La pescuit pe Snagov

Moderator: cezar

Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Radu Ionut »

Din pacate alta balta cu stiuca in jurul Bucurestiului nu stiu. Mai era Gostilele dar acolo cred ca e mai rau.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

Radu Ionut wrote:Din pacate alta balta cu stiuca in jurul Bucurestiului nu stiu. Mai era Gostilele dar acolo cred ca e mai rau.
Chiroiu 4 la spining (50 Ron taxa, ai voie 4 kg parca, stiuca si salau este, merge si de pe jos, dar agata), Mariuta 4 (dat la pestisor, nu stiu taxa exact, tot vreo 40 ron, pescuit la pestisor merge), Teghes (nu stiu detalii), Buturugeni (Magura si Florin, nu stiu detalii), si Neajlovul (destul de aproape)...
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Haideti baieti, nu e nici un secret despre locurile prinzatoare.
Ajunge sa megeti o data acolo si veti vedea locurile unde dau pescarii de ani de zile.
In general este zona Astoria si partea de nord a lacului, cu multa vegetatie si cu acces greu de pe mal pentru pescarii de stationar, dar totusi la vedere dpdv al braconierilor.
Vedeti zona in care s-a desfasurat concursul.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

Radu Ionut wrote:Ma gandeam sa dau asa 3-4 ore de placere chiar si niste pixuri sunt bune ca nu le iau pt ciorba :lol:
Vreau doar sa ma distrez un pic. Eu niciodata n-am inteles secretomania asta cu locurile de pescuit mai ales pe balti care nu prea au peste. Ce ar fi neplacut ar fi sa ma duc si sa nu prind absolut nimic in 4-5 ore desi nici asta nu e mare lucru ca am fost in delta acum o saptamana si ceva si n-am vazut stiuca la culoare. Am dat pe Lumina unde fusese cu o zi inainte cupa deltei la stiuca si auzisem ca nici meseriasii de la concurs n-au prins mai nimic.
O sa vad cum rezolv cu barca. Daca nu o scot undeva la 50-60 ron pentru toata ziua nu ma bag ca nu merita.
Mai, fratilor, nu este vorba de nici o secretomanie, Snagovul are 900 hectare, 18 km lungime, cine credeti ca a stat sa inventarieze locurile in care s-a prins cate un peste? Peste este oriunde, (singura problema ar fi ca e acoperit cu apa :lol: ), in plus, sunt zile si zile, azi se prinde intr-un loc, maine in altul, poimaine nicaieri, voi credeti ca sunt locuri sigure,unde se prinde non-stop? Concursul la care face referire Laloi s-a desfasurat pe jumatate din suprafata lacului, concurentii s-au plimbat de colo-colo, nu a stat nimeni sa puncteze pe harta locurile unde s-a prins...
Iar despre barci, Lorelai a dat un numar de telefon, sunati si va intelegeti cu omul, mai mult decat atat cam ce s-ar putea face ca sa fiti multumiti?
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

Ionut, sper ca raspunsurile primite iti vor face o zi reusita de pescuit :D Dar nu uita, oriunde te-ai duce, pestele e acoperit de apa, intr-adevar :mrgreen:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Si inca un aspect : castigatorii concursului s-au axat pe biban.Stiuca e doar de placere.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Radu Ionut »

Nu speram sa-mi agate un scafandu stiucile in ac :mrgreen: . Intrebam mai mult pentru ca daca inchiriez o barca de la cei recomandati mai sus de micutu si trebuie sa ajung apoi in nordul baltii (barca la 20ron ora baniesc ca e cu vasle) ma apuca seara numai pana ajung acolo si nu renteaza. Cam asta era scopul intrebarii mele.
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by fatdaddy »

Ionut,
Pescarii de stiuca asa fac in general. Umbla dupa ea. Nu se prinde mereu in acelasi loc. Vrei sa te distrezi la loc sigur, vezi ca e un "acvariu"cu stiuci la Putineiu. 80 ron pe zi si poti prinde 4-8 bucati(poate si mai mult) , in functie de cat de meserias esti si ai ocazia sa dril-uiesti si vreo namila de peste 5-6 kg. Totul C&R , bineinteles ! :P
Informatiile astea , cu locurile exacte unde s-a prins , i-au costat pe cei care le-au descoperit timp, bani, benzina, pricepere si mult efort fizic. Nu zic ca trebuie sa fie vreun mare secret, dar nici sa se supere cineva ca nu le primeste imediat ce deschida gura.
Si ca sa-ti dau totusi si informatii utile, poftim :
44*42'38.20" N
26*9'55.77"E asta cica-i o zona adanca unde localnicii prind stiuci mari la trena cu voblere mari

44*43'38.57"N
26*11'0.35"E asta-i o zona clasica de stiuca (este zona dinspre Astoria) ; trebuie sa o iei la puricat

44*43'46.38" N
26*10'58.18"E aici sunt locurile aproximative unde in concurs s-au prins bibani mai multi

Eu ti-am dat niste puncte, tu trateaza-le ca pe niste zone. Nu inseamna ca daca te asezi pe ele cu GPSul , gata , se rezolva cu pestii. Cauta-i acolo si daca ai noroc ii si gasesti. Si bineinteles , asta nu inseamna ca nu se prinde peste si in multe alte locuri pe imensitatea aia de lac.
Andrei Riga
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by DRM »

Salut Ionut,
Daca nu ai barca ta cu motor nu-ti mai pierde timpul. In principiu nu se poate sa pescuiesti oriunde deoarece exista o zona protejata http://www.fundatiasnagov.ro/dyn_images ... ata_LS.jpg
Daca compari cu o harta o sa vezi care sunt cele 2 zone de pescuit, adica in amonte dupa podul de la manastire (zona unde a fost concursul) si in aval incepand cu complexul sportiv Navasart.
Eu am pescuit pe zona unde a fost concursul de 5 ori pana acum, din care o data la concurs.In zona din aval nu am fost inca.
Locuri fantastice unde sa prinzi tot timpul eu nu am identificat pana acum.
Acolo unde poti sa inchiriezi barca banuiesc ca este exact in mijlocul zonei protejate deci ai ceva de mers cu barca la vasle (la 20 roni ma indoiesc ca ai si motor).
Fir intins.
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Radu Ionut »

Multumesc foarte mult pentru informari. Nu vreau dupa cum spuneam locuri sigure de prins ca stiu ca nu exista si nici nu ma intereseaza. Am o oarecare experienta si eu dar dupa cum spuneam ca barca nefiind cu motor trebuie sa ma interesez intai ca n-are rost sa bat balta de colo colo si sa pierd timpul vaslind si nici sa dau in fata la vreo vila unde parcheaza un smecher iahtul astfel sansele sa prind ceva fiind fix 0.
Acum daca unii sunt deranjati si nu vad ca am si scris motivul exact pentru care am intrebat...asta e altceva :)
Multumesc inca o data pentru informatii!
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: La pescuit pe Snagov

Post by valibu »

Carcoteala mare pe aici. deh, pana la urma suntem pescari. :D :D :D
Ionut, daca citesti cu atentie inceputurile topicului vei vedea ca eu am apucat lanseta de varf si am aruncat cu mulineta.
Cel mai bine ar fi sa ai langa tine pe cineva priceput.
Daca nu, ascula sfaturile celor care cunosc cat de cat balta. Atat Lorelai cat si Fatdaddy au multa experienta in spate. Chiar si cei care carcotesc au ceva de spus, dar invata sa citesti printre randuri. Si vorba lui Nenea Iancu, balta are 900 de hectare :roll: :roll: :roll:
Sper ca sambata sa fiu acolo. M-am "corentat" rau!!! :D :D :D
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Radu Ionut »

Am fost pana la urma azi pe Snagov. Am inchiriat o barca la rame cu 20ron/ora si am dat vis a vis de manastire. Cred ca era si domnul Dan Surdu pe balta ca am recunoscut barca din poza ca pe dansul nu cunosc. N am avut nici un atac. Am vazut pe cineva pe langa mine cand a prins un salau pe la 1,5kg zic eu...in rest vreme frumoasa, balta e frumoasa dar din pacate nici urma de peste de data asta.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

Ionut, daca citeai topicul "Operatiunea Monstrul", ai fi vazut ca ai fost invitat sa participi la iesirea organizata de Asociatie, unde nu mai era nevoie sa inchiriezi barca...Dar, ma rog, poate ai preferat asa...
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Radu Ionut »

Din pacate n-am citit rubrica respectiva...totusi m-am bucurat de o zi frumoasa pe balta. Cred ca n-a prea mers treaba insa a meritat iesirea. Alta data daca se mai organizeaza voi veni negresit.
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by fatdaddy »

Buna seara,
S-a dazghetat Snagovul ?
Andrei Riga
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by fatdaddy »

fatdaddy wrote:Buna seara,
S-a dazghetat Snagovul ?
Up, ca sa zic asa!
Andrei Riga
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

Andrei, o situatie exacta si clara vom avea in weekend-ul urmator...
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Se pune ceva la cale ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Dar, ca sa nu va faceti sperante prea mari, duminica inca era inghetat bocna.
Noi informatii maine.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

Lorelai wrote:Se pune ceva la cale ?
Nu, Dane, doar o discutie cu Politia Transporturi din Snagov....
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”