Jucarii pentru copii

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Se pare ca anul asta ,pe langa alte OZN-uri merg bine si racii (asta zic mai multi amici),mai ales cei din doua culori ,asa ca am zis sa nu raman descoperit (eu preferam , un uni, maro roscat cu sclipici) si am turnat cativa dupa indicatii :D . Am testat si pozitia in apa,o fi bine ,n-o fii...

Numai bine...
Attachments
DSC06583.JPG
DSC06589.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Culorile iridescente merg super cam la toti rapitorii iar albul e mortal la biban, aveam ceva turnate in aceasta culoare si m-am gandit sa folosesc(ca la stiuca ,numai ca la alea le rujej botu) un semnal tinta UV blast pe coada,probate marti in timp ce asteptam telefon de la Serus sa imi iau masina .

numai bine...
Attachments
DSC06576.JPG
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: Jucarii pentru copii

Post by johnny_fia »

O daaaa... arata bine si cred ca prind bine ;)
Pe salau le-ai incercat?
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Torn acest model de anul trecut si la biban e super, la aceasta dimensiune,2'' mai selecteaza,dar cum se poate vedea in poza corpul are o forma care permite scurtarea lui foarte usor si precis in functie de nevoi. Nu am prins cu ele niciodata salau dar cred ca merg bine la strapi sau daca ai sansa unei zile in care ala mare e in fury nu vad de ce sa nu mearga .Pentru bibi eu le mai echipez cu niste jiguri cu gliter pe care mi le fac special .

numai bine...
Attachments
_MG_3417a.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Vremea asta enervanta iti strica toate planurile , asa ca obligat sa stau in casa am mai incercat cateva combinatii de culori si o nuanta pe care nu am mai turnato niciodata ,umbra gebrannt.O parte din mosmoandele turnate astazi.

Numai bine...
Attachments
DSC06596.JPG
DSC06601.JPG
DSC06608.JPG
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Jucarii pentru copii

Post by paulletta »

Arata foarte bine.
Sa speram ca vei avea si capturi pe masura muncii tale. ;)
Paulletta
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Speranta moare ultima, :D ,da apropo,acum vreo saptamana i-am turnat unui fost coleg niste bilute fosforescenta pe care el le pune deasupra boilesurilor si zice ca are oarece succes, mi-au mai ramas ceva ,o sa le iau in masina si cand am drum spre autostrada pot sa ti le las sa le incerci.

Numai bine...
Attachments
DSC06599.JPG
DSC06598.JPG
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Jucarii pentru copii

Post by paulletta »

Multumesc.
Paulletta
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Lizard-uri cu capul taiat,echipate cu jig style H cu asa numitul "center balance",in felul asta mai economisim plastisol :D arata mult mai natural iar carligul nu mai pune probleme.O naluca mai putin utilizata la noi ,super la Dunare si nu numai.
Attachments
DSC06616.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

In anumita momente nalucile cu gliter sunt de preferat celorlalte ,dar ce ne facem cu culorile inchise,totusi cu o anumita tehnica gliterul poate fi expus numai pe suprafata nalucii, plastisolul nu va atenua din stralucirea lui si astfel efectul va fi mult amplificat .Merge pe orice culoare ,bineinteles si culoare la culoare,pacat ca nu le am eu cu pozele in realitate efectul e spectaculos.

Numai bine...
Attachments
DSC06622.JPG
DSC06624.JPG
DSC06626.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Jucarii noi in trusa ,totul e sa fie interesat si dansul,ramane sa vedem.Cu putina imaginatie poti face o multime de chestii cu ajutorul plastisolului,fericiti cei care au si putin timp liber.

Numai bine...
Attachments
DSC06633.JPG
DSC06639.JPG
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Jucarii pentru copii

Post by paulletta »

Arata super bine ultimele si cred ca sunt bune si la biban. ;)
Paulletta
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Initial am vrut sa fac ceva pentru avat dar nu am avut tot ce imi trebuia, asa ca am schimbat macazul.Mersi pentru incurajare.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Cateva culori mai greu de obtinut,marmoratele de jos sunt preferatele mele pentru dintosi.

Numai bine...
Attachments
DSC06580.JPG
DSCF0010.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Primul model de ripper pe care il torn ,se poate observa usor forma deosebita a acestei naluci , tocmai aceasta il face sa evolueze mult mai natural decat un ripper clasic.

Nymai bine...
Attachments
poze1 013.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Nu am rezistat si am incercat si eu :D :D asa ca l-am turnat in cateva culori iar la cel alb iridescent am incercat si variante,numai ochi, bot (tinta) rosu aroma garlic sau bot rosu si inca o tinta, UV blast, cumatra raspunde foarte bine si ii promit sa fac si portocalii si rosii :D .

Numai bine...
Attachments
IMG_0105.jpg
IMG_0107.jpg
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Jucarii pentru copii

Post by paulletta »

Adevarate opere de arta.
Cred ca ar fi bine sa pastrezi cate o piesa din fiecare lucrare executata si sa iti faci un mic muzeu.
Felicitari pentru creatii si mai ales pentru rabdarea pe care o ai in realizarea acestor lucruri migaloase.
Paulletta
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Mersi ,cum am scris si mai sus nu am rezistat sa nu am si modelul asta printre mosmoande ,prinde foarte bine insa lasa loc mai putin imaginatiei la recuperare .Poate in poza asta se vad mai ok.

Numai bine...
Attachments
IMG_0050.jpg
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Jucarii pentru copii

Post by mikcutu »

Domnu' pupu, ca o mica curiozitate, pana acum ne-ati prezentat zeci de modele (daca nu chiar peste suta) si aici nu marefer la variatiile pe culori.
Aveti tot atat de multe matrite? Cum le tineti evidenta la toate formele si culorile? :shock: :shock:
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Domnu' mikutu te rog, ca intre pescari ,pupu si atat , normal ca pentru fiecare am cate o matrita si nu e o problema caci anumite chesti cum ar fi greutatea fiecarei naluci sau a intregului ansamblu le am trecute pe hartie,la fel si in cazul culorilor, totusi memoria ma mai ajuta inca destul de bine.Si mai este o chestie ,chiar daca vin mai tarziu tot imi petrec 15-20 de minute printre ele ,mi-e mai greu cu matritele pentru jiguri pe care le folosesc mai rar.

Numai bine...
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”