Prima ieşire pe 2014

Moderator: cezar

Post Reply
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Prima ieşire pe 2014

Post by Albatrin »

De Mărţişor mi-am făcut cadou o ieşire la o "bibăneală" pe Snagov. Auzisem de la Tibi că cei de prin părţile locului
l-au 'cocoşat' pe biban aşa că frate-meu l-a sunat de cu seară pe Romică să ne rezerve o barcă şi sâmbătă 01.03
la ora 9.30 ieşeam pe apă. N-am luat motorul motiv pentru care ne-am "chinuit" la vâsle, mai întâi în faţă debarcaderului
de la Astoria până dincolo de primele pontoane, apoi pe sub pădure înapoi urmând malul până în dreptul mânăstirii,
după care am trecut lacul spre pontoanele de la Siliştea şi la sfârşit am revenit pe malul dinspre Gruiu căutând bibanul
pe sub fiecare ponton şi sub fiecare tufă de stuf sau nuferi. Eram dornic să probez "noile" achiziţii, Cormoranul ULF de la "pupu"
şi voblerele de la "puffyk1". Lanseta e "brici" sau mai bine cum zice Valibu..., simte fiecare denivelare, e nervoasă,
lansează perfect toată gama de năluci ce se pretează pe Snagov, cauciuce, voblere şi linguri iar în drill e o minunăţie, mulţumesc Sandu.
Voblerele "lucrează" aşa cum m-am aşteptat iar cum ştia şi "johnny_fia" sting-ul de la Salmo a făcut deja prima victimă, mulţumesc Mihai.
În zona pontoanelor din faţa Astoriei am avut un primul atac iar la a doua lansare în acelaşi loc am luat prima mârlă la un shad de 9cm.
20140301_1.jpg
20140301_2.jpg
La pontoanele de la Siliştea bibanul lipsea la apel, n-am găsit decât o plasă monofilament de 40-50 de metrii. Am sunat poliţia transporturi
Snagov dar din păcate şeful de post, de data asta, nu a putut răspunde solicitării noastre având o problemă familiară foarte gravă şi ne-a sfătuit să distrugem plasa.
20140301_3.jpg
Pe lac mai erau câteva bărci, una cu doi spinning-ari iar vreo trei, patru din cele ale "băştinaşilor" cu care localnici se plimbau dintr-un loc într-altu'
cu trei trestii pe botul bărcii şi cu minciogul la vedere dând impresia că sunt cei mai "oneşti" pescari de pe tot lacul.
Dupa Siliştea am trecut înapoi pe malul dinspre Astoria, la nuferi, loc bine cunoscut de membri clubului, unde după ce am avut al doilea şi ultimul atac al zilei am luat încă o mârliţă la sting-ul Salmo.
sn2_4.jpg
Cred că drill-ul cu aceasta a deranjat greutăţile de pe fundul apei ale altei plase monofilament ce era întinsă în zonă şi care a apărut la suprafaţă.
Când ne-am apucat să strângem această a doua plasă a apărut în zonă "proprietarul" respectivei scule.
sn2_5.jpg
care cu tupeu a început să tragă de celălalt capăt ameninţându-ne că va chema şi pe ceilalţi "colegi" în ajutor.
L-am lăsat să-şi ia plasa mai ales că apăruse şi o a doua barcă "băştinaşă" în zonă iar poliţia nu putea sa ne ajute de data asta.
Am mai încercat pe lângă stuf până la Astoria dar nu am mai avut nici un "ţac". Dupa ce am ieşit la mal am întins prima plasă "capturată"
şi am tăiat-o din 3 în 3 metrii apoi am aruncat-o la tomberon.
sn2_6.jpg
sn2_7.jpg
20140301_8.jpg
A fost o zi de pescuit excelentă pentru aceasta perioadă, cel puţin pentru unul ca mine care nu mai are timp pentru o ieşire decât la sfârşitul săptămânii .
Despre plase şi braconaj..., dacă vom rămâne în expectativă şi aşteptăm ca "organele" să-şi facă treaba, eventual să ne invite şi pe noi să
participăm câte o dată, atunci s-ar putea ca la vară şi mai ales la toamnă să cautăm mult şi bine ceva peşte prin Snagov.
"Plăsarii" de pe Snagov şi-au făcut din această activitate un job şi o sursă de venituri. Cel din fotografie spunea că "el are 350 lei pensie şi nu-i ajung să trăiască"
şi trebuie să-şi completeze veniturile cumva, nu-i aşa... Am văzut legate la pontonul din capătul unei uliţe din Siliştea
vreo 3-4 bărci "made in Snagov", care sigur sunt folosite la această activitate. Noi membrii clubului Snagov trebuie să facem ceva, cât mai repede,
mai ales că vine prohibiţia şi de data asta pescuitul este complet interzis şi braconierii nu vor mai fi deranjaţi de pescari.
Se spunea undeva că "se vorbeşte că braconajul a devenit nerentabil, din cauza nebunilor ălora care fac ca o setcă să nu reziste prea mult fără a fi depistată şi distrusă".
Nu este chiar aşa, dovada plasele găsite în doar 5 ore de pescuit, nu de control. Avem ajutorul poliţiei transporturi dar ei sunt puţini şi singuri nu pot face faţă.
Poate reuşim cumva sa ne organizăm astfel încât, cu ajutorul poliţiei transporturi şi al conducerii APC21, în această primăvară să-i "speriem" pe braconieri.
Dacă va fi nevoie eu cu cauciucata şi "motoraşul" meu voi fi acolo în fiecare weekend, fără frică şi inhibiţii. Mă voi dota cu tot ce cred că-i necesar unei astfel de activităti.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by bogdanenescu1 »

E jenant, penibil si frustrant. Toate la un loc, atat pt pescari cat si pentru autoritati.
Ai dreptate, de la 1 aprilie pana la 30 mai pescuitul este interzis chiar si in scopuri recreative, sportive si familiale. Pana acum nu era asa, te lasau sa pescuiesti sportiv. Timp in care vor decima fauna piscicola.
Avantajul nostru este ca suntem mai multi decat ei si net superiori la logistica. Dezavantajul este ca nu suntem uniti.

Am patit-o si eu cu o plasa, m-au "asaltat" si pana la urma am cedat plasa respectiva.
Ce propui sa facem? Sa ne luam la bataie cu ei? Cred ca suntem mai inteligenti de atat.

Snagovul, arie naturala protejata de cine?
Bogdan Enescu
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by Albatrin »

bogdanenescu1 wrote:Ce propui sa facem? Sa ne luam la bataie cu ei? Cred ca suntem mai inteligenti de atat.
Nu trebuie să ne luăm cu ei la bătaie, dacă ieşim de câteva ori "să facem curăţenie" în primăvara asta şi apoi periodic, vor renunţa ei. Patronul de pe Goştilele avea o vorbă: "Nu pot ei să întindă plase câte pot eu să strâng...". Hai să vedem şi să-i vedem pe cei care vor să participe la asemena acţiuni, aici pe forum să-şi manifeste dorinţa. Eu unul am spus că particip la orice acţiune organizată la sfârşit de săptămână. Dacă facem echipe de două trei barci cu câte doi în fiecare barcă nu vor avea îndrazneala să se arate, mai ales dacă la una două dintre aceste acţiuni vom avea şi autorităţile cu noi. Voi face apel şi pe alte forumuri LRS,rapitorii.ro,APS, dar întâi hai să ne organizăm noi, ce zici, te bagi ?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by bogdanenescu1 »

Eu ma bag. Intotdeauna am fost deschis la astfel de actiuni.
Bogdan Enescu
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by Albatrin »

bogdanenescu1 wrote:Eu ma bag. Intotdeauna am fost deschis la astfel de actiuni.
Perfect, atunci îi aşteptăm şi pe alţii să ni se alăture iar între timp să începem să ne organizăm.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by johnny_fia »

Salut!
Ma bag si eu, doar la sfarsit de saptamana.
Ti-am zis ca sting-ul ala e criminal, iar culoare ce o ai, nu se mai face, asa ca ai grija de el ;)
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by pupu »

Bravo domnule..mai multi iepuri dintr-un singur foc .

Numai bine...
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by Albatrin »

Încă o pledoarie pentru a nu ne lăsa...


http://www.bertilure.ro/blog/?p=1062&fb ... n_ref_map=[]
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Sergiu90
Posts: 9
Joined: 02 May 2014, 15:24

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by Sergiu90 »

Vreau sa iau si e parte la actiunea antibraconaj, dar sunt disponibil doar in weekenduri si nici atunci chiar mereu. Deci va puteti baza si pe mine.


Am si o propunere, nu poate clubul sa faca un contract cu bgs-ul pt protectia Snagovului in ceea ce priveste braconatul?am vazut ca bgs-ul isi face treaba pe lacul Cernica chiar bagand frica in braconieri, pt ca de multe ori s-a lasat cu bataie zdravana, barci si alte obiecte confiscate. Am pescuit pe Cernica mai de mult si nu era permis pescuitul nocturn, dar eu m-am dus cu noaptea in cap sa prind locul meu de pescuit liber, am pregatit lansetele fara sa le lansez binenteles, iar in secunda 2 au aparut 5 baieti de la BGS mari cat casa si mi-a verificat lansetele daca sunt aruncate in apa. Deci in concluzie eu garantez pt un contract cu ei. Am putea sa facem cheta pt plata BGS-ului, suntem atatia care activeaza la acest club. Ce ziceti?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by Albatrin »

Sergiu90 wrote:Vreau sa iau si e parte la actiunea antibraconaj, dar sunt disponibil doar in weekenduri si nici atunci chiar mereu. Deci va puteti baza si pe mine.


Am si o propunere, nu poate clubul sa faca un contract cu bgs-ul pt protectia Snagovului in ceea ce priveste braconatul?am vazut ca bgs-ul isi face treaba pe lacul Cernica chiar bagand frica in braconieri, pt ca de multe ori s-a lasat cu bataie zdravana, barci si alte obiecte confiscate. Am pescuit pe Cernica mai de mult si nu era permis pescuitul nocturn, dar eu m-am dus cu noaptea in cap sa prind locul meu de pescuit liber, am pregatit lansetele fara sa le lansez binenteles, iar in secunda 2 au aparut 5 baieti de la BGS mari cat casa si mi-a verificat lansetele daca sunt aruncate in apa. Deci in concluzie eu garantez pt un contract cu ei. Am putea sa facem cheta pt plata BGS-ului, suntem atatia care activeaza la acest club. Ce ziceti?
S-a notat partea cu participarea la acţiunile antibraconaj, aştept un telefon sau un MP pentru detalii. În ceea ce priveşte BGS-ul, lacul Cernica este concesionat, Snagovul este o apă publică unde doar organele abilitate ale statului, poliţie, jandarmerie şi agenţii ANPA au drept de control.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Sergiu90
Posts: 9
Joined: 02 May 2014, 15:24

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by Sergiu90 »

Albatrin wrote:
Sergiu90 wrote:Vreau sa iau si e parte la actiunea antibraconaj, dar sunt disponibil doar in weekenduri si nici atunci chiar mereu. Deci va puteti baza si pe mine.


Am si o propunere, nu poate clubul sa faca un contract cu bgs-ul pt protectia Snagovului in ceea ce priveste braconatul?am vazut ca bgs-ul isi face treaba pe lacul Cernica chiar bagand frica in braconieri, pt ca de multe ori s-a lasat cu bataie zdravana, barci si alte obiecte confiscate. Am pescuit pe Cernica mai de mult si nu era permis pescuitul nocturn, dar eu m-am dus cu noaptea in cap sa prind locul meu de pescuit liber, am pregatit lansetele fara sa le lansez binenteles, iar in secunda 2 au aparut 5 baieti de la BGS mari cat casa si mi-a verificat lansetele daca sunt aruncate in apa. Deci in concluzie eu garantez pt un contract cu ei. Am putea sa facem cheta pt plata BGS-ului, suntem atatia care activeaza la acest club. Ce ziceti?
S-a notat partea cu participarea la acţiunile antibraconaj, aştept un telefon sau un MP pentru detalii. În ceea ce priveşte BGS-ul, lacul Cernica este concesionat, Snagovul este o apă publică unde doar organele abilitate ale statului, poliţie, jandarmerie şi agenţii ANPA au drept de control.
Am inteles, o sa va las numarul intr-un PM !!
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Prima ieşire pe 2014

Post by bog_da »

Astazi am pus prima data barca pe Snagov si am facut o tura scurta... Extrem de tarziu dar vremea imposibila si programul au facut sa se intarzie atat de mult.
Pe lac era relativ liniste. Se dusese vorba ca este control de la ANR si probabil ca de aceea erau putine barci.
Apa calda si soarele fierbinte.
La debarcader la Astoria m-am intalnit cu Bogdan Enescu care tocmai se intorsese de pe lac. Mi-a aratat o captura remarcabila, o stiuca de circa 3kg! Frumos!!!
Maine ma intorc pe lac si incerc sa pescuiesc putin... Vedem ce se poate face.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”