Pescuit la caucioace !

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Ieri avand cateva ore la dispozitie am pescuit intr-o locatie pe care nu am mai fost de vreo doi ani ,o partida grea cu noroi pana la fund insa spectaculoasa si cu destui cleni , ca de obicei nu am scapat de marle ba pot sa spun cu bucurie ca si salaul a inceput sa fie prezent,am reusit sa fac si cateva poze.

Numai bine...
Attachments
100_0021.JPG
100_0014.JPG
100_0019.JPG
100_0017.JPG
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuit la caucioace !

Post by tdf »

Salutare!

Frumoase fotografii.

Puteti detalia nalucile folosite la clean?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Albatrin »

tdf wrote:Salutare!

Frumoase fotografii.

Puteti detalia nalucile folosite la clean?
always hand made ;) ;) ;)
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Scuze ,acum pot raspunde, la clean si pastrav mai dau si cu voblere ,cam jumi juma cu cauciucuri,in rest majoritar cu gume, concret pe rau rar folosesc aceleasi naluci pe care le utilizez atunci cand pescuiesc cleanul pe lacuri. Ieri am dat in locuri deschise cu voblere floating cu barbeta scurta si medie spre lunga iar in crengaris cu cauciucuri cu offseturi cu carlige nr 4 si 6. In privinta pozelor nu nu sunt prea grozave ,e foarte greu sa stai in apa sau noroi ,de multe ori pana la fund sa ai grija de lanseta, sa ti pestele intr-o mana cu grija sa nu il ranesti mai tare si cu cealalta mana sa scoti aparatul si sa faci poze ,am trei savoniere in masina care nu mai functioneaza din cauza apei( ca Romanu ,nu mi-a venit sa le arunc) asa ca poze doar din cand in cand ,oricum fotografiile facute de unu singur nu avantajeaza pestele.

Numai bine...
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuit la caucioace !

Post by tdf »

@Pupu

Va multumesc pentru raspunsul amanuntit.

Voi incerca si eu pe Teleajen ceva, dupa ape mari (mai deverseaza de la barajul de la Maneciu cand e plin).

Pozele sunt foarte frumoase mai ales ca nu pleaca toti pestii pe care ii capturati catre tigaie.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Am oprit de cateva ori in diferite locuri pe Teleajen si apa arata ca naiba, lumea zice ca e poluat cu produse petroliere, pacat caci am vazut locuri superbe, daca sti ceva mai mult si poti sa ne spui...asteptam.

Numai bine...
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuit la caucioace !

Post by tdf »

Teleajenul este poluat dupa Ploiesti. Rafinaria Lukoil, din cate stiu, deverseaza apa epurata in paraul Corlatesti si acesta ajunge in Teleajen. In amonte de Ploiesti nu stiu sa existe poluator major in functiune

Daca aveti timp va sfatuiesc, atat cat stiu, sa incercati clean intre Blejoi si confluenta cu apa Slanicului, in dreptul localitatii Lipanesti. Accesul este relativ usor, dupa podul peste rau de la iesirea din Blejoi lasati masina (sunt case) si mergeti pe mal catre nord. In zona se pescuieste la fixa sau se braconeaza cu halauri improvizate. De cateva ori am vazut si bracoieri cu parasute.

Daca va hotarati sa pescuiti in zona sa aveti un spray sau emitator de ultrasunete contra cainilor, sunt cateva stane in albia majora.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Iti multumesc si eu pentru raspuns,zona e interesanta .

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Astazi am vrut sa ii arat unui amic ca si cleanul se prinde cu offset, e un pescuit care necesita multa miscare si e foarte selectiv am avut multe atacuri pana am prins doi mai marisori.

Numai bine...
Attachments
100_0050.JPG
100_0051.JPG
100_0052.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Vineri cand baietii erau la masa am coborat un pic pe garla ,m-am intors si ei nu terminasera,pescarul si naluca e baza :D :D ,scuze pescarului care mi-a facut poza,i-am intrerupt un pic partida.

Numai bine...
Attachments
DSCF7025.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Super partida la clean intr-un cadru de poveste,apa acvariu, asa ca nu am pescuit decat cu voblere modificate cu carlig de pastrav debarbetat si am avut cateva rateuri printre care unul mi-a dezdoit carligul,nu am reusit sa vad daca era tot clean.

Numai bine...
Attachments
DSCF7042.jpg
DSCF7032.jpg
DSCF7028.jpg
DSCF7031.jpg
DSCF7033.jpg
DSCF7034.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Marle de Neajlov,azi o partida scurta, mai mult pentru a vedea cum se comporta 103 -ul cu mult discutatul (pe la altii)tambur ss sv.

Numai bine...
Attachments
DSCF7045.jpg
DSCF7043.jpg
DSCF7044.jpg
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Pescuit la caucioace !

Post by shogunu65 »

pupu wrote:Marle de Neajlov,azi o partida scurta, mai mult pentru a vedea cum se comporta 103 -ul cu mult discutatul (pe la altii)tambur ss sv.

Numai bine...
va salut!

cum vi se pare efectivul de stiuca pe neajlov anul asta? in aval de stalpu si iepuresti, pana la calugareni, nu am luat decat pixuri, si alea foarte rar. Aproape ca nu a fost nevoie sa pun fluorocarbon cand am dat dupa clean. Clean am prins cat de cat... am vizualizat unii impresionanti... dar stiuca foarte subtire.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Pe Neajlov se prind foarte rar bucati mai mari iar in zona de care pomenesti doar din an in pasti,totusi marle sunt destule ,doar un pic de tehnica si naluca adecvata,uite mai jos niste marle prinse in mai putin de 30 min imediat dupa prohibitie,ai mp!

Numai bine...
Attachments
DSCF7036.jpg
DSCF7040.jpg
DSCF7041.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Sambata o partida foarte slaba trei coltoase si un bibi frumusel,ploaia ,vantul si o durere la umar au pus capac.

Numai bine...
Attachments
100_0069.JPG
100_0067.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Nu se lasa stiucile ,nu ma las nici eu,totusi o perioada mai lunga o sa caut cleanul in niste locuri unde nu am mai dat niciodata caci multe din cele vechi sunt pomostite.

Numai bine...
Attachments
DSCF7048.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Am fost de mai multe ori in ultima perioada dupa cumatrul clean si a mers ok, alaltaieri a fost totusi o partida super cu capturi multe si multe rateuri .Zilele calde de toamna sunt nemaipomenite pentru pescuitul cleanului ,din pacate nu eram pregatit pentru o asemenea partida si am avut doua capturi de exceptie pe care le-am pierdut ,e o poveste intreaga ,dar asta-i viata...

Numai bine...
Attachments
100_0022.JPG
100_0027.JPG
100_0026.JPG
100_0024.JPG
100_0023.JPG
100_0032.JPG
100_0033.JPG
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Radu Ionut »

Buna ziua,

Am o lanseta de spining Daiwa Team Mode de vreo 3-4ani cred si la ultima partida de pescuit am constatat ca s-a dezlipit mandrina de bat. Practic cand pun mulineta, aceasta se invarte cu totul in jurul batului. Din pacate nu stiu pe nimeni care sa ma ajute sa rezolv aceasta problema intr-un mod cat mai profesionist.
Altfel am un vecin care mi-a spus ca mi-o repara el introducant niste rasini epoxi la capetele mandrinei, solutie in care nu am incredere si pe care nu o agreez.
Imi puteti recomanda pe cineva care ma poate ajuta sa repar lanseta?

Va multumesc si imi cer scuze de offtopic insa nu stiam unde sa postez acest mesaj.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Salut

Lasi un numar de telefon si iti explic ce si cum .

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

DSC07646.JPG
DSC07651.JPG
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”