Dilema auto

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Dilema auto

Post by tdf »

Am 6500 euro = dauna totala auto curenta facuta praf la iesirea din Craiova - vin banii peste trei luni.

Trebuie sa cumpar repede auto pentru munca altfel sunt somer.
Fac 25.000 km anual; nu am cunostinte tehnice in ceea ce priveste masinile.


Ce e de facut?

Inchiriez ceva si repar epava la un service normal? (motorul functioneaza, electrica si cutia de viteze functioneaza dar caroseria, gentile, partea frontala sunt praf)
1. Mai pun 4000 prin credit auto si = Logan MCV benzina? - asta este perfect pentru pescuit.
2. Iau de la o firma de vanzari auto ceva sh cu garantie? - ma vazut Opel break 2010 la banii amintiti -si asta este perfect pentru pescuit.
3. Merg la risc si dau 2000-2500 pe cava minor?
4. Sa iau ceva in leasing?
5. Plec afara si caut?

Vreau un sfat avizat.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dilema auto

Post by Claudiu »

Cam aceeasi problema o am si eu, numai ca nu mi-am distrus masina, ci sunt pe cale sa o vand si sa mai pun ceva ca sa-mi cumpar ceva second hand de Germania. M-am orientat spre VW Passat Diesel, Audi A4 d, sau BMW 320d E90 2005-2007.
Nu-mi cumpar masina pentru mers la pescuit, pentru ca in majoritatea timpului merg la serviciu si plimbari prin oras, asa ca, pescuitul ramane mai la coada.
Parerea mea este ca-ti iei o masina nemteasca buna la cei 6500e, fara sa mai pui ceva.
Cauta pe Autovit, Olx, Tocmai.ro, etc. si iti faci o idee.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dilema auto

Post by Claudiu »

Ia uite ce nemtoaica frumoasa poti sa-ti iei la banii aia:
http://www.autovit.ro/audi-a4-C34855495.html
Si mai e si din PH ! :lol:
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dilema auto

Post by tdf »

Multumesc Claudiu, multumesc Dan T.!

Sa completez informatiile:
Am deja o rata mare la banca pentru casa. Din acest motiv nu ma voi intinde in sus cu cheltuielile pentru noua masina.

Noua masina vreau sa o iau pe firma, cu factura.

Din pacate eu sunt total necunoscator in ceea ce priveste mecanica auto; de aceea am cerut si sfaturi avizate. O masina mai de lux cum este cea indicata nu imi voi lua de la cineva fara referinte. Oricum intretinerea ei cred ca cere venituri mai mari decat am eu disponibile. Pentru A4 un set de anvelope de iarna trece de 2000 de lei, banuiesc ca o revizie fara 1000 lei nu se face. Toate masinile pe care le-am avut au fost la zi cu reviziile, dotarile legale si CASCO. Acum mai "am" un Matiz la 190.000 km care este la fel, la zi, cu reviziile; cu el merge baiatul la munca deci nu pot miza pe el.

Masina nu o iau pentru pescuit ci pentru munca, acum fac urmarire de santier prin tara. Dar daca, cu totul intamplator bineinteles si fara sa se prinda nevasta-mea, masina este break, cu bare si cu garda la sol mare, cu atat mai bine! Si acum plang dupa Dacia mea break 1410 din '96 in care aveam toate sculele de pescuit la indemana. Nu descarcam nimic cu exceptia gunoiului, luam momeli si plecam la pescuit.

Oriucum, am trei luni de gandire pana vin banii de la asigurator.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dilema auto

Post by Claudiu »

Atunci si mai bine daca nu vrei o masina de lux (cu toate ca Audi A4 nu e neaparat de lux, e doar o masina buna, trainica), pentru ca vei gasi o sumedenie de oferte aproape noi la banii tai.
Ia-ti ce vrei, numai nemteasca sa fie! ;)
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Dilema auto

Post by bog_da »

Eu am o teorie la care nu renunt: ia-ti lucru nou!!! (mai ales daca nu esti "prieten" cu mecanica auto )

Am cumparat de cateva luni pentru firma un Logan diesel. Eu conduc o Skoda Octavia. Inainte am avut Ford Mondeo 2.0 Tdci (nu sfatuiesc pe nimeni sa ia asa ceva!!!). De asemenea am avut trei Nubire, un Espero, un Renault Clio s.a.m.d. Ce a fost in urma cu 15 ani nu mai conteaza...

Daca o iei in principal pentru munca, faci 25.000 km pe an si spui ca faci urmarire de santier, nu sta pe ganduri: Logan Nou Diesel! Poate sa fie cu motor de 75 sau 90 cai (preferabil 90 cp).
Noi la firma avem varianta cu 90 cp si pentru mine, masina asta a fost o surpriza extrem de placuta. Motorul este superb, cutia merge perfect, consuma "nimic" si dotarea este "decenta" adica are esentialul. Masina e mai inalta si de aceea poti intra cam unde vrei cu ea. Tot de aceea ar fi bine sa fii circumspect in viraje stranse si sa "adaptezi viteza"... Important: masina se conduce usor!!!
Noi activam in acelasi domeniu si santierele noastre sunt in Radauti, Dorohoi, Moinesti si Buhusi!!! Cam de doua ori pe luna cineva de la noi face cate un tur... De cand am luat masina ma felicit de fiecare data pentru decizia luata atunci cand avem de facut astfel de drumuri... Inca ceva: Loganul nou este altfel fata de cel vechi, este mai "inchegat" si arata oricum mai bine.
Intretinerea este relativ ieftina, piese sunt pe toate drumurile (dar nu prea ai nevoie de ele) iar o anvelopa de iarna Sava Eskimo costa 170 lei...
Un MCV ar fi si el interesant dar, in fiecare zi vei cara cu tine niste table de care nu ai nevoie in acel moment, climatizarea va "trage" mai greu iar avantajul spatiului suplimentar (atentie Loganul are portbagaj imens si mai nou, exista optiunea de bancheta rabatabila fractionat) il vei simti poate de 5 ori pe an... Pentru asta dai 1000 Euro in plus. D.p.d.v.mecanic nu ai nici un avantaj sau dezavantaj. Tu decizi...
Du-te, fa un drive test, poate reusesti sa faci unul mai lung ca sa si intelegi ceva din el si apoi hotaraste-te.
Sper sa te ajute... sau sa te bage in "ceata" si mai rau.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dilema auto

Post by tdf »

Usor, usor ajung la MCV pe motorina.

Dupa cum am scris am avut o masina in care incapea aproape tot, iar ce nu incapea puneam sus, pe portbagaj. Dacia aia nu m-a lasat nicaieri desi mi-a dat multe emotii. Sunam un prieten care ma depana telefonic.
Cum e cu viteza in curbe am invatat, din pacate lectia a costat foarte mult. Bine ca nu am accidentat pe nimeni si am scapat si eu intreg.

Va multumesc pentru ajutor.

@Claudiu

Foarte frumoasa masina. Si este si cu factura.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dilema auto

Post by Claudiu »

Mie imi plac masinile frumoase si "de firma", dar din pacate nu mi le pot permite de noi, pentru ca pretul lor sare de 20000e, asa ca ma multumesc cu ceva la mana a doua ca sa-mi satisfac placerea.
Dacia, chiar si ultimul model, nu e pentru mine. Prefer un Opel Astra diesel din 2008 decat un Logan nou. Dar fiecare vede lucrurile in felul lui si n-ai ce-i face.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dilema auto

Post by tdf »

Mie imi paceau filmarile tale de pe MN.

Sper ca vei avea cat de repede o barca mai mare, mai buna, si un motor mai nervos.

Revenind la subiect:

Am trei luni sa iau o decizie.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dilema auto

Post by Claudiu »

tdf wrote:Mie imi paceau filmarile tale de pe MN.

Sper ca vei avea cat de repede o barca mai mare, mai buna, si un motor mai nervos.

Revenind la subiect:

Am trei luni sa iau o decizie.
Multumesc,
Sper ca voi mai avea resurse si dupa ce imi voi cumpara masina, ca deocamdata asta fac, strang bani pentru masina. :x
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dilema auto

Post by mikcutu »

Si eu sunt tot pentru Logan diesel:
- consum mic
- intretinere mica
- piese ieftine,
- cum ai zis si tu, depanarea se poate face si prin telefon
- pret mic

acum, ar mai fi o varianta, dar tine de volumul de bagaje pe care il iei cu tine la pescuit, de obicei: SANDERO are garda la sol mai inalta decat la Logan dar nu stiu cum sta cu consum, si alte alea...dar fiind tot dacie, ma gandesc ca nu e departe.

BTW, eu imi fac planuri pentru un Duster ... :) dar mai strang bani...
Za dacs cam from za tracs!
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dilema auto

Post by tdf »

Mi-as face cadou un Duster dar ma stange cureaua in dreptul portofelului si nu vreau inca o rata la banca.
Un Duster 4x4 echipat se duce la 17.000 euro.
Oricum mai am trei luni (fara o zi, de azi) de gandire.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dilema auto

Post by tdf »

Am facut ieri un Bucuresti-Craiova si retur cu Logan MCV pe benzina, ceva mai sportiv.

Zgomotos si cu consum ridicat, peste 8/100. Masina asta este taiata de pe lista.
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Dilema auto

Post by Hoinar7777 »

Daca era pe gaz se schimbau datele problemei,acum ai fi fost bucuros ca te-ar fi costat suta de km 27 de lei sau mai putin daca nu conduceai sportiv,nici batrineste macar cu 130 la limita legii. Eeee ? :)
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dilema auto

Post by tdf »

Aveo pe care l-am mototolit consuma la drum intins si 130km/h pana in 6.7l/100 km - doar cu sofer.
Pe Craiova consumul era la 7.7-7.8 l/100 km la mers sportiv.
De aceea m-a mirat consumul la MCV.
Dar mai tare m-a mirat zgomutul.Ca sa vb la tel trebuia sa reduca viteza.
Si masina era relativ noua si ingrijita - folosita doar la transport persoane.

Despre GPL mai vb ca mai am de asteptat 2,5 luni pana vin banii de la CASCO.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dilema auto

Post by tdf »

Aseara baiatul a ciufulit si Matizul. A lovit un cal. Baitul nu are nimic si nici nu e dauna foarte mare (aripa, capota, o semnalizare).
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dilema auto

Post by Claudiu »

tdf wrote:Aveo pe care l-am mototolit consuma la drum intins si 130km/h pana in 6.7l/100 km - doar cu sofer.
Aveo tau consuma cat Roverul meu cu motor 2.0V6 benzina de 1.5tone...
Cauta ceva mai economic pe viitor, ca si eu fac la fel. :lol:
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dilema auto

Post by tdf »

Asa este, era mancau. Acum, daca e pe butuci, nu consuma nimic.
Post Reply

Return to “Cafenea”