Topicul politic - azi, Basescu

Moderator: administrator

Locked
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

costin stefanescu wrote: ce hal de oameni erau prin parlament, :lol: :lol: tare de tot
Si ce te face sa folosesti verbul la timpul trecut? Astia de acum sunt mai buni, mai rasariti?
Ce naiba, dom'le, pe unul l-au adus din arest la sesiunea de deschidere a lucrarilor Senatului (sau a Camerei Deputatilor, nu mai stiu sigur), asa ca am scapat dracu sh-am dat de ta-so!
murphy
Posts: 30
Joined: 27 Oct 2009, 17:32

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by murphy »

Sfatul cel de taină

Noaptea îşi lăsase deja mantia neagră asupra Cotrocenilor când o maşină cu geamuri fumurii intră pe poartă, în timp ce jurnaliştii care încă mai zăboveau pe-acolo fură poftiţi să plece la casele lor.

În biroul prezidenţial, preşedintele fredona o manea în timp ce pe uşă intră Aliodor Manolea şi Patapievici. Manolea îmbrăcat casual în blugi, cămaşă violetă şi la gât un lanţ de galbeni ţigăneşti. Patapievici în costum şi, evident cu papion la gât. Băsescu se opri din fredonat şi îi pofti să ia loc.

-Hă, hă ce cămaşă tare ai Aliodoare. Vezi să nu te deoache vrăjitoarele care au fost la Congres la PSD hă, hă, hă.

-Staţi linişitit că nu au reuşit. Doar v-am scos preşedinte şi acolo.

-Hă, hă, hă lasă glumele. V-am chemat aici că am e discutat treburi serioase.

Se aşezară cu toţii. Preşedintele luă cuvântul.

-Aliodoare, am nevoie de ajutorul tău nenică. Mă bântuie flacăra violet.

-Păi care e problema? Vrei să te scot preşedinte şi la PNL?

-Hă, hă, hă, tot ai chef de glume. (Apoi pe un ton serios). Nu ar fi rău deloc, hă, hă hă!

-Facem tot ce putem să iasă Cataramă atunci.

-Aliodoare, dar eu am altă treabă acum. Că tot ascultându-l pe Florin Salam mă gândeam să-mi schimb şi eu priorităţile în viaţă. Să-mi trăiesc viaţa că cine ştie cât mai am.

-Ei dom’ preşedinte, nu-i problemă. Aliodor rezolvă orice boală.

-Da’ cine-o zis de boală? Hă, hă, hă.

-Şuţu!

-Păi şi tu crezi toate păsărelele blogerilor? Hă. Hă, hă, ai stat degeaba atât timp lângă mine. Nu ai învăţat nimic. Poate nu doar şcoala scoate tâmpiţi, hă, hă, hă.

-Bun, şi atunci? întrebă Aliodor. Care e problema.

-Uite Aliodoare, sunt primul in cei 99% de care vorbea Horică, hă, hă, hă…..

Patapievici se uită întrebător şi confuz pe deasupra ochelarilor şi îşi rearanjă papionul negru fără să scoată niciun cuvânt.

-Da vreau şi eu să număr banii în linişte că duşmani e mulţi şi e toată ziua cu ochii pe mine. Vreau să evadez vreo două luni prin Caraibe.

-Foarte bine, şi eu ce pot să fac.

-Păi simplu, tu trebuie să faci astfel încât românii să nu-şi dea seama că sunt plecat atâta timp şi păsăricile să nu intuiască ceva. Fă şi tu o vrajă acolo şi fă-mă să apar la tv din când în când chiar dacă sunt plecat. Se poate?

-Se poate orice domnule preşedinte. Dar ce vreţi să spuneţi în acele apariţii?

-Hă, hă, hă, mă doare în….cot, ca să vorbesc frumos. Eu sunt plecat în Caraibe. Nu contează ce zic.

-Domnule preşedinte, vă rog frumos, această atitudine denotă o delăsare viscerală care nu se integrează deloc bine mentalul colectiv mult prea sumar al vorbitorului individual de limbă română, intervenii Patapievici cu condescendenţă.

-Hă, hă, hă Horică, păi aici intri tu în joc hă, hă, hă. Când Aliodor mă face să apar la televizor, a doua zi dai un interviu şi îmi dai dreptate hă, hă, hă, nu că sunt genial?

-Cu alte cuvinte va trebui să intervin prin genialitatea mea şi să încerc să demonstrez consistenţa ontologică a conceptelor pe care le veţi emite la televizor unui receptor incapabil să înţeleagă toate implicaţiile filosofico-morale pe care acestea le presupun.

-M-ai pierdut Horică hă, hă, hă. Nu te mai înţeleg. Dar cred că da, cam asta trebuie să faci.

-Bine, domnule preşedinte, vă rog să luaţi act e faptul că eu îmi voi asuma acest rol cu stahanovism şi voi stârni chiar şi invidia tovarăşului Iliescu.

Uşa se deschise brusc şi Elena Udrea intră val-vârtej în biroul preşedintelui. Fără a-i băga în seamă pe Manolea şi Patapievici se îndreptă chiar spre biroul Preşedintelui.

-Traiane, nu mai pot, Traiane fă ceva!

-Ce doreşte sufleţelul tău, păsărică, hă, hă, hă.?

-Am fost să inagurez pârtia de ski şi mi-a intrat tocul cizmelor Prada în zăpadă şi mi s-a rupt, nu mai pot Traiane, nu mai pot.

Şi dă să plângă.

-Lasă păsărică că îţi iei altele hă, hă hă.

-Nu asta-i problema, Traiane. Eşti un insenibil! Problema e că au râs jurnliştii de mine, Traiane fă ceva că nu mai pot. Înebunesc!

-Calmează-te păsărică, se rezolvă cumva. Aliodoare, ştergele filmele hă, hă, hă

-Nu pot dom’ preşdinte.

-Cum nu poţi Aliodoare, eu de ce te plătesc?

-Pentru că alea îs aparate electronice şi vrăjile au efect doar asupra oamenilor.

-Traiane sunt ruinată, nu mai pot. Aliodor nu poate face nimic.

-Stai păsărică, se rezolvă cumva dacă asta vrea sufleţelul tău.

-Asta vrea!

-Horică, mai scrii la EVZ?

-Evident, domnule Preşedinte, condeiul meu măiastru poate scrie oriunde.

-Scrie atunci şi spune ceva. Găseşte o filosofie a tocului şi scoate-o pe păsărica asta din rahat.

-Se rezolvă.

-Mulţumesc, dragule, ştiam că mă pot baza pe tine. Mă duc acasă la Cocoş.

-Stai tu că mai am o treabă cu tine, hă, hă, hă.

-A păi atunci stau cu plăcere.

Elena Udrea ieşii din biroul lăsând uşa deschisă.

-Aliodoare mai am o treabă cu tine.

-Să auzim.

-Mă seacă blogerii hă, hă, hă. Îs mai răi ca jurnaliştii. Uite cocălarii îşi văd de problemele lor cu banii fără număr, femeia cea mai tare şi duşmanii care îi urăşte da’ nu se bagă în politică. Ori bloggeri ăştia se bagă peste tot.

-Bun, şi eu ce să fac?

-Taie-le inspiraţia hă, hă, hă. În loc să scrie politică, să poteze şi ei pe blog manele cu Florin Salam.

-Bun da, blogerii e mulţi şi eu nu mă dau pe net. Cum facem. De unde ştiu cui să-i tai inspiraţia.

-Păi îţi zic eu.

Băsescu îşi deschise laptopul şi începu să navigheze de la blog la blog.

-Hai aici să vezi şi tu fiecare blog în parte şi notează-ţi numele.

-Vin, vin.

Patapievici era deja plictisit la culme. Băsescu observă acest lucru.

-Horică, cu tine am terminat. Poţi să pleci. Nu uita de tocul lui Nuţi şi de ce ţi-am spus să faci.

-Da, domnule preşedinte. Vă salut cu cordialitate! Apoi plecă

-Deci Aliodoare. Începe cu ăştia de la No Băsescu Day. Ăştia-mi fac zile fripte. Apoi Mogulu’, ăsta parcă nu are familie şi scrie zilnic pe blog. Mai taie-i din elan.

-Tăiem elanul nicio problemă.

-Apoi umblă şi pe la inpiraţia lu’ Sebra, Ioan Usca….

-Da ăşti-s infoensivi. Nu sunt Aliodoare. Sebra e şi ea cu No Băsescu Day şi Ioan Usca îi are în blogroll pe toţi cei de la No Basescu. Deci e un element periculos.

-Dar e teolog, uitaţi, are şi blog teologic.

-Aliodoare, revinoţi. Eu te plătesc pe tine şi nu invers hă, hă, hă. Aşa că ascultă-mă. Deci, apoi vezi fă ceva şi cu Lilick, cu Ada Rus, Chat Noir, Deceneu, George Serban, Alexandru Marin…

-Da ăsta-i tânăr, n-are el treabă.

-Aliodoare, chiar mă enervezi. Pentru mine, orice tânăr care nu e manelist şi nu a ieşit tâmpit din şcoală e un duşman!

-Bine.

-Apoi, Victor Ionescu, Cristian Lisandru, Simion Cristian, Evergreen, Geanina Lisandru, Teo Negură, Gabriela Savitsky, Hobbitu,…

-Păi ăştia e poeţi.

-E poeţi, deci nu de tâmpiţi, deci e duşmani. Care e problema?

-Niciuna.

-Bun. Apoi Transildania, Ghilotina de campanie, DSN, Dispecer blogosfera şi pe Caius.

Aliodor începu să râdă.

-Da’ Caius e doar pe locul 2000 si ceva în Zelist. N-are trafic.

-Nu contează măi. Ăştia de la No Băsescu Day îi dau zilnic ping-uri. În două săptămâni e în primii 100 şi îşi va da arama pe faţă, adică va scrie împotriva mea.

-Cum ziceţi domnule preşedinte.

-Apoi Ana Saliste ca a lasat un comentariu foarte dur la adresa lui Horica. Ha, ha, ha, am uitat sa-i spun lui Horica de acel comentariu ha, ha, ha.

-Se mai intampla. Aveti multe pe cap.

-Deci le tai furtunul cu inspiraţie?

-Tăiem.

-Bun. Du-te de te pune pe treabă că eu acuma am o treabă cu Nuţi.

-Aaa, si nu uita Aliodoare. Uite de la Cristina poti sa cumperi un cadou pentru sotia ta. Eu i-am cumparat lu’ Nuti si i-a placut mult.

Nu ştiu prin ce minune, dar a doua zi niciunul dintre aceşti blogeri nu scrisese nimic.

Acest text este un pamflet. Pe cei care s-ar putea simti lezati ii rog sa il ia ca atare.

http://danpatrascu.eu/
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

murphy wrote: ...
Acest text este un pamflet. Pe cei care s-ar putea simti lezati ii rog sa il ia ca atare.
Offffffffff, da` multe vorbe mai are un pamflet :mrgreen:
Altfel, "mondenii" sa traiasca! Umoru-i la fel de rar :oops:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Excelent editorialul de vineri al lui Cartarascu din Evenimentul Zilei.
Concluzia lui: sunt liberal, toata fiinta mea imbratiseaza doctrina liberalismului modern, as vrea din tot sufletul sa-i votez, pacat ca liberalii nostri nu ma lasa s-o fac.

PS. Nu stiu cum s-aduc linck-ul in pagina, lectura v-ar oferi tuturor, indiferent de simpatiile politice, un bun prilej de meditatie.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by rebeu »

Ăsta e articolul?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Miyagi »

FFFRRRAAATTTIIIILOOOOOOOOOORRR! TRAIM INTR-O TZARA IN CURS DE CIVILIZARE SAU NU?
Eu unul m-am saturat sa ma prostituez ca asa vor guvernantii. Auzi si tu la Ponta! Se bate cu toata lumea pentru obligativitatea votului. Chiar suntem toti maimutze,tzapinari sau retarzi? Pana unde merg astia frate ca coarda s-a rupt demult? ..........si mai zice ca sa se exercite sub presiunea coercitiei. Pana mai ieri ziceam ca se folosesc de cele mai de impact subiecte de pe "piatza" sociologica doar ca sa castige cota (vezi Base cu legalizarea drogurilor usoare si restul derapajelor verbale din ultima vreme - procentajul de manelisti,etc).
NNNUUUUUU---III MMMAAAAII HHHAAALLLEEESSSC DE NICI O CULOOOAAARRREEEE!
Zii Mon Cher ceva. :x
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

A mai existat un liberal poreclit Vorbete lui Antonescu eu i-as spune Supervorbete :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

rebeu wrote:Ăsta e articolul?
Exact, dom' Radu, multumesc!
Tuturor celorlalti: lectura placuta!
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

Miyagi wrote:FFFRRRAAATTTIIIILOOOOOOOOOORRR! TRAIM INTR-O TZARA IN CURS DE CIVILIZARE SAU NU?
Eu unul m-am saturat sa ma prostituez ca asa vor guvernantii. Auzi si tu la Ponta! Se bate cu toata lumea pentru obligativitatea votului. Chiar suntem toti maimutze,tzapinari sau retarzi? Pana unde merg astia frate ca coarda s-a rupt demult? ..........si mai zice ca sa se exercite sub presiunea coercitiei. Pana mai ieri ziceam ca se folosesc de cele mai de impact subiecte de pe "piatza" sociologica doar ca sa castige cota (vezi Base cu legalizarea drogurilor usoare si restul derapajelor verbale din ultima vreme - procentajul de manelisti,etc).
NNNUUUUUU---III MMMAAAAII HHHAAALLLEEESSSC DE NICI O CULOOOAAARRREEEE!
Zii Mon Cher ceva. :x
Votul parca-i obligatoriu si pe la altii prin iuropa si aiurea! Par exemple in Belgia votu-i obligatoriu, tine-te bine, din 1893 iar in Australia (ca sa schimbam continentul) de prin 1924. In Italia constatandu-se scaderea dramatica a ratei de participare s-a introdus obligativitatea votului dar s-a renuntat ulterior la aceasta obligativitate cand s-a constatat o medie de participare la vot de 92%, media care se mentine din 1945 pana azi (este cea mai mare medie de participare din Europa)! La fel de obligatoriu este si in alte tari europene ca Luxemburg, Grecia,Cipru,Elvetia si Turcia. Si ca sa-ti mai dau exemple de aiurea, afla ca mai sunt tari in care votu-i obligatoriu:Argentina, Brazilia, Chile, Ecuador, Liban, Peru. Daca toti astia sunt "maimutze,tzapinari sau retarzi" inseamna ca tu sti ceva ce eu nu stiu! Ah, si inca ceva, chiar si-n tara ce-a mai democrata din lume, America adica, se discuta tot mai serios introducerea obligativitatii votului chiar daca o astfel de masura ar intra in contradictie cu primul amendamentat al Constitutiei americane care asigura libertatea opiniei. Dar vorba unui parlamentar britanic (citat preluat de pe net) „democraţia este prea importantă ca să fie lăsată în seama unei minorităţi”
Acu`, sa nu intelegi gresit ca eu sustin musai obligativitatea votului, nici pomeneala, ma gandeam numa` la informare inainte sa ridici piatra de jos ca s-o arunci,asta-i tot!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by rebeu »

N-aş avea nimic împotriva obligativităţii votului dacă s-ar face un referendum în care să fiu întrebat dacă vreau să fie obligatoriu. Dacă rezultatul ar spune că se vrea să fie obligatoriu atunci OK. Aia înseamnă democraţie!
Nu să i se scoale unui oarecare să-mi impună asta numai pentru că el crede aşa.
De manipulare şi dezinformare nu mai vorbesc...

Dacă s-ar ţine cont de ceea ce votează oamenii n-ar mai trebui să existe obligativitatea lui. Dar când ştiu că degeaba votez că tot cum vor ei se face...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Problema obligativitatii votului este interesanta, usor discutabila din punct de vedere democratic, cu o parte buna (o mai mare reprezentativitate pentru cei alesi) dar si o parte rea (de fapt doua!), anume cheltuielile mult mai mari, avand in vedere "imprastierea" electoratului pe toate continentele si lipsa unor carti de alegator suficient securizate, respectiv imposibilitatea votului in format electronic.
Al doilea element este de ordin subiectiv (nu al meu!): toata lumea se teme de frauda (va dati seama ce "mana cereasca" ar fi voturile din diaspora, intr-o tara in care voteaza si mortii din cimitire ?).
Dar, una peste alta, ideea merita discutata, cel putin din perspectiva "responsabilizarii civice".
Intrebat fiind, am raspuns ca ar fi 50 % DA, 50 % NU, dar dupa opinia mea, cu usoara preferinta spre NU, avand in vedere realitatea social-culturala actuala.

Radule, fiind vorba de schimbarea unui drept constitutional fundamental, s-ar face numai prin referendum. Eventual, la pachet cu altele !
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by laloi »

Hm, ca sa obligi la ceva trebuie sa asiguri inainte toate conditiile exercitarii actiunii respective, asa ca, de ex, daca as fi in Honolulu la momentul respectiv sa pot vota... Si apropo, colateral, dar dupa acelasi principiu, sa va zic de ce m-am lovit ultima oara prin prisma maretii intelepciuni a guvernantilor: s-au nascocit si reinventat pt firme declaratia 390, sau bilantul, in format pdf inteligent, cica... asta nu ar fi o problema, ar zice unii, ca Adobe Reader e free pt download, dar e si conditionat de cel putin service pack 2 pt win XP... nu stiam ca statul roman are actiuni la Microsoft, de imi baga sula in coaste cu asta... le recomand celor care au votat actualul guvern sa-si ceara si ei partea :D :mrgreen:
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

Eu as vota pt. vot obligatoriu, cu conditia sa fie valabil si votul electronic si cel prin posta, si l-as mentine cel putin urmatorii 100 de ani :evil: :evil: :evil:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

cezar wrote: ... s-ar face numai prin referendum. Eventual, la pachet cu altele !
Sistemul pachetului referendum-alegeri a devenit neinteresant doar daca referendacul nu s-o razgandi (n-ar fi prima oara :mrgreen: ) si sa-si doreasca din nou obiective politice peste 4-5 ani :lol: Te pomenesti c-o vrea sa se eternizeze prin vot obligatoriu :P
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Marian BARUTZ wrote:
cezar wrote: ... s-ar face numai prin referendum. Eventual, la pachet cu altele !
Sistemul pachetului referendum-alegeri a devenit neinteresant doar daca referendacul nu s-o razgandi (n-ar fi prima oara :mrgreen: ) si sa-si doreasca din nou obiective politice peste 4-5 ani :lol: Te pomenesti c-o vrea sa se eternizeze prin vot obligatoriu :P
Da, cam asta-i nasulia ! Fiecare poate forta modificarea Constitutiei cand este la putere, dar pana "iese treaba" constata ca au facut-o pentru altii. :lol: :lol: :lol:
Exemplul cu legea votului uninominal propusa de Alianta DA (sub mana Monicai Macovei) si apoi combatuta tocmai de PD cand a ajuns in opozitie este cel mai bun exemplu. Pana la urma, a folosit tocmai...PNL-ului. ;)
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by rubliov »

pesedeul pregatindu-i mandatul lui nastase ,l-a marit de la 4 la 5 ani pt presedinte si acum suportam 10 ani "titlul "topicului unde tocmai am scris...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Miyagi »

Petru Burian wrote:Eu as vota pt. vot obligatoriu, cu conditia sa fie valabil si votul electronic si cel prin posta, si l-as mentine cel putin urmatorii 100 de ani :evil: :evil: :evil:
Eu nu voi vota si nici amenzi nu voi plati. Mai bine cu capu` pentru ca nu ne-au dat inapoi ce ne-au furat si nici n-o s-o faca prea curand.
La pushcaroaie cu mine! Traiasca guvernantii! .......... Arzai-ar focu! :evil:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by laloi »

Cred ca e din nou in actualitate, sper sa citeasca si sa afle noutatile si cei din strainatate (pe cei din tara nu ma pot oftica, ca il suporta live), ce bine o sa o duca parintii pensionari lasati pe acasa, bugetarii etc, toti romanii in general ramasi in tara, traiesc din ce in ce mai bine sub comanda inteleptului conducator.... O intrebare retorica, oare cum ar putea avea loc niste alegeri anticipate?!
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by ghinozo »

''''O intrebare retorica, oare cum ar putea avea loc niste alegeri anticipate?!'''''



numai asa...
http://img268.imageshack.us/i/imgzoom66605.jpg/
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by costin stefanescu »

e jale mare fratilor,astia ne vand cu totul ,la pachet,ne ia FMI-ul si jegul de pe ciorapi,dar......vorba grea,fiecare tara are conducatorii pe care s-ii merita !!!
Locked

Return to “CAFENEA”