Basescu

Moderator: administrator

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

Mamaaa, ce mult imi doresc sa se faca noi alegeri si sa iasa Geoana presedinte! Sa vezi atunci rasu' dreaq pe unii dintre noi ;)
Anyway, imi mai doresc ca Base fie ales presedinte pentru diaspora, frate. Acolo sa prezideze: in Spania, Italia, Irlanda...
Last edited by Claudiu on 08 Dec 2009, 17:04, edited 1 time in total.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Basescu

Post by costin stefanescu »

Piata n-a cazut din pricina victoriei lu' Basescu, ci ca raspuns la alte fluctuatii, cum ar fi scaderea de 140 de puncte Nikkei (sper sa fi scris corect).


Mariane,de unde ai m-ai scos-o si pe asta,ma faci sa rad :lol: ,este taman pe dos,ieri Nikkei-ul a crescut cu 140 de pct.,stiai tu ceva da'stiai pe invers! :lol: :lol:
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Basescu

Post by pytzy »

Claudiu wrote:Mamaaa, ce mult imi doresc sa se faca noi alegeri si sa iasa Geoana presedinte! Sa vezi atunci rasu' dreaq pe unii dintre noi ;)
Anyway, imi mai doresc ca Base fie ales presedinte pentru diaspora, frate. Acolo sa prezideze: in Spania, Italia, Irlanda...
Claudiu iti aduci aminte ce la durut in c** pe Base de cei din Italia cand au fost scandalurile alea acolo....sa dus si el dupa ..dar nu de alta avea nevoie de capital politic...asta este o zdreanta de 'om'... La fel si Blaga cand oprea Pasapoartele celor intorsi in tara dupa mai mult timp..adica nu aveam probleme la plecare spre tara de acolo si in Romanica te ardeau ai nostri...acuma daca il intrebi ceva legat de asta o sa inceapa sa o 'abureasca' ca ei asta stiu sa faca.
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

Claudiu wrote:Mamaaa, ce mult imi doresc sa se faca noi alegeri si sa iasa Geoana presedinte! Sa vezi atunci rasu' dreaq pe unii dintre noi ;)
Anyway, imi mai doresc ca Base fie ales presedinte pentru diaspora, frate. Acolo sa prezideze: in Spania, Italia, Irlanda...
Mon cher, abia au depus contestatia, nimeni nu stie ce si cum se va alege, insa mai ma-ncumet la o "coincidenta": daca alegerile se repeta, Basescu castiga la cel putin zece procente diferenta.
Cum celelalte predictii au ramas in pagina, asa o sa se-ntample si cu asta, iar viitorul imi va da dreptate - ca-ntotdeauna de altfel. :twisted:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

Mariane, orice ar fi, raman pe pozitie, ca si tine, vad ;) :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Sa va spun una mai tare.
Am vazut oferta in 7 puncte a UDMR de sustinere a unui guvern PDL.
Prima conditie este renuntarea in noua Constitutie la sintagma "stat national unitar".Restul de 6 le veti afla din presa "mogulilor".

Nene Mariane, mi-este teama sa nu accepte astia, ca asa cum te stiu "idealist", parca te vad inscris in PRM ! :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

:o De toata jalea...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Hopaaa! a aparut si-n presa !


Impozitul de 3% pe venitul microfirmei va fi eliminat de la 1 ianuarie, deoarece Codul fiscal îi dă termen de valabilitate până la 31 decembrie 2009. Restul prevederilor rămân.

Microîntreprinderile vor plăti de la la 1 ianuarie 2010 un impozit pe profit sau pe venit de 16%, deoarece impozitul redus pe venit, de 3%, „expiră” la 31 decembrie 2009, potrivit Codului fiscal pe 2010, publicat de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală.

“Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009”, arată articolul 107 al Codului fiscal valabil pentru 2010.

Gandul, editia online, 8 decembrie 2009

Ce ar mai fi de zis ? :?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

Dom' Cezar, imi permit din nou sa fac o remarca, de data aceasta din lipsa de reactii :D
Dom'le, daca Fae si-a luat la revedere de la noi, nu vad sa mai fie vreo dezbatere pe aceasta tema. De unde atatia (mici) intreprinzatori printre noi? Nu zic ca n-or mai fi, dar nu cunosc pe nimeni cu acelasi elan ca al PATRONULUI ;) Poate au si altii elan, dar il tin in grajd :twisted:
Last edited by Claudiu on 08 Dec 2009, 19:24, edited 1 time in total.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote:Sa va spun una mai tare.
Am vazut oferta in 7 puncte a UDMR de sustinere a unui guvern PDL.
Prima conditie este renuntarea in noua Constitutie la sintagma "stat national unitar".Restul de 6 le veti afla din presa "mogulilor".

Nene Mariane, mi-este teama sa nu accepte astia, ca asa cum te stiu "idealist", parca te vad inscris in PRM ! :lol:
Asa, si?
Incepand cu '96 punctul asta se regaseste pe absolut toate cererile inaintate de UDMR; s-a schimbat ceva pana azi? PDL+UDMR nu pot sustine guvernul, n-au majoritatea necesara, asa ca vorbim discutii sau izmene pe calator, dupa cum zice mama. PDL+PNL pot da un guvern, il pot sustine, insa nu pot aduce modificari Constitutiei, fapt promis de Basescu in campanie. PDL+PNL+UDMR, fac ce vrea muschiu lor in parlament, insa pentru asta trebuie sa le dea si alora din harcov un os de ros. Care si cata carne o sa fie pe el, depinde, insa niciun partid nu-i atat de idiot incat sa se joace cu conceptul national, Basescu mai putin decat toti, tinand cont de faptul ca-n Ardeal a castigat.
Dom'le, io in clipa asta stau stramb si judec drept, va sfatuiesc sa procedati leit.

Cat despre celelalte scenarii apocaliptice, gen EBA ministru, impozit pe venit de 16%, incercati si treaba cu 2012-vine sfarsitu' lumii, ne facem copaci, ne cresc branhii, poate merge asa... :D
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Basescu

Post by laloi »

Claudiu wrote:Dom' Cezar, imi permit din nou sa fac o remarca, de data aceasta din lipsa de pareri :D
Dom'le, daca Fae si-a luat la revedere de la noi, nu vad sa mai fie vreo dezbatere pe aceasta tema. De unde atatia (mici) intreprinzatori printre noi? Nu zic ca n-or mai fi, dar nu cunosc pe nimeni cu acelasi elan ca al PATRONULUI ;) Poate au si altii elan, dar il tin in grajd :twisted:
Claudiu, mai baga o recitire, o sa vezi ca tocmai din motive economice am votat contra Basescu, si daca ce zice nea Cezar se adevereste legat de microintreprinderi, abia astept sa vad argumentele lui nea Marian referitor la cat de dreapta e Basescu si ce bine o sa o ducem... dar e bine ca am scapat de comunism :D , asta va fi argumentu final :D
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Basescu

Post by Albatrin »

cezar wrote:Hopaaa! a aparut si-n presa !
.... Microîntreprinderile vor plăti de la la 1 ianuarie 2010 un impozit pe profit sau pe venit de 16%, deoarece impozitul redus pe venit, de 3%, „expiră” la 31 decembrie 2009, potrivit Codului fiscal pe 2010, publicat de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală.
“Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009”, arată articolul 107 al Codului fiscal valabil pentru 2010.
Gandul, editia online, 8 decembrie 2009
Ce ar mai fi de zis ? :?
Că de la PROFIT la VENIT in termeni financiari-contabili este o distanţă ca de la Pământ la Lună, vorba lu' Iancu cu văgăunile!!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

1. Nene, cu Nikkei-ul ne-ai tras-o, eu n-am verificat, noroc ca te-a prins Costin !
Vrei sa ai ultimul cuvant prin frauda ? Ca...?

2. Cu EBA poate fi o perdea de fum (si mie mi se pare o nebunie), dar treaba cu 16 % o gasesti in Codul Fiscal 2010 si in declaratia de azi a Secretarului de Stat Adrian Dragoi de la Min. Finantelor! Intra si matale pe http://www.mfinante.ro si vezi !
Tot acolo gasesti si supraimpozitarea chiriilor.

3. Ne invalui in "vrajeala" si nu ne spui ca Agentia de rating Moody's ne-a coborat, tot azi, cu doua gradatii, iar in expunerea de motive spun textual " datorita scaderii sanselor de instalare a unui guvern stabil, capabil sa adopte masuri anticriza coerente". peste noapte se asteapta si de la Leyland & Cooper's cam aceeasi chestie.

4. UDMR-ul cere din 1990 treaba cu renuntarea la "statul national unitar", ce te faci daca li se accepta chiar acum? Basescu n-are scrupule, n-are nimic de pierdut (este la ultimul mandat), daca vrea Guvern PDL si avantaje, poate accepta?
Chiar, pune ca accepta, ma intereseaza ce ai face ? Sunt convins ca vei spune ca este "actiune europeana, model elvetian etc" sau "las 'ca stie Basescu, el este tatucul natiei".

5. Mai avem patroni de micro- si IMM-uri (FAE-patron e o "gluma"), unii dintre ei (votanti Basescu).
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

@Laloi
Nu-i nevoie, facusem doar o gluma, zic eu.
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Basescu

Post by nexu »

cezar wrote:Basescu n-are scrupule, n-are nimic de pierdut (este la ultimul mandat), daca vrea Guvern PDL si avantaje, poate accepta?
Chiar, pune ca accepta, ma intereseaza ce ai face ? Sunt convins ca vei spune ca este "actiune europeana, model elvetian etc" sau "las 'ca stie Basescu, el este tatucul natiei"... Mai avem patroni de micro- si IMM-uri (FAE-patron e o "gluma"), unii dintre ei (votanti Basescu).
Se vede astazi la dauaj de ani de '89, aceleasi gandiri care ne separau, in martie '90...
Io nu cre' ca cineva, dintre cei care'au trait acele evenimente, le poate uita...
Am avut ocazia sa traiesc(particip activ) multe evenimente in tara asta, incepand cu 12 feb '90 si sfarsind cu august '91,iar varsta pe care'o aveam p'atunci si dorinta de'a o duce mai bine, poate ca erau cele care'mi dadeau acele imbolduri...
Acum m'am mai listinit, mi'am dat seama ca nu's io spiderman, sau batman sa fac dreptate tuturor :evil:
Fratilor, va cunoasteti d'atata timp, chiar aveti de gand s;o tineti asa la infinit???...
Apropo de Fae :twisted: este un patron care'a stiut sa'si coordoneze miscarile, in asa fel incat criza sa nu'l afecteze prea tare ;)
Base, dupa ce nu va mai fi presedinte, va fi prim ministru mult timp, dupa modelu' Putin...nu's primu' care crede asta si fac pariu pe 2 salai de 3kile :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote:1. Nene, cu Nikkei-ul ne-ai tras-o, eu n-am verificat, noroc ca te-a prins Costin !
Vrei sa ai ultimul cuvant prin frauda ? Ca...?
E necesar sa repet ca indicele Nykkei e dat ca explicatie scaderii de nu stiu cate puncte a Bursei? Am mai facut-o, reiterez, insa daca-ti place s-o tii gaia-matzu pe cararea asta, pe mine nu ma deranjeaza.
cezar wrote:2. Cu EBA poate fi o perdea de fum (si mie mi se pare o nebunie),
Pai daca-i "perdea de fum", de ce-o mai folosesti? Da bine la intoxicarea maselor? Io-s imun la d-astea, dom' Cezar, insa poate-si face efectul printre ceilalti colegi, insista...
cezar wrote:dar treaba cu 16 % o gasesti in Codul Fiscal 2010 si in declaratia de azi a Secretarului de Stat Adrian Dragoi de la Min. Finantelor! Intra si matale pe http://www.mfinante.ro si vezi !
Tot acolo gasesti si supraimpozitarea chiriilor.
Acolo zice ca vechile reglementari inceteaza la 31 decembrie, insa un impozit pe venit de 16% e de domeniul fantasticului, p-asta o crede Mutu de la manutanta, nu io.
cezar wrote:3. Ne invalui in "vrajeala" si nu ne spui ca Agentia de rating Moody's ne-a coborat, tot azi, cu doua gradatii, iar in expunerea de motive spun textual " datorita scaderii sanselor de instalare a unui guvern stabil, capabil sa adopte masuri anticriza coerente". peste noapte se asteapta si de la Leyland & Cooper's cam aceeasi chestie.
Alde Moody's, Leyland & Cooper's, nu-s veri cu mama, nici neamuri din partea soacra-mi, la nunta n-au venit, nu-i stiu, nu-i cunosc, asa ca ce sa-ti spun io de ei? Al'minteri parca alta-i tema aici...
cezar wrote:4. UDMR-ul cere din 1990 treaba cu renuntarea la "statul national unitar", ce te faci daca li se accepta chiar acum? Basescu n-are scrupule, n-are nimic de pierdut (este la ultimul mandat), daca vrea Guvern PDL si avantaje, poate accepta?
Chiar, pune ca accepta, ma intereseaza ce ai face ? Sunt convins ca vei spune ca este "actiune europeana, model elvetian etc" sau "las 'ca stie Basescu, el este tatucul natiei".
Ne lansam in predictii mai ceva ca Mama Omida, cu deosebirea ca ale mele s-au adeverit, ale talica mai putin spre deloc. Corolar in privinta UDMR-ului: io "coincidentizez" ca nu primesc niciun fel de concesii privind autonomia. Conform demonstratiei anterioare urmeaza sa se adevereasca si asta.
cezar wrote:5. Mai avem patroni de micro- si IMM-uri (FAE-patron e o "gluma"), unii dintre ei (votanti Basescu).
Asta cum s-o citesc? Sac, mac/Tot un drac sau Fae, Adar/Trag la acelasi car?
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

nexu wrote: Fratilor, va cunoasteti d'atata timp, chiar aveti de gand s;o tineti asa la infinit???...
Fratie, in ziua in care Basescu va fi declarat oficial castigator al prezidentialelor, scrisul meu n-o sa-l mai vezi p-aici.
Dixit!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

Marian, as vrea sa stii ca orice contraziceri 'om avea pe aici, tot un OM rar te consider si tot acelasi simpatic pe care l-am cunoscut la Chilia. Rahaturile astea n-au nicio importanta pentru mine.Image
Dar lamuriti-ma si pe mine ce inseamna "dixit" :roll:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

Claudiu wrote:Marian, as vrea sa stii ca orice contraziceri 'om avea pe aici, tot un OM rar te consider si tot acelasi simpatic pe care l-am cunoscut la Chilia. Rahaturile astea n-au nicio importanta pentru mine.Image
Idem, mon cher.
Claudiu wrote:Dar lamuriti-ma si pe mine ce inseamna "dixit" :roll:
Un fel de "am zis si vorba nu mi-o-ntorc!"
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote:1. Nene, cu Nikkei-ul ne-ai tras-o, eu n-am verificat, noroc ca te-a prins Costin !
Vrei sa ai ultimul cuvant prin frauda ? Ca...?
E necesar sa repet ca indicele Nykkei e dat ca explicatie scaderii de nu stiu cate puncte a Bursei? Am mai facut-o, reiterez, insa daca-ti place s-o tii gaia-matzu pe cararea asta, pe mine nu ma deranjeaza.
cezar wrote:2. Cu EBA poate fi o perdea de fum (si mie mi se pare o nebunie),
Pai daca-i "perdea de fum", de ce-o mai folosesti? Da bine la intoxicarea maselor? Io-s imun la d-astea, dom' Cezar, insa poate-si face efectul printre ceilalti colegi, insista...
cezar wrote:dar treaba cu 16 % o gasesti in Codul Fiscal 2010 si in declaratia de azi a Secretarului de Stat Adrian Dragoi de la Min. Finantelor! Intra si matale pe http://www.mfinante.ro si vezi !
Tot acolo gasesti si supraimpozitarea chiriilor.
Acolo zice ca vechile reglementari inceteaza la 31 decembrie, insa un impozit pe venit de 16% e de domeniul fantasticului, p-asta o crede Mutu de la manutanta, nu io.
cezar wrote:3. Ne invalui in "vrajeala" si nu ne spui ca Agentia de rating Moody's ne-a coborat, tot azi, cu doua gradatii, iar in expunerea de motive spun textual " datorita scaderii sanselor de instalare a unui guvern stabil, capabil sa adopte masuri anticriza coerente". peste noapte se asteapta si de la Leyland & Cooper's cam aceeasi chestie.
Alde Moody's, Leyland & Cooper's, nu-s veri cu mama, nici neamuri din partea soacra-mi, la nunta n-au venit, nu-i stiu, nu-i cunosc, asa ca ce sa-ti spun io de ei? Al'minteri parca alta-i tema aici...
cezar wrote:4. UDMR-ul cere din 1990 treaba cu renuntarea la "statul national unitar", ce te faci daca li se accepta chiar acum? Basescu n-are scrupule, n-are nimic de pierdut (este la ultimul mandat), daca vrea Guvern PDL si avantaje, poate accepta?
Chiar, pune ca accepta, ma intereseaza ce ai face ? Sunt convins ca vei spune ca este "actiune europeana, model elvetian etc" sau "las 'ca stie Basescu, el este tatucul natiei".
Ne lansam in predictii mai ceva ca Mama Omida, cu deosebirea ca ale mele s-au adeverit, ale talica mai putin spre deloc. Corolar in privinta UDMR-ului: io "coincidentizez" ca nu primesc niciun fel de concesii privind autonomia. Conform demonstratiei anterioare urmeaza sa se adevereasca si asta.
cezar wrote:5. Mai avem patroni de micro- si IMM-uri (FAE-patron e o "gluma"), unii dintre ei (votanti Basescu).
Asta cum s-o citesc? Sac, mac/Tot un drac sau Fae, Adar/Trag la acelasi car?
1. Nene, te faci ca nu pricepi ! Indicele Nikkei a crescut cu 140 de puncte, nu a scazut, cum ne adormisi matale. Sau argumentul cu Nikkei este valabil si daca creste, si daca scade ?
2. Pana la Mutu de la manutanta, platesc rumanii 16 %, ca asa scrie la lege. Nu-i nevoie sa ma crezi pe mine, nici nu-ti foloseste, daca esti "belfer", e vorba de unii care chiar platesc. Din mesaj inteleg ca ai citit comunicatul, dar te faci ca ploua.
3. Nu stii cine's Moody's, Leybrand etc. Eu cred ca stii, dar chiar daca nu stii, nu-i bai! Afli ! Mai greu este sa afle ei de dumneata.Si sa stii ca astia nu prea vin pe la nunti, canta mai mult pe la inmormantari.
4.Parca ziceai ca esti tare la predictii! Acum vad ca esti mama Omida doar cand iti convine ( se vedea in paginile anterioare!)
5. Despre EBA prim ministru n-am scris eu, ma confunzi. Eu doar am scris ca eu am auzit ceva gen "ministru de externe", dar am subliniat ca poate fi "perdea de fum".
Locked

Return to “CAFENEA”