Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by tdf »

Coane Iancule,

Desi ma trimiti la pascut de vegetale in ziua de post nu ma supar ca ma revansez: fac si eu ca Putin, daca voi nu imi mai dati beutura nici eu voua nu va dau. Care pe care!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by cezar »

tdf wrote:Vineri este post, propuneti altceva, paganilor!
Eu am "pogoramant" :lol: :lol: :lol: , de la (EXAGERAT DE MULT) Preafericitul Daniil, Intai Statatorul Bisericii Ortodoxe Romane.
Ne-am inteles ca el ma ierte de ce bag in gura, eu sa-l iert pentru ce-mi iese pe gura, la adresa lui!
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by tdf »

Ce zice Google despre pogoramant: Exceptie sau concesie facuta in unele cazuri de abatere de la normele legale. Este practicat de ierarhii Bisericii ortodoxe in cazuri exceptionale, prin derogare de la prevederile canoanelor. Adica ai derogare de la regula.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by Dumitrescu Iancu »

tdf wrote:Coane Iancule,

Desi ma trimiti la pascut de vegetale in ziua de post nu ma supar ca ma revansez: fac si eu ca Putin, daca voi nu imi mai dati beutura nici eu voua nu va dau. Care pe care!
Sau, altfel spus, singur impotriva tuturor!
Lasa, frate, ca o dam noi la pace cumva ! Sanatosi sa fim!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by cezar »

În atenţia participanţilor !

Având în vederea faptul că unii dintre participanţi participă pentru prima dată, iar alţii nu au mai fost de mult cu noi (sau poate au uitat ;) ), reamintesc câteva lucruri:

1. Fiecare participant vine de acasă cu tacâmuri şi veselă. La foloseşte şi le recuperează după fiecare utilizare, le spală şi păstrează, prin grijă proprie. La strângerea taberei, participă la adunarea resturilor şi îşi recuperează tot inventarul.

2. Organizatorii aleg locul de tabără şi amplasează bucătăria de campanie, cu mese, băncuţe, umbrare. La munca de instalare ajută toată lumea. Voluntariatul este apreciat. La fel, în cazul unor activităţi legate de pregătirea meniurilor comune (curăţat legume, adunat lemne, întreţinut focul etc). Sistemul este cu autoservire, organizatorii nu servesc la mese.

3. Orele meselor comune sunt, în principiu 14,30 pentru masa de prânz şi 20,00 pentru cină. După cină, jarul la grătar se întreţine în vederea unor iniţiative individuale (peşte fript, preparate la grătar din rezerva proprie). Cine nu vine la timp, riscă redistribuirea unor porţii ca supliment pentru cei prezenţi.
La ciorba de peşte, toată lumea contribuie cu ce a prins. Excepţie: un singur peşte semnificativ, care poate fi declarat trofeu ;)
Coordonatorul ciorbei de peşte are drept de rechiziţie asupra peştelui pus pe mal, in limitele necesităţii la prepararea ciorbei.

4. Pe raza taberei, se păstrează curăţenia şi se respectă (în mod rezonabil) liniştea şi decenţa. Nu porcăim locul!
5. Taxa de participare (30 lei în cazul de faţă) o plăteşte toată lumea, indiferent la câte activităţi participă. Suntem pescari, nu contabili !

6. Fiecare îşi alege locul de pescuit. Dacă locul este accesibil cu pasul sau cu maşina, este OK. Dacă se impune folosirea uneia din barcile asociaţiei, se discută cu cel care are în grijă barca, iar solicitantul va fi amplasat la locul accesibil numai pe apă. Se stabileşte, de comun acord şi preluarea la revenirea în tabără. Apoi, deţinătorul sau cel/cei vare vor să pescuiască din barcă intră în propriul program.

Ideea este că toată lumea vine să se simtă bine, să pescuiască, să rămână cu o amintire plăcută, chiar dacă unii (organizatorii) vor avea mai multe obligaţii decât ceilalţi.
Să-i respectăm şi să-i ajutăm !
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by Dan T »

Ne organizam nitel, ne grupam pe undeva sau ne vedem fiecare de ale lui?

Altfel este inutila ideea de mai jos. Nu avem cum sa ii ajutam si or sa munceasca pana le pica parul... (organizatorilor)
cezar wrote:În atenţia participanţilor !

La munca de instalare ajută toată lumea. Voluntariatul este apreciat.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by cezar »

Dan T wrote:Ne organizam nitel, ne grupam pe undeva sau ne vedem fiecare de ale lui?
Având în vedere faptul că se va veni eşalonat, în funcţie de posibilităţile fiecăruia, va fi greu. Eu, de pildă, nu ştiu exact când ajung. Ori joi seara (aprox ora 19,00), ori vineri dimineaţă devreme.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by shogunu65 »

Sa fixam totusi o ora de intalnire la peco de la km 40 pe autostrada. Ar fi mai simplu pentru cei care nu am mai fost.

De asemenea anunt ca am un loc in masina daca e careva ramas pe jos :))
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by vladstanescu »

din motive independente de mine, va rog sa ma scoateti de pe lista de participanti. merci
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by bog_da »

Salutare stimati colegi,

Am vorbit cu Iancu sa ajung la el joi dimineata in jur de 5.00 (urmeaza sa stabilim foarte concret ora, putand sa fie si mai devreme la nevoie...).
Acolo legam doua barci pe peridocuri, fiecare de cate o masina, le incarcam cu bagaje, preluam si eventualii pasageri (eu astept inca confirmarea de la Dan S, nu stiu exact care este situatia lui Iancu, adica pe cine are ca pasager) dupa care, inainte de ora 6.00 ar trebui sa reusim sa iesim din Bucuresti. Evitam astfel o buna parte din aglomeratia de dimineata. Banuiesc ca am putea fi la benzinaria de la km. 40 in jur de ora 6.30 - 7.00.

O cafea face intotdeauna bine la ora aia... si sper ca o mica pauza de 15 minute sa fie permisa.

De acolo putem merge intr-o coloana mai mica sau mai mare, in functie de cati se strang dar, va rog sa tineti cont ca noi vom merge ceva mai incet datorita remorcilor.

Considerati asta ca un inceput de program care asteapta clarificari si imbunatatiri.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by cezar »

bog_da wrote:Salutare stimati colegi,

Am vorbit cu Iancu sa ajung la el joi dimineata in jur de 5.00 (urmeaza sa stabilim foarte concret ora, putand sa fie si mai devreme la nevoie...).
Acolo legam doua barci pe peridocuri, fiecare de cate o masina, le incarcam cu bagaje, preluam si eventualii pasageri (eu astept inca confirmarea de la Dan S, nu stiu exact care este situatia lui Iancu, adica pe cine are ca pasager) dupa care, inainte de ora 6.00 ar trebui sa reusim sa iesim din Bucuresti. Evitam astfel o buna parte din aglomeratia de dimineata. Banuiesc ca am putea fi la benzinaria de la km. 40 in jur de ora 6.30 - 7.00.

O cafea face intotdeauna bine la ora aia... si sper ca o mica pauza de 15 minute sa fie permisa.

De acolo putem merge intr-o coloana mai mica sau mai mare, in functie de cati se strang dar, va rog sa tineti cont ca noi vom merge ceva mai incet datorita remorcilor.

Considerati asta ca un inceput de program care asteapta clarificari si imbunatatiri.
Solunara mare este pe 11 septembrie 2014 la ora 10,43. Cele mai bune rezultate se anticipează pentru crap, caras, plătică
Cea mica este 17,06. Se referă mai ales la răpitori.
Sunt convins că nu vor fi ratate.:lol: :lol: :lol:
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by shogunu65 »

De o ciorba trebuie sa iasa :)))
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by shogunu65 »

Daca nu facem de miel :))
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by vladstanescu »

socularul ca solunarul.. s-a uitat cineva la dunare ?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by Dumitrescu Iancu »

vladstanescu wrote:socularul ca solunarul.. s-a uitat cineva la dunare ?
Sa inteleg ca asta e unul din motivele "independente" care te-au facut sa renunti? Pacat!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by vladstanescu »

Dumitrescu Iancu wrote:
vladstanescu wrote:socularul ca solunarul.. s-a uitat cineva la dunare ?
Sa inteleg ca asta e unul din motivele "independente" care te-au facut sa renunti? Pacat!
era ultimul motiv pe lista. primul e ca in acest moment nu imi permit sa bat drumul pina acolo singur, din motive financiare.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by Dumitrescu Iancu »

vladstanescu wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:
vladstanescu wrote:socularul ca solunarul.. s-a uitat cineva la dunare ?
Sa inteleg ca asta e unul din motivele "independente" care te-au facut sa renunti? Pacat!
era ultimul motiv pe lista. primul e ca in acest moment nu imi permit sa bat drumul pina acolo singur, din motive financiare.
Da, acesta mi se pare un motiv foarte serios si greu de combatut! Puteai sa spui asta de la inceput si era totul OK ! Dar de aici si pana la mici insinuari ( dupa ce te-ai retras) despre cum se prezinta Dunarea e cale lunga... si nu mai este OK...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by cezar »

vladstanescu wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:
vladstanescu wrote:socularul ca solunarul.. s-a uitat cineva la dunare ?
Sa inteleg ca asta e unul din motivele "independente" care te-au facut sa renunti? Pacat!
era ultimul motiv pe lista. primul e ca in acest moment nu imi permit sa bat drumul pina acolo singur, din motive financiare.
Eu am gasit o solutie mai buna !
Vin cu sotia, deci am cu cine sa impart cheltuielile! :lol: :lol: :lol:
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by tdf »

Deci sa intelegem ca 2x30/2<30?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiune Topalu-Alionte 11-14.09.2014

Post by cezar »

tdf wrote:Deci sa intelegem ca 2x30/2<30?
Nooo, este vorba de 2 X 200 km cu masina, adica vreo 30 litri de motorina...sa zicem vreo 200 lei vechi.
E drept, ma costa 2 X 30 lei, in loc de 1 X 30 de lei, dar daca ma gandesc ca nevasta va fi cu mine, departe de placerea "shopping-ului", cred ca, una peste alta, fac economie. ;)
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”