Pescuit la caucioace !

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Desi vad ca nu e o sectiune cu foarte multa activitate poate totusi mai sunt colegi de forum care practica acest stil de pescuit !
As fi tare curios sa mai schimb o vorba doua pe tema asta cu ceva colegi de suferinta desi sezonul nu a inceput inca !
Eu personal am deja o iesire pe anu asta dupa salau dar rezultatul a fost asa cum m-am asteptat un mare 0 !
Poate au fost altii mai norocosi decat mine !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Pescuit la caucioace !

Post by evoIX »

Salut Razvan ... eu sunt cu .. caucioacele :).
Am facut o iesire scurta imediat dupa inceputul anului la Ochiu Boului ... si ... da, un mare zero ... chiar daca o vizam pe ..dintoasa.
A fost si dificil ca era dezghetata o mica bucata de garla in dreptul podului. Altfel gheata nu era nici de copca ... dar totusi acoperea 99% din balta.

Sunt interesat de o iesire ... mi-e deja f. dor de un bibi sau un salaias. Cum apele curgatoare sunt in general involburate la inceputul asta de an .. ramane sa ne orientam catre o balta ceva :)
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuit la caucioace !

Post by costin stefanescu »

Razvane sa stii ca sant amatori de rapitori p'aci,dar in ultima vreme chiar nu ai unde sa te duci,raurile sant varza iar baltile sunt cum nu se poate mai rau adica nici inghetate dar nici dezghetate,asa ca...dam din buze maruntel :twisted: ! :evil:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Miyagi »

evoIX wrote:Salut Razvan ... eu sunt cu .. caucioacele :).
Am facut o iesire scurta imediat dupa inceputul anului la Ochiu Boului ... si ... da, un mare zero ... chiar daca o vizam pe ..dintoasa.
A fost si dificil ca era dezghetata o mica bucata de garla in dreptul podului. Altfel gheata nu era nici de copca ... dar totusi acoperea 99% din balta.

Sunt interesat de o iesire ... mi-e deja f. dor de un bibi sau un salaias. Cum apele curgatoare sunt in general involburate la inceputul asta de an .. ramane sa ne orientam catre o balta ceva :)
Ma bag si eu evoIX.Ce mai sti de Ochiu Boului?
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

La Ochiul Boului este ceva stiuca si salau ,din pacate acolo nu se poate pescuii din barca (nici daca esti prieten cu administratorul),poate anul asta sa se schimbe ceva. De pe mal e destul de dificil de dat la stiuca asa ca e mai bine de incercat la salau.

Numai bine...
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Ce inseamna ceva stiuk si salau ? K sa stiu daca merita sa bat drumu pana acolo ! Cu datul de pe mal nu ar fi o problema cine stie cat de mare ! Si asa de curiozitate : cat e taxa ?
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Pescuit la caucioace !

Post by mikcutu »

Anul trecut, cand am incercat la crap acolo, era 50 RON.
Crap nu s-a prins dar in schimb am prins eu o marla cam cat antebratul la porumb :D , pe recuperare, iar un prieten a scos alta la oscilanta.
Mai erau si alti pescari care dadeau la stiuca si ziceau ca au prins si la 2 Kg...dar eu, pana nu vad, nu cred.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Miyagi »

rosu razvan wrote:Ce inseamna ceva stiuk si salau ? K sa stiu daca merita sa bat drumu pana acolo ! Cu datul de pe mal nu ar fi o problema cine stie cat de mare ! Si asa de curiozitate : cat e taxa ?
Te bagi Razvane?
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Cum am spus este stiuca si salau ,insa daca stiti balta cred ca va dati seama ca sansa de a prinde de pe mal stiuca e f. mica . Eu stiu ca taxa era 400 dar nu sunt sigur caci noi nu am platit .

Numai bine...
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Pescuit la caucioace !

Post by evoIX »

Da, sa revin si cu ... impresii :D putin cam tarziu.

Miercuri 3/3 am avut un drum pana in PLoiesti si la intoarcere am oprit la balta cu pricina. Am lasat vreo 3 boblere si 1 lingura ca agata in draci. Am incercat pe langa pot in fel si chip la toate caucioacele ... ma gandeam ca vreun bibi o pandi pe sub ciment :D ... si totusi ... zero rezultate.
A venit nenea cu plata (normal :D), si mi-a spus ca e 50RON ... hmmm dar era ora 13.00 si oricum nu aveam de gand sa stau mult ... as ca 10 ron si am rezolvat-o.

Am luat-o usurel pe malul cu soseaua si pe dreapta si pe stanga ... nimic, zero, pauza. Am gasit inca trei baieti echipati corespunzator pt dintoasa ... slidere si zalturi ..etc ... care erau de dim cica si rezultatele ... tot zero. MI-au spus ca stiuca depune acum si ca ei au si vazut cateva mai pe la mal "iubindu-se" ..dar nu le arde de nalucile noastre ...

Nu cunosc balta ... incat sa incerc si alte locuri "strategice", asa ca ... dupa vreo 2 ore de dat ocol si schimbat caucioace si plastice si table mi-am luat catrafusele si am plecat.

Numai bine.
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Miyagi sa stii k m-as atunca pana acolo sa vad cum sta treaba dar momentan mai stau in banca mea ! Stiuk daca a depus sau e in cur de depunere poti sa uiti de ea o sapt sau chiar 10 zile si ptr salau e cam racoare de dat de pe mal k nu nimeresti groapa sa ajungi la ei !
In rest cum se arata ceva caldura incep sa ma misc pe balti !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Si ca sa nu fiu rau uite si o informatie daca ajuta pe cineva ! Ieri am facut o plimbare de 3-4 ore la o balta langa Bucuresti si cu multa chinuiala am reusit sa prind un salau dar pe apa de 9 m ! Asa ca pana iese de pe gropi mai dureaza ! :D
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuit la caucioace !

Post by costin stefanescu »

da' asa de curiozitate,pe cine crezi tu ca ar ajuta o informatie de genul asta,mi se pare de-a dreptul puerila!
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Ai vrut sa fi ironic sau a fost un spirit de gluma k nu stiu cum sa interpretez mesaju ?
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuit la caucioace !

Post by costin stefanescu »

nu sant deloc ironic,e vorba de postarea ta," si ca sa vedeti ce baiat bun sant,va informez ca am prins un peste pe o balta" :lol: :lol: n-am ce zice informatie mai detaliata de atat nici ca se putea :lol: sant vorbele tale nu ale mele :|
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Aia era beleua ? Pai de e nu zici asa ? Balta era balastiera de la Clinceni si e 30 de lei pe zi si bietul salau abia avea un kilogram !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuit la caucioace !

Post by costin stefanescu »

nu-i omule nicio belea,insa poate exprimarea ta a fost cel putin ciudata,trebuie sa recunosti "va informez ca am prins un peste" :lol: ,cel putin asa a reiesit,nu te supara :lol: !
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Nu ma supar k nu am obiceiul sa fiu suparacios tocmai de aia am intrebat sa stiu cum iau mesajul tau ! Si recunosc ca exprimarea nu a fost cea mai fericita !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Miyagi »

rosu razvan wrote:Miyagi sa stii k m-as atunca pana acolo sa vad cum sta treaba dar momentan mai stau in banca mea ! Stiuk daca a depus sau e in cur de depunere poti sa uiti de ea o sapt sau chiar 10 zile si ptr salau e cam racoare de dat de pe mal k nu nimeresti groapa sa ajungi la ei !
In rest cum se arata ceva caldura incep sa ma misc pe balti !
Pai sa-mi zici si mie ca as merge si eu din cand in cand. Cred ca si pe Costin l-ar tenta,da` nu stie cum sa spuna :D . Nu-i asa grasule?
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Cu mare placere dar sa inceapa nitel treaba k acuma mai bine dau in cada mea de acasa , cred ca am mai multe prezentari ! :lol:
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”