Permise ANPA 2019

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permise ANPA 2019

Post by Mihai Vinturache »

Foarte bine! Daca tot e gratuit, ar trebui sa-i prelungeasca valabilitatea pe tot anul 2019.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Permise ANPA 2019

Post by shogunu65 »

problema e ca sunt unii care au ramas fara permise albastre in 2018 :mrgreen:
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Permise ANPA 2019

Post by tdf »

Ala-s eu, ANPA Prahova m-a fentat in 2018 pana cand a spus ca nu se mai emit. Deci 2018 a fost fara pescuiala pe natural.

Daca o iau in barba si anul 2019 va fi jale.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Permise ANPA 2019

Post by shogunu65 »

tdf wrote:Ala-s eu, ANPA Prahova m-a fentat in 2018 pana cand a spus ca nu se mai emit. Deci 2018 a fost fara pescuiala pe natural.

Daca o iau in barba si anul 2019 va fi jale.
cred ca poti sa o rezolvi... cotizezi la o asociatie care are ape concesionate, iti dau permisul alb, iar cu ala iti poti lua viza de frontiera. Dar cel mai bine discuti cu ei. Pe viza PG nu scrie decat seria si nr. permisului, prin urmare pe astia de la Politia frontiera nu ii intereseaza daca e alb sau albastru.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Permise ANPA 2019

Post by tdf »

@shogunu

Multumesc pentru ajutor.

Sper ca voi rezolva problema local sau prin APC 21.
Incerca-voi sa trec saptamana viitoare pe la ANPA Prahova.

Numai bine!
User avatar
Mircea
Posts: 22
Joined: 14 Jan 2015, 10:50

Re: Permise ANPA 2019

Post by Mircea »

Salutari!
Credeti ca, in acest caz, raman valabile si PG-urile din 2018?
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Permise ANPA 2019

Post by shogunu65 »

Salut. PG urile nu sunt valabile. Se pot lua altele in baza permisului pe 2018. Unele judete mi-au emis aviz care face mentiunea ca e valabil pana cand se va emite un nou permis ANPA (ceea ce inseamna ca trebuie sa solicit din nou cand vor iesi permisele pe 2019), altele mi au emis avizul fara "precizari suplimentare".
Sunt zvonuri ca ANPA ar incerca sa implementeze aplicatie online pentru permise (in genul ARBDD), dar pe site la ei nu scrie nimic. Oricum forma actuala a reglementarilor privind pescuitul este o aberatie, o sifonare de bani "made in romania". Puteau foarte frumos sa faca site ptr emitere permise online, cu taxa in functie de perioada (saptamanal / lunar / anual), cu mentiuni in lege ca ai categorii exceptate (pensionari, veterani, sttudenti, etc.). Apele concesionate nu ar trebui sa existe, as concesiona numai activitatea de control (asociatiile pot avea echipe sau personal de paza, care sa functioneze in anumite zone si sa fie platite prin contract de catre ANPA). Centralizat sa ai doar o echipa de "pescari", un fel de supra control (astia se duc in zona x si daca in 4 ore de pescuit nu i intreaba nimeni de sanatate sau permis, atunci Gigel care se ocupa cu paza pe zona respectiva nu isi va lua decat 70% din salariu). Se pot face multe, dar sunt interese mari si ar trebui sa mai dispara din dinozaurii de la ANPA.
User avatar
Mircea
Posts: 22
Joined: 14 Jan 2015, 10:50

Re: Permise ANPA 2019

Post by Mircea »

Shogun, multumesc pentru clarificari. In ceea ce priveste modul de administrare al resurselor acvatice si al activitatilor conexe, nu pot decat sa iti dau dreptate. Imi doresc sa fim surprinsi de o spectaculoasa turnura in bine a situatiei dar.. tare mi-e ca va mai curge multa apa, pe Dunare, pana atunci.
Fir intins!
Last edited by Mircea on 11 Jan 2019, 15:30, edited 2 times in total.
User avatar
Mircea
Posts: 22
Joined: 14 Jan 2015, 10:50

Re: Permise ANPA 2019

Post by Mircea »

Trimit si eu, astazi, solicitarile de pg-uri.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Permise ANPA 2019

Post by shogunu65 »

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... -final.pdf

proiect de ordin .... scrie ca permisele se vor da electronic si ca vom raporta capturile :))))
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”