Concurs pescuit guvizi

Moderator: administrator

Post Reply
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Concurs pescuit guvizi

Post by Mihai Vinturache »

Pe toate siturile, pe toate forumurile pescaresti abunda anunturi privind viitoare concursuri de pescuit. Cred ca organizarea de concursuri de pescuit va deveni curand o meserie. Asa ca, de ce sa ne lasam mai prejos???

Discutiile purtate aseara la cafenea ne-au condus catre analiza posibilitatii organizarii unui concurs de pescuit marin cu predilectie la guvid, care e mai accesibil incepatorilor, celor mai putin incepatori dar mai neexperimentati in pescuitul oceanic (va place formularea?).

Ca idee de principiu, avem in vedere prima jumatate a lunii mai cand ne propunem o iesire de 2-3 zile (probabil 2 nopti) fie pe litoralul nostru, fie pe cel bulgaresc unde am aflat ca ar fi niste oportunitati. Analizam varianat pescuitului de pe dig sau de pe un vas inchiriat, pe care sa incapa 15-20 pescari (in Bulgaria este ieftina inchirierea pt. 1 zi).

Asteptam propuneri, observatii, inscrieri, dupa care, functie de interes vom formula un regulament si vom stabili data exacta.
Asteptam opinii de la cei priceputi in pescuitul marin.

P.S. Nu pot participa Claudiu si compania !!! :D Nu de alta dar atunci nu mai avem concurs! Ii asteptam insa ca arbitri! :lol:
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by Claudiu »

Daca am timp liber in perioada aia, vin sa va vizitez. :)
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by bogdanenescu1 »

Spre Navodari - Capul Midia, dinspre Mamaia nu se intra pe pod ci o ti drept inainte. Este o zona de stanci foarte buna pentru pescuit la guvizi si chefal. Am avut capturi de guvid exceptionale.
O zona salbatica foarte mare, cu un dig unde se poate merge cu masina si ai marea de o parte si de alta.
Era o idee. :mrgreen:
Bogdan Enescu
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by mikcutu »

in eventualitatea in care actiunea s-ar desfasura in weekend, as fi si eu interesat.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by Mihai Vinturache »

Bine inteles ca se va desfasura in WE, la care eventual putem lipi vinerea. In functie de varianta (deci de costuri) ma gandesc la doua manse, sambata si duminica dimineata. Dar, asa cum spuneam, am experienta doar in pescuitul de vacanta al guvizilor, de pe dig. Asa ca astept propuneri si pareri ale celor cu mai multa experienta. In caz de vreme buna poate fi gandita si ca o iesire de 3 zile cu familia la mare, caz in care familia poate face galerie sau poate face plaja.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by laloi »

O idee la care subscriu si eu, personal as opta, ca sa fiu sigur de participare, gen de iesire si cu familia, mare, soare si nisip pt toate varstele, las fetele pe plaja sau se combina cu altele si petrec prin Mamaia etc, eu sa pescuiesc in liniste :) Dar pt asta eu as dori cazare daca nu la hotel, macar ceva gen apartament inchiriat, garsoniera etc, adica nu la cort, cat de cat acceptabil si ca, cost si conditii... ca si locatie cea propusa de bogdan pare ok, eu mai mult prin mangalia as vedea acest gen de dig, dar parca nu mai e voie acolo cu masina, dar era convenabil din pct de vedere al cazarii, multe gazde pe alese...deci ca lista de intentie pot fi trecut eu cu familionul, 2 adulti si un copil
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by petricadascalu »

da chiar propun pe claudiu ca arbitru in timpul concursului,degustator dupa concurs,sef de echipa la paharnici si grataragii...eu vin cu banere si stegulete,etichete si critici.... :lol:
pana una ,alta e o idee bine venita si de apreciat... :!:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by Claudiu »

petricadascalu wrote:da chiar propun pe claudiu ca arbitru in timpul concursului,degustator dupa concurs,sef de echipa la paharnici si grataragii...eu vin cu banere si stegulete,etichete si critici.... :lol:
:lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by cezar »

petricadascalu wrote:da chiar propun pe claudiu ca arbitru in timpul concursului,degustator dupa concurs,sef de echipa la paharnici si grataragii...eu vin cu banere si stegulete,etichete si critici.... :lol:
pana una ,alta e o idee bine venita si de apreciat... :!:
Punem lupul paznic la stana ? :lol: :lol: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by Claudiu »

cezar wrote:
petricadascalu wrote:da chiar propun pe claudiu ca arbitru in timpul concursului,degustator dupa concurs,sef de echipa la paharnici si grataragii...eu vin cu banere si stegulete,etichete si critici.... :lol:
pana una ,alta e o idee bine venita si de apreciat... :!:
Punem lupul paznic la stana ? :lol: :lol: :lol:
Etetee, unde erau mioarele neprihanite... :twisted:
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by mikcutu »

Salutare, cum ramane cu ideea asta? Se mai pune in practica?
Za dacs cam from za tracs!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by Dumitrescu Iancu »

mikcutu wrote:Salutare, cum ramane cu ideea asta? Se mai pune in practica?
Ideea ramane, dar mai greu depus in practica in perioada optima pentru pescuitul guvizilor: din acest an s-a introdus perioada de prohibitie pentru guvide pe parcursul lunii mai...mai vedem , poate o organizam in iunie daca vom avea semnale corespunzatoare de la ~echipa Marea Neagra~( care echipa, observ cu mare placere, si-a ingrosat binisor randurile)...
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Concurs pescuit guvizi

Post by mikcutu »

Intre 11 si 14 Iunie sunt la mare, in Constanta, se baga cineva la un miniconcurs ad-hoc?
Sau poate vrea vre-un constantean sa tine vre-un atelier de prins guvizi sau orice alte lighioane care inoata prin mare....
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “CONCURSURI”