Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Moderator: administrator

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Lorelai wrote:Si ca sa arat ca sunt interesat de acest concurs, am sa supun atentiei o problema.
Din regulament am inteles faptul ca decisiv este raspunsul prim postat.
Ori eu am o problema, am inteles ca uneori o au si altii, inclusiv Cezar : in acest moment internetul de viteza este inca un lux. De exemplu eu, aflat la periferia Bucurestiului, (de fapt nici nu locuiesc in Bucuresti ci in Voluntari, strada din fata casei e limita Bucurestiului) nu beneficiez de internet decat de la un operator de telefonie mobila, cu toate inconvenintele care decurg.
Nu cumva sunt dezavantajat fata de altii, care au internet pe cablu de mai mare viteza ? Dupa parerea mea viteza raspunsului nu are semnificatie atat timp cat nu avem toti aceeasi posibilitate de reactie .
Poate este timp sa ne gandim si la acest aspect, daca nu, poate data viitoare.
In spiritul olimpic, importanta este participarea !
Traiasca spiritul olimpic! In rest, este exact asa cum ai presupus! :lol: :lol: :lol:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by Lorelai »

:D :D :D :lol: :lol: :lol:
Stii care e treaba ?
Nu am presupus.
Daca nu sunt 100% nu ma expun pe acest forum.
Pentru ca aici stiu cu cine stau de vorba.
Prietenii mei !Aia mai carcotasi, prietene !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by Dumitrescu Iancu »

OK, tu horarasti, Dane!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by Lorelai »

Dumitrescu Iancu wrote:OK, tu horarasti, Dane!
Am hotarat. Ma inscriu si eu la concurs ! :D :D :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by dutustoica »

Lorelai wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:OK, tu horarasti, Dane!
Am hotarat. Ma inscriu si eu la concurs ! :D :D :D
Esti tare prietene!
Eu sunt galeria ta si te astept joi la cafenea, ca sa dai o bere.
Succes!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by Mihai Vinturache »

Dane, de fapt, iti spun din experienta, tot farmecul concursului consta in ceea ce ai observat tu. In viteza cu care esti capabil sa butonezi "refresul" ca altfel astepti mult si bine pana apare intrebarea iar daca nu esti atent, pana o citesti apare si un raspuns... sau 2-3. Si tocmai cand esti sigur ca ai raspuns primul constati ca de fapt esti al patrulea pentru ca internetul nu le-a afisat cu aceeasi viteza dar in cateva secunde se corecteaza si le pune in ordinea transmiterii sau cand iei viteza se gaseste calculatorul sa te anunte "La acest subiect s-a scris deja un comentariu. Mai doriti sa raspundeti?" Adica forumul te cam ia la misto. Si uite asa, tocmai in momentul, in singurul moment in care reusesti sa raspunzi primul iti dai seama ca ai gresit si nu mai stii cum sa butonezi mai repede sa corectezi raspunsul.
De fapt e un concurs cu tine insuti, sa vezi cat de bine rezisti la frustrare.
Am divulgat cateva secrete, nu ar fi trebuit, dar sunt foarte fair-play... si sper ca mai speriu 1-2 concurenti slabi de inger. :D
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by fish bone »

In baza principiului "daca nu stii, incurca-i"
ma inscriu si eu.
Ce-am avut si ce-am pierdut...
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by cezar »

AlinTeodor wrote:Cind eram copil, bunica mea (avea vreo 70 de ani in 1955) spunea ca ne face duminica supa de fofeze, adica supa de aripi de pasare...
Eu am avut o colegă de liceu, poreclită "Sfarlează cu fofează". De sfarlează mai auzisem noi (deşi la Constanţa îi spuneam dandiric). Semnificaţia celuilalt cuvant (fofează), am aflat-o mulţi chiar de la ea! :lol:
Nu pot să scriu sinonimul, că mă banează adminul ;) , dar vă inchipuiţi cam ce este ! :lol: :lol: :lol:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by Lorelai »

Cam semnificatia asta stiam si eu prin liceu. Chiar ma amuzam teribil cand a aparut brosurica " fofeaza si sfarleaza "
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by arlan »

cezar wrote:
AlinTeodor wrote:Cind eram copil, bunica mea (avea vreo 70 de ani in 1955) spunea ca ne face duminica supa de fofeze, adica supa de aripi de pasare...
Eu am avut o colegă de liceu, poreclită "Sfarlează cu fofează". De sfarlează mai auzisem noi (deşi la Constanţa îi spuneam dandiric). Semnificaţia celuilalt cuvant (fofează), am aflat-o mulţi chiar de la ea! :lol:
Nu pot să scriu sinonimul, că mă banează adminul ;) , dar vă inchipuiţi cam ce este ! :lol: :lol: :lol:
....asta-i, URAAAA .... sau chear daca nu-i, nu conteaza daca mie-mi place .... fofeaza ( nu explicatia sau denumirea ) :oops: :twisted: :lol:
CD al APC21 sa intocmeasca o adresa oficiala la Academia Romana sa corecteze definitia din DEX
TGK
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
administrator
Posts: 66
Joined: 26 Sep 2009, 13:11

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by administrator »

Eu am avut o colegă de liceu, poreclită "Sfarlează cu fofează". De sfarlează mai auzisem noi (deşi la Constanţa îi spuneam dandiric). Semnificaţia celuilalt cuvant (fofează), am aflat-o mulţi chiar de la ea! :lol:
Nu pot să scriu sinonimul, că mă banează adminul ;) , dar vă inchipuiţi cam ce este ! :lol: :lol: :lol:

Daca folositi un bip intre litere, nici o problema, eu sunt chiar curios pentru ca nu imi este cunoscut termenul de ,,fofeaza,,. :)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by cezar »

administrator wrote:
Eu am avut o colegă de liceu, poreclită "Sfarlează cu fofează". De sfarlează mai auzisem noi (deşi la Constanţa îi spuneam dandiric). Semnificaţia celuilalt cuvant (fofează), am aflat-o mulţi chiar de la ea! :lol:
Nu pot să scriu sinonimul, că mă banează adminul ;) , dar vă inchipuiţi cam ce este ! :lol: :lol: :lol:

Daca folositi un bip intre litere, nici o problema, eu sunt chiar curios pentru ca nu imi este cunoscut termenul de ,,fofeaza,,. :)
Deocamdată iţi dau un indiciu. Prin părţile Barladului, la fofează i se mai zice şi "dambiruşcă". :lol: :lol: :lol:
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by PETREMAN »

cezar wrote:
administrator wrote:
Eu am avut o colegă de liceu, poreclită "Sfarlează cu fofează". De sfarlează mai auzisem noi (deşi la Constanţa îi spuneam dandiric). Semnificaţia celuilalt cuvant (fofează), am aflat-o mulţi chiar de la ea! :lol:
Nu pot să scriu sinonimul, că mă banează adminul ;) , dar vă inchipuiţi cam ce este ! :lol: :lol: :lol:

Daca folositi un bip intre litere, nici o problema, eu sunt chiar curios pentru ca nu imi este cunoscut termenul de ,,fofeaza,,. :)
Deocamdată iţi dau un indiciu. Prin părţile Barladului, la fofează i se mai zice şi "dambiruşcă". :lol: :lol: :lol:
Comandante, nici nu stii ce bine-mi pare ca nu concurezi :lol: ...dar si cand ma gandesc ca tu faci intrebarile :roll: .... sigur ne bagi in corzi rau de tot :lol: :lol:
User avatar
administrator
Posts: 66
Joined: 26 Sep 2009, 13:11

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by administrator »

cezar wrote:
administrator wrote:
Eu am avut o colegă de liceu, poreclită "Sfarlează cu fofează". De sfarlează mai auzisem noi (deşi la Constanţa îi spuneam dandiric). Semnificaţia celuilalt cuvant (fofează), am aflat-o mulţi chiar de la ea! :lol:
Nu pot să scriu sinonimul, că mă banează adminul ;) , dar vă inchipuiţi cam ce este ! :lol: :lol: :lol:

Daca folositi un bip intre litere, nici o problema, eu sunt chiar curios pentru ca nu imi este cunoscut termenul de ,,fofeaza,,. :)
Deocamdată iţi dau un indiciu. Prin părţile Barladului, la fofează i se mai zice şi "dambiruşcă". :lol: :lol: :lol:
Acum chiar m-ati luminat complet. :lol: :lol:
Eu zic sa pastrati raspunsurile , si sa folositi intrebari referitoare la cele de mai sus , in concurs. Chiar sunt curios ce va iesi :shock: .
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by cezar »

Concursul va fi spectaculos, cel putin asa cred eu ! :lol: :lol: :lol:
User avatar
zgubea
Posts: 232
Joined: 10 Mar 2010, 08:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by zgubea »

cezar wrote:Imi amintesc faptul ca se inscrisesera, pana la data disparitiei topicului, 10 concurenti. Dintre acestia, imi amintesc doar 8 :

1. Ioanrv
2. Claudiu
3. Mihai V.
4. Iancu D.
5. Protos
6. Lorelei
7. G_H
8. Peter
9. Rebeu (mulţumesc, Ioanrv ;) )
10.Petreman
11. Laurenţiu Sonia
12. Paulletta
12 bis ;) . Liviu (Fish Bone)


Lista ramane deschisa. :D

nene Cezar, ma inscrisesem si io...count me in ;) asa...pt distractie...multumesc.

off-topic: de 2 zile ma tot chinui sa pun un filmulet pe care l-am facut saptamana trecuta la murighiol...ne-a mancat in popou sa cautam stiuca de miercuri pana vineri (desi d-nul Talangescu m-a avertizat, dansul fiind acolo cu cateva zile inainte), ideea este ca singurul barcagiu care a vrut sa iasa cu noi, a muncit aproape 2 ore sa poata iesi cu o laguna de 4,80m cu 15 cai din canalul murighiol pana in Dunare, gheata avea 5-7 cm cred...n-am putut intra absolut nicaieri ghiol,lac,canal--bocna tot, ne-am oprit vreo 5-6 ore la confluenta bratului mare cu Dunarea veche care merge spre Caraorman, si bineinteles ca am prins...4 litrii de vin si vreo 600 ml de Banisor ramasi dupa sarbatori...
Last edited by zgubea on 25 Jan 2012, 13:36, edited 1 time in total.
Dragos Bradatan
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by arlan »

Eu mai propun o proba, eliminatorie, pe final:
.....
.....
n) Stimati concurenti: Cine dintre Dvs ajunge primul MAINE 27.01.2012, ora 18,30 cu o lada de beri reci la Sediu ( sau la RATES, la alegerea organizarorului ) .......... ridica PREMIUL
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by cezar »

arlan wrote:Eu mai propun o proba, eliminatorie, pe final:
.....
.....
n) Stimati concurenti: Cine dintre Dvs ajunge primul MAINE 27.01.2012, ora 18,30 cu o lada de beri reci la Sediu ( sau la RATES, la alegerea organizarorului ) .......... ridica PREMIUL
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Din păcate, organizatorul, moderatorul şi organizatorul concursului nu mai se atinge de bere de peste 10 ani. Nici înainte nu se prea omora cu aşa ceva ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pe mine mă mai puteţi corupe doar cu Bănişorul şi cu fofeaza. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by mikcutu »

si eu ma inscrisesem
Za dacs cam from za tracs!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de cultură generală, 27.01.2012

Post by cezar »

mikcutu wrote:si eu ma inscrisesem
Scuze, aşa cum am precizat, reconstituirea listei am făcut-o din memorie!
Locked

Return to “CONCURSURI”