Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Moderator: cezar

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Buna seara,
Dat fiind o activitate intensa pe forum, referitoare la pescuit de carasi brichetari si oferte de servicii ( nu am nimic cu aceste anunturi, e bine sa apelam unii la altii intre noi, macar ca prieteni cand avem nevoie, ca mai bine dai un ban corect unui prieten, criza, viata grea,si dupa aia bei un spritz pe balta impreuna, etc), deci ca sa revin la subiect :
Acum un an ne-am bucurat impreuna de forta Asociatiei noastre cand a preluat dpdv al gospodaririi din punct de vedere al pescuitului sportiv si implicit ( daca am inteles bine ) al protectiei ecologice, pe masura posibilitatilor. Daca am gresit cu ceva rog sa fiu corectat.
La momentul actual observ, cel putin personal, o totala indiferenta visavis de acest subiect.
Pe de alta parte vad postari pe alte forumuri visavis de ce se petrece pe acest lac, ca o gluma din pacate trista, mai ales in zona panourilor cu sigla APC 21.
Postari pe care le recunosc corecte, pentru ca si eu am avut cateva iesiri pe lac.
Trebuie sa ajungem si noi, ca si in alte domenii, ca multi au fost (eu nici macar nu am fost), putini au ramas ?
Recunosc,
E activitate de procesare permise ANPA, pg-uri. Cati participa la ea ?
O sa fie etapele de arbitraj. O sa rupa destui oameni devotati.
Poate , imi doresc, o sa se realizeze si cateva iesiri, dupa program. De fapt sunt sigur ca o sa fie , acolo e si munca dar totusi e si distractie.
Deci, ca un simplu membru ce sunt, va intreb, ce facem cu Snagovul ?
Normal ca ma voi implica si eu.
Dar asteptam intariri puternice.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by armeanu »

Frumoasa expunerea Dl. Lorelai in legatura cu lacul Snagov.

Intradevar in aceste zile si perioada urmatoare , conducerea Asociatiei este ocupata cu noile permise , PG-uri si mai ales cu timpul care nu este in favoarea noastra , pentru , ca asteptam bunavointa celor care aproba ceea ce solicitam noi.

Am fost la sediu si am vazut cat este de munca , oferind si sprijinul meu pentru rezolvarea problemelor inerente .

O intrebare fireasca adresata Dl.Iancu , a fost legata si de participarea membrilor nostrii , in limita timpului la ajutarea celor " ALESI " , sigur ca o data votata conducerea s-a spus ca vor fii ajutati in activitati .!
Nu prea am vazut persoane dispuse sa activeze voluntar la activitatea Asociatiei la sediu.

Propunerea me aste : "CAFENELE " cel putin una pe luna s-o facem la sediu in activitatile la zii.... :D la cafenele se aduna multa lume , cel putin daca ar venii un sfert si la sediu , sigur activitatea v-a fii mai buna.

Pretentii sunt din partea fiecarui membru , dar activitati voluntare nu prea . !

EU personal sunt unu care doresc sa particip la activitati de ori ce natura ,alaturi de alti doritori legate de lacul Snagov.
Sper ca aceste postari sa fie citite si de cei care au o activitate intensa pe aici prin forum si sa incerce pe cat posibil sa-si aduca aportul la activitatile Asociatiei , mai ales ca Asociatia ,prin conducerea iei s-a angajat la indeplinirea multor lucruri frumoase pe acest lac si, daca se v-a face cate ceva , vom avea un atuu la urmatoarele licitatii.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

D-le Armeanu,
In primul rand, Lorelai este un user name. Asa ca, deci :D , ori Dl-l Surdu, ori (draga , dupa caz) Lorelai sau Dane. Prefer ultimele variante, cu asentimentul Domniei voastre.
Ma bucur sa aflu ca punctele noastre de vedere coincid.
Sunt bucuros ca deja pe baricada suntem primii doi. Voluntari, desigur
Asteptam grosul, nu ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by laloi »

Buna seara,
Daca nu ar fi existat primul paragraf, fiind mai mult sau mai putin vizat, m-as fi abtinut de la vreun comentariu, chit ca imi venea, dar asa ii dau drumul... asadar, fiind un forum al unei asociatii de pescuit, tocmai pescuitul de la caras brichetar la somni de 300 kg imi pare obiectul principal al muncii pe aici, sau cel putin asa consider eu. Legat de actiunile de ecologizare, mi-am mai zis punctul de vedere, nu vreau sa plictisesc cu el, imi pare mai la obiect si de efect daca s-ar multiplica la milioane de indivizi sortarea selectiva a resturilor menajere din fiecare gospodarie, de ex... Dar ca sa revin la subiect, daca as vrea sa fiu sarcastic as raspunde sa se ocupe cei care s-au bucurat, eu unul am vazut lucrurile prin prisma reglementarilor introduse la acea data si obligativitatea fiecarei asociatii de a-si asuma un luciu de apa, ca era Snagovul sau altceva, nu mi se parea important, trebuia sa fie ceva. Acu cine a avut placerea si posibilitatea sa faca ceva la fata locului, bravo lui, dar eu, tot ca simplu membru, nu ma simt dator sa fac ceva neaparat in acest sens, de aceea consider ca aceste "urecheli" indirecte sunt neavenite si nepotrivite, macar si datorita faptului ca atunci cand m-am inscris in asociatie nu exista capitolul Snagov si nu ceva de genul asta m-a atras spre asociatie. Legat de postarea respectiva de pe alt site, si eu am vazut-o si nu pot nega ca mi-a lasat un gust amar, dar totodata m-a dus cu gandul la zicala ca nu iese fum fara foc, daca "bucuria" era mai ponderata si discreta la momentul respectiv, efectul de bumerang ar fi fost proportional (ca nu am auzit pe nimeni sa reproseze vreunei asociatii de Sabar, Neajlov, Ciorogarla etc). In fine, nu vreau o polemica taman cu acelasi subiect, Snagov, :mrgreen: , dar mi-am spus si eu opinia.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Radu, nu am luat deloc in deradere preocuparile tale. E frumoasa si baboiala, imi face si mie placere sa o fac, nu am timp suficient.
La un moment dat chiar te-ai declarat nemultumit ca nu ai conditii de pescuit pe Snagov, potrivite cu apartenenta ta la APC 21. M-am oferit, voluntar, sa vin in intampinarea dorintelor tale, dar a intervenit o schimbare de calendar in optiunile tale. Iti amintesti, nu ?
Semnalul pe care l-am dat, si vad ca s-a raspuns la el, a fost scris exclusiv pentru cei care vor sa se implice. Cei care nu vor, normal, au libertate deplina.
Deci, daca nu vrei sa te implici, consider ca esti total off topic aici, respectiv, din politete, puteai sa te abtii !
Ma faci sa ma gandesc la bancul cu elefantica prezentata la maritis unde dadea telefon soricelul , rugand insistent ca pe el sa nu se conteze.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by laloi »

Ma repet, daca nu exista primul paragraf din prima ta postare, ma abtineam. Si de ce sunt off? Eu am spus doar ca nu ma preocupa problema, nu o sa procedez in nici un fel, am si argumentat si atat.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Mihai Vinturache »

Radule, poate pui si tu un link catre comentariul despre care faci vorbire pentru ca nu toti avem timp sa umblam pe site-uri.
Macar sa stim despre ce e vorba.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

laloi wrote:Ma repet, daca nu exista primul paragraf din prima ta postare, ma abtineam. Si de ce sunt off? Eu am spus doar ca nu ma preocupa problema, nu o sa procedez in nici un fel, am si argumentat si atat.
Cred ca nici eu nu am facut altceva decat sa aduc lamuriri
Mihai Vinturache wrote:Radule, poate pui si tu un link catre comentariul despre care faci vorbire pentru ca nu toti avem timp sa umblam pe site-uri.Macar sa stim despre ce e vorba.
Mihai, nu e vorba de comentarii. E vorba de unele postari, tinute doar pentru persoane initiate, nu umbla oricine acolo... Si eu , si tu avem accces acolo, desi niciodata, repet, nu am inteles ce mare secret e acolo.
Uite, aici mi se pare ca vorbim de o treaba serioasa, pe care sa o vada toata lumea.
Am vazut oferte de ajutor si pe alte site-uri.
Si ca sa mai rad putin, mai periculos mi se parea anuntul lui Costin ca se duce sa-l rupa pe Valea Argovei. Ala da , pericol frate !
Sa ne spui Costine ce ai facut, cu poze desigur !Strune de ghitara spanioleasca , ca tot vine meciul !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

laloi wrote:http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/
Da Laloi, asa e !

Uite de aceea, eu, ca membru APC 21 m-am gandit sa iau atitudine.
Tu de ce imi arati acest link ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Mihai Vinturache wrote:Radule, poate pui si tu un link catre comentariul despre care faci vorbire pentru ca nu toti avem timp sa umblam pe site-uri.Macar sa stim despre ce e vorba.
Mihai, Laloi s-a ofuscat ca am facut referire la balta de carasi brichetari pe care a gasit-o el.
Am explicat ca nu am treaba cu postarea lui, doar ca pe ansamblu am identificat lucruri relativ tot atat de importante care merita discutate pe forum.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by laloi »

Lorelai wrote:Tu de ce imi arati acest link ?
Fiindca m-a intrebat Mihai de el, strict de asta. Ca, coincide sau nu cu discutiile de pe net la care faceai referire in prima postare, asta nu am de unde sa stiu cu certitudine, doar 2-3 siteuri de pescuit urmaresc cu regularitate. Si ca m-am ofuscat e impropriu spus, cel mult e o diferenta de interese, o ierarhizare a ordinii lor, dar acu chiar sunt off, ce am avut de spus am spus. best
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by armeanu »

Salutare...

Dl.Dan , prin aceasta cale aduc la cunostinta ca in perioada 18 - 22 Mai nu sunt in Bucuresti, problemele de familie ma tin departe de activitatile Asociatiei dar , cand revin voi anunta. Trebuie inceputa o actiune mai larga impotriva braconierilor si a grataragiilor nesimtiti, precum si o curatenie ampla a zonei cum vom putea.

Am cunostinte in privinta braconajului si pot ajuta la indentificarea locurilor populate de braconieri.

In vara aceasta am sa fregventez mai des lacul Snagov la pescuit si voi observa cat voi putea ce activitati ilegale se deruleaza .

Daca se v-a organiza actiuni in privinta braconajului , desfasurarea actiunii nu trebuie discutata in detaliu aici, cred ca intelegeti de ce .
Ar fi ideal intr-o sedinta la " cafenea ", ca tot vine lume multa.......asteptam participanti care doresc sa ia parte la aceste actiuni.

cu stima Tony
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Mihai Vinturache »

Am lipsit cateva zile si in hotelul in care am stat (in delgatie) calculatorul meu nu s-a inteles deloc cu reteaua wireless.

Eu l-am rugat pe Radu sa ne puna link-ul sa vad ce se comenteaza pe alte site-uri. Multumesc.
In rest ce sa spun?
Opinie strict personala.
Ar fi bine daca am avea ceva timp sa facem cateva actiuni impotriva braconierilor, acum in prohibitie.
Din pacate, cei activi in acest sens sunt din ce in ce mai putini si sunt angrenati in eliberarea permiselor.
In ceea ce priveste curatenia de pe maluri, am fost implicat deja in cateva astfel de actiuni. Rezultat: dupa 2-3 saptamani nu se mai cunostea nimic. M-am saturat sa fiu gunoierul nesimtitilor. Pentru ca asta se intampla. In loc sa inteleaga ca trebuie sa lase locul asa cum l-au gasit, oamenii devin convinsi ca pot arunca gunoaiele pe unde vor ca vin altii sa faca curat. Ba ne trezim si cu reclamatii cine stie pe unde ca nu am aruncat gunoiul lor si din cauza asta nu s-au simtit bine in urmatoarea iesire la iarba verde.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by pescarul33 »

Eu cred ca o solutie pentru ambele probleme ,,braconieri si gunoi,, , ar fi o buna colaborare intre APC21 si politia locala. Ar mai fi o solutie, angajarea unor paznici din zona , dar astia se vor da repede cu braconierii . Pentru problema gunoaielor recomand de asemenea ori montarea de tomberoane, ori cineva din partea asociatiei sa stea in fiecare weekend sa imparta saci menajeri care la plecare sa fie depozitati intr-un loc stabilit in prealabil. Daca se vrea se pot face multe, doar vointa trebuie.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Mihai Vinturache »

Eu sunt dispus sa cumpar sacii menajeri din salariul meu de functionar public. Pot aloca cei 8% cu care se mareste salariul din luna iunie.
Cate sfarsituri de saptamana esti dispus sa distribui sacii menajeri pe malul Snagovului?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Pai hai sa citim inainte legea :

Lege privind desfăşurarea activităţii de picnic


Parlamentul României adoptă prezenta lege.

CAPITOLUL I : Dispoziţii generale

Art. 1 – Obiectul prezentei legi

Prezenta lege reglementează activităţile de picnic desfăşurate pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor adiministrativ teritoriale.

Art. 2 – Scopul

Scopul prezentei legi este de prevenire, reducere şi eliminare a impactului negativ asupra mediului, asupra stării de sănătate a populaţiei, ,generat de practicarea inadecvată a activităţilor de picnic.

Art. 3 – Definiţii

În înţelesul prezentei legi, termenii şi noţiunile de mai jos au următoarea semnificaţie:

a) Activitatea de picnic - orice activitate de recreere desfăşurată pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale, de una sau mai multe persoane, care implica consumul de bauturi şi/sau alimente,şi aprinderea sau nu a focului;

b) Zone special amenajate - zonele din domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale dotate cu utilităţi şi facilităţi pentru desfăşurarea activităţilor de picnic, în care aprinderea focului este permisă;

c) Zone indicate - zonele din parcurile şi pădurile aflate în intravilanul oraşelor, indicate în planul de zonare al parcului, în care activităţile de picnic sunt permise cu excepţia aprinderii focului.


Capitolul II

Art. 4 – Reglementări

(1) Desfăşurarea activităţilor de picinic este interzisă pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale,cu excepţia zonelor menţionate la art. 3, lit b), c);


(2) Desfăşurarea activităţilor de picnic este permisă în zone neamenajate sau neindicate /alte zone decât cele menţionate la art. 3, lit b), c) doar în condiţiile organizării de evenimente ocazionale autorizate potrivit legii.


Art. 5 - Obligaţiile administratorului zonei în care se desfăşoară activitatea de picnic

Administratorul zonelor special amenajate şi zonelelor indicate pentru desfăşurarea activităţii de picnic au următoarele obligatii:
a) Realizează amenajarea zonei cu respectarea dispoziţiilor în vigoare referitoare la urbanism, silvicultură, protecţia mediului;
b) Amenjează zona de picinic asigurând o intervenție minimă asupra naturii
c) Solicită delimitarea şi încadrarea în planurile urbanistice sau de amenajarea teritoriului, zonele special destinate activităţii de picnic, după caz;
d) Delimitează zonele special amenajate şi zonele indicate prin marcarea corespunzătoare în vederea desfăşurării activităţii de picnic. Indică orarul de funcţionare;
e) Dotează corespunzător zonele special amenajate cu locuri speciale pentru aprinderea focului, containere destinate colectării selective, inscripţionate corespunzător, toalete ecologice. Punctele pentru colectarea selectivă a deşeurilor trebuie marcate corespunzător şi trebuie să aibă afişate regulile privind colectarea selectivă cu exemplificarea tipurilor de deşeuri;
f) Nu permite defrişări sau modficiarea cursurilor de apă pentru amenajarea zonei
g) Nu permite ridicarea construcţii cu exceptia celor cu caracter temporar
h) Organizează serviciul de verificare zilnică a zonelor de picnic, atât amenajate special cât şi indicate, precum şi a zonelor aflate în vecinătatea acestora pentru a se asigura că nu se aduce nici un fel de prejudiciu mediului. Verificarea se realizează cu ajutorul poliţiei comunitare;
i) Asigură serviciul de salubritate în vederea ridicării deşeurilor colectate selectiv;
j) Indică, delimitează şi marchează corespunzător zona destinată parcării în cazul zonelor special amenajate pentru picnic, dacă geografia acestora permite;
k) Afişează un plan cuprinzător cu ilustraţii detaliate de aranjament, organizare şi facilităţi, precum şi explicaţiile necesare.
l) Afişează regulile privind desfăşurarea activităţii de picnic, precum şi sancţiunile aplicabile în cazul constatării nerespectării acestora;
.
m) Realizează puncte de informare .care trebuie să cuprindă .panouri cu harta, reguli , numere de telefon utile
n) Realizează şi dotează corespunzător pichete de stingere a incendiilor.



Art. 6. - Obligaţiile persoanelor fizice

Persoanle fizice care desfăşoară activitatea de picnic au următoarele obligaţii:


a) Să nu distrugă sau să degradeze panourile informative şi indicatoarele, construcţiile, împrejmuirile sau orice alte amenajări;
b) Să arunce deseurile doar în locurile special amenajate ,
c) Să depună selectiv deseurile de ambalaje, în containerele inscripţionate corespunzător
d) Să aprindă focul doar în locurile special amenajate şi să-l supraveheze în permanenţă
Să respecte orarul de funcţionare al zonei de picnic; -
e) Să lase locul în care au desfăşurat picnicul aşa cum l-au găsit
f) Să parcheze doar în zonele destinate parcării.....sau...... ce se intampla în zonele în care geografia nu permite..corelat cu art. 5 lit.j)_?
g) Să folosească pentru satisfacerea necesităţilor fiziologice doar locurile special amenajate.
h)Să nu folosească produse de igenă personală la mai putin de 30 m distanţă de cursurile de apă;-
i) Să nu spele obiectele care au deservit activităţii de picnic la mai puţin de 30 m de cursurile de apă. Apa uzată trebuie colectată şi împraştiată pe sol;
j) Să nu verse apa uzată în lacuri, părăuri sau râuri;-
k) Să nu hrănească animalele sălbatice.
l) Să nu îndepărteze sau rănească sau distrugă plantele, animalele, rocile sau orice alte elemente ale cadrului natural şi/sau construit.
m) Să nu posteze semne sau mesaje;

n) Să păstreze liniştea fără să deranjeze comunităţile locale, viaţa sălbatică sau alţi vizitatori
o) Să nu arunce ţigări, chibrituri sau orice alte obiecte aprinse în alte locuri decât cele special amenajate
r) să respecte ordinea publică şi bunele moravuri

CAPITOLUL III

ART. 7 – Control şi sancţiuni

(1) Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
a) nerespectarea prevederilor art. 5 cu amendă de la 10. 000 lei la 50.000..........
b) nerespectarea prevederilor art.6 lit.b) cu amendă de la 200 lei la 2.000 potrivit art. 51 alin. (1) A din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 78/2000 aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2001, cu modificările şi completările ulterioare
c) nerespectarea prevederilor art. 6 lit. c) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, potrivit art. 26 alin. (1) lit.a) din Hotărârea Guvernului nr. 621/2005
privind gestionarea ambalajelor si a deseurilor de ambalaje,, cu modificările şi completările ulterioare, ...........
d) nerespectarea prevederilor art.6 lit. d) ,f) , o) cu amendă de la 300 lei la 3000 lei
e) nerespectarea prevederilor art.6 lit. g) – j) cu amendă de la 100 lei la 200 lei
f) nerespectarea prevederilor art.6 lit.k) - n) cu amendă de la 200 lei la 400 lei



2) Constatatea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor prevăzute la alin. (1) se fac de către reprezentanţi ai Gărzii Naţionale de Mediu, ai autorităţilor publice locale şi sau din personal împuternicit din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor. ?

3) Agenţii constatatori prevăzuţi la alin.(2) au de asemenea, obligaţia dreptul de a:

a) inspecta zonele de picnic;
b) verifica datele cu caracter personal al persoanelor aflate la picnic;
c) evacua din zona de picnic pe cei ce provoacă probleme;

4) Contravenientul poate achita pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia jumătate din minimul amenzii prevăzute la alin.(1), agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitatea în procesul-verbal de constatare şi sanţionare a contravenţiei.

5) Dispoziţiile referitoare la contravenţii, prevăzute la alin. (1), se completează cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

CAPITOLUL IV – Dispoziţii finale

Prezenta lege intră în vigoare în termen de ........zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Inainte de toate, se vede clar ca raspunderea pentru amenajare locurilor de picnic ( care este obligatie ) revine administratorului, respectiv primaria , cred eu.
Cred ca cel mai bine ar fi sa facem demersuri pentru ca legea sa fie respectata.Demersuri facute cu persuasiune. In calitatea noastra de Asociatie implicata in gospodarirea lacului Snagov, avem si dreptul si obligatia sa facem acest lucru.
Pentru ca numai organele abilitate pot lua masuri pentru respectarea legii. Dar si obligatia, sanctiunile cele mai punitive sunt referitoare la Art. 5 din lege
Putem, de comun acord, voluntar,sa ajutam si noi daca se identifica o necesitate

Draga Mihai, admir propunere ta, dar nu cred ca este cazul de donatii.Poate sunt cai mult mai utile de implicare.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by robert_13 »

legea este facuta prost, din start. oricine va lua amenda si o va contesta, va castiga.
exemplu: ce este activitatea de picnic? ia fiti atenti la definitie.. :lol:

Art. 3 – Definiţii

În înţelesul prezentei legi, termenii şi noţiunile de mai jos au următoarea semnificaţie:

a) Activitatea de picnic - orice activitate de recreere desfăşurată pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale, de una sau mai multe persoane, care implica consumul de bauturi şi/sau alimente,şi aprinderea sau nu a focului;

pai, o luam metodic:
1- daca opresc auto pe marginea drumului si beau un suc, se numeste activitate de picnic, nu?
2- daca mai mananc si un mar, sandwich, etc, la fel..
3- dac NU fac focul in timpul asta, la fel..

in speta, pornind de la definitia pe care legiuitorul o da picnicului, oricine, absolut legal, poate dovedi ca de fapt ceea ce facea acolo nu este picnic, iar organele de control, la randul lor, tot legal, pot sa amendeze pe oricine, chiar daca , spre exemplu, acel cineva este la pescuit pe malul unui rau si mananca din traista.Daca si-a intins si o patura, stergar, etc, e chiar agravant..Chiar si daca mananca un mar sau o duda culeasa din pomul de langa drum..
asta, conform definitiei.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Mihai Vinturache »

Eu nu am vrut sa insist asupra faptului ca igienizarea malurilor nu e in competenta APC 21 care are ca obligatie doar "administrarea resurselor piscicole". As fi dispus sa particip si la aceasta activitate de curatire a malurilor, dar asa cum spuneam mai sus, nu mai cred in eficienta acestor masuri. In cateva zile totul se face la loc.

In rest ati cam deviat de la subiect!!!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”