Umplere butelii

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Umplere butelii

Post by Cristian Candeori »

Unde pot fi umplute buteliile acelea rosii/albastre poloneze/rusesti in Bucuresti?
As prefera un peco unde sa aiba conectorii necesari.
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Umplere butelii

Post by Gabi »

Cristian Candeori wrote:Unde pot fi umplute buteliile acelea rosii/albastre poloneze/rusesti in Bucuresti?
As prefera un peco unde sa aiba conectorii necesari.
Era un centru prin Buc noi ,spunea cineva pe aci ca se incarca si cu GPL la centrele ce au asa ceva. Nu e bine ,dar eu o incarc singur acasa .Mare lucru nu e : Piulita holender de 3/8 invers cu stut pt furtun ,furtun cu insertie ,alta piulita de 3/4 invers tot cu stut furtun ,2 coliere sau sarme ,si 2 garnituri 3/8 si 3/4 clingherit nu cauciuc. Eu incarc in curte cu mare atentie de la butelie normala .Daca se pot incarca oficial pe undeva si nu e jupuiala, nu merita sa incercati ce fac eu. Metoda am invatat-o pe timpuri, de nevoie, ca trebuia sa pierzi ceva vreme prin B Noi.

Aaa un sfat: de verificat daca robinetul (fiind vechi) mai inchide bine nefortat sau daca nu rasufla pe la horingul uscat .Ca daca nu ,cred ca e buna de aruncat. Eu am patit-o cu una ceheasca ,nu mi-am dat seama ,(ca nu era evident)noroc ca nu le tin in casa ci afara.
chestii socoteli
Vasile Dionis
Posts: 83
Joined: 24 Oct 2009, 18:32

Re: Umplere butelii

Post by Vasile Dionis »

Salut !
Sunt Mahoe , si in legatura cu problema ta sunama la Tf. 021 3181660 sau 0745246905.
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Umplere butelii

Post by Cristian Candeori »

Gabi wrote:Era un centru prin Buc noi ,spunea cineva pe aci ca se incarca si cu GPL la centrele ce au asa ceva. Nu e bine ,dar eu o incarc singur acasa .Mare lucru nu e : Piulita holender de 3/8 invers cu stut pt furtun ,furtun cu insertie ,alta piulita de 3/4 invers tot cu stut furtun ,2 coliere sau sarme ,si 2 garnituri 3/8 si 3/4 clingherit nu cauciuc. Eu incarc in curte cu mare atentie de la butelie normala .Daca se pot incarca oficial pe undeva si nu e jupuiala, nu merita sa incercati ce fac eu. Metoda am invatat-o pe timpuri, de nevoie, ca trebuia sa pierzi ceva vreme prin B Noi.
Asa am procedat si ultima oara dar nu prea are presiune.
Vasile Dionis wrote:Salut !
Sunt Mahoe , si in legatura cu problema ta sunama la Tf. 021 3181660 sau 0745246905.
Astazi sunnnnn :D


Multumesc.
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Umplere butelii

Post by nicu stan »

Incearca la statiile de GPL auto.
Eu de acolo imi incarc butelia de aproape 2 ani.
O sa ai o mare surpriza,atit la calitatea gazului cit si la presiune si nu in ultimul rind la pret.
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Umplere butelii

Post by Cristian Candeori »

nicu stan wrote:Incearca la statiile de GPL auto.
Eu de acolo imi incarc butelia de aproape 2 ani.
O sa ai o mare surpriza,atit la calitatea gazului cit si la presiune si nu in ultimul rind la pret.
Macar o locatie de statie GPL unde incarca... :mrgreen:
florinel34
Posts: 2
Joined: 24 Apr 2010, 09:11
Location: bucuresti

Re: Umplere butelii

Post by florinel34 »

de la bucur obor spre europa,la intersectia cu sos fundeni [la avion] se face jumatate stanga spre stefanesti,se mai merge 1,5 km si pe partea stanga este o statie gpl
florinel34
Posts: 2
Joined: 24 Apr 2010, 09:11
Location: bucuresti

Re: Umplere butelii

Post by florinel34 »

de la obor tot spre europa,urmatoarea intersectie[teiul doamnei]se face dreapta [spre baicului] si se mai merge cam 500-600 metri si pe partea stanga la un nene la poarta sant agatate 2 butelii mici de voiaj.el incarca, dar e cam scump [parca 30 ron]
User avatar
Piranya
Posts: 14
Joined: 13 Apr 2010, 11:59
Location: Bucuresti

Re: Umplere butelii

Post by Piranya »

Am si eu o butelie din aia rosie, ruseasca , nu a mai fost folosita de aprox 15 ani, stiu ca mergea bine. As vrea sa stiu daca dupa atata timp ar putea avea probleme la garnituri sau robinet in caz ca as umple-o si in caz ca garniturile ar fi invechite daca le pot schimba undeva? :?:
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Umplere butelii

Post by Mihai Vinturache »

Raspund cu intarziere din motive obiective, dar mai bine mai tarziu...
In mod sigur garniturile sunt terminate. Si mai exista riscul ca dupa atata timp si sudurile sa aiba fisuri sau porozitati.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Cafenea”