Tigari clasice vs Tigari electronice

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by pescarul33 »

De ceva timp au aparut pe piata tot felul de alternative electronice la tigarile clasice. As vrea sa stiu ceva pareri despre aceste tigari, cine are de mai mult timp, cum se simte fumand astfel de tigari, este vreo diferenta vizibila de cand a renuntat la tigarile clasice etc.
Eu mi-am achizitionat de cateva zile un kit de tigari electronice ego-t cu rezervor de 1,8ml, de 3 zile de cand le folosesc nu am mai pus tigara in gura si nici nu simt nevoia, totusi mi se pare ca pufai cam mult din tigara asta electronica. In timp ce unii spun ca un rezervor le ajunge chiar si 2 zile al meu se goleste cam in trei sferturi de zi. Pufai eu prea mult sau depinde si calitatea lichidului introdus in rezervor, mi se pare cam prea subtire, am vazut pe la altii ca este un pic mai vascos , sa fie si aceasta o cauza ? Are cineva idee ce contine exact acest lichid, ca pe sticlutele achizitionate de mine nu scrie decat producatorul, Dekang si concentratia de nicotina.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by Indian Larry »

Stai calm ca pentru inceput e normal sa pufai atat. Eu am inceput acum 8-9luni sa trag dintr-o dracie ego. In primele zile o incarcam de 2-3 ori. Trageam pana frigea tigara.
Schema a mers si la mine. Cum am inceput sa trag din asta, n-am mai pus tutun in gura. La un moment dat nu mai suportam nici fumul de la o tigara...mi'era scarba de mirosul acela.
Dupa aproximativ 7luni am inceput sa tusesc rau si incepusem sa am o oarece sensibilitate a gatului. Tuseam de la orice fir de praf, stranutam des, eram sensibil la mirosuri , etc. Nu stiu daca de la asta o fi fost, insa dintr-o data n-am mai tras din ea, am abandonat-o prin casa...
Cum era si normal sa se intample, la o pescuiala mi'am luat un pachet de tigari, sa pufai la cafea....si ca prostul m'am apucat din nou. Azi o tigara, maine doua si am ajuns iar la un pachet pe zi.

Iti dau si un sfat, sa stii la ce sa te astepti. Incearca sa mananci putin si des. Lipsa aia de tigara trezeste "animalul" din tine. Simti nevoie sa mananci dulciuri, croncanele, etc. Cel putin la mine asa a fost. Am luat in greutate si am inceput sa fac depozite pe capota(a se citi burta).

Alt sfat: nu cumpara lichid decat de la magazinele profi. Lichidul trebuie sa contina DOAR : Glycerol Vegetable, Apa, Propylene Glycol si optional(daca tu vrei) arome. Eu nu'ti recomand sa bagi cu arome. Sunt diverse substante foarte nocive.Evita magazinul de tigari electronice din incinta OBOR. Alea n-au nici macar data expirarii trecuta.

O sticluta de 10mil de calitate costa ~20ron. Inainte sa cumperi, uita-te la data expirarii si daca este sigilata intr-o folie de plastic.
marin1
Posts: 58
Joined: 28 Jan 2010, 19:47

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by marin1 »

User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by pescarul33 »

Indian Larry wrote: Alt sfat: nu cumpara lichid decat de la magazinele profi. Lichidul trebuie sa contina DOAR : Glycerol Vegetable, Apa, Propylene Glycol si optional(daca tu vrei) arome. Eu nu'ti recomand sa bagi cu arome. Sunt diverse substante foarte nocive.Evita magazinul de tigari electronice din incinta OBOR. Alea n-au nici macar data expirarii trecuta.

O sticluta de 10mil de calitate costa ~20ron. Inainte sa cumperi, uita-te la data expirarii si daca este sigilata intr-o folie de plastic.
Si care ar fi aceste magazine profi ? Am luat lichid Dekang din carrefour, sticlutele nu sunt sigilate in nimic, si au mult mai multe componente decat cele enumerate de tine si nici un component nu are specificatia vegetable. Aroma kent8 24mg contine asa: Vanilla extract 12%, Linalool 12%, 235 Trimethylpyrazine 0,3%, Menthol 1%, L-Malic acid 0,8%, Beta-Damascenone 0,2%, Acetilpyrazine 0,5%, Tabanone 0,3%, Vanilla 1,5%, Ethyl acetate 0,5%, Ethyl maltol 0,5%, Glycerol 70,4%.
De unde imi recomanzi sa cumpar ceva de calitate ?
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by paulletta »

cauta pe vapers.ro.
Gasesti tot ce vrei si calitate!
Paulletta
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by Indian Larry »

pescarul33 wrote:
Indian Larry wrote: Si care ar fi aceste magazine profi ? Am luat lichid Dekang din carrefour, sticlutele nu sunt sigilate in nimic, si au mult mai multe componente decat cele enumerate de tine si nici un component nu are specificatia vegetable. Aroma kent8 24mg contine asa: Vanilla extract 12%, Linalool 12%, 235 Trimethylpyrazine 0,3%, Menthol 1%, L-Malic acid 0,8%, Beta-Damascenone 0,2%, Acetilpyrazine 0,5%, Tabanone 0,3%, Vanilla 1,5%, Ethyl acetate 0,5%, Ethyl maltol 0,5%, Glycerol 70,4%.
De unde imi recomanzi sa cumpar ceva de calitate ?
Uita-te pe magazinele on-line si ai de unde alege. Eu mi-am luat ultima oara de la un magazin vis-a-vis de blocul Zepter, de langa rond Alba Iulia.
Cand ajung acasa fac o poza la sticluta. Cand am cumparat-o era sigilata intr-o folie de plastic. Daca citesti putin pe net, cele mai sigure lichide sunt cele care contin glicerina vegetabila.
Nici eu nu stiam la inceput sa fac diferenta intre ele, pentru mine erau toate la fel. O sa simti numai atunci cand vapezi. La cele ordinare iti ramane un gust urat in gura, de ars, de etc.
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by Indian Larry »

Uite lichidul de care ziceam : http://www.vapori.ro/E_Lichid_LIQUA/10_ ... an_Tobacco
Poti incerca si alte arome, depinde de gusturile tale, insa lichidul este curat . Vad ca la astia e si mai ieftin..eu l-am luat cu 20ron.
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by pescarul33 »

paulletta wrote:cauta pe vapers.ro.
Gasesti tot ce vrei si calitate!

Merci Paule, misto la astia ca poti merge la magazin si poti sa testezi orice inainte sa cumperi .
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by pescarul33 »

Am intrat in a 3-a saptamana de vapat, nu m-am inteles cu lichidele de la Dekang, am schimbat cu Joyetech luat de la cei de la Vapers, diferenta enorma. Nu stiu exact cat de sanatoase sunt electronicele astea, oricum banuiesc ca sunt mai sanatoase decat tigarile clasice. Cert este faptul ca de cand m-am apucat de vapat , nu am mai pus tigara clasica in gura, nu mai tusesc dimineata, nu mai am amaraciune in gura, mirosuri neplacute, usturime pe gat, ce mai, una peste alta sunt multumit si de starea mea generala de cand nu mai fumez clasicele, dar si de costurile reduse ale electronicei. Cu banii economisiti pe 2 saptamani de fumat electronic, eu si cu prietena mea, am luat un pat de mijloc, pe care tot ziceam de prin primavara sa-l iau si nu mai reuseam . Pentru 2 tigari am dat pe lichid in 2 saptamani fix 40 lei, in timp ce pe clasice as fi cheltuit 350 lei.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by Indian Larry »

ca-n reclama de la practiker : "dupa doua saptamani de munca, ne-am pus faianta". :D

Bravo !
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by pescarul33 »

Indian Larry wrote:ca-n reclama de la practiker : "dupa doua saptamani de munca, ne-am pus faianta". :D

Bravo !

Urmeaza concediul la mare cu banii economisiti pe urmatoarele 3-4 saptamani :lol:
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by robert_13 »

:lol: urmeaza pe dracu`...!!
din 24 dec.2011, fumez electronice, eu , care fumam un pic peste 2 pachete de Viceroy pe zi (nu pun chefurile sau pescuitul, ca saream cu mult peste asta..). Banii tot nu-mi ajung, ca nu pot sa-i strang, desi nu mai cheltui pe tigari decat maxim 50 lei pe luna, fata de peste 600, inainte. Acu` ma intreb totusi, cum ma descurcam atunci?? :D
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by Indian Larry »

Ai dreptate.
Nu m-ai dadeam pe tigari dar bagam dulciuri si sucuri la greu ! Eu cheltuiam dublu pe mancare. :lol:
Nu era zi sa nu macin 40-50lei pe prostii.
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by Indian Larry »

Indian Larry wrote:Ai dreptate.
Nu mai dadeam pe tigari dar bagam dulciuri si sucuri la greu ! Eu cheltuiam dublu pe mancare. :lol:
Nu era zi sa nu macin 40-50lei pe prostii.
am comis'o si timpul a expirat.. :lol:

Ca o completare: vapatul in cantitati uriase devine periculos. Nu neaparat ingredientele sunt de vina ci cantitatea de abur care ajunge in plamani. Daca vapezi nu inseamna ca totul e 100% sigur. E doar o scurtatura sa te lasi mai usor de tigari.
Stiu pe cineva care trage dintr-o dracie din asta de cand au aparut la noi. Baga fara nicotina, nu mai e dependent, dar a devenit un obicei la el.
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by pescarul33 »

Indian Larry wrote:Ai dreptate.
Nu m-ai dadeam pe tigari dar bagam dulciuri si sucuri la greu ! Eu cheltuiam dublu pe mancare. :lol:
Nu era zi sa nu macin 40-50lei pe prostii.

Eu nu am probleme , chiar nu mananc mai mult ca inainte, in prima saptamana am bagat de 24mg mi s-a parut prea tare, am schimbat acum cu 16mg 3-4 zile a fost ok , acum mi se pare tare si asta, cand termin sticluta reduc concentratia la 8mg sper ca in 2-3 luni sa ajung la 0. Eu merg doar pe nicotina fara alte arome, probabil dupa ce scapi de dependinta de nicotina ramai cu cea de arome, poate de aceea prietenul tau, desi a ajuns la 0mg, vapeaza in continuare. Am incercat sa le las brusc , atunci este adevarat ca mancam mult, asa m-am hotarat sa ma las treptat cu ajutorul electronicei, tin sa mentionez ca nu am fost un fumator inrait gen 2 pachete la zi, un pachet luat dimineata la 6 imi ajungea pana seara la culcare , de multe ori imi mai ramaneau 1-2 tigari pentru a doua zi dimineata.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by pescarul33 »

robert_13 wrote::lol: urmeaza pe dracu`...!!
din 24 dec.2011, fumez electronice, eu , care fumam un pic peste 2 pachete de Viceroy pe zi (nu pun chefurile sau pescuitul, ca saream cu mult peste asta..). Banii tot nu-mi ajung, ca nu pot sa-i strang, desi nu mai cheltui pe tigari decat maxim 50 lei pe luna, fata de peste 600, inainte. Acu` ma intreb totusi, cum ma descurcam atunci?? :D


Da Robert, dar sa nu omitem faptul ca tu ai de intretinut 2 copii care cresc si cerintele sunt mai mari pe zi ce trece, la mine, unde nu suntem decat 2, in 2 saptamani chiar s-a cunoscut.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by mikcutu »

Salutare,

Eu am 4+ ani de cand m-am lasat de fumat cu Champix.
L-am primit gratuit, printr-un progam national, la vremea respectiva, de la medicul de familie.

A mai incercat cineva asa ceva?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Tigari clasice vs Tigari electronice

Post by pescarul33 »

mikcutu wrote:Salutare,

Eu am 4+ ani de cand m-am lasat de fumat cu Champix.
L-am primit gratuit, printr-un progam national, la vremea respectiva, de la medicul de familie.

A mai incercat cineva asa ceva?

Nici nu am auzit de acest tratament, acum ca am citit postarea ta am dat un search pe google, totusi tratament cu medicamente, nu stiu ce sa zic, am auzit tot felul de metode cu plasturi, guma de mestecat, tigari medicinale etc., dar de medicamente nu am auzit pe nimeni pana acum.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
Post Reply

Return to “Cafenea”