scoiceni

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

scoiceni

Post by ghinozo »

dragii mei doresc o info!!

le am promis prietenilor mei o iesire la dunare,prb este ca nu pre se poate din cauza drumurilor si a cotelor mari{ vreau sa ma duc sambata si duminica-6si 7 mart} ....si m am ganditt la canalul ala de a-ti fost voi...scoiceni....spune=ti va rog,drm de acces pana acolo este de piatra?asfalt?....gasesc loc de pus cortu? dar lemne de foc?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: scoiceni

Post by cezar »

ghinozo wrote:dragii mei doresc o info!!

le am promis prietenilor mei o iesire la dunare,prb este ca nu pre se poate din cauza drumurilor si a cotelor mari{ vreau sa ma duc sambata si duminica-6si 7 mart} ....si m am ganditt la canalul ala de a-ti fost voi...scoiceni....spune=ti va rog,drm de acces pana acolo este de piatra?asfalt?....gasesc loc de pus cortu? dar lemne de foc?
Marius, drumul cel mai scurt si accesibil este - Bucuresti- Frumusani-Budesti-Soldanu apoi, la vreun km dupa iesirea din sat, faci stanga prin Luica, tii soseaua vreo 25 km pana iesi in sos.Oltenita-Calarasi. Acolo faci dreapta (spre Oltenita), cam dupa 500 m este un drum la stanga, pe un dig care te duce, dupa vreo 3 km, la can.Scoiceni. Ultimii 3 km sunt pe pamant, asa ca va fi greu de intrat, daca nu se zvanta, cat de cat, terenul.
Daca totusi ajungi la canal, zonele pescuibile sunt in stanga, cum te uiti spre Dunare. Cam la 3-400 m dupa ce faci stanga este o plantatie de plopi, cu locuri bune de cort, gasesti si ceva lemne.

Dar, daca vremea se mentine asa, nu cred ca rasbesti !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: scoiceni

Post by Adar Marian »

,,, sau iti propun eu alta varianta, tot pe Scoiceni: mergi pe exact acelasi traseu dar pana-n Chiselet si cand ajungi la terenul de fotbal faci la stanga, o tii langa 'nainte si drumul te scoate-n buza canalului. Asta-i mult mai bun, fara sleauri si hartoape, locuri gasesti cacalau, la fel si lemne de foc, numa' pestele-i rar si mic.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: scoiceni

Post by ghinozo »

V a multumesc ptr info. berea pe mal de garla :roll:
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: scoiceni

Post by rubliov »

dunarene,noi cand mergem la capturi p'acolo?
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: scoiceni

Post by costin stefanescu »

sa se usuce putin ca n-ai cum sa intrii acum sub nicio forma
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: scoiceni

Post by Mihai Vinturache »

Vio si Costin. Dati un semn cand vreti sa faceti iesirea ca ma mananca palmele.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
adrian76buc
Posts: 112
Joined: 15 Jan 2014, 22:12
Location: BUCURESTI

Re: scoiceni

Post by adrian76buc »

Salutare tuturor colegilor.De curand am fost pe acest canal si am fost controlat in prima faza de frontiera care nu a avut obiectii la documente.dupa 2h a venit un nene de la Ajvps Oltenita si a spus ca pe linga documente mai imi trebuie viza de la asociatia din Oltenita care este de 100 ron pt. ca as avea probleme cu frontiera :)).daca se stie situatia acestui canal va rog sa o spuneti ca sa stim si noi ce trebuie sa facem.pina atunci fire intinse si o vara frumoasa.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: scoiceni

Post by Dumitrescu Iancu »

adrian76buc wrote:Salutare tuturor colegilor.De curand am fost pe acest canal si am fost controlat in prima faza de frontiera care nu a avut obiectii la documente.dupa 2h a venit un nene de la Ajvps Oltenita si a spus ca pe linga documente mai imi trebuie viza de la asociatia din Oltenita care este de 100 ron pt. ca as avea probleme cu frontiera :)).daca se stie situatia acestui canal va rog sa o spuneti ca sa stim si noi ce trebuie sa facem.pina atunci fire intinse si o vara frumoasa.
Ady, este un abuz al AJVPS Oltenita!!! Trebuia sa ne suni atunci, cu omul langa tine! Chiar daca Scoiceniul ar fi in administrarea lor ( si asta ar fi trebuit sa o dovedeasca) pot cere, in afara de documentele pe care le ai, doar o taxa suplimentara de 5 sau 10 lei pe zi, si nu viza la ei...Dovada ca esti in regula cu actele este reactia Politiei de Frontiera. AJVPS-ul si-a pierdut pescarii si incearca sa mearga la intimidare cu cine se poate... Daca mai intampinati asemenea situatii, apelati cu incredere la Politia de frontiera, oamenii cunosc situatia si reactioneaza corect.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: scoiceni

Post by cezar »

adrian76buc wrote:Salutare tuturor colegilor.De curand am fost pe acest canal si am fost controlat in prima faza de frontiera care nu a avut obiectii la documente.dupa 2h a venit un nene de la Ajvps Oltenita si a spus ca pe linga documente mai imi trebuie viza de la asociatia din Oltenita care este de 100 ron pt. ca as avea probleme cu frontiera :)).daca se stie situatia acestui canal va rog sa o spuneti ca sa stim si noi ce trebuie sa facem.pina atunci fire intinse si o vara frumoasa.
Intra pe site anpa.ro, dai click pe "pescuit", apoi "pescuit sportiv" si intri pe tabelul cu apele atribuite,
Acolo, la noi, vei gasi Snagov, la asociatiile din jud.Calarasi...fiecare ce are.
Cand ii iei mai tare, recunosc ca au numai un canal de irigatii + canalul Jirlau (care comunica cu Scoiceni). Chiar si asa, nu pot decat sa ceara taxa pe o zi.
Dar, si asta ar fi trebuit sa fie pe tabel.
Drept care...daca te mai duci, ia cu tine un print al tabelului si da-le peste nas.
Sau suna-ne pe noi in prezenta lor, sau la Politia de Frontiera, sau la ANPA Muntenia.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: scoiceni

Post by shogunu65 »

adrian76buc wrote:Salutare tuturor colegilor.De curand am fost pe acest canal si am fost controlat in prima faza de frontiera care nu a avut obiectii la documente.dupa 2h a venit un nene de la Ajvps Oltenita si a spus ca pe linga documente mai imi trebuie viza de la asociatia din Oltenita care este de 100 ron pt. ca as avea probleme cu frontiera :)).daca se stie situatia acestui canal va rog sa o spuneti ca sa stim si noi ce trebuie sa facem.pina atunci fire intinse si o vara frumoasa.
Salut!

macar a meritat sa te certi cu AJPS? ai prins ceva pe canal? eu am fost sambata intre Greaca si Chirnogi. Locul frumos, tantari putini pentru ca a batut vantul, peste zero. Si nu prindea nimeni, pe o raza de 1 km erau vreo 6 echipaje pe care le am interogat :)))

cel mai nasol e ca libanezii de la Maria Grup au arat aproape toate drumurile de acces inspre dig. Am ajuns foarte greu iar la intoarcere am luat o fix pe drumul care duce in ferma lor de la Chirnogi. In curand pescuit la Dunare o sa insemne lasat barca la Oltenita/Giurgiu si apoi mers la locul dorit. Asta daca ai barca :?
User avatar
adrian76buc
Posts: 112
Joined: 15 Jan 2014, 22:12
Location: BUCURESTI

Re: scoiceni

Post by adrian76buc »

Multumesc pt.raspunsuri.Deja am printat tabelul.Daca voi avea probleme va sun.Chiar o sa merg cu citiva copii sa se bucure de natura si relaxare.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”