ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Ce ne aduce peştele la cârlig

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by evergreen »

Am tot auzit despre aceasta aroma, de acid n-butyric, care este produsa prin fermentarea produselor lacatate, si am pregatit niste boabe si niste nada in acest fel. Dupa indicatii, se foloseste si pentru crap. A folosit cineva o reteta cu acest ingredient? Cu rezultate sau fara? Daca da, in ce locatie? Este vreo diferenta intre aroma din comert si cea home made?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by mikcutu »

Salut,

Un amic de-al meu a pescuit pe MV2 cu popup cu aroma de n-butiric si ananas si a prins 2 novaci in jur de 5 Kg fiecare.
Eu as miza mai mult pe faptul i-a prins mai mult ca acel popup avea culoare galben aprins si mai putin pe aroma...dar nu se stie niciodata.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by PETER »

"N-Butyric - ieftin si eficace

Pentru ca tot s-a discutat pe forum despre acest acid si proprietatile sale, sau diversele combinatii din care sa rezulte esteri mai mult sau mai putini mirositori, incep cu el si va expun parerea mea. Dupa mine, atractia sporita a acidului N-Butyric vine in primul rand de la miros si apoi de la pH, bazandu-ma pe ideea ca mirosul pe care il degaja este asemanator cu cel al silozului furajer fermentat atat de preferat de animale, asa cum musculitele prefera diacetina. In obtinerea lui cu mijloace "loco", am plecat de la ideea de a gasi ceva care sa contina acid N-Butyric si am gasit, fructul de Ginkgo-biloba. Acest arbore (se mai numeste arborele tineretii vesnice), traieste si la noi fiind gasit prin parcuri vechi. Fructele sunt de forma unei corcoduse, zemoase, acre-astringente si urat mirositoare. Asadar am incercat sa esterific acidul N-Butyric direct din fruct prin amestec cu alcool rafinat. Triplu rezultat: am obtinut o aroma dulceaga cu miros pronuntat (palatant), dizolvata intr-un solvent de calitate, cu eficacitate aproape instantanee pentru ape reci. Cantitati ... 300g fruct fara samburi + 250ml alcool rafinat. Dupa 5 zile se filtreaza prin hartie de filtru si se pastreaza la frigider. Doza este de 5-15 ml/1kg de mix,singur sau in combinatie cu alte arome. Poate fi indulcit cu zaharina. "
depe siteul crap.ro

Excelent in combinatie cu o aroma de fructe pe baza de glycerol, precum ananasul.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by evergreen »

PETER wrote:"N-Butyric - ieftin si eficace

Pentru ca tot s-a discutat pe forum despre acest acid si proprietatile sale, sau diversele combinatii din care sa rezulte esteri mai mult sau mai putini mirositori, incep cu el si va expun parerea mea. Dupa mine, atractia sporita a acidului N-Butyric vine in primul rand de la miros si apoi de la pH, bazandu-ma pe ideea ca mirosul pe care il degaja este asemanator cu cel al silozului furajer fermentat atat de preferat de animale, asa cum musculitele prefera diacetina. In obtinerea lui cu mijloace "loco", am plecat de la ideea de a gasi ceva care sa contina acid N-Butyric si am gasit, fructul de Ginkgo-biloba. Acest arbore (se mai numeste arborele tineretii vesnice), traieste si la noi fiind gasit prin parcuri vechi. Fructele sunt de forma unei corcoduse, zemoase, acre-astringente si urat mirositoare. Asadar am incercat sa esterific acidul N-Butyric direct din fruct prin amestec cu alcool rafinat. Triplu rezultat: am obtinut o aroma dulceaga cu miros pronuntat (palatant), dizolvata intr-un solvent de calitate, cu eficacitate aproape instantanee pentru ape reci. Cantitati ... 300g fruct fara samburi + 250ml alcool rafinat. Dupa 5 zile se filtreaza prin hartie de filtru si se pastreaza la frigider. Doza este de 5-15 ml/1kg de mix,singur sau in combinatie cu alte arome. Poate fi indulcit cu zaharina. "
depe siteul crap.ro
Excelent in combinatie cu o aroma de fructe pe baza de glycerol, precum ananasul.
Care este diferenta dintre acidul n-butyric si acidul butyric? Are vreo relevanta ce am auzit eu, daca lasi 2-300 g de branza de vaci sau de burduf cateva zile la caldura (la soare sau iarna pe calorifer, :mrgreen: :lol: , dar pus totul in foarte multe pungi :lol: ), iar apoi tinut la congelator, se poate folosi ca si aroma gen acid n-butyric sau butyric, nu mai retin exact. Este adevarat? :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by Ono »

PETER wrote: am gasit, fructul de Ginkgo-biloba.
Peter, la ce varsta incepe copaul asta sa faca fructe? Eu am unul in apropiere care are 12 ani si n-a facut niciun fruct inca... creste foarte putin pe an. Stiu e considerat cel mai vechi copac.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by cezar »

Ono wrote:
PETER wrote: am gasit, fructul de Ginkgo-biloba.
Peter, la ce varsta incepe copaul asta sa faca fructe? Eu am unul in apropiere care are 12 ani si n-a facut niciun fruct inca... creste foarte putin pe an. Stiu e considerat cel mai vechi copac.
Daca-l plantezi azi, peste 150 de ani il vezi inflorit, iar peste 230 de ani culegi fructele. Asa ca, Ono, ai timp sa te pregatesti !
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by PETER »

Ono wrote:
PETER wrote: am gasit, fructul de Ginkgo-biloba.
Peter, la ce varsta incepe copaul asta sa faca fructe? Eu am unul in apropiere care are 12 ani si n-a facut niciun fruct inca... creste foarte putin pe an. Stiu e considerat cel mai vechi copac.

Cum am scris si in postare, citatul este luat depe "CRAP.RO" mai multe amanunte cred ca ar trebuie sa cauti pe siteurile de crap
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by PETER »

Poate traduce cineva:
"Le n Butyrique acide est un acide gras naturel
il est parmi les attractants les plus efficaces
Malgré sont odeur rance, acide une des pires odeurs des additifs carpes
l’être humain peut le détecter à partir de 10 parts / millions alors que le poisson lui le détecterait à partir de 10 parts / milliards !!!!
Suivant les quantités indiquées, il peut être utilisé comme attractant principal ou bien être un support pour un arôme renforce l'odeur donne une odeur cremeuse .
Hyper efficace avec l’arôme Ananas, est les arômes fruité ou crémeux.
Idéal pur pour celui qui désire se séparer de sa femme ou bien faire fuir les beaux parents, !!!

Attention à ne pas se renverser ce produit pur sur les mains risque de brûlures" ;)
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by cezar »

PETER wrote:Poate traduce cineva:
"Le n Butyrique acide est un acide gras naturel
il est parmi les attractants les plus efficaces
Malgré sont odeur rance, acide une des pires odeurs des additifs carpes
l’être humain peut le détecter à partir de 10 parts / millions alors que le poisson lui le détecterait à partir de 10 parts / milliards !!!!
Suivant les quantités indiquées, il peut être utilisé comme attractant principal ou bien être un support pour un arôme renforce l'odeur donne une odeur cremeuse .
Hyper efficace avec l’arôme Ananas, est les arômes fruité ou crémeux.
Idéal pur pour celui qui désire se séparer de sa femme ou bien faire fuir les beaux parents, !!!

Attention à ne pas se renverser ce produit pur sur les mains risque de brûlures" ;)
Acidul N - butiric este un acid gras natural; este printre atractantii cei mai eficienti.
În ciuda mirosului de rânced, acidul este unul dintre aditivii cei mai tari pentru crap.
Oamenii il pot detecta in concentratie de 10 părţi / milion, în timp ce peştele poate sa-l detecteze de la 10 parti / miliard :?: .
Urmand cantitatile indicate, acesta poate fi folosit ca atractant principal sau să fie un suport pentru o alta aromă, al carui miros il îmbunătăţeşte si-i da o tenta cremoasa.
Hiper-eficace cu aroma de ananas, merge cu orice alte arome de fructe, precum si cremoase.

Ideal pentru cei care doresc să se despartă de soţia sa sau sa-si ia socrii la goana! :lol: :lol: :lol:

Fiţi atenţi să nu varsati produsul concentrat pe mâini, exista risc de arsuri
Last edited by cezar on 26 May 2011, 16:23, edited 1 time in total.
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by PETER »

Bravo Cezar, multam !
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by Ono »

Peter, Cezar, multam fain.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: ACID N-BUTYRIC VERSUS BRANZA FERMENTATA

Post by Petru Burian »

Ono wrote:Peter, la ce varsta incepe copaul asta sa faca fructe? Eu am unul in apropiere care are 12 ani si n-a facut niciun fruct inca... creste foarte putin pe an. Stiu e considerat cel mai vechi copac.
Ginkgo biloba este o planta dioică (sexele sunt separate) florile mascule si cele femele gasindu-se pe plante separate. Putand fi usor inmultita pe cale vegetativa, de regula sunt preferate plantele mascule, tocmai datorita mirosului neplacut al „fructului” produs de plantele femele.
Aveti deci sanse mari ca si copacul amintit de dvs. sa fie un mascul :lol: :lol: :lol:
Poate fi recunoscut dupa conurile mici care produc polenul; vezi imagine la
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ginkg ... a-male.JPG
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Momeli şi nade”