Concurs la pluta APC 21

Moderator: administrator

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Lorelai »

La cati suntem, cred ca ajunge Dutu :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by bog_da »

Buna seara domnilor,

exista deja un "proiect de program"? Adica avem deja o idee despre cand se face adunarea pe balta, cam cand incepe concursul, s.a.m.d... M-am uitat putin pe prognoza meteo si din pacate nu arata foarte incurajator (spune ceva despre ploaie) dar ar fi bine sa ne facem o idee pentru organizarea proprie.

O seara buna in continuare.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Un proiect de program am sa postez miercuri, pentru ca astept si eu niste informatii cat mai apropiate de concurs despre vreme.
In principiu ar fi frumos sa ne vedem de vineri dupa amiaza, sa stam impreuna in jurul unui foc, la un gratar, o bere etc., sa discutam despre concursul de a doua zi si despre alte actiuni care vor urma in aceasta vara.
Cu aceasta ocazie putem stabili cum se va desfasura concursul (o singura mansa lunga sau 2 mase mai scurte cu pauza de pranz) si alte detalii. Cazare la corturi sau in masini. Cine nu are corturi si saltele sa spuna din vreme sa ne organizam. Probabil vom aduce si un pavilion. In aceste conditii am potea incepe concursul pe la ora 6.30 -7.
In cazul in care vremea este hotarata sa ne ploua vineri, ne vedem sambata dimineata, probabil pe la ora 5-5.30 sa facem sedinta tehnica si sa stabilim detaliile si sa incepem concursul tot pe la 6,30 - 7.

Vineri seara ne organizam masa si toate celelalte din resurse proprii.
Sambata dimineata vom avea o mica gustare si un pahar de palinca (pentru curaj).
Masa de pranz o putem lua intre manse (daca hotaram 2 manse) sau la finalul concursului in oricare din variante, vom hotara impreuna.
Toata masa de sambata, apa minerala si 1 bere/persoana se asigura din taxele de participare.

Pana atunci, ca sa mai economisim timp astept propuneri de la voi.

Eu propun un concurs in doua manse, cu schimbarea standurilor, cu urmatorul program:
6,30 - 7,00 pregatirea standurilor, a momelilor si nadirea grea.
7.00 - 10.30 prima mansa
10,30 - 12,00 cantarire intermediara, clasament dupa prima mansa, eventual masa de pranz, licori de socializare, tragere la sorti pentru standuri mansa 2
12,00 -12,30 pregatirea standurilor, a momelilor si nadirea grea
12,30 -16,00 mansa a doua
16,00 - ..... cantarire, clasament final, festivitatea de premiere, distractie

Daca hotaram masa de prinz in pauza, putem prelungi pauza cu 1 ora si decalam toata mansa 2.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by bog_da »

Mie-mi suna bine propunerea lui Mihai. Daca avem noroc si nu ploua, cazarea la cort este si ea o varianta buna din mai multe motive, unul fiind ca nu va fi necesar sa ne trezim foarte dimineata sambata. Inteleg ca exista aceasta posibilitate.

Propunerea cu doua manse cu schimbare de standuri cred ca este cea mai relaxanta si care va egaliza cel mai mult sansele fiecaruia. Singura observatie ar putea fi ca masa de "pranz" ar fi prea devreme...

Cred ca putem pleca foarte bine de la aceasta propunere.

O zi mai buna in continuare.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Albatrin »

Mihai Vinturache wrote:6,30 - 7,00 pregatirea standurilor, a momelilor si nadirea grea...
12,00 -12,30 pregatirea standurilor, a momelilor si nadirea grea...
Mihai, bine ar fi, ca la toate concursurile de staţionar, nădirea grea să se facă doar 5 minute, înainte de începerea manşei, părerea mea...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by laloi »

Cum spuneam, am ajuns sambata acu la balta, pt un asa-zis antrenament, fiindca initial m-am concentrat pe lansete in ideea de a prinde crap... fara succes insa, la toate momelile pe care le-am incercat (rama, viermusi, pufuleti de toate felurile, porumb bonduelle sau borcan) tot caras palmas aduceam din larg, asa ca am lasat lansetele pe porumb (3-4 boabe insirate pe ac, din cand in cand scoteam cate un caras, parca un pic mai rasarit decat cei de la undita) si m-am ocupat de undita, initial cu una de 3 m, pregatita de oblete, taca paca (sau tiki taka :D ) carasel unul dupa altul, la viermusi, dar max cat pachetul de tigari Kent lung, apoi am bagat una de 5 m, cu carlig si pluta ceva mai mari (2 gr fata de 0,8), si la rama, sa zicem un ritm un pic mai lent de trasaturi, dar caras ceva mai mare, palmas. Am incercat juma de ora cu ambele undite, dar dupa ce le-am incurcat de 2 ori am renuntat, nu stiu cum o sa procedez la concurs ;) . Tactica castigatoare va fi a celui care va reusi sa atraga vreun crap in juvelnic, doar pe caras diferentele vor fi minime, vor tine de rabdarea si perseverenta fiecaruia, de fumatori si nefumatori :D , ca timp de o tigare aveam 6-7 trasaturi. Sper ca mi-am anihilat cat de cat avantajul obtinut prin aceasta partida de antrenament si v-am oferit informatii cat de cat folositoare :)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Pentru cei care au cumparat tricouri, uniforma este obligatorie !!!

Mai recititi din cand in cand prima pagina.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Multumesc Cristi.
La punctul 6 al regulamentului scrie tocmai de aceste 5 minute.
Eu m-am gandit ca in cele 30 de minute oamenii isi cara calabalicul in stand, isi desfac si pregatesc unditele, masoara adancimea,isi amesteca nada etc.
Te astept la concurs. Concurent, arbitru sau doar bagator de seama, dar mi-ar placea sa te vad acolo. Dau eu berea si o pereche de mici.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Din cate vad, prognoza vremii este diferita pe mai multe site-uri. Pe unele se anunta vreme buna (fara ploaie) pentru sambata si probabilitate de ploaie vineri, pe altele se da ploi usoare si vineri si sambata.

In aceste conditii eu spun ca organizatorii vor fi pe balta de vineri seara. Oricine vrea, este binevenit de vineri.

Programul definitiv:

6,00 - 6,30 sedinta tehnica
6,30 - 7,00 pregatirea standurilor, a momelilor si nadirea grea.
7.00 - 10.30 prima mansa
10,30 - 11,30 cantarire intermediara, clasament dupa prima mansa, licori de socializare, tragere la sorti pentru standuri mansa 2
11,30 -12,00 pregatirea standurilor, a momelilor si nadirea grea
12,00 -15,30 mansa a doua
15,30 - ..... cantarire, clasament final, festivitatea de premiere, distractie
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

Pentru toti participantii (concurenti sau insotitori) se asigura o gustare de dimineata si o masa la sfarsitul concursului, stropita cu o bere (apa minerala, sucuri pentru copii).
In afara celor precizate anterior, se va asigura, contra cost (la preturi modice) masa de vineri seara si bautura pentru sambata, astfel incat sa nu fie nevoie sa carati prea multe de acasa.

Image
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
costinelo
Posts: 180
Joined: 20 Feb 2011, 13:32
Location: Ploiesti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by costinelo »

Daca se mai poate,particip si eu la concurs.
Aventurile sunt facute pentru a fi aventuroase.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by laloi »

costinelo wrote:Daca se mai poate,particip si eu la concurs.
Pai bineinteles :) , de ce nu?! Cupele le am in portbagaj ;) Pentru restul socializarii poate ar fi bine o reconfirmare din partea doritorilor... Si ca o paranteza, stiu ca multi dintre voi abia asteptau sa iasa la Dunare wk asta, dar ati auzit ce nasoala e Dunarea, asa ca poate va reprofilati sambata asta ;)
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Florin Munteanu »

Daca nu e prea tarziu, ma inscriu si eu - Florin Munteanu. Voi veni cu un insotitor neconcurent.
Banii pentru mine si insotitor - oricand, fie vineri seara pe balta, fie sambata dimineata.
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Florin Munteanu »

Totusi, ceva precizari proaspete despre accesibilitate ?
Pe "Pescuitul.ro" sunt niste discutii descurajante...
(Titlu: Lupsanu 1, Pag. 6, Domeniu: Unii langa altii, pescari si administratori )

Florin Munteanu
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by laloi »

Florin Munteanu wrote:Totusi, ceva precizari proaspete despre accesibilitate ?
Pe "Pescuitul.ro" sunt niste discutii descurajante...
(Titlu: Lupsanu 1, Pag. 6, Domeniu: Unii langa altii, pescari si administratori )
Florin Munteanu
Nea Florin, eu am fost sambata care tocmai a trecut, a tot plouat inainte, si in afara de vreo 10 m cu namol pe langa balta care se ocoleau prin grau nu am avut probleme, am citit si eu ce se zicea pe acolo, e drept ca ala a fost duminica, dar nu cred sa se strice asa rau... de ex, cineva isi rupsese pivotul la plecare, dar eu pe acolo am venit, acuma cand vezi gropi mai incetinesti :D , sau mai faci revizia la timp si nu te joci cu pivoti, bielete, capete de bara etc ;)
Cu banii la fata locului nici o problema, vineri seara eu si probabil Iancu o sa ajungem mai pe seara, in jur de 10, dar daca puteti sa ajungeti pe lumina, tocmai din prisma drumului, noi ajungem dar mai tarziu un pic.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Mihai Vinturache »

1. Din motive de serviciu, nesteptate si de neamanat, vineri seara trebuie sa fiu in Bucuresti. Voi veni pe balta in cursul noptii.
Din acest motiv va rugam sa postati aici cei care ajung acolo de vineri seara.
Din partea organizatorilor vor fi acolo de vineri Radu Lalescu si Iancu (ambii ceva mai tarziu) si probabil Dutu cu cativa insotitori (il rog sa confirme).
Am inteles ca si nea Munteanu ar dori sa vina de vineri, de asemenea il rog sa confirme.
In mod normal ar fi trebuit sa fiu acolo primul si sa ii primesc pe concurenti. Problemele de serviciu ma impiedica sa ca va rog, cei care ajung primii sa-i spuna paznicului (il cheama DORU) ca au venit la concurs. Acesta stie ce are de facut.


2. Am fost azi pe la Lupsanu 1. Am stabilit toate detaliile cu administratorul si cu paznicii. Am stabilit pista de concurs si zona respectiva va fi inchisa de vineri seara pana sambata seara pentru noi. Asa cum am spus, se poate sta pe malul apei la socializare dar fara a pescui peste noapte. In principiu Dutu vine cu gratar. Daca sunt probleme, paznicii ne pun la dispozitie gratarul lor.

3. In aceasta seara accesul pe balta a fost fara probleme. Pe o mare parte din drum s-a pus piatra. Exista o portiune de 5-6 metri, chiar in zona de concurs, in care drumul e dificil dar s-a facut fagas prin grau, alaturi de drum si se circula bine. Am intrat pana la pista de concurs si am iesit lejer. Daca avem noroc sa nu mai ploua va fi foarte bine dar nici in cazul unei ploi nu cred ca vor fi probleme.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by dutustoica »

Eu voi fi vineri seara pe balta, pe la ora 19.00, 20.00. Ar fi bine sa stiu cine va mai fi la ora aceea, ca sa vedem cum socializam ;) ;) ;).
Repet ceea ce a spus Mihai: ne vom ocupa noi de tratatie, asa ca nu va aglomerati cu produse de acasa. Sper sa fiti multumiti. O sa avem ceva surprize, daca va mai putem surprinde cu ceva.............. :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by cezar »

Paulletta si subsemnatul vor ajunge sambata, la prima ora a diminetii ! :D :D :D
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by Florin Munteanu »

Am inteles ca si nea Munteanu ar dori sa vina de vineri
Cu regret, am schimbat planul - venim sambata dimineata si tot atunci platesc

Florin Munteanu
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: Concurs la pluta APC 21

Post by DanFocsani »

In cel mai rau caz, sambata la ora 5:00 suntem si noi la "locu' cu cioata". Facem eforturi sa ajungem inca de vineri noaptea, dar nu putem promite, din pacate :cry:
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
Post Reply

Return to “CONCURSURI”