Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Moderator: administrator

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by valic »

PS. Pe cand urmatoarea ieseala fratilor ?
Valic
0744 644 368
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Claudiu »

Frumoase poze, dar parca fripturile alea mai trebuiau un pic lasate pe gratar. :twisted:
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Ono »

valic wrote:PS. Pe cand urmatoarea ieseala fratilor ?
Am citit pe un site meteo ca de martea viitoare vor fi 20 de grade! Deci... pescuim!
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Pacapescarul »

valic wrote:Image
Valica, mai trebuia sa canti "Drumurile noastre toate..." :lol: :lol: :lol:

In alta ordine de idei...felicitari!!!
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Dumitrescu Iancu »

Am avut o vreme,asa cum zicea cineva,dupa sufletul participantilor,adica excelenta,raportata la data din calendar!Albatrin s-a zbatut(si a reusit) sa puna cap la cap o multime de amanunte pentru ca fiecare dintre noi sa se simta bine si pentru asta merita toate felicitarile si multumirile noastre!Sunt convins ca nu i-a fost usor!Multumesc,Cristi!
Despre pescuit,ce sa spun,pregatiri intense,sperante mari,rezultate nu tocmai spectaculoase,dar una peste alta,s-a prins si ceva peste!Ba chiar,cine a vrut,a participat la o bibaneala-viteza de mare spectacol,soldata si cu un record care speram sa fie omologat in curand!
In rest,fotografiile spun cam totul!Vorba lui Valic,cand plecam din nou?
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Geo »

Prieteni,

Încă o ieşire memorabilă, care se adaugă la colecţia de amintiri frumoase !
Cristi, organizatorul, a administrat perfect ieşirea, ba chiar şi-a depăşit cu mult îndatoririle normale în astfel de situaţii. Singura lui preocupare a fost să ne simţim noi bine şi, credeţi-mă, a reuşit din plin. Încă o dată, mulţumiri, Cristi !

Am plecat din Bucureşti pe o vreme de nu-ţi venea să ieşi din casă! Ploaie, frig ... Colac peste pupăză, cum ne-am apropiat de Dunăre a început şi ceaţa, care parcă nu mai voia să se termine... nu mai vedeai la 10 metrii! Să tot pleci la peşte pentru 4 zile, nu-i aşa?
Dar, la un moment dat, după ce am coborât din podişul dobrogean – dintr-o dată, de parcă cineva ridicase o cortină uriaşă – soare, cer albastru, cu câţiva norişori albi suus – sus de tot, pe cer ! Cred că fiecare din voi a trecu prin aşa ceva, ca să vă puteţi închipui cu ce urale am întâmpinat “arătarea”! Şi aşa a rămas vremea până am ajuns înapoi acasă. Doar nopţile au fost friguroase, dar cu o splendoare de lună plină care lumina totul în jur, aproape ca ziua.
Ajungem la Tulcea şi începe vânzoleala: caută loc de parcare pe 4 zile, caută de la care ponton pleacă pasagerul, cară bagajele la pasager, stai cu ochii pe bagaje că sunt mulţi “binevoitori” să ţi le care (şi la propriu şi la figurat)...
Ajungem la Crişan, se repetă vânzoleala, dar “la triplu”: de pe pasager pe ponton, de pe ponton în bărci şi apoi iar pe pontonul de destinaţie... Mama lor de bagaje, că ne-au cocoşat !
În sfârşit ne cazăm, se degustă regulamentul de Bănişor, asezonat cu pită, slană şi brânză cu ceapă - până la sosirea cinei, preparată de buna noastră gazdă, tanti Lina.
Pleosc !!! primele monturi aterizează în Dunăre şi începe pescuiala de patru zile - şi câte-ceva din nopţi!
Au fost zile fără capturi notabile, cu câteva excepţii: crap şi somn la Duţu, ştiucă la Păpushaca şi la Edi. Dacă ştiu să pescuiască...
Dar Dunărea nu ne-a dezamăgit nici pe noi, cei mai puţin shtiutori în ale pescuitului: plăticuţe, morunaşi, babuşti, somotei. Şi bibani, la greu! Cine dorea, îi prindea cu o frecvenţă mai mare decât pe obleţi. Opreai cam 10% din ce prindeai iar pe restul îi lăsai să mai crească, pentru la anul. Şi tot te alegeai cu câteva kg. bune de biban...
În zilele ce au urmat am căutat peştele pe unde ne-am priceput. De fapt toată zona era o continuă vânzoleală de pescari şi bărci în căutare de peşte, deoarece nu voia să mănânce pe nicăieri. Excepţiile enumerate mai sus asta şi sunt, doar excepţii...
Am avut parte şi de peripeţii, din păcate. Probabil că aţi remarcat, în imaginile postate de Vali, imaginea unei ditamai viespea, urmată de imaginea lui Valic – captain Buzilă. Vă jur că nu l-a “altoit” Papusha, ci e răzbunarea viespei, pe care a ... băut-o din doza de bere din care tot degusta. Râdem-noi-râdem, dar momentul a fost al naibii de tensionat – a trebuit să vină de la dispensarul din Crişan şi să îi facă v'o două fiole de nu’ş ce, intravenos. I-a căutat fata aia vena, cu acul, cale de vreo 3 minute, da’ pân’ la urmă i-a găsit-o (cu Păpusha de faţă!) şi l-a repus pe linia de plutire. Iar lui Vali nu i-a fost deloc moale cale de vreo două zile.
Exact acelaşi lucru era să îl păţească Duţu, numai că el a avut norocul să vadă viespea când i-a intrat în doza de bere! Şi-a scos cuţitul lui de usanavi (bronzat în dungi) a hăcuit doza, a sinucis viespea şi aşa a putu să îşi deguste berea mai departe, fără incidente neplăcute.
Luaţi aminte, dacă mai prindeţi zile călduroase pe mal de Dunăre !!

Frumoasă ieşire! Felicitări, Cristi ! Nu numărul sau calitatea capturilor fac farmecul unei ieşiri!
Şi vorba lui Vali - când e programată următoarea ?!
Pescuitul = Relaxare în natură
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by savu alexandru »

Felicitari lui Cristi pentru eforturile depuse; multmiri pentru ce a facut tanti Lina; multumiri tuturor participantilor la actiune ca au reusit sa se simta foarte bine si nu i-a deranjat foarte mult absenta " monstrilor" din balta pe care ii asteptam!
Sper sa nu apara "carcotasi" si de data asta!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by valic »

savu alexandru wrote:Felicitari lui Cristi pentru eforturile depuse; multmiri pentru ce a facut tanti Lina; multumiri tuturor participantilor la actiune ca au reusit sa se simta foarte bine si nu i-a deranjat foarte mult absenta " monstrilor" din balta pe care ii asteptam!
Sper sa nu apara "carcotasi" si de data asta!
Stai linistit Savule, ca n-are cine si mai ales DE CE ............. eu ar trebui sa carcotesc din cauza acelei viespi pe care cred ca a pastrat-o Cristi pt noi ;)
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by valic »

Draga Paca,

Nu-ti doresc sa ti se intample asa ceva. Nu are NICIO legatura cu "Drumurile noastre toate" ce se vede in poza este doar de la muscatura, daca nu faceam 3 injectii intravenoase, si astea la solicitarea gazdei care a chemat telefonic asistenta din comuna, cred ca aratam muuuuuuult mai rau ..........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by valic »

Am uitat sa spun ca viespea se afla in cana de inox din care sorbeam.
Vorbind la telefon, nu am fost atent ca in cana se afla lighioana, care la atingera buzei mele, a muscat cu nesatz. Am reactionat instantaneu si nu a apucat sa bage f mult venin.
Ce pot sa spun ca atunci cand m-a muscat am simtit de parca cineva mi-a bagat un cablu de 380 volti, mi se tumefiase toata fata, ma luasera durerile de la toate maselele, am facut si un fel de granulom care s-a retras dupa 2 -3 zile, iar 3 zile am avut o stare f proasta cu stari de voma si fara pofta de mancare. Bine ca nu mi-a intrat in gura sau ca n-am inghitit-o, nici nu vreau sa stiu ce se putea intampla. Bine ca nu a muscat-o pe Papusha, ca beam amandoi din aceeasi cana pt ca ea are alergie la orice mascatura de insecta.
Poate ne explica dl. Burian ce fel de lighioana era, ca avea o marime impresionanta de 2,5-3 cm, eu nu am mai vazut asemenea marime de viespe .......

PS. A doua zi a intrat una in doza de bere a lui Dutu, care intamplator a vazut aterizarea lighioanei si astfel a scapat de muscatura.
Va previn ca pe viitor sa fiti f atenti din ce si cum beti..........nu e de gluma.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Valentin Petrovici »

Valic şi eu care credeam că ai luat vrun blincher în dinţi precum cumătra ciociasă ştiucă. Trebuia să te legi la cap cu un prosop precum Mihai astă vară. Îţi trecea imediat. Doamne fereşte. Eu am păţit aşa ceva dar direct în limbă. Ştiu cum este.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by valic »

Va trimit cateva sfaturi ajutatoare impotriva muscaturilor si inlaturarii efectelor muscaturilor de albine si viespi:
Anafilaxia la inţepături de insecte

Albinele şi viespile încep să zboare odată cu venirea primăverii. În fiecare an, un număr mare de persoane sunt înşepate de acestea. Majoritatea dintre noi am fost înţepaţi cel puţin o dată. În mod normal apare o roşeaţă locală cu tumefiere, nu tocmai plăcută. Durata acesteia este de obicei scurtă. Compresa rece calmează inflamaţia locală. De obicei, cu excepţia durerii locale, nu apar alte complicaţii, chiar dacă persoana este înţepată de mai multe zeci de insecte.

Aproximativ 4% din populaţie este însă alergică la veninul de albină şi viespe. La aceste persoane, chiar şi o singură înşepătură poate provoca o reacţie periculoasă, numită şoc anafilactic. În 0,8% din cazurile alergice, înşepătura poate fi fatală. Rareori, anafilaxia poate fi produsă la persoane sensibile la unele alimente, medicamente sau fără o cauză aparentă.

Şocul anafilactic

Şocul anafilactic se manifestă la câteva minute sau chiar secunde după contactul cu alergenul (substanţa care cauzează reacţia alergică). Pacientul poate deceda prin obstruarea căilor respiratorii sau prăbuşirea tensiunii arteriale. Din fericire aceste cazuri sunt foarte rare. Cei cu alergie moderată prezintă erupşii generalizate ale pielii, cu prurit (mâncărime) şi roşeaşă, ameţeli, vărsături, crampe abdominale sau diaree, un grad moderat de sufocare. Pacienţii cu alergie uşoară prezintă o tumefiere locală extinsă cu prurit care poate persista mai multe zile.

De ce apar reacţiile ?

Nu se ştie de ce numai unele persoane dezvoltă reacţii alergice la înţepături de insecte. Se cunosc însă multe dintre verigile reacţiei anafilactice. După mai multe înţepături prealabile, organismul sensibil produce anticorpi specifici antivenin. După această perioadă de sensibilizare, o nouă înţepătură duce la eliberarea de substanţe produse în organism, numite mediatori, care sunt responsabile de simptome. Starea de alergie se poate menţine mai multe decenii. La persoanele sensibilizate, testul cutanat cu extract de venin diluat este pozitiv.

Fiţi calm !

Se ştie că albinele şi viespile înşeapă numai dacă se simt în pericol. De aceea, vă recomandăm să vă mişcaşi încet, nu daţi cu mâinile după insectele care zboară în preajmă. Nu fugiţi, îndepărtaţi-vă încet.

Câteva date despre albină şi viespe

Albinele şi viespile înţeapă numai pentru a se apăra sau a-şi apăra cuibul.

Albinele înţeapă numai cînd sunt întrerupte din zbor sau cineva culege o floare pe care se află o albină. Sunt atrase de parfumul florilor, culorile ţipătoare, de parfumurile puternice, apa de colonie. Mirosul anumitor vopsele le irită şi devin agresive. Albina lasă întotdeauna ghimpele în piele. Acest fapt permite diferenşierea între înţepătura de albină şi a altor insecte.

Viespile se hrănesc cu insecte şi larvele acestora, sucuri şi nectar de fructe, alimente alterate, lichide dulci. Sunt atrase de pielea transpirată, culorile vii, suprafeţele de apă.

Probabilitatea înţepării scade prin unele măsuri simple:

- Aduceţi la cunoştinţa familiei, prietenilor şi colegilor că sunteţi alergic la înţepături de insecte.

- Dacă se apropie o albină sau viespe, prima regulă este să staţi nemişcat.

- Reţineţi că şi albinarii se mişcă încet în apropierea stupului.

- Niciodată să nu atingeţi sau loviţi aceste insecte. Dacă nu le speriaţi, nu înţeapă.

- Aveţi grijă când îmbrăcaţi hainele lăsate pe iarbă, deoarece în ele pot rămâne viespi şi alte insecte înşepătoare.

- Evitaţi hainele largi, în care insectele pot intra, hainele negre sau intens colorate. Pentru îmbrăcăminte sunt recomandate culori pastel (alb, bej, kaki, verde).

- Nu umblaţi niciodată desculţ în aer liber, iar în grădină folosiţi haine strâmte care vă acoperă în întregime, purtaţi mănuşi şi pantofi închişi (nu sandale).

- >Evitaţi utilizarea cosmeticelor. Acestea atrag insectele.

- Evitaţi livezile înflorite, cîmpurile cu trifoi şi orice loc cu multe flori.

- Inspectaţi cu atenţie toate obiectele pe care intenţionaţi să le prindeţi; este de preferat să nu strângeţi fructe sau flori.

- Nu cosiţi şi nu tundeţi copaci sau gard viu în perioada de înflorire.

- Evitaţi apropierea de locurile de depozitare a gunoiului menajer şi folosiţi recipiente acoperite.

- Nu vă apropiaţi de locurile unde sunt hrănite animalele.

- Nu răscoliţi frunzele şi crengile căzute şi putrezite din pădure sau grădină.

- Este utilă instalarea la fereastra bucătăriei şi dormitorului a unei plase dense care să oprească intrarea insectelor.

- Fiţi atent când duceţi la gură răcoritoare, bere, prăjituri sau alte dulciuri; acestea trebuie să fie acoperite.

- Nu conduceţi maşina cu geamul deschis. Dacă a intrat o insectă, opriţi şi deschideţi geamul pentru ca să poată ieşi. Puteşi folosi şi un insecticid, dar reţineţi că nu are efect imediat. Înainte de a intra în maşină deschideşi geamul pentru a permite ieşirea eventualului intrus sau folosiţi preventiv spray-ul insecticid.

- Atenţionaţi copiii să nu arunce cu pietre sau beţe în cuiburile insectelor.

- Inspectaţi-vă proprietatea primăvara devreme şi periodic până la îngheş. Persoanele alergice la venin nu au voie să participe la aceste activităţi.

- Localizaţi cuiburile de viespi ziua şi îndepărtaşi-le noaptea când insectele s-au întors acasă.

- Solicitaţi ajutorul unui exterminator calificat pentru distrugerea cuiburilor de viespe din jurul locuinţei (crescători de albine sau pompieri).

- Sunt necesare cel puţin două aplicări de benzină în scorbura în care este cuibul de viepi. Aprinderea acesteia nu este necesară.

- Nu vărsaţi niciodată apă peste cuib.

- Cuiburile suspendate pot fi date jos cu o coadă de mătură după ce au fost pulverizate cu spray insecticid.

În concluzie, o atitudine echilibrată vă va preveni de cele mai multe ori de înţepături. Un comportament calm fără mişcări bruşte, evitarea situaşiilor care atrag insectele şi o atenţie sporită în aer liber previn în general incidentele.

Tratamentul preventiv

Pacienţii cu reacţie anafilactică la înţepături de insecte trebuie să consulte un alergolog. Acesta va indica probabil imunoterapia. Imunoterapia cu extracte de venin de insectă reduce foarte mult probabilitatea reacţiilor severe. Dacă totuşi reacşia apare, aceasta este de intensitate mult atenuată. Imunoterapia specifică nu este indicată în cazul reacţiilor care nu sunt anafilactice.

Tratamentul de urgenţă

Dacă acul şi punga cu venin sunt încă în piele, aşa cum se întâmplă de cele mai multe ori la înşepătura de albină, acesta trebuie extras cu atenţie cu unghia, o lamă subţire sau pensă fără a-l comprima, altfel cantitatea de venin injectată este mai mare.

Absorbţia veninului poate fi încetinită prin aplicarea locală de gheaţă sau, dacă este la o extremitate, de aplicarea unui garou deasupra locului de înţepare.

Un antihistaminic poate fi util, dar tratamentul cel mai eficient este injectarea de adrenalină. Pacienţii hipersensibili trebuie să-şi prescrie un autoinjector care poate fi folosit de pacient imediat după înţepare pentru a preveni şocul anafilactic, până când ajunge într-un serviciu medical. Purtarea de brăşări de avertizare poate fi salvatoare de viaţă a pacienţilor găsiţi în stare de inconştienţă. Informarea despre această afecţiune rară a anturajului pacientului şi a măsurilor terapeutice de urgenşă este foarte utilă.

AnaPen este un autoinjector de adrenalină, uşor de mânuit, care asigură rapiditatea administrării, care poate fi salvatoare de viaşă. Asigură un prim ajutor strict necesar până ce bolnavul ajunge la un serviciu medical de urgenţă.

AnaPen este un dispozitiv portabil de injectare automată, care constă într-o seringă sterilă, preumplută, ce eliberează doza stabilită în prealabil. Această doză depinde de anumiţi factori ca: vârstă, greutate, şi este determinată de către medic. Fiind compact, permite administrarea imediată. Pentru câştigarea încrederii pacienşilor a fost conceput un program de antrenament prin folosirea unor dispozitive similare celor originale, dar fără ac şi adrenalină. Astfel, pacienţii îşi însuşesc modul corect de utilizare.

Este indicat ca persoanele alergice să aibă permanent asupra lor autoinjectorul de adrenalină AnaPen. Aceasta le dă sentimentul de siguranţă, ştiind că îl au la îndemână oricând au nevoie, fiind astfel protejaţi până vor ajunge într-un serviciu de urgenţă.

Este deosebit de util în urgenţe anafilactice mai ales în cazul pacienţilor din mediu rural, cu acces întârziat al ajutorului medical

Cereţi medicului dumneavoastră să vă explice de mai multe ori modul de utilizare al autoinjectorului automat AnaPen cu adrenalină.
Valic
0744 644 368
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Geo »

Dacă aţi văzut capturile lui Papusha şi lui Edi, iată-le şi pe ale lui Duţu:

Image

Punerea pe mal

Image

Campionul expediţiei şi captura

Image

Care i-aţi umflat un dinte ??!!

Image

Cântarul oficial

Image

Somn

Image

La măsurat de somn

Image
Pescuitul = Relaxare în natură
Valentin Petrovici

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Valentin Petrovici »

Eeeee altă treabă Duţule. Cine ştie cunoaşte . Meseriaş.
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Pacapescarul »

valic wrote:Draga Paca,

Nu-ti doresc sa ti se intample asa ceva. Nu are NICIO legatura cu "Drumurile noastre toate" ce se vede in poza este doar de la muscatura, daca nu faceam 3 injectii intravenoase, si astea la solicitarea gazdei care a chemat telefonic asistenta din comuna, cred ca aratam muuuuuuult mai rau ..........

Cele bune.

Valica, n-o sa-ti vina sa crezi, dar am patit-o si eu si tot la Crisan, "peste drum" de Lebada. Acu' vreo 15 ani ,seara, eram la foc la un sprit si aveam si o lampa cu carbit pentru lumina. Lighioana a zburat prin flacara lampii (unde si-a parlit aripile) si a aterizat dupa gatuletul meu care, din fericire era bine imbibat cu de toate si mai eram si tinerel si voinic. Am simtit de parca m-a ars cineva cu tigara. Vreo 2 zile nu am putut intoarce capul, ziceai ca am greaban de lup. Nu a fost nevoie de interventie medicala insa m-am speriat destul de tare, mai ales a doua zi cand un localnic mi-a zis ca au fost cazuri de decese la copii in urma muscaturii viespei gigant. Deci, nu esti singurul muscat de lighioana, poate de aia mi-am permis gluma cu asemanarea cu Dan Spataru.

Cat despre nea' Dutu, are nas dom'le, ce mai. Se pare ca i-a priit scoala de primavara. :D

Numa' bine.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Miyagi »

[in quote Valic] Bine ca nu mi-a intrat in gura sau ca n-am inghitit-o, nici nu vreau sa stiu ce se putea intampla.
--------------------------------
Pai in cel mai fericit caz daca o inghiteai trebuia sa-ti iei o brishk in gat :cry: pentru a-ti deschide traheea ca daca-ti ajungea acolo si te musca de la umflatura ti se obturau caile respiratorii. Apoi o teava (pix)si bandaje in jurul ei, pana la interventiile de specialitate. Problema cea mai mare e ca nu-i reuseste oricui si e greu sa gasesti pe cineva cu atat sange rece ca sa o faca. Se cheama traheostomie.
barbulea
Posts: 78
Joined: 01 Apr 2010, 23:39

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by barbulea »

Asa cum au scris si colegii ceva mai devreme, aventura de la Crisan a fost super din toate punctele de vedere, chiar daca nu au aparut si capturile mult asteptate.

Vreu sa multumesc tuturor pentru ca ne-au facut sa ne simtim asa de bine de parca ne stiam de un car de ani.
Nu in ultimul rand vreau sa multumesc lui Cristi pentru organizarea deosebita si gazdei noastre, tanti Lina, pentru bucatele deosebit de gustoase.

Dupa cum unii colegi deja stiu, nu sunt un bautor de "sucuri" care au peste 6-7 grade, dar fratilor, ati avut un vin si o palinca de nota 10+ ;)

Concluzia: de noi nu mai scapati :lol:
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by modigliani »

valic wrote: Poate ne explica dl. Burian ce fel de lighioana era, ca avea o marime impresionanta de 2,5-3 cm, eu nu am mai vazut asemenea marime de viespe .......
Astept si eu rasp d-lui profesor , insa pana atunci tind sa cred c-a fost vorba despre ,, Lupul Viespilor " . La dimensiunea asta nu vad ce altceva ar putea fii .

Cu un ,, Lup " d-asta am patit-o si eu la Cernavoda . M-a intepat in gamba in momentul in care m-am lasat pe vine la foc si l-am strivit intre pulpa si gamba . Ca si tine , am crezut ca m-a fulgerat !!! Sincer va spun , ..... m-am scapat pe mine de durere ! :lol: :lol: :lol:

Dupa ce-am tratat intepatura cu tot ce-am stiut am schiopatat toata iesirea si inca vreo doua saptamani dupa aceea . In zona intepaturii se forma un soi de chist ( asa-l numeam eu ! ) cam cat un bob de mazare . Oricat am incercat sa extirp asa zisa mizerie de-acolo n-am reusit deloc . Cam dup vreo luna accidental m-am aplecat si-am simtit un vag miros ca de hoit . M-am speriat tare !!!

La medic urgent ! La medic am aflat ca ...... mi se necrozase tesutul muscular in zona intepaturii !!! Am innebunit cand am auzit ! Mi-a chiuretat zona respectiva chirurgical si m-a lasat c-o cicatrice urata pe viata . Si mai mi-a spus ca am avut mare noroc ca nu-s alergic , ca un alergic la o asemenea intepatura putea chiar ..... sa ,, dea coltu' " ! :?

...........................................

Taticilor , cu bune si cu rele , ..... ce dracu'-am fi daca n-am fi pescari ? Asadar ..... la peste !!!!! :D :D :D

p.s. Vali , sa zici mersi de buza ,, nr 44 " , si sa-i multumesti Domnului ca n-a fost mai rau , nenicule ! Bine ca nu te-ai calcat pe ea !!! :lol: :lol: :lol:

Glumesc , fireste . Si sper ca ai luat-o-n gluma !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by dutustoica »

Prieteni, am sa va spun si eu cateva cuvinte, care sa intareasca si mai mult ideea ca atunci cand trupa e compacta, unita si stie ce are de facut, orice expeditie e sortita ............succesului. Nu vreau sa diminuez cu nici un chip contributia lui Cristi la reusita acestei actiuni. Ba din contra. Desi dupa prima etapa (iesire) si mai ales dupa comentariile ulterioare, nu multi s-ar mai fi incumentat la o noua expeditie, noi totusi am facut-o. Si asta pentru ca stim un lucru esential: orice problema se poate rezolva la fata locului, din mers. Acum n-a fost nevoie, datorita lui Cristi n-am avut nici o provocare. Totul a fost ok, cazare, masa, barci la dispozitie (aici a aparut o sincopa, dar am rezolvat-o conform regulii de mai sus) si multe altele. Asa ca mai departe chiar n-am ce sa spun. Ba am: multumesc Cristi, multumesc tuturor, in special celor care au fost cu noi pentru prima data. Aici trebuie sa-i evidentiez pe Liviu, Gabi, Edi si nu in ultimul rand pe doamna Marcela. Au "percutat" din prima ca si cum ar fi avut state vechi in iesirile noastre. Sper din tot sufletul ca vor mai fi alaturi de noi si la alte expediti. In rest, toate au fost asa cum le-au prezentat prietenii mei: rasarit incredibil, luna plina, capturi, viespe gigant in buza lui Vali, una mai mica in cutia mea de bere, mila 8, cazut din barca, s.a.
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Pacapescarul »

dutustoica wrote: mila 8, cazut din barca, s.a.
Detalii??? :P
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Locked

Return to “LOCURI DE PESCUIT SALBATICE”