Delta

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

Image
Valic
0744 644 368
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Delta

Post by Albatrin »

Bine v-am regăsit!!!!
Înainte de toate Miţica vrea să-i aducă mulţumirile sale lui Costin (mie mi le-a adus deja :D) pentru cei 49 de bibani pe care i-a primit, curăţat şi pus în "ghivetă" la scurs.

Image

Image
Ştiu, nu toţi sunt ...punctabili ;) dar vă asigur că vor fi foarte gustoşi!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta

Post by cezar »

Sa-i mancati sanatosi ! ;)

Ma bucur ca nu v-ati lacomit sa prindeti voi tot ! Asa DA ! :lol:
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Delta

Post by Albatrin »

cezar wrote:Sa-i mancati sanatosi ! ;)
Ma bucur ca nu v-ati lacomit sa prindeti voi tot ! Asa DA ! :lol:
Cezare, ăştia au fost ultimii bibani care erau ieri între orele 14-17 la gura dinspre Crişan a canalului ce duce în Iacub. Noi şi-o lipoveancă într-o lotcă de lemn c-o jumătate de vâslă pentru deplasare şi o caţaveică de 2metrii pentru pescuit, i-am topit pe toţi, eu cu băştinoasa la viermi şi Costin la bucăţică. :lol: :lol: :lol: :lol:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
aura
Posts: 11
Joined: 24 Oct 2009, 18:37

Re: Delta

Post by aura »

Ferice de Mitzica! A dat norocul peste ea! Cunosc " fericirea " de a fi nevasta de pescar ! Ma intreb ce ati face daca chiar ne-am abitiona noi, nevestele , sa va aratam cu si ce se pescuieste! Sarutari lui Carmen si te rog sa o intrebi din partea mea daca doreste sa ma sprijine sa constituim si noi un club al ADEVARATELOR PESCARITE .
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Delta

Post by Claudiu »

Cam slabut baieti. Nu vedem si noi un gratar, un sprit ceva? Costine, o saramura, un jidvei, nimic? :roll:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta

Post by cezar »

Albatrin wrote:
cezar wrote:Sa-i mancati sanatosi ! ;)
Ma bucur ca nu v-ati lacomit sa prindeti voi tot ! Asa DA ! :lol:
Cezare, ăştia au fost ultimii bibani care erau ieri între orele 14-17 la gura dinspre Crişan a canalului ce duce în Iacub. Noi şi-o lipoveancă într-o lotcă de lemn c-o jumătate de vâslă pentru deplasare şi o caţaveică de 2metrii pentru pescuit, i-am topit pe toţi, eu cu băştinoasa la viermi şi Costin la bucăţică. :lol: :lol: :lol: :lol:
Caţi ani avea "băştinoasa"? ;) ;) ;)
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Delta

Post by Albatrin »

Cezare, băştinoasa mai mult de 40-50 nu avea. Din păcate acum 5 minute din cele două kile, filetate deja de Miţica,
a început să "erupă" Eustrongylides excisus, fapt pentru care tot entuziasmul a dispărut şi s-a instalat o scârbă totală iar întreaga cantitate de bibani, filetaţi sau nu, a luat drumul ghenei spre regretul tuturor, mai ales a lu' Miţi care a muncit la ei vreo 6 ore.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Delta

Post by costin stefanescu »

Claudiule,in afara de marlite,care au facut cale intoarsa,n-am prins nimic punctabil,toata lumea se vaita,noi pot spune ca am avut ceva activitate fata de altii,cand ne intalneam cu altii ne intrebau unde am prins marlitele ca vroiau si ei sa simta macar un drill sa le mai dea curaj :lol: ,a fost frumos la bibani pe seara la taparina cu bucatica iar de gratar nici n-am avut timp ca toata ziua eram pe balta si la 4.30 era deja intuneric;in concluzie a fost foarte frumos cu toate ca au lipsit capturile,asta e,deja ne-am obisnuit cu treaba asta ,delta noastra are nevoie de o pauza de cativa ani pt pescuitul industrial sa-si revina,nici in vintire nu era peste,doar raci.Cristi a facut cele mai multe poze si o sa le pune intr-un colaj,cel putin asa a zis :lol: !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Delta

Post by costin stefanescu »

Albatrin wrote:Cezare, băştinoasa mai mult de 40-50 nu avea. Din păcate acum 5 minute din cele două kile, filetate deja de Miţica,
a început să "erupă" Eustrongylides excisus, fapt pentru care tot entuziasmul a dispărut şi s-a instalat o scârbă totală iar întreaga cantitate de bibani, filetaţi sau nu, a luat drumul ghenei spre regretul tuturor, mai ales a lu' Miţi care a muncit la ei vreo 6 ore.
asta e n-a fost sa fie,dar tu esti sigur ca era vorba de viermele ala?din ce-am citit pe net e foarte periculos pt om,cica daca il iei trebuie sa te opereze ca sa ti-l scoata
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta

Post by cezar »

costin stefanescu wrote:
Albatrin wrote:Cezare, băştinoasa mai mult de 40-50 nu avea. Din păcate acum 5 minute din cele două kile, filetate deja de Miţica,
a început să "erupă" Eustrongylides excisus, fapt pentru care tot entuziasmul a dispărut şi s-a instalat o scârbă totală iar întreaga cantitate de bibani, filetaţi sau nu, a luat drumul ghenei spre regretul tuturor, mai ales a lu' Miţi care a muncit la ei vreo 6 ore.
asta e n-a fost sa fie,dar tu esti sigur ca era vorba de viermele ala?din ce-am citit pe net e foarte periculos pt om,cica daca il iei trebuie sa te opereze ca sa ti-l scoata
Baieti, dar la Crisan n-ati mancat saramura de biban ? Bibanii aia i-a controlat cineva ?

Ca opinia lipovenilor privind parazitii pestelui este foarte ambigua. Majoritatea sustin ca prin preparare + tratament sustinul cu rachiu, pericolul dispare.
Eu dupa ce am vazut pestele pentru o astfel de saramura, am mancat doar biscuiti cateva zile.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Delta

Post by costin stefanescu »

n-am mancat Cezare saramura deloc ca nu aveau peste :shock: ,am scris mai sus ca nu se prindea nimic la vintire,am mancat ceva peste prajit si un fel de marinata din peste prajit,o acritura naspa,in schimb ne-au dat rata salbatica,gatita foarte misto,mie mi-a convenit schimbul!
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Delta

Post by Geo »

Şi uite-aşa creşte valoarea leacului de Bănişor !! :lol: :lol: :lol:
Pescuitul = Relaxare în natură
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Delta

Post by costin stefanescu »

si inca ceva,din lipsa de timp spritzurile s-au luat si in timpul programului si dupa :lol:





Image




Image




Image




:lol: :lol: :lol:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

Baieti, dar la Crisan n-ati mancat saramura de biban ? Bibanii aia i-a controlat cineva ?

Ca opinia lipovenilor privind parazitii pestelui este foarte ambigua. Majoritatea sustin ca prin preparare + tratament sustinul cu rachiu, pericolul dispare.
Eu dupa ce am vazut pestele pentru o astfel de saramura, am mancat doar biscuiti cateva zile.[/quote]
In ceea ce priveste parazitul acesta se gaseste in toti salaii si bibanii din zona Deltei, inlusiv in complexul Razelm-Sinoe si au aparut in urma cu mai mult de 25 ani.
Eu mananc fara probleme tot de 25 ani si nu am patit nimic. Daca pestele este gatit atat cat trebuie nu este niciun pericol.
Eu inca nu am auzit de fre-o bala treansmisa de la peste la om.
Asa ca nu va faceti probleme.
Valic
0744 644 368
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Delta

Post by Geo »

Cam albăstrui conţinutul sticlei....
Că nu e ce scrie pe sticlă (Martini Bianco), asta e clar....
Ahaaaa! Cred că asta e: cu chestia aia albăstruie dezinfectaţi peştii înainte de release !! :lol: :lol: :lol:
Pescuitul = Relaxare în natură
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Delta

Post by Claudiu »

Eheee...cine stie cati paraziti d'aia 'om fi halit pana acum...
Odata preparat, e bun si ala, contine proteine ;)
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Delta

Post by Albatrin »

Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta

Post by cezar »


Excelent reportajul ! Un moment am crezut ca sunt alaturi de voi ! :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta

Post by cezar »

Geo wrote:Cam albăstrui conţinutul sticlei....
Că nu e ce scrie pe sticlă (Martini Bianco), asta e clar....
Ahaaaa! Cred că asta e: cu chestia aia albăstruie dezinfectaţi peştii înainte de release !! :lol: :lol: :lol:
Cred ca era spirt pentru amorsat primusul !

Ca nu parea "marfa de Banisor". ;)
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”