Aberatio Adaris

Moderator: administrator

User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Aberatio Adaris

Post by Adar Marian »

dutustoica wrote: ca am infiintat un club al arbitrilor - care vad ca-i sta in gat si lui Marian
Corect formulat ar fi ca amintitul club nu-mi sta nici in gat, nici in alte parti, ba chiar nu ma deranjeaza in niciun fel. Modul cum s-a procedat, ce s-a spus initial si cum s-a respectat (in fapt - cum nu s-a respectat) cuvantul scris, da, insa deja-i alta branza-n alta traista.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Aberatio Adaris

Post by cezar »

nicu stan wrote:- dar vreau sa-ti amintesc (fara sa citez) pozitia ta, cand ai aflat ca ne vom ocupa si de arbitraj, ca am infiintat un club al arbitrilor - care vad ca-i sta in gat si lui Marian - si ca am castigat licitatia pentru LRS.

Domnu Dutu, cu respect va spun ca sa strecurat o gresala in afirmatia de mai sus,O licitatie este cind sunt mai multi ofertanti dar dupa cum toata lumea stie la LRS nu a ofertat decit club21 deci nu ati cistigat nici o licitatie.
Va rog sa ma scuzati daca am indrasnit sa va corectez dar asa e normal sa spunem lucrurilor pe nume toti nu numai uni.
Cu respect va doresc o seara buna
Inexact ! Au fost doua oferte !
Faptul ca APS-ul s-a retras inainte de "adjudecare" este irelevant.
La Adunarea Generala de la Brasov a LRS s-au avut in vedere doua oferte si era asteptata si a treia, de pe la Cluj (care n-a mai venit inca). Precizez asta in numele adevarului.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Aberatio Adaris

Post by Dumitrescu Iancu »

nicu stan wrote:- dar vreau sa-ti amintesc (fara sa citez) pozitia ta, cand ai aflat ca ne vom ocupa si de arbitraj, ca am infiintat un club al arbitrilor - care vad ca-i sta in gat si lui Marian - si ca am castigat licitatia pentru LRS.

Domnu Dutu, cu respect va spun ca sa strecurat o gresala in afirmatia de mai sus,O licitatie este cind sunt mai multi ofertanti dar dupa cum toata lumea stie la LRS nu a ofertat decit club21 deci nu ati cistigat nici o licitatie.
Va rog sa ma scuzati daca am indrasnit sa va corectez dar asa e normal sa spunem lucrurilor pe nume toti nu numai uni.
Cu respect va doresc o seara buna
Dle Nicu Stan,cu regret trebuie sa va spun a doua oara pe ziua de azi ca sunteti in eroare:LRS a primit oferte scise de arbitraj pentru 2010 de la doua asociatii,una fiind a noastra!E adevarat insa ca cealalta asociatie SI-A RETRAS oferta,dupa ce a aflat conditiile cerute de noi!Si pentru deplina dumneavoastra informare,a mai fost "in carti",la un moment dat,si o a treia oferta,de undeva din Ardeal!Cu stima.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Aberatio Adaris

Post by Dumitrescu Iancu »

Am postat in acelasi timp cu colegul meu,dar,in fapt,acelasi lucru...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Aberatio Adaris

Post by Miyagi »

Pentru Domnul Stan am eu confirmarea spusa din gura Domnului Mitrea,scrisa,ca sa nu existe dubii si rugamintea sa nu mai intervina daca nu e in cunostinta totala de cauza ca asa s-au nascut toate aceste diferende pe forum. Daca n-ar fi existat invidie ma-ntreb ca om "din afara" ce rost au avut toate pana acum decat denigrarea anumitor oameni cu false motive.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Aberatio Adaris

Post by costin stefanescu »

mmmmm,ce frumos erai daca nu erai urat(la suflet) :lol: :lol: :lol: ,abereaza in continuare,topicul iti apartine,da' vezi ca hostingul costa,o sa-ti vina factura acasa!
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Aberatio Adaris

Post by nicu stan »

cezar wrote:
nicu stan wrote:- dar vreau sa-ti amintesc (fara sa citez) pozitia ta, cand ai aflat ca ne vom ocupa si de arbitraj, ca am infiintat un club al arbitrilor - care vad ca-i sta in gat si lui Marian - si ca am castigat licitatia pentru LRS.

Domnu Dutu, cu respect va spun ca sa strecurat o gresala in afirmatia de mai sus,O licitatie este cind sunt mai multi ofertanti dar dupa cum toata lumea stie la LRS nu a ofertat decit club21 deci nu ati cistigat nici o licitatie.
Va rog sa ma scuzati daca am indrasnit sa va corectez dar asa e normal sa spunem lucrurilor pe nume toti nu numai uni.
Cu respect va doresc o seara buna
Inexact ! Au fost doua oferte !
Faptul ca APS-ul s-a retras inainte de "adjudecare" este irelevant.
La Adunarea Generala de la Brasov a LRS s-au avut in vedere doua oferte si era asteptata si a treia, de pe la Cluj (care n-a mai venit inca). Precizez asta in numele adevarului.
Dati-mi voie Domnu Cezar sa va amintesc ca cei de la aps si-au retras oferta cu 3(trei) zile inainte de adunarea generala de la Brasov,acest lucru poate fi confirmat de toate cluburile din LRS care au primit anuntul lor cum lam primit si cei din clubul nostru.
Corect este ca ati "licitat de uni singuri" concret nu sau intrunit conditiile unei licitatii.
Eu asta am vrut sa spun nu ca nu ati fi avut o oferta buna sau alceva,doar ca asa este corect sa ne asumam doar meritele care ni se cuvin.
Cu respect
P.S. Domnu Iancu spuneti exact cea ce am spus si eu,va multumesc de sustinere.
Tot acelas lucru l-am spus si eu ca cei de la aps si-au retras oferta cu 3 zile inainte,nu cunosc cauzele care au dus la retragerea ofertei dar ea sa produs cu 3 zile inainte de Brasov.
O seara buna.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Aberatio Adaris

Post by costin stefanescu »

OK.noapte buna !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Aberatio Adaris

Post by cezar »

& nicu stan

Bun, si daca si-au retras oferta dupa ce s-au "inscris in cursa", ce inseamna, ca n-au participat?
Daca abandonezi cand afli ca n-ai sanse inseamna ca n-ai fost in concurs ?
Sau au aflat ca sunt pe locul II ?

De fapt, nici nu este important lucrul acesta.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Aberatio Adaris

Post by Dumitrescu Iancu »

Adar Marian wrote:
dutustoica wrote: ca am infiintat un club al arbitrilor - care vad ca-i sta in gat si lui Marian
Corect formulat ar fi ca amintitul club nu-mi sta nici in gat, nici in alte parti, ba chiar nu ma deranjeaza in niciun fel. Modul cum s-a procedat, ce s-a spus initial si cum s-a respectat (in fapt - cum nu s-a respectat) cuvantul scris, da, insa deja-i alta branza-n alta traista.
Inteleg ca te-a deranjat faptul ca s-au facut oarece achizitii pentru acest club din banii asociatiei!Acest lucru s-a spus,s-a spus si suma,s-a spus si cum se vor returna acesti bani.O mai fac si eu odata,desi nu am speranta ca vei dori sa intelegi:
-deoarece Clubul Arbitrilor,ca si celelalte cluburi,nu are personalitate juridica,APC 21 a incheiat un contract-cadru cu LRS,pentru arbitrarea unui numar de 9(noua)concursuri in 2010!Acest contract cadru prevede exact sumele ce trebuiesc platite arbitrilor pentru prestatia lor,sume ce se compun din trei parti-baremul,transportul si contravaluarea hranei.Pentru hrana,arbitrii au negociat cu LRS suma de 50 lei/persoana/zi.In urma discutiilor,acceasi arbitri au hotarat ca,printr-o buna organizare si o aprovizionare "la comun" pot reduce cheltuielile cu hrana la 35 lei/om/zi,adica un total de 70 lei pentru cele doua zile de concurs.Ramane o economie de 30lei/arbitru/concurs.Numarul de arbitri variaza intre 8 si 10 la fiecare concurs,dar am mers,in calcule,pe 8 oameni.Si acum sa inmultim:30lei(economia)x8arbitrix9concursuri=2160lei.Suma ti se pare cunoscuta?Este aproape aceeasi care a fost cheltuita cu dotarile si care va fi recuperata pana la sfarsitul sezonul
Asta a fost rationamentul pe care l-am facut atunci!Repet,nu ma astept sa vrei sa crezi sau sa sa intelegi,doar tu trebuie sa ai intotdeauna dreptate!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Aberatio Adaris

Post by cezar »

Alt exemplu de aberatie a lui Adar: iti sta in gat Clubul Dunarenilor, dar te indesi la usa ca sa intri in Club ? Pai ?

Exemplu de gandire aberanta a lui Adar : iti imputa ca ai cheltuit (ca asociatie) bani pentru Clubul arbitrilor, i se explica faptul ca este contract semnat intre asociatie si beneficiar, ca banii se recupereaza pe parcursul derularii contractului din drepturile arbitrilor (astia nu sunt tot bani?), Adar nu pricepe sau nu vrea. El vrea cotizatii !

Alt exemplu : afla ca s-au cumparat de catre club doua motoare, se inverzeste de ciuda, vrea sa stie daca cotizatiile Clubistilor au fost suficiente, i se raspunde ca asociatia a completat suma, iar cotizatiile celor care continua sa se inscrie vor acoperi aceasta suma, el nu si nu, vrea sa stie mai mult. Bun, i se spune ca mai pot fi si alte surse, el se face ca nu crede si vrea sa afle mai mult. Nu reuseste, se crede abil si tot incearca. Mai mult, are si tentativa jalnica de a intra in club. Penibil !

Ca sa-i fie clar lui Adar pana la capat :

1. APC 21 arbitreaza pentru a dovedi ca se poate face asta pe autofinantarea clubului si fara a perturba Programul de activitati; si ca asta se poate face investind sub 10 % din cat a investit APS-ul pentru aceasta activitate.

2. Clubul Dunarenilor a cumparat motoare pentru ca asa isi poate duce la bun sfarsit actiunile. Si va mai face si alte achizitii, care vor fi anuntate la timpul lor.
Ca vrea, ca nu vrea Adar, cui ii pasa ?

Suntem asociatie de pescari, iar Clubul Dunarenilor (ala care promoveaza pescuitul la Dunare si-n Delta) se va dezvolta prioritar.
Dar, vor mai fi (sper) si alte Cluburi, ale caror inceputuri vor fi sprijinite, dupa nevoi si posibilitati. Inclusiv cu bani !

Vorba unui forumist de pe la noi " cainii latra, ursul trece".
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Aberatio Adaris

Post by dutustoica »

nicu stan wrote:- dar vreau sa-ti amintesc (fara sa citez) pozitia ta, cand ai aflat ca ne vom ocupa si de arbitraj, ca am infiintat un club al arbitrilor - care vad ca-i sta in gat si lui Marian - si ca am castigat licitatia pentru LRS.

Domnu Dutu, cu respect va spun ca sa strecurat o gresala in afirmatia de mai sus,O licitatie este cind sunt mai multi ofertanti dar dupa cum toata lumea stie la LRS nu a ofertat decit club21 deci nu ati cistigat nici o licitatie.
Va rog sa ma scuzati daca am indrasnit sa va corectez dar asa e normal sa spunem lucrurilor pe nume toti nu numai uni.
Cu respect va doresc o seara buna
Domnule, daca va coafeaza mai mult selectia de oferte, atunci ramane asa. Faptul ca am ramas singuri, nu ni se poate imputa noua.
Noapte buna.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Aberatio Adaris

Post by Adar Marian »

cezar wrote: 2. Clubul Dunarenilor a cumparat motoare pentru ca asa isi poate duce la bun sfarsit actiunile. Si va mai face si alte achizitii, care vor fi anuntate la timpul lor.
Ca vrea, ca nu vrea Adar, cui ii pasa ?
Daca-i sa ma iau si numai dupa stradania pe care o manifesti in a furniza date incomplete, in a denatura cifre si procente, in a incerca sa manipulezi ori sa deturnezi sensul si tema discutiei, iar nu in ultimul rand, ravna cu care-mi tot arunci jigniri, poate sperand c-am sa ma cobor pana acolo incat sa-ti raspund la fel, s-ar zice ca-ti pasa.
Pana una-alta poti miza in continuare pe bunul meu simt, castigi sigur. :D
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Aberatio Adaris

Post by Miyagi »

Eu tare sunt curios de ce-l intereseaza toate astea? Care e motivul real ca de vrajeala sunt satul. Nici cu prostitul nu mai tine.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Aberatio Adaris

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote: 2. Clubul Dunarenilor a cumparat motoare pentru ca asa isi poate duce la bun sfarsit actiunile. Si va mai face si alte achizitii, care vor fi anuntate la timpul lor.
Ca vrea, ca nu vrea Adar, cui ii pasa ?
Daca-i sa ma iau si numai dupa stradania pe care o manifesti in a furniza date incomplete, in a denatura cifre si procente, in a incerca sa manipulezi ori sa deturnezi sensul si tema discutiei, iar nu in ultimul rand, ravna cu care-mi tot arunci jigniri, poate sperand c-am sa ma cobor pana acolo incat sa-ti raspund la fel, s-ar zice ca-ti pasa.
Pana una-alta poti miza in continuare pe bunul meu simt, castigi sigur. :D
Ete, na, ca o sa ma prezint cu extemporalul la matale! Cine naiba te crezi ?
Daca nu-ti convin datele, sa fii sanatos! Incasarile se fac la nivelul anuntat si stiut de toata lumea, achizitiile se fac cu acte, la preturile publice si se raporteaza la activitatea declarata prin statut,optiunea manageriala este ca 1/3 din fonduri sa fie plafonul de cheltuieli, 1/3 fond de achizitii iar 1/3 fond de acumulare/rezerva.
Toate acestea s-au hotarat, se hotarasc si se vor hotara in AGA.
Si se anunta pe forum, conform principiilor de transparenta pe care ni le-am propus.
Restul, nu mai este treaba dumitale.

Poate ca treaba dumitale este sa afli ca incasarile (respectiv, partea care o reprezinta cotizatiile din incasari) inseamna fondurile membrilor si munca noastra (pe care nu o cunosti si nici nu-ti doresc).
Iar pentru a evita alte comentarii, munca este absolut voluntara si o facem cu placere. Nici nu as aminti de problema asta, dar daca iti sunt dragi principiile, asa cum spui, ai intelege ca asociatia dispune de fonduri obtinute prin munca, nu venite din cer.
Iar despre calitatea muncii noastre nu ai nici calificarea, nici macar autoritatea morala de a te plange.

Iar "purtatorii de cuvant" ai altora (platiti ???) nu pot fi jigniti. S-ar putea plange doar "papusarii" care-i manevreaza.
M-am cam lamurit cu matale! Iar in ultimele 24 de ore am aflat mai multe amanunte, pe care nu mi-as fi dorit niciodata sa le aflu. Sa fii sanatos!
Imi pare rau ca te-am banuit de sinceritate. Ma insel si eu uneori, asta-i clar!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Aberatio Adaris

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Dupa unele "soapte dezinteresate", este pus chiar de persoana evocata de tine, Nexule. Este, ceea ce se numeste popular, "coada de topor".
P-asta abia acum am citit-o...
cezar wrote: Iar "purtatorii de cuvant" ai altora (platiti ???) nu pot fi jigniti. S-ar putea plange doar "papusarii" care-i manevreaza.
M-am cam lamurit cu matale! Iar in ultimele 24 de ore am aflat mai multe amanunte, pe care nu mi-as fi dorit niciodata sa le aflu. Sa fii sanatos!
Imi pare rau ca te-am banuit de sinceritate. Ma insel si eu uneori, asta-i clar!
La atatea balarii, una-n plus chiar ca nu mai conteaza. Problema-i alta:
- Autorul "soaptelor" are atata coloana vertebrala incat sa-si faca publica identitatea? Dumneata ai? In clipa asta sunt tentat sa pariez ca nu, da' minuni s-au mai vazut, ultima fiind cand a inviat Lazar din morti. :D
Dom'le, zau daca nu asist la o reeditare a Pietei Universitatii, cu Iliescu infierand legionarii si agenturile straine, ca tot suntem in iunie si se fac douaj' de ani.
Ai scoala, nene, ce sa mai... Chapeau!
Last edited by Adar Marian on 02 Jun 2010, 08:48, edited 1 time in total.
Valentin Petrovici

Re: Aberatio Adaris

Post by Valentin Petrovici »

Mariane de ce nu vrei să încetezi? Ce urmăreşti de fapt?
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Aberatio Adaris

Post by Adar Marian »

Valentin Petrovici wrote:Mariane de ce nu vrei să încetezi? Ce urmăreşti de fapt?
Dom' Vali, poate nu v-ati facut timp sa cititi tot, poate n-ati avut nici rabdarea s-o faceti, insa prea mi s-au adus multe jigniri si nu numai aici, iar asta, ultima, le intrece pe toate!
Si sa mai stiti, dom' Vali, c-oi fi io crestin, oi ierta io multe, da' m-am cam sastisit sa-ntorc aproape zilnic si obrazul celalalt.
Asta-i...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Aberatio Adaris

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:Mariane de ce nu vrei să încetezi? Ce urmăreşti de fapt?
Pai nu ti-e clar ce urmareste, Vali ?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Aberatio Adaris

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote: Dupa unele "soapte dezinteresate", este pus chiar de persoana evocata de tine, Nexule. Este, ceea ce se numeste popular, "coada de topor".
P-asta abia acum am citit-o...
cezar wrote: Iar "purtatorii de cuvant" ai altora (platiti ???) nu pot fi jigniti. S-ar putea plange doar "papusarii" care-i manevreaza.
M-am cam lamurit cu matale! Iar in ultimele 24 de ore am aflat mai multe amanunte, pe care nu mi-as fi dorit niciodata sa le aflu. Sa fii sanatos!
Imi pare rau ca te-am banuit de sinceritate. Ma insel si eu uneori, asta-i clar!
La atatea balarii, una-n plus chiar ca nu mai conteaza. Problema-i alta:
- Autorul "soaptelor" are atata coloana vertebrala incat sa-si faca publica identitatea? Dumneata ai? In clipa asta sunt tentat sa pariez ca nu, da' minuni s-au mai vazut, ultima fiind cand a inviat Lazar din morti. :D
Dom'le, zau daca nu asist la o reeditare a Pietei Universitatii, cu Iliescu infierand legionarii si agenturile straine, ca tot suntem in iunie si se fac douaj' de ani.
Ai scoala, nene, ce sa mai... Chapeau!
Autorul sunt de fapt autorii si nu-i vei afla de la mine, asta-i clar. Cine-si dezvaluie sursele pe lumea asta ?
Nu i-as dezvalui in nici un caz, iar in cazul de fata as distruge sursa care-mi dezvaluie ce nemernicii se pun la cale in taina.

Avand in vedere ca sunt "surse", nu probe, mai mult nu pot comenta, dar...prea se leaga.
Acum cateva luni n-as fi crezut in ruptul capului.

Nu cred ca "sursele" se vor dezvalui singure, atata timp cat n-au facut-o pana acum.

PS - daca ar fi sa cred ceva, as crede mai mult ca V.M. nu-i capabil de asa ceva. De dumneata insa... inclin sa cred.
Cat despre Iliescu si legionarii...no comment. Mai ales ca el vedea legionari inexistenti atunci, iar eu vorbesc de un mascarici Capitan, frustrat de impotenta clinica dovedita, care stransese in jurul lui o clica de criminali. Cat despre cei de rand, mii sau zeci de mii, nu le fac vreo vina. Nu sunt primii in istorie care au crezut in idealuri mincinoase si au cazut in capcana manipulatorilor. Au cazut ele anumite popoare in capcana, dar niste bieti oameni.
Iar cu comunistii a fost cam la fel, cu deosebirea ca a durat mai mult si a cuprins o mare parte din planeta. Pe Iliescu l-am votat o singura data, cand a concurat in turul II contra lui CVT.
Last edited by cezar on 02 Jun 2010, 09:08, edited 2 times in total.
Locked

Return to “CAFENEA”