Variante la actiuni Delta 2010

Moderator: administrator

Locked
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Variante la actiuni Delta 2010

Post by valic »

Fratilor,

Dupa ultimile informatii de prin Delta (diferite locatii), anul asta putine sperante sa mai facem vre-o actiune...... Apa a inundat toate polderele si padurile din Delta. In acest moment nu mai exista niciun petic de pamant care sa nu fie sub apa. Apele se vor retrage cu greu de prin toate locurile, ca sa nu mai spun ca umezeala din pamant si paduri va disparea cu mare greutate. Daca mai adaugam si invazia de tantari ce va aparea dupa retragerea apelor, cred ca pescuitul in Delta este compromis anul acesta ........
Daca nu va mai ploua in august, poate prin octombrie daca se mai poate accesa prin zona ...........
Din pacate aceasta este situatia, asa ca va trebui sa ne reorientam.
Cred ca dupa ce se mai potolesc ploile sa incercam un lac de munte ceva ...........
Va propun o iesire de 2-3 zile la Lacul Bolboci, Pecineagu sau Rausor, undeva la sfarsitul lui iulie inceputul lui august.
Veniti si voi cu propuneri in acest sens si cine stie zona poate ne povesteste ce si cum se ajunge mai bine in zona.

Cel bune.
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by cezar »

Eu nu as fi asa de pesimist !

Apa se va retrage, grindurile se vor usca, tantarii sunt dintotdeauna prezenti (fara ei chiar nu se poate), asa ca trebuie sa ramanem optimisti.

Dar si o actiune pe ape de munte ar fi binevenita ! Noi ne gandisem la Siriu, dar sa se mai rareasca ploile astea !
adrian25
Posts: 47
Joined: 15 Mar 2010, 17:53

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by adrian25 »

lacul bolboci e f frumos si pare f promitator, am fost anul acesta, dar nu am dat la peste deoarece peste tot erau plancarde cu pescuitul interzis, asa ca nu stiu daca se va putea sau cu ce autorizatii pescui pe lac Image
Image Image [URL=http://img243.imageshack.us/i/63739278.jpg/]Image Image
cum am mai zis si pe alt topic, sunt pentru iesirea la munte, doar sa se poata si pescui
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by mikcutu »

Eu cunosc foarte bine zona bolbolci - zanoaga - scropoasa intrucat acolo mi-am tocit bataturile in adolescenta si pot spune ca atat lacul bolboci cat si scropoasa sunt frumoase si atat...peste nu am auzit/vazut sa se prinda in ele (chiar odata am spalat niste rotative in bolboci - fara vre-un rezultat.
--------------
Eu, in continuare, sustin variata: lacurile Bradisor si Malaia, jud. Valcea + Oltul in zona garii Lotru.
In afara de cele 2 ape, mai exista, pentru cei specializati pe fly, Lotrioara, un rausor care se varsa in lacul mai sus amintit.

exista o zona:
45°21'2.24"N
24°16'22.59"E
unde pare ca se pot pune corturile sau pentru cei ce vor pensiune, exista destule in zona...
Za dacs cam from za tracs!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by ALIN66 »

la lacul paltinu s-a gandit careva?este mai aproape de bucuresti,drumul acceptabil,am inteles de la niste baieti care pescuiau ca ar avea crap,caras,biban,stiuca,pastrav....locuri de campare destule...am fost acum vreo luna ,apa era inca rece,baietii aceia care pescuiau aveau niste carasei si bibanusi prinsi,dar din spusele lor(erau localnici) peste ar fi destul si chiar mare,lacul nu e in nicio locatie luat,ma gandesc ca ar fi totusi o varianta accesibila....!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by paulletta »

Week-ul asta am tras o fuga pana la Siriu la baraj.
Se pescuieste doar cu permis de la nu stiu ce asociatie din Buzau, se pescuieste doar pe malul stang in sensul de curgere.
Barajul era foarte scazut, am vazut ca erau corturi puse si masini pana la mal desi este scris ca este interzis.
Mizeria este la ea acasa si manelele la fel.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Paulletta
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by mikcutu »

ALIN66 wrote:la lacul paltinu s-a gandit careva?este mai aproape de bucuresti,drumul acceptabil,am inteles de la niste baieti care pescuiau ca ar avea crap,caras,biban,stiuca,pastrav....locuri de campare destule...am fost acum vreo luna ,apa era inca rece,baietii aceia care pescuiau aveau niste carasei si bibanusi prinsi,dar din spusele lor(erau localnici) peste ar fi destul si chiar mare,lacul nu e in nicio locatie luat,ma gandesc ca ar fi totusi o varianta accesibila....!
Parca a fost acum cateva luni cineva si zicea ca nu a meritat...parca Adar Marian?
In afara de asta, chiar aseara am vazut la televizor ca drumul dintre Cimpina si Doftana a fost acoperit de bolovani de pe versanti si s-a stricat foarte rau.
Za dacs cam from za tracs!
adrian25
Posts: 47
Joined: 15 Mar 2010, 17:53

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by adrian25 »

legat de paltinul, o discutie de pe alt forum: "eu am fost pe la sfarsitul lui iunie, dar pe rau si am prins un singur clean (cam 20 de cm) chiar inaintea de intrarea doftanei in lac. In rest, nimic, iar locuri de pescuit am gasit doar pana la primul pod rutier peste rau, pe urma e mai mult intinsura si am renuntat. taxa 40 ron pe lac, vine paznicul dupa ea..."
daca se condisera inadecvat acet mesaj, poate fi sters
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by George Saftoiu »

La sfarsitul lunii Iunie am fost in zona Pestera si am intrebat padurarii care sunt conditiile de pescuit:
-permis ANPA si o taxa de 26 lei/zi in toata zona
In coada lacului Bolboci,aproape de Cheile Tatarului, 2 pescari prinsesera cativa pastravi.
La intoarcere am obsevat plase puse din stanga barajului pana in coada lacului, pe partea cu cabana Bolboci.....
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by Pacapescarul »

Cica la Colibita ar fi mult salau. De asta nu s-a mai organizat nici o mansa a LRS acolo. Informatia am capatat-o la Belis, de la concurenti. Unul dintre ei spunea ca a luat 6 salai la un antrenament. Erau mai multi dintre ai nostrii cand s-a purtat respectiva discutie.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by rosu razvan »

Paca , Colibita are chiar mult salau dar fara barci nu prea facem treaba acolo !
Oricum si Colibita si Bolboci sunt locatii de vis unde chiar daca pestel nu coopereaza iti incarci bateriile !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by danutz »

Salutam, pe lac la Bicaz a fost cineva recent? Vreau si eu niste informatii, la ce si cu ce merge? e vreo taxa suplimentara? Din cate tin eu minte, Izvorul muntelui era plin de peturi si rumagus de la gaterele locale.
Multumesc pt un eventual raspuns!
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by Petru Burian »

danutz wrote:Salutam, pe lac la Bicaz a fost cineva recent? Vreau si eu niste informatii, la ce si cu ce merge? e vreo taxa suplimentara? Din cate tin eu minte, Izvorul muntelui era plin de peturi si rumagus de la gaterele locale.
-- Saptamana trecuta am fost invitat la L. Izvoru Muntelui, deoarece cota de umplere era „istorica”.
Pt. cine cunoaste lacul, asta inseamna ca la „Cruce” (stanca din amonte de viaductul de la Poiana Teiului) adancimea apei era de aprox. 1,8-2,5 m. Din pacate nu m-am dus :(
-- Pet-urile plutitoare constituie o problema la baraj si uneori in golfuri sau la coada lacului, dar aceste „insule de pet-uri plutioare pe lac" sunt in continua miscare, functie de curenti si directia vanturilor. In schimb, la astfel de cote mari, locurile de pescuit bune si relativ accesibile sunt mult mai multe decat la cotele normale ale perioadei de vara cand, in amonte si aval de viaduct, pe fundul lacului pasc vacile, caii si te poti plimba cu masina.
E drept ca si mizeria plutitoare este mai abundenta dupa viituri.
-- Despre taxe si ce se prinde nu am info. recente.
Fire intinse, capturi marete !!!
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by mikcutu »

Intrebare pentru CD al APC 21:
Eu, incepand cu a 2-a jumatate a lunii septembrie, pana la sfarsitul primei saptamani din octombrie voi fi in concediu si tare imi ard calcaiele dupa o iesire in Delta sau la Dunare. Este ceva programat in acea perioada?

Multumesc,
Mikcutu.
Za dacs cam from za tracs!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Variante la actiuni Delta 2010

Post by cezar »

mikcutu wrote:Intrebare pentru CD al APC 21:
Eu, incepand cu a 2-a jumatate a lunii septembrie, pana la sfarsitul primei saptamani din octombrie voi fi in concediu si tare imi ard calcaiele dupa o iesire in Delta sau la Dunare. Este ceva programat in acea perioada?

Multumesc,
Mikcutu.

Da, Mikcutule, va fi sigur o iesire la Dunare, de 4-5 zile.
Speram sa organizam si o "Delta" in conditii economice decente; suntem in discutii.Tine aproape !

Cele doua actiuni vor fi exact in perioada indicata de tine.
;) ;) ;)
Locked

Return to “DISCUTII DESPRE PESCUIT”