Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Moderator: administrator

User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by FAE »

:D SALVE :D
Mah accident genetic la tine m-a referam...dar in creierul ala al tau bolnav mintal este greu sa judece...ai grija la exprimari si jigniri...sau acum i-ti arati adevarata fatza de curva masculina...??? :twisted: ,de fapt cred ca tu esti nascut in satele colonizate fortat de Ceausescu in care au ramas numai scursurile umane si fara nici-o idee de a-si trai viata...gindesti exact ca un AUROLAC
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Dumitrescu Iancu »

Domnilor si...Fae,am impresia ca lupta este inegala,in plus limbajul nu numai ca a derapat,dar a iesit si in decor! :lol: Hai sa incercam sa ne vedem de ale noastre,sa nu mai bagam in seama provocarile...Multumesc!
Valentin Petrovici

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Valentin Petrovici »

FAE wrote::D SALVE :D
Mah accident genetic la tine m-a referam...dar in creierul ala al tau bolnav mintal este greu sa judece...ai grija la exprimari si jigniri...sau acum i-ti arati adevarata fatza de curva masculina...??? :twisted: ,de fapt cred ca tu esti nascut in satele colonizate fortat de Ceausescu in care au ramas numai scursurile umane si fara nici-o idee de a-si trai viata...gindesti exact ca un AUROLAC
;) SA TRAITI BINE ;)


Etete la bulă. Deveni violent și amenințător. Alooo! Bulăăă ce dracu pățiși. Sunt sigur că nici tu nu te mai suporți . Ha ha ha ! Vrei ajutor bulă ? Vezi că trec ăia cu vitanja pe ulița ta. Sunt plătiți deja. Ha ha ha! Iată că nu fusei atent mă! Precis treci la repercursiuni. Vai capul tău. Niciodată nu am tăit un sentiment de milă ca în cazul tău. Este tare rău să duci o viață ca a ta. Of of! Nedreaptă este soarta cu unii. Frustările te omoară pe tine. Altfel ai fi fain. Dacă aveai și vro fărîmă de creier te făceai .....Oare ce te făceai? Am uitat ce am vrut să spun că te făceai. Stai liniștit bulă că mai ai puțin chin de sportat. Ai observat poate că vorbesc ffff frumos cu tine? Vezi bulă ce băiat bun sunt cu tine?
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by valic »

Fae si Vali,

Va rog f frumos si personal, sa lasati contrele, parerea mea ............. ;)

Cele bune.

PS.Mai bin il invitam pe Fae in Delta sa simta si el mirosul ................ cel specific ..............
Valic
0744 644 368
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by FAE »

:D SALVE :D
...sti ceva..."IO m-a retrag...t-e las sa t-e certi singur...un vechi proverb romanesc spune...DESTEPTUL CEDEAZA.... sau mai pe romaneste...NU T-E PUNE LA MINTEA ...CA ESTE ODIHNITA..!!!...distractie placuta i-ti doresc in continuare TOVARASE...!!!de acum inainte nu i-ti mai raspund sub nici-o forma...pur si simplu t-e IGNOR...
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by FAE »

:D SALVE :D
...am afirmat tot timpul ca sint contra bugetarilor...dar...am facut o precizare...PROFESORI si MEDICI sint singuri care i-si merita bani...(asta ptr. a nu m-a intelege gresit anumite persoane )restul...AFARA...fara nici macar somaj...ca si acela tot din bani nostri sint...nu fac obiectul pensionari si cei cu ajutor de handicap...
Acum o intrebare ptr bugetarii:administratie, politicieni ,agenti ,politie ,primari ,fisc,...etc, si toate derivatele lor...CUM I-SI JUSTIFICA SALARILE....???, ca de fapt pina la urma...totii ii tinem in spate...??? :twisted: :twisted: :twisted: ...poi pina cind?
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Miyagi »

Mare ti-e gradina Doamne!
Eu credeam ca oamenii astia glumesc. :(
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by nexu »

Nu e vb de nicio gluma !!!... :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by ALIN66 »

FAE wrote::D SALVE :D
...am afirmat tot timpul ca sint contra bugetarilor...dar...am facut o precizare...PROFESORI si MEDICI sint singuri care i-si merita bani...(asta ptr. a nu m-a intelege gresit anumite persoane )restul...AFARA...fara nici macar somaj...ca si acela tot din bani nostri sint...nu fac obiectul pensionari si cei cu ajutor de handicap...
Acum o intrebare ptr bugetarii:administratie, politicieni ,agenti ,politie ,primari ,fisc,...etc, si toate derivatele lor...CUM I-SI JUSTIFICA SALARILE....???, ca de fapt pina la urma...totii ii tinem in spate...??? :twisted: :twisted: :twisted: ...poi pina cind?
;) SA TRAITI BINE ;)
prietene nu te cunosc nu ma cunosti dar tot nu inteleg ce ai cu bugetarii?(cu exceptia medicilor si profesorilor)?si eu sunt bugetar,si spre rusinea mea tin in spate zilnic peste 2000 de persoane pe care tre sa-i transport in siguranta si confort!spre rusinea celor de la RATB si ei sunt bugetarisi au acelasi obiectiv de activitate!!!spre rusinea celor de la SNCFR-Calatori si ei sunt bugetari.....si exemplele ar putea continua!(si sa nu uitam ca datorita unor ''privatizari" si a unor "privatizati"cfr-ul nu mai este ceea ce a fost!).......dar probabil esti un potent om de afaceri si,datorita miliardelor de euro poti inchide compania"metrorex",poti desfiinta ratb-ul,sncfr-ul,etc,iar dumneata cu ajutorul finantelor de care dispui poti asigura transportul urban,intern si international de calatori!si sa vedem cum or sa se descurce( fara metrou)calatorii in aglomeratia din Bucuresti si cate osanale si mii de multumiri or sa aduca celui care a avut aceasta initiativa!dar din cate am citit tre sa cred in ceea ce au postat ceilalti despre dumneata!
tot binele din lume ti-l doresc!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by FAE »

:D SALVE :D
...prietene cred ca nu ai inteles la cine anume m-am referit..
ALIN66 wrote:
FAE wrote::D SALVE :D
...am afirmat tot timpul ca sint contra bugetarilor...dar...am facut o precizare...PROFESORI si MEDICI sint singuri care i-si merita bani...(asta ptr. a nu m-a intelege gresit anumite persoane )restul...AFARA...fara nici macar somaj...ca si acela tot din bani nostri sint...nu fac obiectul pensionari si cei cu ajutor de handicap...
Acum o intrebare ptr bugetarii:administratie, politicieni ,agenti ,politie ,primari ,fisc,...etc, si toate derivatele lor...CUM I-SI JUSTIFICA SALARILE....???, ca de fapt pina la urma...totii ii tinem in spate...??? :twisted: :twisted: :twisted: ...poi pina cind?
;) SA TRAITI BINE ;)
prietene nu te cunosc nu ma cunosti dar tot nu inteleg ce ai cu bugetarii?(cu exceptia medicilor si profesorilor)?si eu sunt bugetar,si spre rusinea mea tin in spate zilnic peste 2000 de persoane pe care tre sa-i transport in siguranta si confort!spre rusinea celor de la RATB si ei sunt bugetarisi au acelasi obiectiv de activitate!!!spre rusinea celor de la SNCFR-Calatori si ei sunt bugetari.....si exemplele ar putea continua!(si sa nu uitam ca datorita unor ''privatizari" si a unor "privatizati"cfr-ul nu mai este ceea ce a fost!).......dar probabil esti un potent om de afaceri si,datorita miliardelor de euro poti inchide compania"metrorex",poti desfiinta ratb-ul,sncfr-ul,etc,iar dumneata cu ajutorul finantelor de care dispui poti asigura transportul urban,intern si international de calatori!si sa vedem cum or sa se descurce( fara metrou)calatorii in aglomeratia din Bucuresti si cate osanale si mii de multumiri or sa aduca celui care a avut aceasta initiativa!dar din cate am citit tre sa cred in ceea ce au postat ceilalti despre dumneata!
tot binele din lume ti-l doresc!
...deci m-a repet: PARLAMENTARI(senatori si deputati) ADMINISTRATIE ,AGENTI ,PRIMARI ,FISC ,POLITIE(a se citi cesetori de drumul mare), POLITICIENI si toate derivatele lor...inclusiv cei care stau si trindavesc toata ziua prin birouri ptr. ca nu vor sa munceasca...
...asadar nu vad cum ai dumneata impresia ca am adus vre-o injosire oamenilor munci "BUGETARI" care intreadevar muncesc...!PTR EI AM TOATA STIMA ...dar cei la care m-am referit strict cum i-si justifica salarile...???.. :roll: ..."IO personal nu pot sa-mi dau seama...poate intelegi dumneata.
Cred ca acum am fost destul de explicit ptr. a nu mai da nastere la polemici...
;) SA TRAITI BINE
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Miyagi »

:? CIAO :? ............
---------------------------------
Pai daca-ti mai raspunde un bugetar o sa mai tai si din restu` si la final o sa aflam si la cine te referi in mod special. Cam cat contribui tu Fae la salariul meu,sa zicem?
------------------------------
.................... :lol: Darvin :lol: !
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by nexu »

Miyagi wrote: Cam cat contribui tu Fae la salariul meu,sa zicem?... :lol: Darvin :lol: !
Nu`mi place deloc, cum suna intrebarea asta...aici ar putea fi o problema, pt ca tu Miagy ai un salariu mare si cu siguranta Fae, contribuie cu foarte putin, iar d`aci incolo, pana la completarea sumei, s`ar zice ca tre` sa mai contribuie niste unii...
Fae stie cu siguranta, ca nu este el vinovat, de cifra pensionarilor(premiati de bunicuta), sau de salariile diversilor functionari de prin ministere...
p.s.ai de grija cum formulezi intrebarile, ca poti primi raspunsuri pe masura...
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Miyagi »

nexu wrote:
Miyagi wrote: Cam cat contribui tu Fae la salariul meu,sa zicem?... :lol: Darvin :lol: !
Nu`mi place deloc, cum suna intrebarea asta...aici ar putea fi o problema, pt ca tu Miagy ai un salariu mare si cu siguranta Fae, contribuie cu foarte putin, iar d`aci incolo, pana la completarea sumei, s`ar zice ca tre` sa mai contribuie niste unii...
Fae stie cu siguranta, ca nu este el vinovat, de cifra pensionarilor(premiati de bunicuta), sau de salariile diversilor functionari de prin ministere...
p.s.ai de grija cum formulezi intrebarile, ca poti primi raspunsuri pe masura...
Crede lumea ca e mare Nexule ca de-asta-l si intreb insa in momentul in care baga pe toata lumea la oala gandeste si mai departe? Eu salariul ala il intorc tot la buget prin cumparaturile pe care le fac si pe deasupra la el mai contribuie si aproape tot neamul. Atunci ma fac nevoit sa reiterez - ca Severin :lol: - cam cat contribuie el sau altii la salariul meu? Face el ce fac eu pentru el? Cate sarbatori a petrecut el langa familie sau langa neamul ala care contribuie la salariul meu,sau altii comparativ cu mine? ........baga Nexule! :D
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by FAE »

:D SALVE :D
..prietene...pe mine m-a doare inima cind stiu ca sint uni care i-si iau salarile ABSOLUT ...MOKA,efectiv nu face nimic si este trecut pe statul de plata al unei instituti bugeare....nu inteleg de ce nu vrea sub nici-un chip sa renunte la acel loc de munca si sa mearga frumusel sa munceasca efectiv...deh...pomana ingrase...poi prietene...aceia nu sint TRINTORI ???...dar m-a rog ,,,in fine nu mai conteaza.
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Adar Marian »

Nexule, astora nici cand le dai cu cifrele-n cap n-or sa recunoasca!
Uita-te si tu la analiza de aici:
"In acest moment, in Romania se discuta mult despre salariile bugetarilor, iar pentru a judeca lucrurile in context, sa vedem cum stam in comparatie cu alte tari din regiune aflate si ele in criza.
Pentru a stabili o baza de plecare, trebuie sa facem un clasament al PIB-ului pe capita, acest indicator reflectand capacitatea economiei de a sustine un anumit nivel al salariilor.
Dintre cele 7 tari luate in calcul, Estonia are cel mai ridicat PIB pe cap de locuitor, respectiv 10.200 euro in 2009. Urmeaza Polonia cu €9.500, Ungaria cu €9.300, Letonia si Lituania cu €8.300 respectiv €8.000, iar la mare distanta se afla Romania si Bulgaria cu €5.400, respectiv €4400. In mod normal, acesta ar trebui sa fie clasamentul si in ceea ce priveste nivelul salariilor din sectorul bugetar, insa dupa cum veti vedea, lucrurile nu stau chiar asa.
In administratia publica, cel mai mare venit mediu brut este realizat de functionarii din Ungaria – 1057 euro. Functionarii polonezi si cei estonieni incaseaza o suma de aproximativ 940 de euro, iar cei din Romania si Lituania 740 de euro. Ultimii in clasament sunt letonii si bulgarii, cu venituri de 726 respectiv 398 euro.
Trebuie remarcat ca Romania plateste salarii similare Letoniei si Lituaniei, desi aceste doua tari au un PIB per capita cu 50% mai mare decat noi.
In Educatie, cele mai mari salarii sunt platite tot in Ungaria (820 euro), dupa care urmeaza Polonia (763 euro), Estonia (678 euro), Romania (566 euro), Lituania, Letonia si Bulgaria, detalii mai jos. Si in acest domeniu, guvernul roman plateste salarii mai mari decat doua dintre tarile baltice.
In Sanatate, cel mai mare venit mediu se inregistreaza in Estonia (765 euro), Romania aflandu-se pe penultima pozitie cu 466 euro. In Bulgaria, venitul mediu este de doar 336 euro.
Sa comparam acum veniturile salariale din T1.10 cu cele din T1.08. In Letonia, venitul mediu inregistrat in primul trimestru din 2010 in sectorul administratiei publice a fost cu 20.3% mai mic decat in urma cu doi ani, in Ungaria a fost cu 4.5% mai mic (desi ungurii au cel mai mare salariu mediu), in Romania a fost cu 5.4% mai mare, iar in Bulgaria cu 31.6% mai mare, detalii mai jos, click pe imagine pentru detalii. Procentele arata variatia veniturilor in moneda nationala.
In Educatie, procentele variaza intre -16% in Letonia si +32.6% in Bulgaria, iar in sanatate intre -13% si +35%.
Dupa cum se poate usor observa, in administratie si educatie salariile din Romania sunt comparabile cu cele din tari mai dezvoltate decat noi, iar sanatatea continua sa ramana “cenusareasa” sectorului bugetar."

De aproape doi ani scad salariile in mediul privat, insa ele au crescut necontenit la stat - de unde, manca-v-as gura?!!! Sa nu-mi spuneti ca imprumuturile la FMI au fost menite sa-mi plateasca mie leafa...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Miyagi »

Domnilor macar nu ne jigniti inteligenta!
Nu zic ca Fae nu are dreptate pe undeva,nici ca aluzia lui Nexu nu-i vadita sau capacitatile de analiza ale Neicusorului sunt ineficiente ci doar ca cam loviti cu ele. Ce-ar fi daca aceste calitati le-am canaliza pe scopuri constructive in comun? ... am fi comunisti? Eu unul sper inca in insanatosirea societatii indiferent de natura,structura sau tipologia ei. Nu sunt atat de naiv de tanar sa nu-mi respect varsta sau sa nu stiu ce apasa pe umerii mei.
Intre prapastia din stanga si cea din dreapta exista o muchie de cutit care nu te-a taiat;deci nu e musai sa cazi ci sa te reechilibrezi.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Marian BARUTZ »

Evident salariile bugetarilor, de fapt a unora dintre ei, sunt disproportionat de mari atat fata de sursele care contribuie la realizarea fondului cat si a importantei si concretentei activitatii acestor oameni, motiv pentru care ele trebuiesc aduse la adevarata valoare (interesant dar s-a ajuns aici tocmai pentru ca nu s-a respectat un principiu al retribuirii comuniste, cel al "cantitatii, calitatii si importantei sociale a muncii depuse" :mrgreen: ). Dar de treaba asta, a disproportie surse-posibilitati, se stia din ianuarie 2009, deci de un an-jumate, ca sa nu zic ca se stia din 2005-2007 cand actuala putere era partenera la guvernarea aliantei DA. Deci nu se poate pune problema lipsei de informatii! Apoi, faptul ca in ultimile 18 luni,luni de evidenta recesiune, zi-de-zi si luna-de-luna, cu toate ca imbecilul nostru de PM bocanea cu salariile si pensiile nesimtite, nu s-a facut nimic! Problema, dupa mine, nu se rezolva numai prin curbele de sacrificiu care cele mai dureroase sunt pentru pensionari si ma refer aici numai la cei care, legal si mai ales moral, au dreptul la pensie pentru care au cotizat 25 pana la 40-45 de ani. A sustine ca basescu, care se considera detinatorul adevarului absolut (mentalitate de dictator), ca numai el cunoaste caile de iesire din marasm este nu numai nedemocratic (personal nici nu am pretentia unui comportament democratic din partea acestui individ) dar este la nivel gleznei de la broasca ca asa-zisele lui masuri nu vor scoate tara din recesiune. Sau o vor scoate din recesiune ca s-o bage in criza :lol: :lol: Daca nu se va face nimic care sa urneasca caruta economiei din loc iar din ce-a prezentat basescu-boc nu rezulta nimic, situatia se va agrava. Ca o parere personala nu cred ca pdl are capacitatea de-a rezolva aceasta situatie disperata in care ne aflam si spun ca numai o participare a tutoror, partide, sindicate,patronat,societate civila cu multa rabdare si diplomatie poate-poate... Altfel vom muri si nu zambiti ca purceaua-i moarta-n cotet si multi, din pacate,se ocupa numai cu invrajbirea noastra cu noi!
PS. Mariane, degeaba dai exemple culese d-aiurea cu necorelarea salariilor cu PIB-ul care le sustine, pe oameni nu-i intereseaza astfel de statistici!. Si nu ma refer aici la aia cu salarii de la zeci la sute de milioane, ma refer la aia, foarte multi, cu salarii intre 6 si 15 milioane adica aia pentru care scaderea cu 25% a veniturilor este vitala. Personal nici nu am incredere in aceste statistici atata timp cat ele nu privesc mai analitic, pe ponderi si structura situatia bugetarilor (dar asta-i o alta discutie). Grav este faptul ca, tu stat, nu le dai nici-o alternativa acestor oameni si chiar daca nu cred intr-un stat social (chiar daca exista si exemple fericite, vezi Suedia), tu stat, zic, prima ta treaba este tocmai de-a avea grija de cetatenii tai! Altfel anarhia ne cheama!
Last edited by Marian BARUTZ on 09 Jun 2010, 12:31, edited 2 times in total.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Petru Burian »

Stimati colegi, iata o analiza simpla, clarificatoare si care nu-mi apartine:
Facand un grafic, bugetarii au fost cuantificati astfel:
A. 62% cei care fac sa functioneze institutiile statului.
B. 38% „clientela politica”.
Cei din cat. A. au salarii intre 750-1.400 lei fiind functionari, profesori, medici, etc.
Cei din cat. B. au rezultat prin „inmultire constanta” de la guv. Nastase incoace. Ei sunt: secretarii de stat, directorii de la deconcentrate, consilierii din ministere si primarii (incusiv comunale :mrgreen: ), clientela politica, neamurile, „secretarele de fite”, etc., etc. Ei au salarii de la f. mari spre „confidentiale” => cresterea statistica a salariului mediu/bugetari/total.
Cei din cat. A. nu pot fi restructurati deoarece sunt specialisti, si/sau nu pot fi inlocuiti de cei din cat. B. (de regula fara expertize in domeniile respective).
Cei din cat. B. nu pot fi restructurati deoarece sunt „intangibili”, orice desfacere de contract implicand „riscuri personale si/sau scandal” in gasca mafiota, justitie, mass-media, etc.
Iata cum cercul se inchide iar sperantele „restructurarii” sunt de la minime la zero :evil: :evil: :evil:

P.S.
Tabloidul german Bild, l-a intampinat in data de 6 martie pe premierul grec, aflat in vizita la Berlin, cu o scrisoare deschisa.
Printre randurile ei, se citea exasperarea nemtilor fata de indolenta grecilor:
• "Daca cititi aceasta scrisoare, inseamna ca sunteti intr-o tara diferita de a dvs. Sunteti in Germania. Aici, oamenii lucreaza pana la 67 de ani, si nu au al 14-lea salariu pentru functionarii publici. Aici, nimeni nu trebuie sa plateasca 1000 de euro mita pentru a obtine un pat in spital. Benzinariile noastre au case de marcat, soferii de taxi taie chitanta iar fermierii nu pacalesc Uniunea Europeana pentru a obtine subventii de milioane cu plantatii de maslini care nu exista. Germania are si ea datorii mari, dar le putem duce. Asta pentru ca ne trezim devreme si muncim toata ziua. Dorim sa fim prietenii grecilor. Din acest motiv, dupa aderarea la euro, Germania a dat tarii voastre 50 mld de euro."

Daca am fi Bild, scrisoarea catre delegatia FMI, inca la Bucuresti, ar suna cam asa:
• "Daca cititi aceasta scrisoare, inseamna ca n-ati plecat inca din Romania. Ca sa iesim din criza, ati dat tarii noastre 20 miliarde de euro. Noi v-am pacalit cu statistici falsificate, cu surse la buget inexistente sau nerealiste, n-am redus cheltuielile publice si nici n-am concediat pe nimeni. Aici, cei 1.400.000 de bugetari muncesc cateva ore pe zi, patru zile din saptamana, vinerea e zi scurta iar lunea nici iarba nu creste. Cei din sectorul privat sunt niste nemernici pentru ca sunt printre putinii care muncesc... Aici, oamenii mor in spitale cu spaga cu tot, iar din cei 6 milioane de pensionari, cateva sute de mii au in jur de 40 de ani. Ceva case de marcat avem, chitante la fel, dar banii nu prea ajung in buget, iar cei care ajung sunt repede furati. Daca veti creste taxele sau cota unica, tot degeaba. Banii se vor scurge ca apa in nisip. Asta pentru ca multi dintre noi se trezesc la pranz si muncesc cateva ore. Dorim sa fim prietenii FMI si UE, dar daca ne puneti la munca iese tambalau ca in Grecia".
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by nexu »

Miyagi wrote: Eu salariul ala il intorc tot la buget prin cumparaturile pe care le fac ........baga Nexule! :D
Frate n`am nimic cu bugetarii, doar ca, ca si tine si multi altii, mai dau cate`o geana, pe unde scormonesc astia de pe la la presa si cand vezi in cate consilii de administratie si ce de mai salarii, isi trag unii, mai ca`mi vine sa `nebunesc...nu`l pot uita, pe papalagu` ala, pe care l`au ciufulit aia in piata si l`au udat cu apa, iar ca el sunt sute, de care nu stim, indiferent de care parte a politichiei sunt...apoi ar mai fi aia care, desi demisi(e clar pe criterii politice), dau statu` in judecata si`si obtin in continuare, drepturile salariale, astfel incat sunt multe cazuri, in care sunt 2 directori, pe acelasi post, amandoi incasand o retributie babana, doar ca numa` unu` munceste, celalalt obtinandu`si doar dreptu` legal...

Si la bugetu` cui, zici ca se duc sumele, pe care le cheltuiesti in supermarket??? :shock:
Petru Burian wrote: Ca sa iesim din criza, ati dat tarii noastre 20 miliarde de euro. Noi v-am pacalit cu statistici falsificate, cu surse la buget inexistente sau nerealiste, n-am redus cheltuielile publice si nici n-am concediat pe nimeni. Aici, cei 1.400.000 de bugetari muncesc cateva ore pe zi, patru zile din saptamana, vinerea e zi scurta iar lunea nici iarba nu creste. Cei din sectorul privat sunt niste nemernici pentru ca sunt printre putinii care muncesc... Aici, oamenii mor in spitale cu spaga cu tot, iar din cei 6 milioane de pensionari, cateva sute de mii au in jur de 40 de ani. Ceva case de marcat avem, chitante la fel, dar banii nu prea ajung in buget, iar cei care ajung sunt repede furati. Daca veti creste taxele sau cota unica, tot degeaba. Banii se vor scurge ca apa in nisip. Asta pentru ca multi dintre noi se trezesc la pranz si muncesc cateva ore. Dorim sa fim prietenii FMI si UE, dar daca ne puneti la munca iese tambalau ca in Grecia".

Nimic mai adevarat, astia suntem noi, e vb de natia noastra, nicidecum de vreun partid, sau altu`...
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase

Post by Miyagi »

Frate n`am nimic cu bugetarii, doar ca, ca si tine si multi altii, mai dau cate`o geana, pe unde scormonesc astia de pe la la presa si cand vezi in cate consilii de administratie si ce de mai salarii, isi trag unii, mai ca`mi vine sa `nebunesc...nu`l pot uita, pe papalagu` ala, pe care l`au ciufulit aia in piata si l`au udat cu apa, iar ca el sunt sute, de care nu stim, indiferent de care parte a politichiei sunt...apoi ar mai fi aia care, desi demisi(e clar pe criterii politice), dau statu` in judecata si`si obtin in continuare, drepturile salariale, astfel incat sunt multe cazuri, in care sunt 2 directori, pe acelasi post, amandoi incasand o retributie babana, doar ca numa` unu` munceste, celalalt obtinandu`si doar dreptu` legal...
-----------------------------
Absolut de acord cu tine. Numai Pogea asta care cica-i si pescar si acorda premii pe la cupe nu stu pe la cate comisii e prins ca mi-a ajuns pe la urechi ca-i mai multumit decat atunci cand era ministru. Si mai ma gandesc si la aia de-si maresc singuri salariile si zic ca primarii trebuie sa fie onorifici.
In conditiile astea stam de vorba pana rezolvam treaba da` nu cum pune problema Fae,de parca ar fi Guru,iar noi restu` ciocoii.
Locked

Return to “CAFENEA”