Permisele ANPA 2012

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

Indian Larry wrote:Eu am platit taxa acum doua zile iar astazi am ridicat permisul , vizat , tot . Totul a fost posibil printr-o asociatie din Oltenita.
Larry, ai luat timbrul (holograma) ANPA 2913 ?

Vrei să zici că ai plătit, ai ştampilă pe carnet, ai chitanţă ...dar permis înseamnă cardul ăla de plastic, pe care se lipesc timbre anuale.
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Indian Larry »

Holograma n-am luat si nici carnetul tip card.


Am carnet din carton, viza PG pe el , chitanta si atat.
Am intrebat la Frontiera daca sunt in regula si au zis ca da. :shock:

Fac o poza ?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Indian Larry wrote:Holograma n-am luat si nici carnetul tip card.


Am carnet din carton, viza PG pe el , chitanta si atat.
Am intrebat la Frontiera daca sunt in regula si au zis ca da. :shock:

Fac o poza ?
Nu e cazul, am inteles: esti mandrul posesor al unui carnet de membru al unei asociatii si a PG-ului de Calarasi, nu al unui permis de pescuit 2013.... Este cu totul altceva, dar absolut in regula, asa cum am anuntat, si APC 21 va proceda identic incepand de pe 16 ianuarie ! Inclusiv obtinerea PG-ului de Calarasi !
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Indian Larry »

Mai am o intrebare : carnetul asta se poate viza si pe alte judete ?
Inca sunt contrariat. Nu inteleg care-i baiul cu permisul tip card , daca si carnetul asta e valabil. Atunci ce rost mai are ala nou ? :shock:
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Indian Larry wrote:Mai am o intrebare : carnetul asta se poate viza si pe alte judete ?
Inca sunt contrariat. Nu inteleg care-i baiul cu permisul tip card , daca si carnetul asta e valabil. Atunci ce rost mai are ala nou ? :shock:
Cum ti-am spus, carnetul de membru al unei asociatii nu iti da dreptul sa pescuiesti legal...Acest drept ti-l asigura permisul de pescuit, respectiv acel card, vizat anual prin aplicarea unui timbru. Pentru ca ANPA intarzie tiparirea timbrelor, Politia de frontiera accepta dovada platii catre ANPA, respectiv acea chitanta care ti-a fost inmanata de la asociatie ( ti-a fost inmanata, chiar sunt curios ?). In cazul tau, acel carnet este doar un suport pentru viza PG Calarasi ( acea stampila...). Asadar, daca ai CHITANTA si STAMPILA (pg) esti in regula si poti pescui pe Dunarea apartinand de Calarasi...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

Indian Larry wrote:Mai am o intrebare : carnetul asta se poate viza si pe alte judete ?
Inca sunt contrariat. Nu inteleg care-i baiul cu permisul tip card , daca si carnetul asta e valabil. Atunci ce rost mai are ala nou ? :shock:
Larry, treaba stă aşa :
1. Permisul de pescuit
a) pană la Revoluţie, exista numai AGVPS. Plăteai o cotizaţie şi pescuiai la lacurile administrate de asociaţia respectivă.
b) apoi, pană în 2003, situaţia a continuat destul de tulbure, dar exista în continuare doar AGVPS, plăteai şi pescuiai cam peste tot, dar erau mereu scandaluri, că fiecare AJVPS judeţean dorea să vizezi la ei.
c) din 2003 a intervenit statul, care s-a hotărat să pună un bir, un impozit. 30 de lei pe an pentru angajaţi, 10 lei elevi studenţi, 0 lei pensionari. Doar în 2007 nu s-a plătit, pentru că ANPA a tipărit de-abia pe la sfărşitul lui iunie nişte cartonaşe, care costau simbolic un leu. Dar in rest, au fost tipărite permise de carton. Deobicei, apăreau prin februarie - martie şi creau incertitudini.
d) din 2012, ANPA s-a hotărat sa facă acele carduri de plastic, care urmau să fie valabile 8 ani. În fiecare an, urma să se facă un timbru, care să se lipească pe verso, unde sunt nişte ferăstruici mici
e) acum, ANPA a fost mutată de la Min.Agriculturii la Min.Mediului. Se pare ca noul stăpan vrea altceva, dar nu s-a hotărat ce. Este posibil să se renunţe la carduri şi să apară altceva. Se va schimba şi actul normativ, adică H.G 1016/2003. Cat de repede...nu se ştie.
Pană atunci, vor fi valabile (probabil) cardurile din 2012. Vor anunţa în curand !

În orice formă, carton, card sau timbru, se plătesc la stat, le confecţionează statul şi se distribuie direct la pescari sau prin asociaţiile de pescari

2. Carnetul dovedeşte calitatea de membru al unei anumite asociaţii. Ca să pescuieşti legal, ai nevoie de cele amintite mai sus, la pct.1.
In mod normal, calitatea de membru al unei asociatii presupune plata unei cotizaţii, dar şi primirea unor servicii ( PG-uri, documente legale pentru ARBDD, participare la actiuni, anumite facilităţi negociate de asociaţie pentru membri, etc

Cu permisul/cardul ANPA, esti pescar legal. In baza lui, poti scoate si PG-uri.
Numai cu carnetul de membru, nu esti legal. Trebuie sa fie insotit de permisul cardul/ANPA.
Pentru a pescui pe frontiera, ai nevoie de PG din judetul respectiv.
Pentru a pescui in Delta, ai nevoie de permise ARBDD (acolo, ANPA nu este valabil)

In alta ordine de idei, poti fi membru in oricate asociatii, dar asta nu tine loc de permis ANPA.
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Indian Larry »

Dumitrescu Iancu wrote:
Indian Larry wrote:Mai am o intrebare : carnetul asta se poate viza si pe alte judete ?
Inca sunt contrariat. Nu inteleg care-i baiul cu permisul tip card , daca si carnetul asta e valabil. Atunci ce rost mai are ala nou ? :shock:
Cum ti-am spus, carnetul de membru al unei asociatii nu iti da dreptul sa pescuiesti legal...Acest drept ti-l asigura permisul de pescuit, respectiv acel card, vizat anual prin aplicarea unui timbru. Pentru ca ANPA intarzie tiparirea timbrelor, Politia de frontiera accepta dovada platii catre ANPA, respectiv acea chitanta care ti-a fost inmanata de la asociatie ( ti-a fost inmanata, chiar sunt curios ?). In cazul tau, acel carnet este doar un suport pentru viza PG Calarasi ( acea stampila...). Asadar, daca ai CHITANTA si STAMPILA (pg) esti in regula si poti pescui pe Dunarea apartinand de Calarasi...
Am inteles acum , multumesc !

Chitanta este lipita la sfarsitul carnetului. Chiar o sa sun acum sa intreb daca mi-au facut cerere pentru carnetul tip nou , deoarece am platit 100ron si nu cred ca e normal sa-mi dea doar un amarat de carnet care e valabil doar pentru Calarasi.

Va multumesc pentru lamurire !
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Indian Larry »

cezar wrote:
Indian Larry wrote:Mai am o intrebare : carnetul asta se poate viza si pe alte judete ?
Inca sunt contrariat. Nu inteleg care-i baiul cu permisul tip card , daca si carnetul asta e valabil. Atunci ce rost mai are ala nou ? :shock:
Larry, treaba stă aşa :
1. Permisul de pescuit
a) pană la Revoluţie, exista numai AGVPS. Plăteai o cotizaţie şi pescuiai la lacurile administrate de asociaţia respectivă.
b) apoi, pană în 2003, situaţia a continuat destul de tulbure, dar exista în continuare doar AGVPS, plăteai şi pescuiai cam peste tot, dar erau mereu scandaluri, că fiecare AJVPS judeţean dorea să vizezi la ei.
c) din 2003 a intervenit statul, care s-a hotărat să pună un bir, un impozit. 30 de lei pe an pentru angajaţi, 10 lei elevi studenţi, 0 lei pensionari. Doar în 2007 nu s-a plătit, pentru că ANPA a tipărit de-abia pe la sfărşitul lui iunie nişte cartonaşe, care costau simbolic un leu. Dar in rest, au fost tipărite permise de carton. Deobicei, apăreau prin februarie - martie şi creau incertitudini.
d) din 2012, ANPA s-a hotărat sa facă acele carduri de plastic, care urmau să fie valabile 8 ani. În fiecare an, urma să se facă un timbru, care să se lipească pe verso, unde sunt nişte ferăstruici mici
e) acum, ANPA a fost mutată de la Min.Agriculturii la Min.Mediului. Se pare ca noul stăpan vrea altceva, dar nu s-a hotărat ce. Este posibil să se renunţe la carduri şi să apară altceva. Se va schimba şi actul normativ, adică H.G 1016/2003. Cat de repede...nu se ştie.
Pană atunci, vor fi valabile (probabil) cardurile din 2012. Vor anunţa în curand !

În orice formă, carton, card sau timbru, se plătesc la stat, le confecţionează statul şi se distribuie direct la pescari sau prin asociaţiile de pescari

2. Carnetul dovedeşte calitatea de membru al unei anumite asociaţii. Ca să pescuieşti legal, ai nevoie de cele amintite mai sus, la pct.1.
In mod normal, calitatea de membru al unei asociatii presupune plata unei cotizaţii, dar şi primirea unor servicii ( PG-uri, documente legale pentru ARBDD, participare la actiuni, anumite facilităţi negociate de asociaţie pentru membri, etc

Cu permisul/cardul ANPA, esti pescar legal. In baza lui, poti scoate si PG-uri.
Numai cu carnetul de membru, nu esti legal. Trebuie sa fie insotit de permisul cardul/ANPA.
Pentru a pescui pe frontiera, ai nevoie de PG din judetul respectiv.
Pentru a pescui in Delta, ai nevoie de permise ARBDD (acolo, ANPA nu este valabil)

In alta ordine de idei, poti fi membru in oricate asociatii, dar asta nu tine loc de permis ANPA.
Atunci e naspa pentru mine. Am zis sa fiu si eu in legalitate si tocmai ca nu sunt. Nenea de la asociatia respectiva nu mi-a zis nimic de ANPA sau de card. Pur si simplu mi-a dat un carton vizat pe care scrie(acum am vazut) "carnet de membru".

Dumitrescu Iancu: am platit 100ron .
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

Larry, situaţia este cam aşa :

Pe raza judeţului Călăraşi, eşti legal pe frontieră. Ca pescuit, dacă te controlează asociaţia care ţi-a eliberat permisul sau poliţia de frontieră, n-ai treabă. Dcaă controlează inspectorii ANPA, Garda de Mediu sau Poliţia Comunitară, eşti cam în pom.

Pentru celelalte judeţe e mai complicat. Giurgiu, Teleorman, Tulcea, etc cer permis ANPA valabil sau chitanţă de trezorerie ori de asociaţie cu menţiunea "taxa de pescuit ANPA", inclusiv pentru PG-uri. Ca pescuit in sine, la orice control esti in pom in orice alta zona decat Calarasi; chiar si acolo, in anumite cazuri. Noroc ca nu prea sunt controale.

Te-ai cam grabit : la noi, cu 100 lei aveai si card ANPA si PG-uri pe 4 judete. Dar, asta este, cei de la Oltenita au oferit, dumneata ai acceptat....
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Indian Larry »

Eu habar nu aveam ca el imi va da carnet de membru si nu permis. Eu am drum mereu prin Oltenita si cineva de acolo l-a sunat sa-mi faca si mie permis. Am fost la el , i-am dat copie dupa buletin , foto si a zis ca in doua zile e gata. Astazi mi l-a trimis la Bucuresti prin cineva.
Maine ma duc eu cu treaba pe acolo si o sa trec sa discutam. E posiil sa-mi fi facut cerere pentru permis tip card , si acesta sa fie valabil doar pana il primesc pe acela nou. Daca nu e asa , e grav.
Daca nu , imi restituie banii si vin la apc21. Stiam de dumneavoastra de anul trecut dar s-a intamplat sa vorbesc el si asta a fost...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

Indian Larry wrote:Eu habar nu aveam ca el imi va da carnet de membru si nu permis. Eu am drum mereu prin Oltenita si cineva de acolo l-a sunat sa-mi faca si mie permis. Am fost la el , i-am dat copie dupa buletin , foto si a zis ca in doua zile e gata. Astazi mi l-a trimis la Bucuresti prin cineva.
Maine ma duc eu cu treaba pe acolo si o sa trec sa discutam. E posiil sa-mi fi facut cerere pentru permis tip card , si acesta sa fie valabil doar pana il primesc pe acela nou. Daca nu e asa , e grav.
Daca nu , imi restituie banii si vin la apc21. Stiam de dumneavoastra de anul trecut dar s-a intamplat sa vorbesc el si asta a fost...
Larry, ideea este că fără ANPA nu eşti legal. Poate ţi-l scot cei de la Olteniţa şi ţi-l trimit ulterior, să luăm varianta optimistă. Nu am urmărit să te transform în cotizant ! :lol:
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Indian Larry »

Am fost astazi si m-am lamurit. Mi-au dat carnetul de membru cu viza PG sa pot pescui pana apar permisele tip card. O sa-l primesc si pe acela cu holograma.
Ieri nu mi-au zis nimic despre asta si nici eu n-am stiut.
Am sunat la frontiera si mi-au spus ca pot sa pescuiesc cu carnetul asta , atat timp cat am chitanta.

A fost un final fericit , mai putin pretul dar asta e....pe viitor nu se va mai intampla. La anul stiu unde sa vin. 8-)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

Indian Larry wrote:Am fost astazi si m-am lamurit. Mi-au dat carnetul de membru cu viza PG sa pot pescui pana apar permisele tip card. O sa-l primesc si pe acela cu holograma.
Ieri nu mi-au zis nimic despre asta si nici eu n-am stiut.
Am sunat la frontiera si mi-au spus ca pot sa pescuiesc cu carnetul asta , atat timp cat am chitanta.

A fost un final fericit , mai putin pretul dar asta e....pe viitor nu se va mai intampla. La anul stiu unde sa vin. 8-)
Tot e bine că se confirmă varianta optimistă a mesajului meu de ieri. Probabil că au uitat să facă precizările de rigoare la momentul eliberării carnetului.
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”