Discutii privind Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Moderator: administrator

Post Reply
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Discutii privind Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by valibu »

Se mai tine anul acesta? Vad ca nimeni nu spune nimic.
Sper ca Iancu sa nu mai stearga topicul asa cum a facut anul trecut si sa-l redeschida in nume propriu.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by tdf »

Se tine, acum se stabilesc castigatorii...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by cezar »

valibu wrote:Se mai tine anul acesta? Vad ca nimeni nu spune nimic.
Sper ca Iancu sa nu mai stearga topicul asa cum a facut anul trecut si sa-l redeschida in nume propriu.
Se tine, bre, se tine! A trebuit sa umblam putin la data, avand in vedere calendarul incarcat al spinningistilor, dar se tine, probabil pe 8-9 noiembrie 2014.
Evident ca se va incepe un topic dedicat, cu anuntul de concurs, regulamentul, premiile puse in joc, programul....

Tu antreneaza-te, Valibule, va fi un concurs dur! :lol: :lol: :lol:
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by valibu »

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by Dumitrescu Iancu »

@Valibu
Probabil ca nu voi sterge acest topic, dar sigur il voi redenumi( poti sa-ti alegi de pe acum alt titlu si fac modificarea), pentru ca sub acest titlu trebuie sa apara anutul oficial al concursului si celelalte, asa cum spunea si Cezar si cum nu e greu sa- ti dai si tu seama, ca arbitru cu experienta vasta si cunoscator intr-ale concursurilor ce te afli...
Am modificat data pentru ca, desi am anuntat din februarie optiunea initiala (vezi rapitorimania), a fost programat , de curand, in aceeasi zi, un concurs la salau pe Sarulesti. Noi mai aveam variantele de a anula concursul sau de a-l amana, pentru ca intre Snagov si Sarulesti, majoritatea concurentilor au ales salaul... Am discutat cu o parte din potentialii concurenti si ne-au cerut sa-l amanam, ceea ce facem. Pentru ca, din experienta anilor trecuti, participarea membrilor APC21 este destul de redusa, am purtat discutii si am cerut parerea pescarilor LRS, pe a caror prezenta ne bazam, referitor la modul de desfasurare al concursului, pe forumurile lor.. In cateva zile vom centraliza propunerile, vom putea lua o decizie finala si vom posta anuntul oficial. Mai sunt doua luni pana la concurs, asadar consider ca nu am intarziat.
Cu speranta ca ai inteles, in sfarsit, de ce am sters anuntul tau de anul trecut si ca vei intelege acum ca am pus alt anunt nu in nume propriu, ci in numele APC 21, al carei purtator de cuvant eram la vremea aceea si sunt si acum, iti urez anticipat fir intins la Cupa APC 21- Total Spinning- Snagov 2014.
P.S. Nu am inteles ce-i cu oala lui Popescu...dar nu trebuie sa ma lamuresti in seara asta, astept pana maine...
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by Dumitrescu Iancu »

Cred ca putem centraliza cateva idei :
1. Motoare termice fara limite de putere si tot lacul la dispozitie.
2.Doi in barca, dar si posibilitatea de a concura singur, cu achitarea aceleiasi taxe de concurs.
3. Prima zi stiuca, salau, somn si a doua zi numai biban ( sa eliminam eventualitatea de a prinde salau sau somn pentru echilibrarea sanselor.
4.Puncteaza cei mai mari 5 pesti in fiecare zi.
5.Clasamentul se face prin adunarea centimetrilor din cele doua zile.
6. Se masoara la sfarsitul mansei, la punctul de start.
Intrega suma provenita din taxa de participare va merge in premii: 50% premiul 1, 25% premiul 2, 12,5% premiul 3 si CMMC.
APC 21 va suporta cheltuielile legate de organizare si masa de duminica.
Mai asteptam propuneri si comentarii pana saptamana viitoare si definitivam.
Popunem o taxa de 400 lei de echipaj ( sau individual cu plata aceleiasi taxe).
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by valibu »

Salut Iancule.
Sterge te rog postarile pana la anuntul de concurs.
Referitor la actiune as propune cateva modificari:
-Taxa de concurs mi se pare cam mare, as propune 300 lei/echipaj.
-Masa de Duminica nu ar trebui mutata Sambata? Nu de alta, dar Luni cam toata lumea munceste.
-Masuratoarea ar trebui sa se faca si de pe apa, pescuim la rapitori si se stie ca se mai "accidenteaza" cate un peste. Nu cred ca ar fi o problema, sunt destui arbitrii care se vor oferi sa ne ajute.
-Si nu in ultimul rand, ma rog la Albatran (Dumnezeu) :lol: :lol: :lol: sa fim suficienti de multi sa facem doua grupe valorice.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by Dumitrescu Iancu »

Vali,pana punem anuntul putem discuta si aici. Asa cum am promis, nu sterg, dar voi schimba numele topicului.
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by valibu »

Referitor la cazare, s-a vorbit ceva la Astoria?
Si ar mai fi o problema cu pontonul de acolo.... jumatate nu prea mai e.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by Dumitrescu Iancu »

valibu wrote:Referitor la cazare, s-a vorbit ceva la Astoria?
Si ar mai fi o problema cu pontonul de acolo.... jumatate nu prea mai e.
Nu s-a discutat inca..Ai un numar de telefon de la Astoria?
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by valibu »

Ti-am pus pe sms.
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by johnny_fia »

Salut!

Abia asteptam concursul :D
Sper sa avem vreme buna, fara ploaie.
Referitor la masa festiva, nu ca as fi eu un mare mancacios, dar ma gadesc ca cei care or sa vina de la distanta mai mare. Nu stiu daca or sa ramana la masa, abia daca or sa ramana la festivitate. Ma gadesc ca daca apucati sa vorbiti cu cei de la Astoria sa pregatesca mancare, iar jumatate din concurenti or sa plece imediat cu ies de pe apa sau dupa festivitatea de premiere, o sa ramana mancare multa, iar banii or sa se cheltuie. O idee ar fi mutarea mesei festive vineri seara sau sambata.

Referitor la taxa de participare, daca ar fi ceva mai mica ar fi super :)
L
a masuratoare, eu zic ca fiecare concurent/echipaj sa vina doar cu 5 pesti la masuratoare. Asa sigur scurtezi timpul de masurare, nu mai masori 10-15 pesti, din care se aleg doar 5 cei mai mari. Un alt avanataj va fi ca se vor elibera mai multi pesti fara sa ii accidentezi prea mult, nu ii mai priponesti pe sir. Asa se face si la concursurile de bass, vin la masuratoare cu 5 pesti, e de datoria ta de concurent, sa ii alegi pe cei 5 si sa ii pastrezi in cele mai bune conditii.

Cam astea ar fi ideeile si propunerile mele

Toate bune
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Cupa APC 21-Total Spinning- Snagov 2014

Post by Mihai Vinturache »

1 - In situatia in care acceptam varianta cu "cei mai mari 5 pesti" nu mai vad rostul a doua grupe valorice. Acestea isi aveau rostul cand se ajungea la masurare cu cate 30-40 de bibani (meseriasii) si 6-7 bibani (amatorii). Atunci se castigau multi cm din numarul de pesti. Acum, teoretic, din doar 5 bibani poti ocupa locul 1 si ca urmare sansele sunt relativ echilibrate si pentru incepatori.

2 - Si eu cred ca trebuie sa-i lasam pe concurenti sa-si selecteze capturile si sa vina la masurare doar cu 5 pesti.

3 - Nu cred ca ar trebui sa insumam cm din cele doua zile ci sa procedam in modul traditional in care se insumeaza punctele din clasamentele celor doua zile. La insumarea centimetrilor, o captura capitala de stiuca/salau ( nu mai vorbesc de cazul in care s-ar prinde si un somn ) poate face inutil concursul de bibani. La 5 bucati de bibani, diferentele in cm intre primele clasate vor fi foarte mici (5-15 cm), in timp ce la stiuca si salau se pot integistra diferente semnificative (25 - 40 cm pentru 5 buc.). Teoretic, daca primul clasat in ziua 1 are un plus de 15-20 cm fata de locul 2, nu mai poate fi ajuns din urma. Riscam ca multi concurenti sa se retraga dupa prima zi. Captura va fi premiata separat deci nu are rost sa insistam in favoarea celui care prinde un peste mare.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “CONCURSURI”