aplicare a legii" :evil:
Si uite asa am ajuns ca tot "boborul" sa stea si sa astepte legi, reglementari si ordonante :evil: de nici la buda nu vom merge fara ele.
Domnu Burian
Nu am vrut sa va supar,mi-am expus si eu punctul de vedere daca v-am deranjat va rog sa ma iertati,Dar daca cititi cu atentie HG 1016/2008 veti vedea ca nimeni nu poate pune taxe in plus peste taxa fixata de legiuitor. Protocolul are puterea unui protocol si nu poate subordona o lege organica.

Dupa cum spunea Danutz mai sus:
Vin apoi cu def din dex a cuvantului reglementare:
REGLEMENTÁRE, reglementări, s.f. Acțiunea de a reglementa și rezultatul ei. ♦ Ansamblu de norme juridice aplicabile într-un anumit domeniu. ♦ Operație de stabilire a acestor norme. – V. reglementa. Sursa: DEX '98 |

Practic reglementarea presupune stabilirea unor reguli (nr de capturi, dimensiuni, nr de ace, etc...) si nu taxe si permise.
Deci, concluzia mea, permisul emis de ANPA este valabil si in aceste ape, fara plata unor anumite taxe. Necesitatea unor altor documente dect cele emise de ANPA nu este stipulata.

Va rog sa ma contraziceti daca gresesc, nu trebuie sa traiesc inchis in carapacea mea de cunostinte.

Inclin sai dau dreptate.
Inca o data va rog sa ma iertati daca v-am deranjat,eu combateam doar la subiect .
Pe viitor promit sa fiu mai restrins in postari.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by Petru Burian »

D-le Nicu Stan
Nici vorba de suparare.
1 -- Dar apele salmonicole sunt "mai aparte" si necesita o multime de interventii pt. mentenanta.
2 -- ANPA nu are "putirinta" sa le execute, deci le da in "grija" celor care au facut acest lucru zeci si zeci de ani. Prin urmare Romsilva realizeaza o "valoare adaugata" acestor ape, le estimeaza potentialul piscicol si in functie de anumite criterii stabileste si cantitatea de peste ce poate si extrasa din apele respective => acele bonuri de pescuit, cu dublu rol: recuperarea unor cheltuieli si limitarea "epuizarii" fondului piscicol.
Exemp. Ani la rand (ca slujbas la Apele romane) am "pastorit" raul Gurghiu, practic de la izv. la confluenta cu Muresul. Inainte de 1989 era o splendoare. Avea practic zonele pastravului si a lipanului + zona mrenei si a cleanului + zona scobarului. Liceul silvic fiind in loc. Gurghiu, tot cursul acestei ape era "ca un material didactic" din p.d.v al amenajarilor pe cursul de apa + pastravarie la Lapusna pt. repopulare. Pescuitul era pemis pe baza de bonuri cumparate de la cantoanele Romsilva si costau 5 lei/zi/pers./1 lanseta, sau multiplii de 2, 3, 5 zile. Nimeni nu se scandaliza, desi permisul AJVPS era obligatoriu. Chiar si in aceasta situatie bine reglementata si fara "presiunea pescaresca" de azi (masini putine, etc.), erau ani in care nr. de bonuri prestabilit, se epuiza la jumatatea sezonului, dupa care "pas" pescuit pe Gurghiu. Interesant ca in acele vremuri, cand "ecologismul" era in fasa, nimeni nu se scandaliza, si nu cauta "chichite in lege" pt. a prinde tot ce misca in respectivul rau.
3 -- Prin Protocolul de delegare catre Romsilva, ANPA incearca sa drege o scapare majora, referitoare la apele de munte, prin prevederile de la cap. III., al. 3.1., 3.2., 3.3. si 3.4.
Fiti sigur ca in baza “protocolului” sunt prevazute si conditiile in care Romsilva va reglementa pescuitul recreativ, inclusiv formalitatile legate de plata, utilizarea fondurilor astfel obtinute, etc., etc.
4 -- Era si cazul unei astfel de reglementari si am tot “vorbit” de acest aspect, avand in vedere “explozia” de pescari sportivi, invazia de cabane in astfel de zone, traficul auto ca pe “bulevard”, etc.
Si iata cum si altii “s-au luminat” revenind la cele ce am spus (in alta forma) aici:
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=19&t=315
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Protocol ANPA - RNP

Post by nicu stan »

Din pacate protocolul nu are nici macar anexe,daramite reglementari cum spuneti dumneavoastra,nici gind.
Daca ar fi reglementat cumva incasarile de catre Romsilva in vreo anexa ANPA-ul nu ar fi semnat acest protocol intrucit ar fi contravenit legilor in vigoare.
Asta este tara lui Papura Voda,oricum acest protocol a fost semnat prin impunere de catre Romsilva care a venit cu el la ANPA fara anexe si cu "ordin de sus" si cind pun asta stiu ce vorbesc.
Eu nu contest ca Romsilva face investitii si ca are ginduri bune privind apele de munte dar conform legi nu poate incasa nici o taxa.
Cred ca mai repede la modificarea legi ar fi trebuit sa se agite cei de la Romsilva nu la impunerea unui protocol incomplect care nu specifica(nici nu avea cum)in nici un fel ca ei ar putea incasa vreo suma si care ar fi aia.
Nici pe site-ul celor de la Romsilva nu exista nimic referitor la taxarea pescuitului recreativ sportiv pe ape de munte din "atentie 2007."
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”