Concurs la pluta APC 21

Moderator: administrator

laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by laloi »

DanFocsani wrote:In cel mai rau caz, sambata la ora 5:00 suntem si noi la "locu' cu cioata". Facem eforturi sa ajungem inca de vineri noaptea, dar nu putem promite, din pacate :cry:
Pai nu stiu daca e prea tarziu, dar data fiind conjunctura, marea majoritate venind sambata dimineata, am inclinat si noi sa fim prezenti tot dimineata devreme, in mod sigur la 5 noi o sa fim acolo (adica eu, coorganizator, cu Iancu si cu un nou concurent, tot din focsani, socrul meu :D ), oricum mea culpa pt micile sincope de organizare, dar sper ca maine totul sa mearga snur. Sa ne vedem cu bine la startul concursului ;), si daca intervine ceva pt vreun concurent, vreo mica intarziere ceva, sa nu ezitati sa ma sunati.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Concursul s-a incheiat urcand pe podium urmatoarea tripleta:

Locul I - Calin Paul (Paulletta) - 20,04 kg
Locul II - Manea Constantin (Costinelo) - 9,77 kg
Locul III - Dan Popescu - 9,67 kg

Felicitarile noastre merituosilor castigatori.
Felicitari tuturor participantilor pentru prestatia avuta.
Din pacate, dupa cum s-a putut observa, probleme de ultima ora sau ploaia de vineri seara ne-a impiedicat sa ne intalnim de vineri. Totusi, sambata am avut parte de o atmosfera prieteneasca si destinsa, punctata de glume, bere, mici si vin.
Nu putem sa omitem de aici multumirile cuvenite gazdei noastre George Mihaila pentru conditiile bune asigurate si pentru sprijinul acordat.
Vom reveni cu poze.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by PETER »

Felicitari castigatorilor, participantilor si organizatorilor.
As dori sa descrie cei trei castigatori, cum au reusit performanta.
Ma refer la abordarea tuturor factorilor. Monturi, nada, momeala, etc.
Hai, dati tot din casa......... ;)
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by George Saftoiu »

Eu unul nu as participa la un concurs de pluta cu Paul....Am fost ca spectator de la ora 13.00 pe garla si ca sa nu ma plictisesc ,am dat si eu cu o undita pe locul lui Dan,care a plecat din motive personale,vecin de stand cu Paul.Nu pot sa spun decat ca era ca un "robotel" ce muncea din greu,fara timpi morti, la o bologneza si o undita.....(cat timp eu scoteam un caras el scotea 2-3) .....Dupa prima cantarire ,cand am inceput si eu sa pescuiesc,a mai prins 6 kg si ceva, pe cand eu numai 4 kg, asa ca.........trebuie "tinut la distanta"! Bravo Paule! :oops: :oops: :oops:
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by DanFocsani »

Petrica, balta e "usoara", daca vrei parerea mea... Balta de "caraseala" la foc continuu.
Caras de maxim 200-250 grame, preponderent cel de pana in 100 grame. Se povesteste ca exista si peste mai mare, dar noi nu am vazut.
Raspunde foarte bine la orice nada aditivata.
Eu am dat cu ttx inmuiat in care am pus niste carpix in prima mansa si viermusi. Dupa prima mansa am mai bagat niste scopex - aveam un rest cu care nu aveam ce face - si o cutie mare de boabe, ca am vrut sa vad daca pune gura vre-un ciortanel, dar nimic.
Momeala - vierme rosu, rama. Eu am dat cu 5 metri, linie de 0.12, pluta de 1g, carlig de 20 - am refacut vreo 5 linii datorita vantului, iar datorita carligului mic am avut prea multe rateuri. Daca ar fi sa repet experienta, as da cu 0.7g, 0.16, carlig mai mare si undeva in 3-4 metri. Sigur ar fi mai comod si mai eficient - ceilalti poate confirma.
Daca te abitionezi, intr-o zi, la doua bete, pe un stand de cca. 5 metri latime, pe un singur vad innadit - pescuind pe vad, poti repeta cantitatile din concurs fara probleme.

Felicitari organizatorilor si colegilor concurenti, multumiri sponsorilor si tuturor celor care au facut "pe dracu' ghem" sa iasa totul bine si frumos, asa cum a fost. Noi ne-am simtit excelent, iar Anamaria - care a dat la somn :mrgreen: - afirma ca de mult nu a mai dormit asa bine!
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by cezar »

Îmi pare tare rău, dar două motive m-au ţinut (şi mă ţin încă) în casă:
- nenorocita mea de alergie la tei, care m-a pus la pat. Singurul calmant care ma ajuta are si proprietatea de a provoca somnolenta
- faptul ca, din motive familiale, nu aveam cu ce sa ajung, in sensul ca masina mea, condusa de altcineva, a avut treaba prin Bucuresti. Neamurile, deh.. :twisted:
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Petru Burian »

Felicitari organizatorilor, participantilor, castigatorilor si gazdelor :!:
Dar nici o fotografie … :?: :?: :?:
Nu vreau sa cred ca nu va rezulta macar o scurta „vorbire” bogat ilustrata cu fotografii, postata pe pagina de start (vitrina asociatiei) :evil:
Nu vreau sa cred ca au disparut toti membrii cu darul povestirii, din asociatie :evil:
Nu vreau sa cred ca (virgula) criza mondiala a generat asa o apatie, delasare si in asociatia noastra :evil:
Peste cativa ani, va dori cineva sa vada de ce a fost in stare APC21 in anii trecuti. Credeti ca va avea rabdare sa gaseasca prezenta postare, sau altele similare, in forum :?:
Daca ar fi dupa mine, as cauta un „cronicar” care sa povesteasca despre fiecare actiune prevazuta in planul de activitati. Daca s-a tinut, ce, unde si cum a fost (cu poze); daca nu s-a tinut, din ce cauze.

P.S. Insanatosire grabnica prietene Cezar.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by cezar »

Petru Burian wrote:Felicitari organizatorilor, participantilor, castigatorilor si gazdelor :!:
Dar nici o fotografie … :?: :?: :?:
Nu vreau sa cred ca nu va rezulta macar o scurta „vorbire” bogat ilustrata cu fotografii, postata pe pagina de start (vitrina asociatiei) :evil:
Nu vreau sa cred ca au disparut toti membrii cu darul povestirii, din asociatie :evil:
Nu vreau sa cred ca (virgula) criza mondiala a generat asa o apatie, delasare si in asociatia noastra :evil:
Peste cativa ani, va dori cineva sa vada de ce a fost in stare APC21 in anii trecuti. Credeti ca va avea rabdare sa gaseasca prezenta postare, sau altele similare, in forum :?:
Daca ar fi dupa mine, as cauta un „cronicar” care sa povesteasca despre fiecare actiune prevazuta in planul de activitati. Daca s-a tinut, ce, unde si cum a fost (cu poze); daca nu s-a tinut, din ce cauze.

P.S. Insanatosire grabnica prietene Cezar.
Probabil că băieţii se odihnesc încă. Sunt convins că vor fi şi poze !

Mulţumesc, prietene Petru. Va trece alergia, odată cu floarea de tei, la fel ca-n ultimii 25 de ani.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Asa cum am mai spus, vineri seara am avut probleme de serviciu asa ca nu am ajuns acasa decat pe la ora 1,30 noaptea.
La ora 3,00 am avut intalnire cu colegii sa mergem sa aranjam standurile de pescuit. Ca urmare am dormit cerl mult 45 minute. Rezultatul a fost ca iri dupa ce am postat clsamentul am cazut rapus si am dormit pana azila 10.
In acest moment sunt pregatit sa merg intr-o vizita. Am cteva poze facute cu telefonul mobil la startul concursului.
Sunt convins ca pana deseara vor ma posta poze cei cre a fotografian in timpul desfasurarii concursului si la festivitatea de premiere. Voi pune si eu o selectie din pozele mele.

Domnule Burian, aveti mare dreptate.
Din pacate anul trecut am avut o problema cu adeministrarea site-ului. Speram ca in acest an sa reusim sa activam putin siteul si cred ca acest lucru a inceput sa se observe.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by laloi »

Peter, strategia de cocolos a dat gres, pt mine cel putin, 80-90% din perioada de concurs a batut un vant puternic drept in fata, e drept ca o fi adus si peste, dar m-a si chinuit ingrozitor, fiindca am stat intr-un loc inconjurat de stuf si multe cioturi de stuf intre ochiul de apa si mal, si daca Dan (focsani) zicea ca a refacut 5-6 linii, eu am terminat doua plicuri de ace (legate), alicele corespunzatoare, 2 plute etc :lol: Ca si ac am avut de la 14 la 10, la 10 rama, cand erau valurile mai mari se vedea trasatura mai bine... Zice lumea ca nu s-a prins si peste mai mare, asta fiindca nu a fost in program premierea lui, dar ma laud si eu cu un ciortan de 0,470 gr :lol: , captura competitiei premiata de Dan (focsani) cu o licoare delicioasa ;) , care a si contribuit decisiv la scoaterea lui, ramasese agatat cu gura la aer, restul liniei agatat de un stuf, la vreo 4-5m de mal, si noroc cu mingiocul lui lung ca am reusit sa il scot, al meu era prea scurt si chiar in apa nu-mi doream sa intru. Oricum, daca ne uitam la podium (si participanti) putem spune deja ca a fost o competitie nationala, cu participare din toata tara :) , la urmatorul musai sa vii si tu, sa il potoleasca cineva pe Paulleta :D Pt conformitate, eu m-am oprit pe la 7 kg si jumatate aprox.
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by DanFocsani »

Cu parere de rau, noi nu am reusit sa facem poze... Dutu, Mihai, Iancu, Costinello, Bogdanilor, Radu - voi ati reusit parca sa prindeti ceva momente - faceti o fapta buna si postati pe forum, caci Peter are dreptate: doar asa ne vom aminti peste vreme cum a fost si cat de bine ne-am simtit.
Eu am o rugaminte personala la cei ce au facut poze: dati-mi si mie o poza care sa ateste ca Anamaria a dormit! Acasa am ajuns sa ne distram copios ca ea a dat la somn, iar ea pretinde ca a dormit putin, nu asa cum sustin eu, ore bune - si vrea dovada, frate!
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by paulletta »

Din punctul meu de vedere concursul a fost unul relaxant datorita atmosferei creeata si colegilor care au participat.
Am folosit o boloneza de 4 m cu o mulineta Shimano Hyperloop cu un fir de0.18 fluo shimano technium.
Pluta aleasa a fost un Clarusso picatura de 2 grame cu antena din carbon reglabila.
Pe forfac am mers pe varianta de carlig Gamakatsu LS 2030 model albastru, legat cu un fir de 0.14 T Force Competition Pro de la Trabucco.
La varga de 5 metri am mers pe varianta de fir tot Trabucco T Force de o.14, Carlig Gamakatsu,pluta Clarusso de 2 grame.
Momeala folosita a fost viermusi si boabe de porumb conservate.
Nada folosita a fost un amestec home made cu continut bogat de seminte si bazat pe AND.
Am facut 2 paturi de nada care le intretineam din 10 in 10 minute cu cate o manuta de nada.
Vantul a fost prielnic si a batut din fata.
Loc chinuitor din punct de vedere al asezarii dar am trecut peste acest impediment.
Ciortanul nu a raspuns deloc asa incat am preferat un pescuit viteza la caras, punand in carlig cate 4-5 viermusi.
Paulletta
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Din cauza activitatilor derulate dimineata devreme , inca pe intuneric, nu avem poze chiar de la reunirea competitorilor.
In calitate de organizator am avut timp pentru fotografii doar dupa startul concursului. Asa ca...

Centrul de comanda la cateva minute dupa start

Image

S-a intrat pe standuri pentru cele 30 de minute de pregatire. Agitatie mare in fiecare stand de concurs

Image

Image

Image

Concurenta isi face si ea treaba

Image

Image

In sfarsit se da startul pentru nadirea grea

Image

Image

Si, asa cum se cuvine, nici doamnele nu se lasa mai prejos (familia Popescu si reprezentantul ei frumos... reprezentantul puternic a ocupat locul 3)

Image

Seful arbitrilor intr-un moment de relaxare. Adica unul din putinele situatii in care este el arbitrat

Image

Si in final, reprezentantul sposorului, primit asa cum se cuvine: adica l-am taxat de o sticla de coniac inainte de a-i impinge masina.

Image


Inca o data ii felicitam pe castigatori.
Trebuie sa precizam ca datorita lui Paulletta, Bucurestiul a reusit sa tina steagul sus, altfel provincia ne lua tot.
Felicitari tuturor participantilor, cu speranta ca s-au simtit bine si ii asteptam si la urmatorul concurs.
Concurenta "foto" este in minivacanta de Rusalii asa ca va posta (sper) pozele (mai multe si mai diverse) la reintoarcerea in Bucuresti.

Si in final, un trandafir din fata casei mele, pentru toate doamnele care ne-au insotit in aceasta aventura.

Image
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by DanFocsani »

Multumiri Mihai pentru fotografii! Faine toate, ma mir cand ai avut vreme sa le faci, ca erai peste tot!
P.S.:
Din perioada de pescuit la somn a nevesti-mii nu ai ceva? :roll: As avea mare nevoie... :twisted:
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by G_H »

Pentru inceput multumiri organizatorilor (care ne-au extras din norori la propriu :lol: ), arbitrilor, concurentilor, asistentilor si gazdelor. A fost o dimineata de sambata relaxanta si voioasa. Ne-am simtit exclelent. Felicitari! :D
Dar sa revin la competitie: am avut standul 11 bis, in onoranta si prieteneasca vecinatate a castigatorului (Pauletta). Suportul solid excelent, iarba, stuf unde am organizat degraba un dispozitiv comod si relaxant. Licorile reci livrate de organizatori si buna dispozitie a tuturor au completat imaginea unei dimineti perfecte si vesele. A venit momentul sa pregatim nada (cred ca Paulica la acest moment avea cel putin doua chile jumate deja capturate):
Date tehnice: un recipient de 1500 ml (reciclat dintr-o galetusa de smantana, nu mai stiu marca) in care am preparat o reteta proprie de gurmand:
- 1/2 praful cumparat impreuna cu Radu (laloi) de la furnizorul de pe net;
- o mana de porumb din conserva in amestec cu grau, canepa si alte seminte pe care nu le-am identificat;
- o mana de porumb de floricele dintr-o punga pe care am uitat sa o iau acasa de vre-o luna;
- cateva picaturi de concentrat de capsuni pentru prajituri (idem cu floricelele de mai sus); ideea mi-a venit pe loc, dupa ce am tras cu ochiul la nada campionului, care era de un rosu apetisant :lol:
Am nadit greu ;) , (abia nimeram balta prin ambrazura din stuf de cca. 40 de centimetri) timp de 40 de secunde (doi bulgari cam cat mi-au incaput in mana, care, abia mi-a incaput in galetusa :D ).
Momeala: viermusi, rame medii, rame mari, cocolos de undita, toate achizitionate "de pe Ghencea", porumb, larve artificiale Berkeley etc.
Undita: de aplicatie, carbon 4m, lungimea stransa 40cm.
Lanseta: de aplicatie, carbon 2,4m, lungine stransa 35cm.
Plute: Expert, de apa mica, cu chila scurta, tip pix, de 0,7, 0,8, 1,0, 1,2, 1,5, 2,0, 2,2g, Expert ape medii, usor curgatoare, de 0,7, 0,8, ...etc., Waggler Expert pentru vant...etc :D \
Fire: la inceput Simano Best Master 0,12.....si am terminat cu Gamakatsu 0,25 pentru pescuit marin... :lol:
Linii agatate:.....inca mai numar la plioare :lol:
La un moment dat frecventa shimbarii echpamentelor s-a mai redus, datorita apartiei...omului cu coasa... :D care a largit exemplar deschiderea la apa :P
La ora 13,00 am solicitat cantarirea oficiala (deoarece trebuia sa ne retragem pe malurile Buzaului), prilej cu care, concurentul, vecinul si prietenul nostru a solicitat si el o cantarire intermediara. Rezultatele noastre au fost extrem de multumitoare, dar la cantarirea lui Paulelta am avut o dilema...atata pestime (ca numar) la un loc n-am mai vazut de prin "84 cand veneau pescarii de pe mare cu hamsia la Portita, nu cumva a bagat "halaul" :roll: :lol: .
Una peste alta a fost o zi superba, extrem de vioaie si vesela si multumim inca odata tuturor celora care au facut-o posibila :D
Pentru conformitate, catntitatea oficiala inscrisa in foaia de arbitraj: 1,35o kg :o ;)
Asteptam cu dor si drag urmatoarea competitie, deja ma gandesc sa cumpar smantana la ambalaj mai mare... :D
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by G_H »

...si nu in ultimul rand: FELICITARI! Castigatorilor :D
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Lorelai »

Felicitari organizatorilor, sponsorilor, arbitrilor, concurentilor, castigatorilor,... adica tuturor !
Data viitoare sper sa pot veni si IO !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Dane, ce-i al tau e pus deoparte! Din toate punctele de vedere. Asa ca te asteptam cu drag.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “CONCURSURI”