Concurs undita la oblete

Moderator: administrator

Post Reply
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Concurs undita la oblete

Post by laloi »

Ca sa nu imi dispara contul (asta legat de un anunt al admin referitor la slaba activitate a userilor), precum si de reeditarea unui concurs de undita in luna august (chit ca s-a tinut cel din mai), precum si prin prisma absentei oricarei actiuni lunile astea, imi permit sa va propun un asemenea concurs. Pe scurt cateva repere la care m-am gandit, bineinteles perfectabile prin aportul eventualilor doritori.
Locatie: Dunarea (unul din putinele locuri pe care le cunosc, la Ciocanesti, e o plaja destul de incapatoare unde mananca bine obletele)
Durata: 2 manse de cate 1 ora (max de cate 2 ore, e soarele prea puternic), pauza de o ora, in care se trag la sorti si noile locuri (se schimba locurile). Cele cateva ore dedicate concursului ar putea avea loc intr-un wk de iesire la Dunare, poate nu multi ar bate atata drum pt niste obleti, ori sambata dupa-amiaza, ori duminica dimineata pana in pranz, in oricare dintre situatii eu unul as putea participa.
Premierea: nediscutand cu nimeni ideea asta, eu nu pot sa propun decat urmatoarele: podiumul (la cantitate, as fi bagat la numar dar ar fi durat mai mult jurizarea decat concursul), primii 3, sau 2 sau primul (proportional cu numarul de participanti), dupa concurs sta degeaba, iar ceilalti participanti se ocupa de prepararea unei bogate mese de obleti :lol: (curatat, spalat, gatit, servit, pentru toti participantii bineinteles, numai ca premiantii stau degeaba).
Conditii de pescuit: undita max 3 m, marimea unui stand 5 m liniari de mal, un carlig, nada dupa pofta inimii (ca oricum o duce apa :) ).
Acu, in functie de doritori, ramane sa vedem... ;)
danielc
Posts: 5
Joined: 10 Apr 2012, 00:20

Re: Concurs undita la oblete

Post by danielc »

Cred ca se poate gasi si ceva mai pe aproape. Recent am fost la o partida de pescuit pe Corbeanca si cum nu am avut nici o trasatura la lanseta pe la 8 dimineata am dat cu un bat la pluta. Am prins vreo juma' de kil de obleti in 2 ore.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Concurs undita la oblete

Post by Lorelai »

Oriunde, barem sa o facem !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Concurs undita la oblete

Post by Claudiu »

Da, pai ceva trebuie sa iasa, macar un concurs de prins fluturi cu minciogu' si tot tre' facut ceva. :lol:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs undita la oblete

Post by laloi »

Unii au prins ideea ;) Danielc, nu stiu cat e taxa acolo, oricum mai sunt alte cateva balti cu plata pe unde am fost si se prinde oblete, dar nu are rost sa dai o taxa ca sa pescuiesti oblete, daca e pe vreo balta s-ar face la toate speciile... Ideea de baza, conform premiilor, era socializarea pe vreun mal salbatic (ca poate fi si Arges, Neajlov sau cine stie ce, nu-i bai), si am ales oblete deoarece conform ultimelor zvonuri nu trage alt peste la Dunare, dar pot fi contrazis... ;)
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs undita la oblete

Post by Discretul »

laloi wrote:Unii au prins ideea ;) Danielc, nu stiu cat e taxa acolo, oricum mai sunt alte cateva balti cu plata pe unde am fost si se prinde oblete, dar nu are rost sa dai o taxa ca sa pescuiesti oblete, daca e pe vreo balta s-ar face la toate speciile... Ideea de baza, conform premiilor, era socializarea pe vreun mal salbatic (ca poate fi si Arges, Neajlov sau cine stie ce, nu-i bai), si am ales oblete deoarece conform ultimelor zvonuri nu trage alt peste la Dunare, dar pot fi contrazis... ;)
...pot continua ideea: in timp ce dai dupa oblete poti sa mai bagi [in afara concursului] un feeder,un bat la caras/crap;poti sa pescuiesti la ele si dupa mansa!De aceea sustin ca locatie nu o balta cu taxa ci ceva "wild"~ :twisted: ;) :)
0767886500
User avatar
costinelo
Posts: 180
Joined: 20 Feb 2011, 13:32
Location: Ploiesti

Re: Concurs undita la oblete

Post by costinelo »

Concursul se poate organiza si la Snagov.In functie de ce se stabileste,putem pescui numai obleti,dar si rosioara,platica,biban,etc.Trebuie,totusi ca cineva sa ia haturile in maini.
Aventurile sunt facute pentru a fi aventuroase.
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs undita la oblete

Post by Victor »

cred ca snagovul e mai nimerit decit dunarea
aproape si nici nu miroase obletele a gaz
0762965992
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Concurs undita la oblete

Post by valibu »

costinelo wrote:Concursul se poate organiza si la Snagov.In functie de ce se stabileste,putem pescui numai obleti,dar si rosioara,platica,biban,etc.Trebuie,totusi ca cineva sa ia haturile in maini.
deja te vad marele arbitru... numeri sau masori? :twisted: :twisted: :twisted:
si eu sustin snagovul.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs undita la oblete

Post by cezar »

Ideea lui Laloi este foarte bună, iar APC 21 susţine acest concurs amical. Sper ca Laloi să se hotărască asupra unei locaţii, urmând ca asociaţia noastră să susţină această ieşire. M-am consultat deja cu câţiva colegi din CD în acest sens.
personal, văd două variante :

1. ieşire de o zi, pe o baltă situată în apropiere. Snagovul ar fi foarte bun, pentru că presupune cheltuieli minime pentru solicitanţi.

2. desfăşurarea concursului la Dunăre, cu ocazia unei ieşiri mai complexe, de 2-3 zile. Oricum, pregăteam aşa ceva, iar ideea lui laloi s-ar suprapune perfect.

Laloi, dacă ai timp, poate treci pe la asociaţie mâine, joi, 9 august, între orele 17-19, ca să vorbim.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs undita la oblete

Post by laloi »

Joi la 17 sunt prezent ;)
Sincer, eu mai mult la punctul 2 din postarea lui Cezar ma gandeam, acu nici punctul 1 nu pot sa zic ca nu-mi surade, dar eu unul cel putin nu stiu nimic de Snagov ca si locuri, specii de pesti ce mananca la undita etc Asa ca pot sustine ambele variante, cu ocazii diferite, numai ca la Snagov sa fie universal, nu numai oblete, si neaparat ar trebui sa fac o cercetare inainte, sau macar cei care stiu si au pescuit la undita sa dea niste repere concrete. Sper sa iasa macar o varianta, va tin la curent (220V :lol: )
cristiL
Posts: 10
Joined: 06 Apr 2012, 11:07
Location: Bucuresti

Re: Concurs undita la oblete

Post by cristiL »

m-ar interesa si pe mine iesirea. la dunare, ca in vikend pana la inceputul lui spetembrie, am drum prin calarasi, iar la snagov pentru ca n-am fost niciodata.
am o intrebare, totusi: cum ajungi din Ciocanesti pe malul Dunarii, ca nu vad niciun drum pe google maps? Si inca una: de ce miroase obletele a gaz la Ciocanesti?
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs undita la oblete

Post by armeanu »

Salutare.....

SNAGOVUL este ce-a mai buna locatie pentru un scurt concurs de undita...
Este aproape de Bucuresti si nu trebuiesc alocate sume mari din bugetul fiecarui concurent...
Sper sa ajung si eu pe la 18h la Rates.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Concurs undita la oblete

Post by PETREMAN »

armeanu wrote:Salutare.....

SNAGOVUL este ce-a mai buna locatie pentru un scurt concurs de undita...
Este aproape de Bucuresti si nu trebuiesc alocate sume mari din bugetul fiecarui concurent...
Sper sa ajung si eu pe la 18h la Rates.
Cred ca ai inteles gresit ...ei vorbesc despre o intalnire la sediul asociatiei deci nu la Rates.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs undita la oblete

Post by laloi »

CristiL: nu ai sa vezi propriu-zis un drum, vezi un canal de apa, cu copaci pe maluri, pe langa acel canal e drum de pamant pe care ajungi de la asfalt pana la digul Dunarii, vreo 3 km, apoi de pe dig nenumarate iesiri prin liziera pana la mal (aproape de mal).
Legat de gustul de gaz, atat eu cat si altii nu au reclamat acest lucru pt obletii din zona, dl Victor poate i-a prins intr-o alta zona, probabil ceva port sau de genul, altfel nu vad de unde gustul de gaz (pe care sincer oricum nu l-as distinge, ca nu am baut niciodata :lol: , este o gluma si sa fie tratata ca atare).
Da, intalnirea e la sediu, plec in 20 min.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs undita la oblete

Post by Mihai Vinturache »

Ma alipesc si eu acestei initiative, asa ca din aceasta parte "ezista" 2 concurenti indiferent de locatie.
Personal prefer varianta cu Dunarea
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
cristiL
Posts: 10
Joined: 06 Apr 2012, 11:07
Location: Bucuresti

Re: Concurs undita la oblete

Post by cristiL »

@ laloi
si daca ploua mai iesi de-acolo? nu ca ar fi plouat vara asta, dar...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs undita la oblete

Post by laloi »

cristiL wrote:@ laloi
si daca ploua mai iesi de-acolo? nu ca ar fi plouat vara asta, dar...
sincer, nu am incercat, pe camp nu ar fi probleme, la ce uscat e acum, dar zona prin padure sigur ar fi greu accesibila.
In alta ordine de idei, zilele astea fac o prospectare si pe Snagov si, si cu sprijinul CD discutat ieri, sper ca o sa iasa ceva frumos, va tin la curent.
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs undita la oblete

Post by Victor »

da, la un pescuit la oltenita nu prea a mers la lanseta si am pescuit la undita 1 kg oblete care a avut un gust de gaz .
0762965992
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs undita la oblete

Post by cezar »

Imediat ce Laloi va anunta data si locatia, vom anunta si noi premiile pe care le va oferi APC 21.
Post Reply

Return to “CONCURSURI”