Galceava lui "....." cu lumea, suna mai bine

Moderator: administrator

Locked
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Galceava lui "....." cu lumea, suna mai bine

Post by Adar Marian »

... sau "una scriem si alta fumam", vorba lu' Arghezi...
Spicuiesc din topicul "Clubul arbitrilor", sectiunea "Anunturi Pescar Club 21" si am sa-ncep c-o postare de-a lui Eugen Fetes:
Eugen Fetes wrote: oare nu v-ati legat la cap fara sa va doara? De demonstrat, crede-ma, ca nu aveti ce demonstra... Eu nu as fi facut pasul asta nici intr-o mie de ani, dar... ma rog... a fost decizia voastra. Promovarea APC21 se poate face prin muuuuuulte alte moduri, de fapt a fost demonstrat ca arbitrajul nu a adus membri noi (sau daca a adus numarul acestora a fost nesemnificativ raportat la efortul depus de o mana de oameni). APC21 chiar are ce oferi fata de muuuulte alte asociatii, iar mentalitatea conducerii APS21 este total diferita de alte altor asociatii.
De acum incolo urmeaza replici cvasi-oficiale, dat fiind autorii lor:
Eugene, este vorba de un Club autonom in cadrul asociatiei, care isi va face programul sau, fara a perturba financiar sau
"operational" Asociatia.
Tocmai acesta a fost motivul infiintarii unor cluburi care au un statut, cel putin financiar, independent de restul asociatiei. Activitatile unui anume club, in cazul in speta al arbitrilor, nu va influenta financiar restul asociatiei.
Un alt aspect de luat in seama e urmatoarea afirmatie:
Nu cred ca va fi o cotizatie, decat daca vreodata membrii Clubului Arbitrilor vor hotara sa faca vreo investitie. Dar acum nu este cazul !
... care investitie s-a facut si inca indesat, dupa cum o dovedeste urmatoarea postare:
Asociatia a cheltuit in favoarea Clubului Arbitrilor suma de 2.149,05 lei (veste si sepci distinctive, rucsaci de arbitraj, elemente de personalizare, jgheaburi de masurare, 8 statii de emisii receptie, clipboarduri, pixuri, consumabile etc)
Cumva s-au stabilit noi reguli intre timp? Plateau arbitrii vreo cotizatie? Nicidecum, chit ca investitia devenise necesara, insa cine sa mai tina seama de acest banal si fara importanta amanunt?
Intre timp apar noi amendamente, ceva de genul O.G.-urilor personalizate, chestii de tipul "asociatia dedica o treime sprijinirii cluburilor", insa oricat ai trage de treimea asta, tot nu face intregul, ca doar nu-i elastic de chiloti, ce naiba!
Si iata cum acea "independenta financiara" e doar vorba-n vant, iata cum 2 149,05 nu inseamna "perturbare financiara", iata cum intai scoatem din visteria asociatiei, chit ca respectivul club n-a perceput vreo taxa/cotizatie si-n afara de nume, nu poseda mai nimic, urmand ca la Sfantu' Asteapta sa-i punem la loc...

Atat pentru azi, insa maine va prezint episodul doi.

P.S. Pictore, tu nu erai prin zona cand o practica identica cu cea adusa de mine in pagina pe care tocmai ai lecturat-o, a declansat un adevarat tsunami intr-o alta asociatie, fapt ce a dus la migratia masiva a membrilor, iar printre criticii cei mai ferventi, ghici cine se numara? Amice, n-oi muri io de dragul lu' Iorga, insa are asta o vorba cu care-s intru totul de acord: "Cine uita, nu merita".
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Dumitrescu Iancu »

Mariane,observ ca devine un obicei la tine cautarea scandalului cu orice pret!Iar acum faci acest lucru folosind citate trunchiate sau rupte din context!Suma cheltuita pentru Clubul Arbitrilor a fost postata pe forum tocmai pentru o deplina transparenta,iar tu "uiti" sa citezi si modul de recuperare a sumei!Nu ma obosesc sa-ti mai explic odata,stiu ca rezultatul va fi acelasi!Si faci asta intentionat,cum intentionat ai intretinut si pana acum toate atacurile la adresa APC21 sau a fondatorilor sai!
Pe mine,unul,parerea ta a inceput sa nu ma mai intereseze de ceva timp!Este adevarat insa ca e mult mai usor sa stai pe margine si sa dai cu pietre in tot ce incearca sa faca altii,care,chiar daca mai si gresesc sau nu reusesc sa-si tina intotdeauna promisiunile,din varii motive,au realizat,totusi,cate ceva!Eu imi voi folosi in continuare votul asa cum cred eu de cuviinta,fara sa-mi fac probleme daca hotararea votata il va satisface sau nu pe Adar sau pe ceilalti doi-trei atarnatori ai lui!
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Mariane, corect mi se parea sa adaugi in subsolul postului tau si sursa de unde ai extras citatele respective. Repet asa mi se parea corect si cinstit, altfel cred ca tot ce ai scris nu-i decat un motiv de barfa muiereasca si nu galceava. Si a propos de galceava, nu-mi este clar cine-i inteleptu` si cine-i lumea?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

Asociatia a ajutat (in fapt a creditat) Clubul Arbitrilor cu suma de 2.149,05 lei; pana acum, Clubul arbitrilor a restituit asociatiei 6.776,70 lei (din sumele cuvenite arbitrilor pentru activitatea pe care o presteaza). Pana la sfarsitul competitiei, vor fi recuperati toti banii.
N-a fost nevoie de cotizatie !

Acum, asociatia a creditat Clubul Dunarenilor, in sensul ca a completat suma necesara achizitionarii a doua motoare, deoarece nu se pot cumpara 1, 41 motoare (corespunzatoare incasarilor clubistilor).
De fapt, de ieri mai avem un membru, asa ca se acopera 1,45 motoare.
Avand in vedere ritmul inscrierilor (care probabil se va accelera dupa inceperea expeditiilor), probabil si acest Club va deveni excedentar pana la sfarsitul sezonului.
Vor mai fi ceva achizitii in favoarea Clubului, indeosebi echipamente de camping necesarii activitatii de pescuit in natura.

Avem o singura problema !
Luati cu treaba, am uitat sa-i cerem voie lui nenea Marian Adar (acest Emil Boc al forumistilor, care analizeaza toate "cheltuielile nesimtite" facute de noi).
O facem acum : nene, avem voie sa organizam actiunile din Programul de activitati 2010 ?
In caz de raspuns pozitiv, a doua intrebare : avem voie sa ne pregatim pentru asta ?
Si a treia intrebare : de ce nu preiei integral titlul operei lui Dimitrie Cantemir : "Istoria ieroglifica sau galceava inteleptului cu lumea" ? Oare nu pentru ca n-ai depasit prima parte a respectivului titlu ?

Mai cauta, mai cauta pe forum, poate gasesti ceva !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

@ Iancu - n-am trunchiat nimic, ba chiar am evidentiat esenta, care, in rezumat, ar fi asta: arbitri au clubul lor, fondurile lor, se descurca singuri, iar legat de transparenta, hai sa fim seriosi! Diferenta intre ce s-a spus initial si modul cum s-a actionat trei luni mai tarziu, e fix aia dintre alb si negru. Si sa mai stii, Iancule, ca nu-i "atac" atunci cand ti se spune ce n-ai vrea s-auzi, nu atata timp cat ala-i adevarul.
@ Marian Barutz - nu mai era necesar s-adaug in subsolul postarii sursa, odata ce o facusem in deschidere si daca nu se vede clar, repet: e vorba de topicul "Clubul arbitrilor" din sectiunea "Anunturi Pescar Club 21", unde-i prea destul sa citesti primele doua-trei pagini.
@ Cezar - "ajutor", "creditare" sau oricum altcumva i s-ar zice, nu se potriveste cu acea "fara a perturba financiar", da' n-o face deloc! Cat despre: "Asociatia a ajutat (in fapt a creditat) Clubul Arbitrilor cu suma de 2.149,05 lei; pana acum, Clubul arbitrilor a restituit asociatiei 6.776,70 lei", pai cu matematici d-astea in curand demonstram ca azi e marti, chiar daca-i sambata si o stie toata lumea. Probabil ca urmand acelasi rationament iese partea de 1,41 dinspre "Clubul Dunarenilor", noroc c-a existat unu', Pitagora, si ne-a spus asta cum se fac calculele.

Despre strategii si motoare vorbim mai tarziu...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

Adar Marian wrote:@ Iancu - n-am trunchiat nimic, ba chiar am evidentiat esenta, care, in rezumat, ar fi asta: arbitri au clubul lor, fondurile lor, se descurca singuri, iar legat de transparenta, hai sa fim seriosi! Diferenta intre ce s-a spus initial si modul cum s-a actionat trei luni mai tarziu, e fix aia dintre alb si negru. Si sa mai stii, Iancule, ca nu-i "atac" atunci cand ti se spune ce n-ai vrea s-auzi, nu atata timp cat ala-i adevarul.
@ Marian Barutz - nu mai era necesar s-adaug in subsolul postarii sursa, odata ce o facusem in deschidere si daca nu se vede clar, repet: e vorba de topicul "Clubul arbitrilor" din sectiunea "Anunturi Pescar Club 21", unde-i prea destul sa citesti primele doua-trei pagini.
@ Cezar - "ajutor", "creditare" sau oricum altcumva i s-ar zice, nu se potriveste cu acea "fara a perturba financiar", da' n-o face deloc! Cat despre: "Asociatia a ajutat (in fapt a creditat) Clubul Arbitrilor cu suma de 2.149,05 lei; pana acum, Clubul arbitrilor a restituit asociatiei 6.776,70 lei", pai cu matematici d-astea in curand demonstram ca azi e marti, chiar daca-i sambata si o stie toata lumea. Probabil ca urmand acelasi rationament iese partea de 1,41 dinspre "Clubul Dunarenilor", noroc c-a existat unu', Pitagora, si ne-a spus asta cum se fac calculele.

Despre strategii si motoare vorbim mai tarziu...
Ok, ai demonstrat ca am gresit cifra. Este vorba de 677, 76 lei.
Dar unde-i perturbarea financiara ? Parca asta era subiectul !
Oricat ai incerca sa manipulezi, n-ai sa reusesti !
Iar cu 1,41 este asa cum am spus !
Dar sa stii ca una-i transparenta, alta sa te apuci sa faci dialog fara sfarsit cu "campionul carcotelilor sterile". Cred ca ti s-a dat prea multa atentie si crezi ca poti judeca pe cine vrei. Daca-i pe judecata, vezi ca am deschis si eu topicul "aberatio adaris".
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by valic »

Fratilor,
Iar dati importanta unui topic fara subiect si predicat ............. cred ca Nea' Marian trebuie lasat in pace ........... mai bine zis ignorat, nu vedeti ca el alta treaba nu are ...............
Hai sa nu-l ajutam pe Marian Adar sa transforme acest topic in Eco Ara 2009 editia a doua ........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Dumitrescu Iancu »

valic wrote:Fratilor,
Iar dati importanta unui topic fara subiect si predicat ............. cred ca Nea' Marian trebuie lasat in pace ........... mai bine zis ignorat, nu vedeti ca el alta treaba nu are ...............
Hai sa nu-l ajutam pe Marian Adar sa transforme acest topic in Eco Ara 2009 editia a doua ........

Cele bune.
Cred ca ai dreptate,Valica!Pentru mine,incepand din acest moment,USER-ul Marian Adar nu mai exista,indiferent ce si unde posteaza!Cu OMUL care poarta un nume asemanator mai am putintica rabdare...Dar numai putintica!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

Eh, nici chiar asa ! ;)
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Eh, nici chiar asa ! ;)
Sustin cele scrise de Cezar :D
In fond despre dreptul la libera exprimare, scrie in constitutie (habar n-am la ce articol), iar "darea replicilor" este la latitudinea fiecaruia :idea:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

Petru Burian wrote:
cezar wrote:Eh, nici chiar asa ! ;)
Sustin cele scrise de Cezar :D
In fond despre dreptul la libera exprimare, scrie in constitutie (habar n-am la ce articol), iar "darea replicilor" este la latitudinea fiecaruia :idea:
Atata timp cat discutiile se poarta la locul potrivit (a se citi Cafenea), nu vad nici o problema in exprimarea opiniilor, oricat ar fi de "ciudate".
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Adar Marian wrote: ...
@ Marian Barutz - nu mai era necesar s-adaug in subsolul postarii sursa, odata ce o facusem in deschidere si daca nu se vede clar, repet: e vorba de topicul "Clubul arbitrilor" din sectiunea "Anunturi Pescar Club 21", unde-i prea destul sa citesti primele doua-trei pagini.
...
Nene, scuza-ma nici nu stiam ca exista un astfel de topic :oops:
Last edited by Marian BARUTZ on 31 May 2010, 10:00, edited 1 time in total.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Oricat ai incerca sa manipulezi, n-ai sa reusesti !
Iar cu 1,41 este asa cum am spus !
Dar sa stii ca una-i transparenta, alta sa te apuci sa faci dialog fara sfarsit cu "campionul carcotelilor sterile". Cred ca ti s-a dat prea multa atentie si crezi ca poti judeca pe cine vrei. Daca-i pe judecata, vezi ca am deschis si eu topicul "aberatio adaris".
Nu-i nicio manipulare, nicaieri, e vorba doar de parerea mea si despre cum APC 21 tinde sa devina un SRL sau o societate de investitii financiare.
Ca eu incerc sa dovedesc asta prin urmarirea exacta a declaratiilor si faptelor care le-au sustinut sau infirmat, e una, ca in loc ramanem pe tema, se incearca deturnarea discutiilor prin deschiderea unor topicuri derizorii, e alta, si taman aici ar fi rost sa vorbim de manipulare, da-i timp pentru toate, vorba lu' O. Paler.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote: Oricat ai incerca sa manipulezi, n-ai sa reusesti !
Iar cu 1,41 este asa cum am spus !
Dar sa stii ca una-i transparenta, alta sa te apuci sa faci dialog fara sfarsit cu "campionul carcotelilor sterile". Cred ca ti s-a dat prea multa atentie si crezi ca poti judeca pe cine vrei. Daca-i pe judecata, vezi ca am deschis si eu topicul "aberatio adaris".
Nu-i nicio manipulare, nicaieri, e vorba doar de parerea mea si despre cum APC 21 tinde sa devina un SRL sau o societate de investitii financiare.
Ca eu incerc sa dovedesc asta prin urmarirea exacta a declaratiilor si faptelor care le-au sustinut sau infirmat, e una, ca in loc ramanem pe tema, se incearca deturnarea discutiilor prin deschiderea unor topicuri derizorii, e alta, si taman aici ar fi rost sa vorbim de manipulare, da-i timp pentru toate, vorba lu' O. Paler.
Societate de investitii financiare ? :lol: :lol: :lol:

Stii barem ce-i asta ? :lol: :lol: :lol:
Ce urmareste ? :shock:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

Chiar daca ma repet, o fac doar cu scopul de a urmari in mod exact desfasurarea cronologica a ceea ce sustin si va invit alaturi de mine pentru lectura, concluziile ramanand la aprecierea fiecaruia:
La data de 2 februarie ni se spune: “Nu cred ca va fi o cotizatie, decat daca vreodata membrii Clubului Arbitrilor vor hotara sa faca vreo investitie. Dar acum nu este cazul !”, care investitie si caz se dovedesc necesare cateva luni mai tarziu, nu multe, una sau doua. Fapt e ca nu se introduc cotizatiile in randul arbitrilor, da’ investitia se face de catre asociatie, in contradictie flagranta cu afirmatia initiala, traseul banilor fiind urmatorul: cotizatie -> asociatie -> clubul arbitrilor. Scopul? Creearea unei baze materiale care, atentie!..., nu se constituie in folosul lui Gica si Fanica, ci strict arbitrilor. O fi bine, o fi rau, nici macar nu ma obosesc sa trag vreo concluzie in sensul asta, altceva-i de discutat aici si anume: va mai amintiti, domnilor care veniti din APS, ce i s-a reprosat lui Vasile in 2008? Cumva initierea Corpului de Arbitri? Cumva investitia facuta in folosul lor? Activitatea de arbitraj in sine? Nimic din toate astea, ci doar faptul ca nu fusasera consultati si membri asociatiei, ca masura a fost considerata discretionara in lipsa unei minime informari prealabile. Pai, dragii mei, nu identic s-a procedat si acum? Ca s-a adus la cunostinta suma investita, cat, cum, ce si cand se recupereaza? Total lipsit de relevanta…
Odata lamurit aspectul, sa trecem la “Clubul Dunarenilor”, urmarind si aici, dupa tipicul de mai sus, cronologia declaratiilor si a faptelor, insa putintica rabdare va cer, ca, una, n-au intrat zilele-n sac si a doua, in acest fel aveti ragazul necesar gasirii si altor aberatii in afara celei pe care tocmai ati terminat-o de citit… :D
O zi buna, stimati colegi!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Chiar daca ma repet, o fac doar cu scopul de a urmari in mod exact desfasurarea cronologica a ceea ce sustin si va invit alaturi de mine pentru lectura, concluziile ramanand la aprecierea fiecaruia:
La data de 2 februarie ni se spune: “Nu cred ca va fi o cotizatie, decat daca vreodata membrii Clubului Arbitrilor vor hotara sa faca vreo investitie. Dar acum nu este cazul !”, care investitie si caz se dovedesc necesare cateva luni mai tarziu, nu multe, una sau doua. Fapt e ca nu se introduc cotizatiile in randul arbitrilor, da’ investitia se face de catre asociatie, in contradictie flagranta cu afirmatia initiala, traseul banilor fiind urmatorul: cotizatie -> asociatie -> clubul arbitrilor. Scopul? Creearea unei baze materiale care, atentie!..., nu se constituie in folosul lui Gica si Fanica, ci strict arbitrilor. O fi bine, o fi rau, nici macar nu ma obosesc sa trag vreo concluzie in sensul asta, altceva-i de discutat aici si anume: va mai amintiti, domnilor care veniti din APS, ce i s-a reprosat lui Vasile in 2008? Cumva initierea Corpului de Arbitri? Cumva investitia facuta in folosul lor? Activitatea de arbitraj in sine? Nimic din toate astea, ci doar faptul ca nu fusasera consultati si membri asociatiei, ca masura a fost considerata discretionara in lipsa unei minime informari prealabile. Pai, dragii mei, nu identic s-a procedat si acum? Ca s-a adus la cunostinta suma investita, cat, cum, ce si cand se recupereaza? Total lipsit de relevanta…
Odata lamurit aspectul, sa trecem la “Clubul Dunarenilor”, urmarind si aici, dupa tipicul de mai sus, cronologia declaratiilor si a faptelor, insa putintica rabdare va cer, ca, una, n-au intrat zilele-n sac si a doua, in acest fel aveti ragazul necesar gasirii si altor aberatii in afara celei pe care tocmai ati terminat-o de citit… :D
O zi buna, stimati colegi!
Nene, ori nu pricepi (ceea ce nu este grav) ori esti rau intentionat !
Ti-am explicat pe scurt, acum o fac mai pe larg.
Clubul arbitrilor exista, dar nu are personalitate juridica.
Exista un contract intre APC 21 si LRS pentru activitatea de arbitraj. In baza acestui contract, LRS (prin cluburile organizatoare) plateste (prin banca, pe baza de factura) contravaloarea prestatiei de arbitraj.
Pentru incepera derularii contractului a fost nevoie de cateva achizitii (ar fi mult spus investitii!); asociatia a cheltuit, cu documente, cca 2.100 lei (rotund).
Dupa trei etape, din incasarile facute, s-au recuperat cca 1/3 din bani. In total sunt noua etape, deci recuperarea este in grafic.
Din ce se recupereaza ? Din drepturile arbitrilor, din banii cuveniti lor! Adica primesc mai putin decat plateste beneficiarul pentru munca lor. In loc de 3 lei, primesc numai 2 lei!
Deci, nu din banii de cotizatii. Exista o deosebire intre finantare si imprumut rambursabil, daca nu stiai, afla acum. Seama asata cu ce era la APS ?
Dar vor fi si finantari, in favoarea unor Cluburi, nu-ti face griji.
Sper ca acum ai inteles!
Daca n-ai inteles, nu este vina mea ! Si nu pot sa prezint altceva decat realitatea.
Nu neaparat de dragul dumitale, cat al celor 945 de cotizanti (cifra de azi), care au aceleasi drepturi cu dumneata.
Este ultima referire legata de acest subiect la care-ti raspund.
Iar referirea la APS este rauvoitoare, pentru ca acolo sumele erau...cele care erau, iar de recuperarea lor nu s-a vorbit niciunde.
Daca ai o problema personala, rezolv-o personal cu cine ai problema respectiva. Dar nu te-a "uns" nimeni nici cenzor, nici "judecator suprem".
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

@ Cezar - Continui sa-mi subestimezi inteligenta si nu stiu cat succes ai, urmeaza sa vedem:
- Pai nu din baremurile arbitrilor s-au recuperat cei sase sute si ceva de lei, ci din cota parte care revine, prin contract, asociatiei.


Acestea fiind spuse, sa trecem mai departe.
Din topicul “Actiuni luna iunie 2010”, aceeasi sectiune “Anunturi Pescar Club 21”, citez:
Si inca ceva : de astazi, suntem dotati cu doua motoare de barca Suzuki - 6 CP - 4 timpi, noi-noute !”. Formularea este inexacta sau incompleta – care-n final inseamna acelasi lucru – si asta pentru ca s-ar subintelege ca-I vorba de asociatia in sine. Nicidecum, stimati colegi, “Clubul Dunarenilor” e dotat cu cele doua motoare, nu aceiasi Gica si Fanica de care vorbeam in precedenta postare. La momentul respectiv intuisem deja, dovada si intrebarea daca-s atat de multi membri. Ce mi se raspunde – in fapt nu mie, ci tuturor celor interesati, dat fiind ca ne aflam pe un forum si-i vorba de informarea generala a userilor? Ca, intr-adevar, nu Clubul a platit integral motoarele, ci doar 1,41 de procente din cele doua, asociatia completand restul de 0,59.
Oare asa sa fie? Eu incerc sa demonstrez ca nu, insa ramane sa socotiti si ‘mneavoastra.
Ca sa cumpere 2 Suzuki, in Clubul Dunarenilor ar fi trebuit sa existe minim 180 de membri, asta la o cotizatie de 50 de lei, insa cum ni s-a spus deja procentul de 1,41, ajungem, conform regulii de trei simpla, la aproximativ 126 de cotizanti.
Eu nu cred ca pana la data de 28 mai erau atatia inscrisi, n-o cred si pace! Aaaaa… daca inversam numerele si procentele, mai precis 0,59 dinspre Clubul Dunarenilor si 54 de membri inscrisi, parca, parca ne apropiem de realitate…
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

Adar Marian wrote:@ Cezar - Continui sa-mi subestimezi inteligenta si nu stiu cat succes ai, urmeaza sa vedem:
- Pai nu din baremurile arbitrilor s-au recuperat cei sase sute si ceva de lei, ci din cota parte care revine, prin contract, asociatiei.


Acestea fiind spuse, sa trecem mai departe.
Din topicul “Actiuni luna iunie 2010”, aceeasi sectiune “Anunturi Pescar Club 21”, citez:
Si inca ceva : de astazi, suntem dotati cu doua motoare de barca Suzuki - 6 CP - 4 timpi, noi-noute !”. Formularea este inexacta sau incompleta – care-n final inseamna acelasi lucru – si asta pentru ca s-ar subintelege ca-I vorba de asociatia in sine. Nicidecum, stimati colegi, “Clubul Dunarenilor” e dotat cu cele doua motoare, nu aceiasi Gica si Fanica de care vorbeam in precedenta postare. La momentul respectiv intuisem deja, dovada si intrebarea daca-s atat de multi membri. Ce mi se raspunde – in fapt nu mie, ci tuturor celor interesati, dat fiind ca ne aflam pe un forum si-i vorba de informarea generala a userilor? Ca, intr-adevar, nu Clubul a platit integral motoarele, ci doar 1,41 de procente din cele doua, asociatia completand restul de 0,59.
Oare asa sa fie? Eu incerc sa demonstrez ca nu, insa ramane sa socotiti si ‘mneavoastra.
Ca sa cumpere 2 Suzuki, in Clubul Dunarenilor ar fi trebuit sa existe minim 180 de membri, asta la o cotizatie de 50 de lei, insa cum ni s-a spus deja procentul de 1,41, ajungem, conform regulii de trei simpla, la aproximativ 126 de cotizanti.

Avand in vedere ca "bati campii", nu ma mai obosesc sa-ti raspund. Care "cota a asociatiei din contract care revine asociatiei?" ?
Ai vazut contractul ?
Eu nu cred ca pana la data de 28 mai erau atatia inscrisi, n-o cred si pace! Aaaaa… daca inversam numerele si procentele, mai precis 0,59 dinspre Clubul Dunarenilor si 54 de membri inscrisi, parca, parca ne apropiem de realitate…
Care cota a asociatiei, nene ? Iar aberezi ? Asociatia nu ia nici o cota de la arbitri; nici arbitrii nu iau nimic de la asociatie pentru arbitraj. Clar ?

Dar Clubul Dunarenilor nu poate avea si alte venituri decat cotizatiile ? :lol: :lol: :lol:
Esti, tare, monser !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Dar nu te-a "uns" nimeni nici cenzor, nici "judecator suprem".
Sincer vorbind, dupa cum decurge asa-zisul dialog, am mai multe sanse s-ajung purtator al Tiarei Papale, decat cenzor APC 21 - nu-sh' daca ma-ntelegi... :D
cezar wrote: Care cota a asociatiei, nene ? Iar aberezi ? Asociatia nu ia nici o cota de la arbitri; nici arbitrii nu iau nimic de la asociatie pentru arbitraj. Clar ?
LRS plateste catre APC 21, asa-i? N-o spusasi oleaca mai sus? Iar pana una-alta, n-a luat arbitrajul de la asociatie? Nu ia acum asociatia de la arbitraj? Dom'le, astea-s datele exacte ale ecuatiei, oricat am incerca s-o dam dupa cires.
cezar wrote: Dar Clubul Dunarenilor nu poate avea si alte venituri decat cotizatiile ? :lol: :lol: :lol:
Din partea mea nicio restrictie, insa asa, de dragul discutiei, care ar fi alea?
cezar wrote: Esti, tare, monser !
Multumesc, insa, daca-i sa fim obiectivi, nu-i un compliment, e doar constatrea evidentei. :D :D :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote: Dar nu te-a "uns" nimeni nici cenzor, nici "judecator suprem".
Sincer vorbind, dupa cum decurge asa-zisul dialog, am mai multe sanse s-ajung purtator al Tiarei Papale, decat cenzor APC 21 - nu-sh' daca ma-ntelegi... :D
cezar wrote: Care cota a asociatiei, nene ? Iar aberezi ? Asociatia nu ia nici o cota de la arbitri; nici arbitrii nu iau nimic de la asociatie pentru arbitraj. Clar ?
LRS plateste catre APC 21, asa-i? N-o spusasi oleaca mai sus? Iar pana una-alta, n-a luat arbitrajul de la asociatie? Nu ia acum asociatia de la arbitraj? Dom'le, astea-s datele exacte ale ecuatiei, oricat am incerca s-o dam dupa cires.
cezar wrote: Dar Clubul Dunarenilor nu poate avea si alte venituri decat cotizatiile ? :lol: :lol: :lol:
Din partea mea nicio restrictie, insa asa, de dragul discutiei, care ar fi alea?
cezar wrote: Esti, tare, monser !
Multumesc, insa, daca-i sa fim obiectivi, nu-i un compliment, e doar constatrea evidentei. :D :D :D
De dragul discutiei...n-ai sa afli. :lol: :lol: Deja intri intr-un sector unde nu te priveste partea financiara, nefiind membru al Clubului. Sursele de venituri ale Clubului Dunarenilor, il privesc pe acesta. Cand intervin banii asociatiei din cotizatii (deci partial si ai dumitale), intrebi si primesti raspuns. Asa cum s-a intamplat.

N-o dau deloc "dupa cires"; si eu am spus acelasi lucru. Asociatia a facut unele achizitii in favoarea Clubului de arbitri, iar arbitrii platesc (din drepturile cuvenite lor) aceste achizitii.
Dumneata vorbeai de "cota asociatiei"? Care cota ? Ti-am precizat ca "din drepturile arbitrilor". Pare ca ai inteles, in sfarsit !

Cat despre automultumirea si autoaprecierea dumitale, m-a bufnit rasul ! Asta-i darul dumitale cel mai de pret, esti tare comic, ma faci sa rad !
In rest, cam "simplut" in gandire, maestre ! :lol: :lol: :lol:
Locked

Return to “CAFENEA”