Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Moderator: administrator

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by cezar »

catalin232 wrote:Partea cu organizarea unui concurs de pescuit viteza separat o inteleg , ce nu inteleg este de ce nu poate fi o varianta viabila intr-un concurs de pescuit la pluta, prefer sa prind 30 buc rosioara/babusca/ora decat 10 carasi la risc in acelas interval de timp, iar pentru asta trebuie intretinut des vadul.
Nu inteleg nici cum pot adopta un pescuit pe dou vaduri , unul in larg folosind un Match sau bolo si unul pentru o varga fixa atat timp cat iti este permisa nadirea de intretinere la intervale delimitate de timp , ce vad intretii ? mai are rost sa pescuiesti cu 2 vergi/lansete?...
Intreb aceste lucruri nu pentru a fi carcotas , ma atrage ideea unui astfle de concurs, dar prefer sa clarific toate lucrurile inainte si sa evit "surprizele" de la fata locului....
Multumesc pentru intelegere.
Nu e nici o problema, asa se pot clarifica lucrurile.

1. nu va impiedica nimeni sa prindeti 30 buc rosioara sau babusca in loc de 10 carasi, in conditiile acestui regulament. Va puteti face strategia de concurs in consecinta, prin asta intelegand scule monturi, nada, momeala etc, etc.

2. nu este obligatoriu sa faceti doua vaduri; faceti unul singur si faceti "twin fishing", pentru ca regulamentul permite. Adica doua scule identice, pentru a fi mai explicit.

3. regulamentul este scris si identic pentru toti concurentii. Deci, nu vad de unde ar veni surpriza. Poate doar prin prezenta unor concurenti redutabili...cine stie.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by paulletta »

Deci, cum spune si Iancu... :mrgreen:
Concursul este unul de "casa" si trebuie tratat ca atare.
Pescuieste fiecare cum stie (secrete,mosmoande) :lol: dar trebuie sa respecte regulamentul.

PS: Asteptam inscrierea greilor(meseriasilor) :lol: :lol:
Paulletta
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by PETER »

Observatie:
Punctul
7. Momeala: nada vie, fainuri, paste, pufi, pelete, boabe (cereale). Limitari la nada: max. 2kg nada vie (rame, viermusi, larve chironomide), respectiv max. 15 kg nada vegetala.

se bate in cap cu punctul

9. Se permite nadirea de intretinere, in timpul concursului. Nadirea se face cu mana sau cu prastia speciala. Exclus alte modalitati.
Dimensiunea maxima a bolului de nadire pentru intretine - 4 cm (cam cat o minge de ping-pong). Frecventa maxima a bolurilor - unul la 15 minute.

A).In concursurile de stationar se limiteaza nada vie (in general 2,5 litri/mansa) si se specifica cit poate fi cantitatea de chironomide, din totalul nadei vii.
B). Daca un concurent are 15 kg de nada vegetala/mansa , si regulamentul prevede ca dupa nadirea grea (in general max 10 bulgari de marimea unei portocale) se arunca la fiecare 15 min. cite un bulgare de 4cm, la sfirsitul mansei acesta va ramine cu peste jumatate din nada permisa ?
(Mansa 5 ore = 20 bulgari de intretinere = max.1,5kg nada)
Frecventa maxima a bolurilor - unul la 15 minute.acest pasaj este non-sens si cred ca ar trebui eliminat din regulament. Fara o nadire specifica cum poti tine pestele pe vad?
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by cezar »

PETER wrote:Observatie:
Punctul
7. Momeala: nada vie, fainuri, paste, pufi, pelete, boabe (cereale). Limitari la nada: max. 2kg nada vie (rame, viermusi, larve chironomide), respectiv max. 15 kg nada vegetala.

se bate in cap cu punctul

9. Se permite nadirea de intretinere, in timpul concursului. Nadirea se face cu mana sau cu prastia speciala. Exclus alte modalitati.
Dimensiunea maxima a bolului de nadire pentru intretine - 4 cm (cam cat o minge de ping-pong). Frecventa maxima a bolurilor - unul la 15 minute.

A).In concursurile de stationar se limiteaza nada vie (in general 2,5 litri/mansa) si se specifica cit poate fi cantitatea de chironomide, din totalul nadei vii.
B). Daca un concurent are 15 kg de nada vegetala/mansa , si regulamentul prevede ca dupa nadirea grea (in general max 10 bulgari de marimea unei portocale) se arunca la fiecare 15 min. cite un bulgare de 4cm, la sfirsitul mansei acesta va ramine cu peste jumatate din nada permisa ?
(Mansa 5 ore = 20 bulgari de intretinere = max.1,5kg nada)
Frecventa maxima a bolurilor - unul la 15 minute.acest pasaj este non-sens si cred ca ar trebui eliminat din regulament. Fara o nadire specifica cum poti tine pestele pe vad?
7. Cantitatile de 2, respectiv 15 kg sunt pe mansa. Am facut mentiunea necesara. Asa cum a precizat si Paulletta, regulamentul FIPS permite chiar 2,5 kg nada vie. Oricum, cantitatile sunt maxime. Nu interzice nimeni cantitati mai mici.

9. Frecvanta nadirii este limitata in competitiile de pescuit la pluta. Daca la noi nu prea se aplica, asta e altceva !Mai mult, recent s-a introdus si o prevedere privind calibrarea bolurilor, cu scule speciale, omogate si verificate de organizatori la inceputul competitiei. Dar, asta ar fi fost poate prea mult ! ;)
Noi trebuie sa fim originali in toate, n-am inventat noi "democratia originala" ?
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by PETER »

Si totusi, eu nu pot fi de acord cu "democratia originala" :oops:
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by catalin232 »

Dumitrescu Iancu wrote:Mai fratilor,s-a publicat un regulament,s-au facut inscrieri,ce tot o dam la intors atata?Parca ar veni ceva mari campioni si se incurca in prevederile regulamentului!In fond,nu e obligat nimeni sa participe,iti convine-vii,nu-ti convine nu vii si treaba e clara!Prea multe fite de mari pescari de competitie pentru un concurs "de casa"!
Imi cer scuze pentru ce voi scrie dar sunt satul de romanisuml asta "iti convine bine , nu, te poti duce dracu". Inteleg ca este un concurs de "casa" , dar chiar si un astfel de concurs trebuie sa se desfasoare dupa reguli clare, intelese de toata lumea si care sa nu dea loc interpretarilor, altfel puteti pune anuntul " Concurs la pluta fiecare se descurca" si nu vor mai exista discutii.
Pasajul cu "nu stiu ce campioni" il puteti tine pentru dumneavoastra, nu cred ca a intrat nimeni pe forum cu gandul de a jigni sau de a lua peste picior si in niciun caz nu cred ca ar trebui sa vina din partea unui membru cu nume colorat. Mi se pare ca am pus intrebari de bun simt, nu am jignit pe nimeni si nu am luat peste picior pe nimeni, daca sunt persoane care prin "concurs" gasesc o scuza de a fugi de acasa sa nu bata covoare si merge pe principiul "laso ba ca merge asa", aflati ca nu sunt persoana. Este corecta afirmatia (dar nu asa pusa problema) cine vrea participa cine nu, sta acasa, dar prefer sa iau decizia dupa ce imi voi clarifica anumite puncte din regulament.
Si sa revenim la regulamentul nostru FIPS:
http://www.fips-ed.com/peche_au_coup_eng.htm#

1. Nada :
Groundbait is limited as follows: 17 litres for Youth, Ladies and Veterans Championships. 20 litres for Clubs, Nations and Europe (or other Zones).

20 Litri groundbait rezulta din aproximativ 5kg nada uscata dupa umectare si sitare

2.Nada vie :
b- the quantity of baits (all included baits will be measured and not pressed) for all championships is limited to 2.5 litres of which jokers and/or bloodworms may constitute a maximum of 1 litre. The executive committee of F.I.P.S.e.d. may modify these quantities, upon a proposal from technical committee;

Dupa cum spuneam, 2 KG viermi inseamna aprox 4 LITRI, dupa cum se vede din regulament larvele sunt limitate si ele.

3. Nadire de intretinere:
The fourth signal marks the beginning of the competition during which anglers can only use light bait (by light bait, we intend the manipulation using one hand only, without leaning against anything (thigh, bucket, etc.).

Se poate observa din regulament ca bulgarii se formeaza cu o singura mana, fara a te ajuta de peretii recipientului, nu este impuns niciun diametru si nicaieri nu scrie de o limita de timp la care trebuie sa faci nadirea de intretinere.

Cu asta am clarificat regulile FIPS (pe care nu eu le-am adus in discutie), cat priveste regulamentul de fata si raspunsurile pe care le-am primit (ii multumesc domnului Cezar pentru raspunsuri) m-am edificat.

PS: Nu eu reinventez "reguli", ele au fost reinventate si scrise aici pe forum , iar strategia/iile fac parte din farmecul unei intreceri , nu am pretentii de campion (nu am participat in viata mea la un concurs de stationar ), dar nici nu pot fi de acord cu participarea la o competitie in care esti legat de maini si de picioare, unde nu conteaza experienta, tactica etc, ci doar care are "bulan".

Imi cer scuze daca am deranjat si tulburat apele , se pare ca multi de aici au fitilul scurt, am sa incerc pe viitor sa ma abtin de la intrebari "cretine". Va multumesc pentru rabdare !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by Dumitrescu Iancu »

Multumesc si eu pentru lectie!Buna si adevarata vorba cu "fitilul scurt"!In ce ma priveste,cam asa este,dar imi trece repede! :oops: Scuze daca te-am jignit,nu am intentionat!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by laloi »

Aoleu, da complicat poate fi un asemenea concurs, nu as fi crezut... :evil:
Daca imi este permis, cum as vedea eu lucrurile: ok,limitati cantitatea de nada in vreun fel (dar sa-mi transformati si mie o cutie de rame in litri, ca eu nu stiu ;) ), nadirea grea e clar, apoi nadirea de intretinere cum crede fiecare de cuviinta, ca ritmicitate, si ca marime cat poti sa iei in mana (fara dispozitive speciale, cred ca e complicat sa stau sa aproximez de fiecare data diametrul bulgarului, si in nici un caz nu o sa imi cumpar asa ceva :D ), ca doar nu o sa stau cu ochii pe ceas din 15 in 15 min (mi se pare complicat si ca cineva sa verifice asta). Inteleg ca trebuie purtat si un "razboi psihologic" inaintea unei competitii, dar mai relaxat va rog ;)
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by Ono »

Laloi, nu ai inteles... La asemenea concursuri exista o persoana desemnata special care are o trompeta. Aceasta da startul si oprirea pescuitului prin 3 sunete de trompeta. In acest caz trompetistul suna cate o data la fiecare sfert de ceas si atunci nadesc toti pescarii, simultan.

Daca e cu trompetist vin si eu, ca mult imi place sa stau in parc cu fanfara si gagici.
Last edited by Ono on 17 May 2011, 13:45, edited 1 time in total.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by laloi »

Adu tu gagicile, ca iti fac eu rost de trompeta :lol:
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by Cristian Candeori »

laloi wrote:Adu tu gagicile, ca iti fac eu rost de trompeta :lol:
Deci se apeleaza :o la ...Ghinozo :lol: :lol: :lol:
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by paulletta »

Catalin232 a subliniat foarte multe lucruri prin postarea sa, referitor la regulament.

PS: Poate se revizuieste un pic regulamentul ca vad ca sunt mai multi care au obiectii. ;)
Paulletta
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by Ono »

Cristian Candeori wrote:
laloi wrote:Adu tu gagicile, ca iti fac eu rost de trompeta :lol:
Deci se apeleaza :o la ...Ghinozo :lol: :lol: :lol:
:lol:
mihai gheorghe
Posts: 3
Joined: 26 Feb 2011, 17:08

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by mihai gheorghe »

Dumitrescu Iancu wrote:
mihai gheorghe wrote:Suntem 2 (doi) membri ai APC 21 . Dorim sa ne inscriem si noi in concursul de pescuit la pluta pentru data 28 05 2011. (doi adulti ).
S-a operat pe lista de participare!Va rugam sa ne transmiteti numele prietenului![/quo Numele colegului este Radu Dragos.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by Dumitrescu Iancu »

In regula,am facut modificarea!Sunteti bineveniti!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by PETER »

9. Se permite nadirea de intretinere, in timpul concursului. Nadirea se face cu mana sau cu prastia speciala. Exclus alte modalitati.
Dimensiunea maxima a bolului de nadire pentru intretine - 4 cm (cam cat o minge de ping-pong). Frecventa maxima a bolurilor - unul la 15 minute.
Daca acest punct al concursului nu va fi modificat, eu am sa fiu spectator.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by costin stefanescu »

bai fratilor ,sunteti dilii :lol: ,Peter nu te stiam coane asa infocat,sa-mi bag picioarele daca eram organizator daca nu va dadeam cel mai al dracu' regulament de pe net,da voi nu si nu ,c-a mea-i mai lunga,ce-aveti neicilor ?
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
1 -- Precizez de la inceput: nu am participat si nici n-am de gand sa particip la concursuri de pescuit, cu taxa, premii si arbitrii, adica +/- „oficiale” :)
2 -- Toata viata m-am condus insa dupa principiul „daca faci o treaba, ori o faci ca lumea, ori nu o faci de loc”.
3 -- Revenind la concurs, conf . pct.2. normal era un „copy paste” pe regulamentul international in vigoare si gata :D Cine accepta se inscrie, cine nu accepta nu se’nscrie.
4 -- „Castigurile” ar fi fost multiple:
a) Aflam cu totii ca astfel de reguli exista, precum si care sunt ele;
b) Invatam cate ceva, iar la o posibila discutie (candva, undeva) faceam trimitere la forumul APC 21, ca sursa de informare credibila si incontestabila (nu toti stim sa cautam prin regulamentele FIPS, iar unii am avut doar bona … din Franta) :lol: :lol: :lol:
c) Avand un merituos corp de arbitrii, cred ca pct.3. era usor de realizat, fiind si un „element de principiu si prestigiu” mai ales ca vor si arbitra concursul;
d) Realizarea unui concurs „ca la carte” inseamna cam acelasi efort din partea organizatorilor ca si organizarea „unei miuţe” marea majoritate a prevederilor din regulament vizand pe participanti (facem abstractie de cerintele pistei de concurs);
e) Pt. prevederile din regulament „neobisnuite sau curioase” :o pt. unii posibili participanti, organizatorii sau arbitrii dadeau lamuriri, rezultand un castig informational atat pt. prticipanti cat si pt. „cetitori”; :idea:
4 -- Daca pt. concursul organizat in baza regulamentului international in vigoare, nu se gaseau amatori, abia atunci trebuiau adoptate „solutiile originale” conf. principiului extrem de raspandit la noi „las ca merge si asa:evil: :evil: :evil:

Parerea mea :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by Lorelai »

Fratilor, pana la urma iesim la o distractie prieteneasca in interiorul clubului sau facem etapa de campionat national ?
Daca e campionat nu mai vin eu ! :mrgreen:
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs APC 21- pescuit la pluta !

Post by cezar »

Prieteni,

Avand in vedere:

1. discutiile create pe seama regulamentului
2. participarea extrem de redusa

Concursul se anuleaza.

Daca exista printre dvs. o persoana (sau un colectiv) dispus sa se implice in organizarea unui astfel de eveniment, poate sa o faca.
In acest sens, asteptam propuneri privind balta, data propusa, regulamentul, costurile, etc.

Asteptam propuneri din partea dvs!
Post Reply

Return to “CONCURSURI”