Locuri pe Dunare Oltenita si Giurgiu

Cum ajungem la locurile de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Locuri pe Dunare Oltenita si Giurgiu

Post by adiniculae »

Ziua buna tuturor. Am si eu nevoie de ceva indrumari de la cei care merg pe Dunare in zona Oltenita sau Giurgiu. As vrea sa stiu cateva locuri unde sa pot merge cu cortul si sa pot pescui de pe mal. Urmaresc in special pescuitul la crap, caras, platica, somn. Stiu ca sunt multi care cunosc bine zona si as aprecia cateva sfaturi si recomandari unde pot ajunge direct cu masina. Multam
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Locuri pe Dunare Oltenita si Giurgiu

Post by cezar »

adiniculae wrote:Ziua buna tuturor. Am si eu nevoie de ceva indrumari de la cei care merg pe Dunare in zona Oltenita sau Giurgiu. As vrea sa stiu cateva locuri unde sa pot merge cu cortul si sa pot pescui de pe mal. Urmaresc in special pescuitul la crap, caras, platica, somn. Stiu ca sunt multi care cunosc bine zona si as aprecia cateva sfaturi si recomandari unde pot ajunge direct cu masina. Multam
Adi, in zona Oltenita iti recomand zona km. 422-424. Mergi cu masina pana la Oltenita, apoi urmaresti indicatorul spre Ulmeni. Foarte repede, vei vedea un drum la dreapta catre debarcaderul Politiei de Frontiera. O iei pe acolo, iar primul drum la stanga te duce pe digul din lungul Dunarii, foarte circulabil pe orice vreme. Mergi pe el cca 4 km de cand ai urcat pe dig si ai ajuns la km 424. De aici, in aval, sunt locuri bune de pescuit de pe mal si de stat cu cortul.
Cele mai bune sunt unde se termina malul taluzat cu piatra, dar sunt mai mereu ocupate.

In zona Giurgiu, te-as indruma catre Greaca-Prundu. Imediat dupa iesirea din com.Greaca (catre Giurgiu), este un drum la stanga pe langa o casa. Acesta duce direct la digul de la Dunare; acolo mergi la dreapta, in amonte, pana la prima rampa, unde urci digul pe langa o casa de padurar. Te intorci practic inapoi pe dig vreo 200 metri, apoi cobori pe un drum abrupt catre Dunare.
Atentie, daca este noroi de la inundatii sau daca ploua, nu mai iesi de acolo nici cu tractorul.
Dar, sunt vreo 5-600 m de locuri frumoase, cu poienite. Se prinde si peste, mai ales caras. crap, platica. mreana.
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: Locuri pe Dunare Oltenita si Giurgiu

Post by adiniculae »

Foarte util si detaliat. Mersi mult Cezar, ma gandesc ca weekendul viitor sa incerc la Oltenita daca n-or veni inundatiile pe Dunare pana atunci.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Locuri pe Dunare Oltenita si Giurgiu

Post by Mihai Vinturache »

Pana atunci sigur ajung apele mari la noi. Poate nu inundatiile, desi pana la noi se mai strange apa, dar Dunarea va creste mult.
Ce ma surprinde este ca la nivelul localitatilor noastre de pe malul Dunarii nu se intreprinde nimic. Si pe urma vor spune ca au fost surprinsi nepregatiti, desi in Germania si Austria sunt inundatii de o saptamana iau ungurii s-au baricadat ca la razboi.
Dar aste deja e off topic.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Locuri pe Dunare Oltenita si Giurgiu

Post by Petru Burian »

La noi se va iesi cu sfintele moaste si un sobor de preoti pt. domolirea apelor :evil:
Este mai ieftin si va fi coordonat de ISU :!: :!: :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
adrian74
Posts: 32
Joined: 24 Mar 2013, 13:45
Location: Bucuresti

Re: Locuri pe Dunare Oltenita si Giurgiu

Post by adrian74 »

adiniculae wrote:Foarte util si detaliat. Mersi mult Cezar, ma gandesc ca weekendul viitor sa incerc la Oltenita daca n-or veni inundatiile pe Dunare pana atunci.
buna seara...
ma intrebam daca ati facut o iesire in una din cele doua locatii prezentate de dl Cezar?
am avut ceva de gand spre Oltenita in acest weekend dar am inteles ca abia acum apa a inceput sa scada destul de bine...si mi-am zis sa mai astept o saptamana...pana atunci mai cotizez pe la o balta pe langa bucuresti... :mrgreen:
niciodata nu spun NICIODATA...
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Locuri pe Dunare Oltenita si Giurgiu

Post by vladstanescu »

stie cineva unde e locul la giurgiu care se numeste "la Tevi"? poate o poza pe google map... mercix
Post Reply

Return to “Drumuri şi poteci spre locurile de pescuit”