Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Multumesc tuturor, inca o data !
Deci: locuri de pescuit albitura (oblete, in special): Snagov, La Motoare (l-am gasit, www.pavka.ro), Lehliu Sat 2, Chiroiu 4-Green Lake (bine arata situl lor, oameni civilizati, felicitari).
Miine dam o tura de recunoastere cu Deceneu prin Niro. Poate ajungem si la tirg.
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

Deci nene Dan , sa nu ma intelegeti gresit.. si eu cumpar plumbi, fire , ace , agrafe,vartejuri, leadcore, etc, De la Big FIsh , de unde pleci cu o manutza de acarete si dai in jur de 150 de lei , iar in europa maxim 30-40. Diferentza de calitate e clara... , SI prefer Niro cand vine vb de kestii de dunzina , mai ales la dunare unde este multa agatatura... . Ca si kestie am luat o undita akm 1 an.. DAM 8 M. o ti cu 2 maini k te omoara... grea a draq dar buna. mi-a scos ciortan la 2.2kg k mai mare de.. nu a intrat. am zis si eu o parere.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Lorelai »

Se poate sa ai dreptate, in privinta asta eu am alte metode de a cumpara un lucru atunci cand urmaresc anghebotul !
Ideea este ca e o adunare de multe firme si poti sa cunosti lucruri interesante.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Lorelai »

Si cum e sa stai cu batu' ala greu in mana o zi intreaga ?
Ti-am mai spus, chestie de viziune si apreciere.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

Prezenta o fac , ptr k , ca si pescar imi place sa fiu la curent cu ce iese nou , toate, gadgeturile si nebuniile.. doar k evit cumpararea data viitoare.Dupa minea mea logic ar fi ca la targuri, sa fie ceva mai ieftin.. mai o " lichidare de stoc " mai una alta.... da de unde.. mai scumpe. am ramas socat. asta e ... oricum prob asta s-a mai discutat aici pe forum... io stiu.. poate s-or mai fi skimbat lucrurile din primavara pana in prezent.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Lorelai »

Iar in privinta accesoriilor, am mai invatat ceva de la un prieten de aici : nu conteaza scula ( se rupe in 5% cazuri), nu conteaza mulineta (poate 3%)
In proportie de 95 % te lasa accesoriile.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Plecaram de la una si am dat in alta. Cine merge la tirguri stie ca preturile sunt mai mari decit in magazine. La tirguri gasesti noutatile, deobicei cu preturi care dupa o saptamina, in magazin, sunt mai mici. Eram la Sofia de 1 mai (pentru slujba) si am vizitat tirgul bulgaresc, cu un accent mai mare pe vinatoare decit pe pescuit. Preturile erau cam cu 20% mai mari decit in Romania - dar la magazin. Insa, e drept, Bulgaria are 200K pescari, iar Romania 1.1 milioane...Totusi, am gasit tot felul de dracii pentru camping, in special nemtesti, care nu se gasesc in Rom.
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

asta am simtit-o pe pielea mea. la un mom dat imi luasem fir de la shimano technicum. E IDEAL! cu -35-u tragi si "Tractoru' din dunare. si aici intervine kestia... o-40 u in europa e 10 lei, 15. , techicum -ul e 120. DA MERITA ptr cine are nevoie de el. Dai un ban da sti ca face. Bine .. asta nu inseamna k akm o sa ma duc sa dau 800 ron pe o undita de la Maver , ptr carasi.... sunt diferite situatii....
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by modigliani »

Deceneu wrote:Da...O sa fie si ala de la AVP. io unu sunt satul de astfel de targuri. Anu asta in primavara am luat 2 lansete la 200 ron buc si knd am venit aks si m-am uitat pe site la ei erau 180. Si multe alte kestii mai scumpe. si nada de la Benzar era 19 lei punga de 3kg si in magazine e 17.Nu vad logica lor dar in fine...Astept exo avp 8-11 sep , ma duc platesc intrarea , vad ce e de vazut si plec. Acum na... fiekre cum stie .
Logica targurilor ( de orice fel , de orice profil ) este promovarea . Publicitatea . O firma importatoare de scule de pescuit vinde in trei zile de targ cat vinde-n restul anului ( sau incheie contracte ) . Faptul ca unul , doi , .... trei zeci de pescari cumpara cate-o punguta cu "lulele" si-nca una cu " giugele" este inerent dar si nesemnificativ pentru amploarea si nivelul comercial ce-l presupune un asemenea targ .
Ai dreptate , la un targ ne asteptam ca produsele sa fie mai ieftine ca-n pravalii . Dar repet , targetul este promovabilitatea . Ori , in conditiile in care pana si pe ei i-a atins criza ( retine ca au cheltuieli , salarii , impozite , datorii , taxe ) se pune pret pe ..... tun ! Ori le iese , ..... ori nu , ..... si se vor descurca inainte ca si pan-acum . Pan-la urma nu-s de condamnat , dar nici de felicitat . Este o stare de fapt . " Jungle" . Care pe care !

Pe de alta parte , un alt aspect al promovarii sunt articolele noi . Producatorii au intrat intr-o cursa dementa , cursa ce se incheie la noi , la consumatori . Cat timp noi vom da pe spate la nush ce lanseta sau mulineta care are un " sclipic" mai smecher ca cel de anul trecut ..... se cere nevoia unui targ . Retine , si subliniez , la targuri nu intalnim producatori decat in proportie de maxim 1 - 2 % . Gasim comercianti ! Dar care vin cu marfa unor anumiti producatori . Este un lant si te afli la unul dintre capete . Pastrezi " jocul'' ? Acesta va exista ! Renunti la el ? Doar va incetini putin , se vor gasi altii sa-i asigure continuitatea .

E mult de vorbit aici ........ si suntem total off topic . :oops:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

TOtal offtopic . aveti mare dreaptate. SI noi gresim uneori ptr k... Dam banii pe BBLC - uri , cand pescuim ciortan pana in 4-5 kg. si etc. Raman la concluzia k . pescuitul este probabil cel mai scump sport.
Nene dane, pe aia mare o pun pe boaba de cand vin pana plec, daca da in ea bine , daca nu , aia e . k daca sstau la caras cu ea mai mult de o ora nu poti sa pescuiesti cu atata maciuca de mare.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Pictore, ai totala dreptate ! fata de 1989 cind am dat salariul pe o luna (da !) pe un DAM Quick Royal (cu miner negru) si era 100 lei pungulita de calc cu 5 cirlige Pezon Michell, azi e un rai...Varietatea te uimeste...Am cautat o zi pe situri si mi-am notat seturi (varga+ linii) de carbon compozit sub 100 ron setul si sub 200 gr. varga...Nici nu ne gindeam noi in inainte de 1989 sa ajungem la aceste scule. Daca insa nu ai criterii, te arde. Nu cred ca nu ati vazut colegi, cunostinte etc. cu scule brici, care cumpara peste dupa o pescuiala...si nu ati vazut asi cu scule no-name, cam rupte si zgiriate, care scot juvelnicul din apa cu ajutor de la colegi...cum a fost la a doua iesire la murighiol - vreo doi mosi ne-am dus la cherhanale sa intrebam cu cit cumpara si restul intrebau cu cit se vinde...dar ei vroiau somn de 5 kg. iar noi aveam caras, rosioara, vaduvita, oblete, ciortan, somotei de 1.5 kg....
Hai ca ne-am luat cu vorba.
daca mai aveti idei pentru balta - loc de oblete, albitura etc. dau un sprit peste cit beau eu...
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Lorelai »

Deceneu wrote: Raman la concluzia k . pescuitul este probabil cel mai scump sport.
Incearca skiul.
Sau golful... :D :D :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

Lorelai wrote:Incearca skiul.
Sau golful...
Daca ma mai apuc de 1 sport ma las de fumat , mancat etc:)
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

Ontopic : La darvari, oferta de Vara la caras si platica. da doar atat. cik merge dak il nadesti constant.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by modigliani »

Lorelai wrote:
Deceneu wrote: Raman la concluzia k . pescuitul este probabil cel mai scump sport.
Incearca skiul.
Sau golful... :D :D :D
Mergi departe Dane . M-as opri la vanatoare , ca si-asa sunt canale TV comune celor doua . :lol: :lol: :lol:

Io am zis : Daca m-apuc de vanatoare , primul glonte mi-l trag mie-n cap ....... si-am incheiat discutia inainte de-a-ncepe . Daca ratez cumva ...... al doilea glonte-l trage nevasta-mea ! Tot mie-n cap ! :shock:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by modigliani »

Deceneu wrote:Ontopic : La darvari, oferta de Vara la caras si platica. da doar atat. cik merge dak il nadesti constant.
Fratioare , lasa-ne , nene , cu mirc , cu mess , cu modalitatea asta de a scrie ! Dracului , suntem oameni in varsta p-acilea ! Vrei sa ne stea inima ?

Ce-i asta ? " Cik" , "dak" , .... etc ? ......Swahilli ?????

Pe bune !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

DIn obisnuinta messengerului nene , iertare :D
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Lorelai »

modigliani wrote:Mergi departe Dane . M-as opri la vanatoare , ca si-asa sunt canale TV comune celor doua
Mihai, vanatoarea nu este sport.Tu stai tupilat, ochesti, tragi si gata...Nu poti sa-i redai nici viata, nici libertatea
Poate fi o ocupatie pentru o categorie selecta ( si aici sunt "electricieni"), dar nu sport !
Parerea mea.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by modigliani »

Lorelai wrote:
modigliani wrote:Mergi departe Dane . M-as opri la vanatoare , ca si-asa sunt canale TV comune celor doua
Mihai, vanatoarea nu este sport.Tu stai tupilat, ochesti, tragi si gata...Nu poti sa-i redai nici viata, nici libertatea
Poate fi o ocupatie pentru o categorie selecta ( si aici sunt "electricieni"), dar nu sport !
Parerea mea.
...... corect ! O lada de Stella !

..............................................................

Uite , io promit ca daca ma apuc de vanatoare o sa practic ..... C & R ! Promit solemn !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

Odata am vanat locu unde ingropa tataia vinu. dupa ce am scos 3 sticle si le-am golit i-am pus vin de comert si am ingropat la loc sticlele . Se pune tot ca si C&R ?
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”