Etica dezbaterii pe forum

Înregistrere, autentificare, funcţionare

Moderators: Ionut, cezar

murphy
Posts: 30
Joined: 27 Oct 2009, 17:32

Etica dezbaterii pe forum

Post by murphy »

Functionarea unui forum, pe langa chestiunile tehnice, le implica si pe cele ale "tehnicii" dezbaterii. De prea multe ori discutiile pe forumurile de pe internet, inclusiv aici, se transforma in atacuri la persoana si schimburi de "amabilitati". La noi ultimul exemplu este cel legat de "Delta noastra, incotro?".

Recent Andrei Plesu a publicat un articol pe aceasta tema din care n-ar fi rau sa retinem cate cava, cum ar fi sugestia "sa combati idei, nu oameni"!
“Forumul nu e un ring de box, în care intri pus pe mutilarea adversarului. El nu e, de fapt, un loc al adversităţii, chiar dacă e unul al dezbaterii, al părerilor contradictorii. Ceea ce urmăreşte forumistul nu e să brutalizeze, ci să convingă. Nu să spargă nasurile, ci să reorienteze minţile. Asta se face cu argumente, cu vervă (eventual ironică), nu însă cu injurii şi ghionturi. Şi încă ceva: în piaţa publică nu te duci dezbrăcat, sau în pijama, sau nespălat. Te duci îngrijit la vorbă şi la port, gata să contrezi, gata să îţi susţii fără concesii convingerile, dar niciodată preocupat să îţi înjoseşti propinenţii sau pe tine însuţi prin gesturi şi cuvinte de ocară. E recomandabil să ştii despre ce vorbeşti, să te exprimi corect şi limpede şi, mai ales, să fii la obiect. Să nu te laşi dominat de idei fixe, de obsesii private, de instincte nedomesticite. Să combaţi idei, nu oameni, să nu-ţi iei antipatiile personale drept „principii“, nici competenţa proprie drept cristal”.

Tot articolul il puteti citi aici http://www.dilemaveche.ro/sectiune/situ ... e-un-forum
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Adar Marian »

Mon cher, ti se pare ca userul Sorin are habar de ce scrie sau doar vrea sa-si faca simtita prezenta? In fond marea lui nemultumire o reprezinta concesionarile si concesionarii Deltei, insa daca-i sa privim obiectiv aspectul, masura s-a vrut a fi una buna si-n deplina concordanta cu normele din Europa asa-zis civilizata, respectiv impunerea unei anumite cote de pescuit plus obtinerea de redevente in favoarea statului. Ca in virtutea bunei traditii a legilor mioritice totul s-a interpretat in favoarea celui care a dat banu' sau a beneficiat de proptele politice, asta-i in deja in legea firii, insa de aici si pana la culpabilizarea asociatiilor de pescari amatori sau chiar a membrilor luati individual, e cale lunga si absurda - cred eu.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by cezar »

Da, asta este, de cele mai multe ori, problema forumurilor si dilueaza (pana la anihilare) valoarea schimburilor de idei: derapajele si atacurile la persoana.

De multe ori, moderatorul este pus in mare incurcatura : daca da "delete", se cheama ca vrea sa cenzureze opinia (care poate fi chiar ok, ca opinie), daca intervine si modereaza textul, putina lume va sti cauza, iar acel moderator va fi banuit de "constipatie", daca lasa postarile mai "lejere", limbajul devine din ce in ce mai buruienos, iar topicul se degradeaza.

Oricum, politica noastra este de a incuraja schimbul de idei (fara ca acestea sa devina obsesii), iar limbajul sa nu depaseasca nivelul polemic-civilizat.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Adar Marian »

cezar wrote:Da, asta este, de cele mai multe ori, problema forumurilor si dilueaza (pana la anihilare) valoarea schimburilor de idei: derapajele si atacurile la persoana.

De multe ori, moderatorul este pus in mare incurcatura : daca da "delete", se cheama ca vrea sa cenzureze opinia (care poate fi chiar ok, ca opinie), daca intervine si modereaza textul, putina lume va sti cauza, iar acel moderator va fi banuit de "constipatie", daca lasa postarile mai "lejere", limbajul devine din ce in ce mai buruienos, iar topicul se degradeaza.

Oricum, politica noastra este de a incuraja schimbul de idei (fara ca acestea sa devina obsesii), iar limbajul sa nu depaseasca nivelul polemic-civilizat.
Lasa limbajul "buruienos" deoparte, ca nu-i cu nimic mai nociv deca xenismele folosite fara a sti ce-nseamna sau introduse-n fraza fix ca nuca-n perete. Nu toti am fost crescuti cu bone frantuzesti si-s destui aia care alearga-n DEX, sa faca diferenta intre comprehensiv si exhaustiv sau dintre ludic si lubric.
Io va propun alt exercitiu de imaginatie: transpuneti forumul virtual intr-unul real si faceti un fel de stenograma a dezbaterilor. Credeti ca scribul insarcinat cu o asemenea sarcina ar insemna si replicile de tipul "Bravo'. "Sunt de acord", "Bine zis"? Sau ia urmariti topicele deschise: cate dintre ele n-au nici rost, nici noima?
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Petru Burian »

Pana acum am stat cuminte, dar daca tot s-a pus problema, vreau sa spun ca am observat si eu unele aspecte deranjante:
• Forumul tinde sa devina „un fel de chat” (la unele topicuri), cu interventii la misto, limbaj de cartier la limita decentei si a ofensei, postari prea numeroase de „un rand”, „spirite de gluma” fara rost, etc. => informatia si/sau idea, reala si utila, se pierde efectiv in noianul de interventii fara rost si/sau substanta.
• Vreau sa fiu bine inteles. Nu militez pt. transformarea forumului in „simpozion”, agreez umorul, stilul literar „jucaus”, talentul in folosirea unui stil aparte, etc. Exagerarile devin insa contra productive, tinzand spre un „zgomot de fond” care acopera esenta.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Geo »

Domnilor,
Constat că forumul a devenit mai criptic decât comunicaţiile prin STS !!!
Începi să citeşti un topic şi oricâtă bunăvoinţă ai avea, nu mai poţi înţelege ce se scrie pe unele topicuri.

Deschide Dorin Forgo un topic, postează ce postează el acolo, este contrazis de unii şi aprobat de alţii, când - bum!- dispar postări întregi şi nu mai înţelegi nimic ! Unele postări au fost şterse chiar de cei care le-au postat, altele de cei care au făcut curăţenie...

Deschide Vali Petrovici un topic pentru ieşit la o pescuială înainte de prohibiţie. Oamenii se alătură grupului şi iarăşi - bang!- dispar postări întregi şi nu se mai înţelege nimic ! Ba mai mult, topicul se închide (!) fără vreo postare care să menţioneze dacă acţiunea propusă mai "este în cărţi" sau nu...

Nu judec eu ce "contre" s-au "administrat" şi nici cine are sau nu are dreptate. Doar constat că nu se mai înţelege nimic din unele topicuri şi nu mi se pare corect nici faţă de cei care sunt înscrişi pe forum, nici faţă de cei care ne citesc din postura de vizitatori. Iar vizitatori sunt muuult mai mulţi...
Poate ar fi mai bine să restricţionăm posibilitatea de a şterge postările pentru toată lumea, cu excepţia moderatorilor şi a adminului, aşa cum se întâmplă pe pescuitul.ro.
Poate că cei care postează ar fi astfel mai responsabili pentru felul în care işi exprimă opiniile, ştiind că nu mai pot să îşi şteargă postările. Poate că...

A spus foarte bine Petru, cu aproape un an în urmă:
Petru Burian wrote:...
• Forumul tinde sa devina „un fel de chat” (la unele topicuri), cu interventii la misto, limbaj de cartier la limita decentei si a ofensei, postari prea numeroase de „un rand”, „spirite de gluma” fara rost, etc. => informatia si/sau idea, reala si utila, se pierde efectiv in noianul de interventii fara rost si/sau substanta.
• Vreau sa fiu bine inteles. Nu militez pt. transformarea forumului in „simpozion”, agreez umorul, stilul literar „jucaus”, talentul in folosirea unui stil aparte, etc. Exagerarile devin insa contra productive, tinzand spre un „zgomot de fond” care acopera esenta.
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Albatrin »

Geo,
majoritatea postărilor au fost şterse de către autori iar pe topicul lui Vali Petrovici le-am şters eu, doar pe cele în afara subiectului. Din păcate el nu a mai dorit să continue şi a cerut închiderea topicului, ceea ce am şi făcut. Vom încerca să "implementăm" varianta fara ştergere sau modificare şi dacă se poate, să adăugăm şi un chat la sait.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Petru Burian »

Albatrin wrote:....Vom încerca să "implementăm" varianta fara ştergere sau modificare...
Scuze "Old Friend" dar nu sunt de acord cu limitarea modificarilor, stergerilor, de catre autorul postarii :!:
Mai bine moderati pe cei cu "limbarita" si postari "fara numar" sau cei care lanseaza un titlu atractiv, apoi bat campii pe zeci de pagini, uitand cu desavarsire de titlul topicului :evil: :evil: :evil:
Pe pescuitul.ro exista chat si totusi, aceiasi, umplu zeci de pagini cu "ziceri si povestiri" mai ceva ca "limbajul de lemn" in glorioasa epoca :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Lorelai »

Buna ziua
Nici eu nu sunt de acord cu limitarea posibilitatii de a revizui un text.
Avem pana la urma raspunderea personala si la ce scriem si la ce modificam.
Nu este un loc unde dam cu "subsemnatu' "
De exemplu putem sa facem si greseli gramaticale sau de exprimare de care sa ne dam seama mai tarziu.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Geo »

Petru Burian wrote: Scuze "Old Friend" dar nu sunt de acord cu limitarea modificarilor, stergerilor, de catre autorul postarii :!:
Mai bine moderati pe cei cu "limbarita" si postari "fara numar" sau cei care lanseaza un titlu atractiv, apoi bat campii pe zeci de pagini, uitand cu desavarsire de titlul topicului :evil: :evil: :evil:
Pe pescuitul.ro exista chat si totusi, aceiasi, umplu zeci de pagini cu "ziceri si povestiri" mai ceva ca "limbajul de lemn" in glorioasa epoca :lol: :lol: :lol:
Petru,

Pentru a modera pe cei cu limbariţă şi postări "fără număr" e nevoie ca cineva să stea "călare" pe forum toată ziua (de preferat şi toată noaptea). Nu este cazul, deoarece toţi avem servicii, familii de avut grijă, etc. Nu prea îţi vine să stai de pază permanent, chiar dacă ar fi să faci lucrul ăsta în echipă. Şi ca să faci lucrul ăsta doar ca să ai grijă de limbariţa altora... Eu unul nu aş face asta. Am alte lucruri mai bune de făcut, printre care şi să merg la pescuit ! Fiecare e dator să se autocenzureze.

Hai să vedem ce s-a întâmplat recent (şi nu numai!). Postează cineva ceva, o "vorbire" (vorba ta!) sau o imagine, care declanşează 2-3 pagini de răspunsuri pro sau contra. Apar replici mai mult sau mai puţin acide, sângele se înfierbântă şi se ajunge la insulte. Acum acel cineva, care a iniţiat toată dezbaterea prin postarea sa, îşi şterge postarea ! Pentru cine nu a participat la dezbatere, toate postările de după acea postare iniţială par lipsite de sens sau de motivaţie ! Oricine va citi ce a mai rămas din topic nu va înţelege aproape nimic. Crede-mă, am încercat de câteva ori să despart un topic în altele două sau să moderez prin ştergerea mesajelor. Am renunţat, deoarece rezultatul era de neînţeles, se pierdea ideea iniţială.

Eu cred că oamenii ar posta mai cu atenţie mesajele lor dacă ar şti că nu pot să le mai şteargă. Şi-ar alege mai cu grijă cuvintele prin care se exprimă. Ar fi mai circumspecţi atunci când ar vrea să posteze lucruri pe care, în mod normal, nu le-ar posta deoarece, mai târziu, le-ar fi ruşine lor de ce au putut scrie.

Ştiu că postezi cu deosebit succes pe mai multe forumuri de pescari şi îţi citesc postările cu mult interes. Printre altele, postezi şi pe pescuitul.ro Spune-mi, te rog, acolo te deranjează că nu poţi să îţi ştergi postarea ? Te întreb asta deoarece şi eu am fost adeptul "liberei postări" (cu posibilitatea de a şterge ce ai postat) care este acum implementată pe forum, dar am constatat că trebuie să îmi modific opinia...
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

Stimati domni , sunt unul dintre ,, protgonistii " ultimelor divergente de pe forum . Acestea insa n-au fost , cel putin din partea mea , total nejustificate . In ,, nebuniile " de le insiram eu aseara , credeti-ma , exista un mesaj , este adevarat .... , neobisnuit si destul de brutal-ironic , la adresa unora ce privesc viata numai de la fereastra lor .

Nu am sa dau nume ( multi stiti despre ce-a fost vorba ) insa , oricat de calm si conciliant incerci sa fi , cand simti ca este cazul sa fi , vine un moment la care vezi negru-naintea ochilor si combati in consecinta .

Dupa sitematica distrugere si sabotare a unui topic cu destul de ridicat interes pentru unii ( ,, strigat " , subliniat si evidentiat de catre multi cititori acest lucru ) , autorul , .... artizanul , sabotorul topicului , indrazneste sa aduca mustrari unui user .... mult mai putin vinovat decat domnia sa , pentru postare off topic intr-o discutie initiata de catre dansul . Ori , dupa zeci si zeci de indemnuri si rugaminti de-a lasa cursivitatea discutiei , dupa interventii destul de elegante din partea noastra care s-au dovedit a fi ,, vax albina " , cu nervii la pamant , am ales o ultima solutie . Modalitatea pe care-ati vazut-o aseara . Culmea , .... a avut efectul scontat !

Mai apoi domnia sa acuza un alt user de ,, caracter dezagreabil " citandu-i acestuia o postare facuta dupa cedarea nervilor , tot domnia sa constituindu-se in artizanul principal , factorul generator principal al acestora . A-mi vorbi mie cum mi-a vorbit aseara , la fel , cu nervii zdrente , cu apelative denigratoare , in conditiile in care cu mai putin de-o zi in urma acuza acest lucru , ..... mi s-a parut de-o ipocrizie fara margini ! Iarasi am ,, percutat " ca atare . Pur si simplu nu m-am putut abtine si , .... recunosc sincer , ..... m-a distrat teribil !

Asta e . Suntem oameni , .... nascuti din mame , .... cu limitele noastre , .... cu nervii ,, terminati " de criza si de iarna ce parca nu mai vrea sa treaca , ..... dar n-avem voie sa uitam respectul si vorba aia ,, grea " : ,, Sa dea cu piatra primul .... cel fara de pacat " .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Geo »

modigliani wrote:Asta e . Suntem oameni , .... nascuti din mame ...
Pictore, unii încă mai cred (poate) că ne-am născut din spuma mării !!! :lol: :lol: :lol:

Dar, revenind la subiect, e clar că vreo câţiva nu şi-au putut stăpâni nervii. Nu pot să mă pronunţ, deoarece din ce a rămas "disponibil" (citeşte postat) pe topic nu înţeleg mare lucru. Iar la "bătălie" nu am participat şi nici măcar nu am asistat. Dar nu despre asta vreau să fac vorbire (na! că iar îl citez pe Petru !).
Eu vin cu întrebarea: Crezi că dacă ar fi ştiut că nu îşi pot şterge postările ar mai fi scris ce au scris ?

Ce mă uimeşte este cum pot nişte oameni maturi, unii cu părul alb sau chelie (ca mine...) să se comporte ca nişte puşti imberbi ??!! O fi el forumul spaţiu virtual, dar ce scrii aici este mult mai concret şi real decât ne aşteptăm noi. Dacă oamenii cu care discuţi nu sunt lângă tine asta înseamnă că poţi să le scrii orice îţi vine la...taste ? Iar dacă ţi-a scăpat "porumbelu' " e atât de greu să mai postezi o dată cu scuzele de rigoare - "Nene, scuză-mă, te rog, că a vorbit dopu' din mine, ce l-am înghiţit cu şapte şpriţuri în urmă" ?
Oare suntem mai puţin bărbaţi, macho, pescari, şefi-de-clan dacă ne recunoaştem greşelile şi ne cerem scuze ?!
Important este să ne respectăm unul pe celălalt şi să ne putem privi în ochi oriunde ne întâlnim - pe stradă, la cârciumă, pe mal de apă sau pe forum.
Pescuitul = Relaxare în natură
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by fatdaddy »

Geo wrote:Important este să ne respectăm unul pe celălalt şi să ne putem privi în ochi oriunde ne întâlnim - pe stradă, la cârciumă, pe mal de apă sau pe forum.
Exceptional !
Andrei Riga
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

Geo wrote:Oare suntem mai puţin bărbaţi, macho, pescari, şefi-de-clan dacă ne recunoaştem greşelile şi ne cerem scuze ?!
.
Domnii mei , io-s un om simplu ce ma straduiesc sa traiesc complicat . Din asta am adunat cateva amarate de principii . printre ele este unul .... ,, cap de pod " : ,, Pe lumea asta sunt lucruri care se fac si lucruri care NU SE FAC " ! Iar din asta denota alte cateva subidei -

- A avea capacitatea de a-ti cere scuze presupune faptul ca iti accepti greseala ( fireste , sunt si scuze de complezenta . Bune si-alea cateodata . ) A-ti accepta greseala presupune stingerea patimii ,, EU-lui " puternic ce ne domina , ce uneori face legea in viata noastra .

- Insa a accepta scuzele ..... inseamna mult mai mult ! Inseamna capacitatea de a nu profita de sabia coborata , de garda slabita a celui ce se scuza . A-l lovi si mai puternic in acel moment , a profita perfid de privirea lui spasita , a profita de acest avantaj primit ca pe-un cadou si-a incerca in acest context consolidarea piedestalului pe care te straduiesti de-o viata sa ti-l ridici de unul singur in lipsa oricarui altcuiva care macar sa aduca un pumn de ciment la ctitorirea lui , ..... nea Geo , .... asta-i un lucru care NU SE FACE !!!

Si daca nu se face asa ceva , acel cineva care nu-i in stare sa-l faca ..... nici sa nu indrazneasca vreodata sa se uite-n ochii mei
Geo wrote:pe stradă, la cârciumă, pe mal de apă sau pe forum.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Claudiu »

Mda...pentru unii e usor sa vrajeasca lumea cu vorbe. Au darul vorbirii si cine nu-i cunoaste poate cadea usor in plasa acestor oameni. Sub masca de baieti buni care ataca oricand este rost de scandal si apoi isi cer scuze (la misto) se afla niste oameni rai, dornici de afirmare prin orice cai, cu oarece probleme psihice, cred eu. Astia sunt o categorie de oameni de care este bine sa te feresti in viata daca nu vrei sa fi dezamagit. Mereu pusi pe hartza, atenti la orice greseala facuta de ceilalti cu interventiile prompte de a-i corecta sau bascalii pe acestia in vazul intregii lumi, ca altfel n-ar avea satisfactie, fiind niste fiinte dependente de admiratia celor din jurul lor. Sunt oameni alunecosi, cu doua fetze, nestatornici si mereu in cautare de scandal, pentru ca numai acolo unde este scandal isi pot arata maiestria.
...si cel mai urat lucru este ca intra intr-o comunitate de oameni care se cunosc de mult si au legat prietenii, cu scopul de a destrama aceste prietenii si a arata ca ei sunt "miezul", ca ei nici n-ati mai intalnit. Asa este, ca ei, nici nu cred ca veti mai intalni.
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by fatdaddy »

Claudiu wrote:...si cel mai urat lucru este ca intra intr-o comunitate de oameni care se cunosc de mult si au legat prietenii, cu scopul de a destrama aceste prietenii si a arata ca ei sunt "miezul", ca ei nici n-ati mai intalnit. Asa este, ca ei, nici nu cred ca veti mai intalni.
Buna dimineata,
Ma simt nevoit sa intervin ca sa-mi lamuresc un aspect. De cand sunt membru pe forum si putin dupa aceea membru APC, am remarcat de vreo 2-3 ori aparitia urmatoarei teze: " Domne' , noi suntem un grup de buni prieteni , care ne cunoastem de o gramada de vreme si nu putem accepta ca venetici astia veniti de curand sa se amestece printre noi !". Recunosc ca nu este un curent general, pentru ca de aia am venit in APC , deoarece am fost intampinat cu caldura, atat de membrii CD, cat si de alti membrii, pe care ii cunosteam mai de mult. Idee este ca nu stiu care este exceptia care confirma regula si vreau sa stiu daca va trebui sa mai luptam cu statutul asta de paria ? Daca ne acceptati, va trebui sa ne lasati sa ne spunem parerile fara sa iasa iar la iveala treaba asta cu " ei nu fac parte din gasca noastra".
Claudiu wrote:Mda...pentru unii e usor sa vrajeasca lumea cu vorbe.
Indica-mi si mie aici pe cineva usor de vrajit !

PS Dusmaniile plimbate prin mai multe forumuri cum se numesc ?
Andrei Riga
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by cezar »

Ideea este ca forumul este conceput ca "loc al dezbaterilor", ca "bursa de idei/pareri". Atata timp cat exista respectul pentru parerea celorlalti si decenta cuvintelor sau a ideilor, nu ar trebui sa existe nici o problema.
Chiar daca exista si "bisericute", "parti-pris-uri" sau puncte de vedere gresite.
Poti sa nu fii de acord cu ideea, poti sa o combati, poti sa o "demontezi" daca poti, poti sa ramai la parerea ta...dar nu poti clama ca numai tu ai dreptate.
Parerea mea!

PS - iar daca sunt unii atat de "destepti" incat au ajuns ca vorbeasca despre ei insisi la persoana a III-a, cred ca asta tine mai mult de patologic, decat de un intelect dezvoltat. Dar, astia sunt "accidente" nefericite.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Petru Burian »

Fiindca cele „semnalate demult” s-au adeverit si deoarece am fost direct „interpelat” voi raspunde in ordinea cronologica a postarilor:

@ Geo
Total de acord cu cele scrise la 24 Feb 2011, 15:43
Nici eu nu mai am starea necesara si nici motivatia sa argumentez, deci iata concluzia:
-- nimeni nu se naste „stiutoriu” sau „gentleman” dar fiecare incearca sa invete, daca vrea.
-- la primele postari off topic va fi avertizat, nu vrea sau nu poate sa „reintre pe fagas” va fi „moderat fara mila” :evil:
In fond de ce sa „calareasca” 2-3 pers. pe alti 518 :?:

P.S. Termenul de „vorbire” este patentat :lol: :lol: :lol: si inseamna un material cu „cap si coada” :!:
A nu se confunda cu vorbaria, povestirile din copilarie, sau limbarita :evil: :evil: :evil:

@ modigliani
La cele scrise la 24 Feb 2011, 17:09 + 24 Feb 2011, 20:24
Exista un topic (D-ale lu' Pictoru') prin care ati castigat admiratia colegilor. Chiar credeti ca trebuie sa fiti prezent in fiecare topic si postare :?:
Chiar trebuie sa citim „histericalele” de ieri apoi „iexplicatiile de azi” :?:
Ce aveati de spus la subiectul „Tehnici si locuri de pescuit in Delta” unde nici autorul nu reusea sa se incadreze in titlu. Din cele 15 pagini nici macar una nu poate fi umpluta cu „Tehnici si locuri de pescuit” daca selectam atent, conform titlului :evil:

@ Claudiu
Excelenta analiza.
Sa nu uite “talentatii vorbitori” ca cel pe care-l “fugaresc pe tot net-ul” era rugat de o tara intreaga sa mai scrie povestiri, pline de farmec, cel putin din anul 2006 (v. pescuitul.ro)

@ fatdaddy
Domnule coleg, eu n-am remarcat pe nimeni cu „statut de paria” :shock: insa de la o vreme unii sunt „mai cu mot decat altii” si posteaza cu sau fara rost, doar sa fie prezenti; cei mai intransigenti au devenit mistocari, iar moderatorii „au obosit” :cry:

Ma opresc aici …….
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by PETREMAN »

Ideea de forum ar trebui sa fie legat de socializare ,de cunoastere atat de persoane cat si de chestii de specialitate (de pescuit ...pe acest forum) si nu de intarirea unor relatii cu niste prieteni mai vechi,forumul avanseaza cu trecerea timpului atat valoric cat si numeric ceea ce inseamna ca o sa apara membrii noi care considera ca au si ei dreptul sa foloseasca acest forum. Evident ca unii scriu ,,dezinteresat ,, altii cu interes,altii ca s-au obisnuit asa si considera ca este un stil de viata,altii vor sa-si dovedeasca superioritatea intelectuala,altii superioritatea de veteran pe forum .....acum depinde de cat esti de sociabil sa poti sa-i accepti pe toti .Iar cei care scriu mult ...in afara de umplerea podului cu multumiri nu or sa primeasca nimic asa ca nu cred ca ei sunt un pericol.Mai degraba scoaterea nr de postari ,care poate fi considerat targhet de unii si mai am vazut o chestie aici si nu numai .....daca vrei sa te faci cunoscut ..intri in polemica cu cel mai cunoscut de pe forumul respectiv si gata .....esti cunoscut. Repet ,forumul=socializare,nici numai lapte si miere ,nici razboi continuu,putina cizelare insa la anumite scrieri nu ar strica (ca se rasucaste in mormant Pruteanu,Dumnezeu sa-l odihneasca)fara sa-i facem invidiosi pe cei de la Academie si nici sa nu aducem forumul la standarde cazone , cu pufani si veterani. Eu unul am sa folosesc forumul ca si pana acum,cand o sa fiu interesat sau cand raspund cuiva (si de bine si de rau). Toti trebuie sa avansam....si chiar sa invatam fara sa consideram ca forumul este linie telefonica personala si intra x sau y si este ,,pe langa subiect,, ;)
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

Petru Burian wrote: @ modigliani
La cele scrise la 24 Feb 2011, 17:09 + 24 Feb 2011, 20:24
Exista un topic (D-ale lu' Pictoru') prin care ati castigat admiratia colegilor. Chiar credeti ca trebuie sa fiti prezent in fiecare topic si postare :?:
Chiar trebuie sa citim „histericalele” de ieri apoi „iexplicatiile de azi” :?:
Ce aveati de spus la subiectul „Tehnici si locuri de pescuit in Delta” unde nici autorul nu reusea sa se incadreze in titlu. Din cele 15 pagini nici macar una nu poate fi umpluta cu „Tehnici si locuri de pescuit” daca selectam atent, conform titlului :evil:

Ma opresc aici …….
Domnule profesor , as fi fost tentat sa nu mai raspund in niciun fel . Insa totusi o fac :

Cu tot respectul , gasesc acuzele dvs usor exagerate . Nu sunt prezent in fiecare topic si / sau postare . Cel putin nu pe acest forum . Iar unde sunt totusi prezent , repet , cel putin pe acest forum , mai putin ,, episodul " de zilele trecute , am postat cat am putut de la obiect sau absolut on topic . Vorbind despre iesirile de zilele trecute , adevarat , am exagerat . Odata sub impulsul de moment , a doua oara intentionat . Era ultimul mod prin care colegul Petrovici a putut intelege ,, ce tie nu-ti place altuia nu-i face " . Si ceea ce nu stiti sunt cateva MP schimbate ce-au dus la reactia mea . In sfarsit .

„Tehnici si locuri de pescuit in Delta” era un topic urmarit cu interes de cativa utilizatori , utilizatori ce-au insistat mult ca dl Petrovici sa inceteze cu interventiile ce alterau subiectul . Vehementa dumnealui a dus la reactiile noastre . Analizati , va rog , inca odata ,, lantul " evenimentelor .

Si eu ma opresc aici . Dar prin asta am sa va rog sa intelegeti ca ma opresc definitiv . Am venit aici mai mult decat bine intetionat , probabil ,, evolutia " mea a fost gresit inteleasa , probabil am gresit eu , nu conteaza . Cert este ca , si-am sa respect prin asta titlul topicului in care vorbim acum , etic este sa ma retrag .

Va multumesc .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Post Reply

Return to “Funcţionare Forum”