LA MULTI ANI ROMANIA

Aniversare, Onomastică sau Sărbătoare - urările dumneavoastră către prieteni.

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

LA MULTI ANI ROMANIA

Post by FAE »

:D SALVE :D
LA MULTI ANI ROMANIA, :P :P :P LA MULTI ANI TUTUROR ROMANILOR :P :P :P
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by valic »

Fae, E ziua unirii , nu ziua de nastere a Romaniei .............
Este intr-adevar ziua nationala, si, Traiasca Romania sau La Multi Ani Romania !
Cu parere de rau, dar imi scapa ziua de nastere a Romaniei, cand s-a proclamat ..... stiti voi .......
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, CHIAR CU NIMENI, hai sa ramana La Multi ani Romania ! si atat, aviz charcotasilor .......... stiu ei care .......... ;)
Asta, apropos, prietene ............ ;)
Valic
0744 644 368
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by PETER »

Si eu zic LA MULTI ANI ROMANIA !

După Revoluţia anticomunistă, Ziua României a fost fixată prin Constituţia ţării pe 1 Decembrie - ca marcare a bilanţului luptei pentru întregire statală.
La 24 Ianuarie se sărbătoreşte Unirea Principatelor Române – în România fiind sărbătoare oficială
@ Valic
http://www.calendarintercultural.ro/age ... 1201125600
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by Claudiu »

Marea Unire de la Alba Iulia 1 Decembrie 1918.
La Multi Ani Romania!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by Eugen Fetes »

valic wrote:Fae, E ziua unirii , nu ziua de nastere a Romaniei .............
Conform Wikipedia: "1 decembrie este Ziua Naţională a României, potrivit Constituţiei din 2003, articolul 12, alineatul 2. Această zi a fost adoptată anterior, prin Legea nr. 10 din 31 iulie 1990, promulgată de preşedintele Ion Iliescu şi publicată în Monitorul Oficial nr. 95 din 1 august 1990, fiind o sărbătoare publică a României."

Deci La Multi Ani ROMANIA!!!

P.S.1 Ziua Unirii este 24 ianuarie
P.S.2 Nu FAE a gresit... ci altcineva, dar parca mai conteaza asta...
0745578278
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by Geo »

Da, spun si eu
La Multi Ani, Romania !!
La Multi Ani, romani de pretutindeni !!

Este, intr-adevar, ziua nationala a romanilor si, asa cum alte natii isi sarbatoresc ziua nationala cu bucurie si mandrie, la fel merita sa o sarbatorim si noi: cu bucurie si mandrie.


PS
Daca tot am stat pe acasa, in CO, am vazut la ProTV ce pot face unii romani pentru romani si pentru Romania lor.
Fara politica, fara incrancenare, doar fapte si opinii despre care habar nu aveam.
Astfel de fapte ar trebui sa le vedem mai des si pe la mai multe televiziuni.
Jos palaria !!!
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by valic »

Eugen Fetes wrote:
valic wrote:Fae, E ziua unirii , nu ziua de nastere a Romaniei .............
Conform Wikipedia: "1 decembrie este Ziua Naţională a României, potrivit Constituţiei din 2003, articolul 12, alineatul 2. Această zi a fost adoptată anterior, prin Legea nr. 10 din 31 iulie 1990, promulgată de preşedintele Ion Iliescu şi publicată în Monitorul Oficial nr. 95 din 1 august 1990, fiind o sărbătoare publică a României."

Deci La Multi Ani ROMANIA!!!

P.S.1 Ziua Unirii este 24 ianuarie
P.S.2 Nu FAE a gresit... ci altcineva, dar parca mai conteaza asta...
Oare de de place unora sa fie carcotasi ............ :?:
Valic
0744 644 368
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by PETER »

valic wrote:
Eugen Fetes wrote:
valic wrote:Fae, E ziua unirii , nu ziua de nastere a Romaniei .............
Conform Wikipedia: "1 decembrie este Ziua Naţională a României, potrivit Constituţiei din 2003, articolul 12, alineatul 2. Această zi a fost adoptată anterior, prin Legea nr. 10 din 31 iulie 1990, promulgată de preşedintele Ion Iliescu şi publicată în Monitorul Oficial nr. 95 din 1 august 1990, fiind o sărbătoare publică a României."

Deci La Multi Ani ROMANIA!!!

P.S.1 Ziua Unirii este 24 ianuarie
P.S.2 Nu FAE a gresit... ci altcineva, dar parca mai conteaza asta...
Oare de de place unora sa fie carcotasi ............ :?:
"C-asa-i romanul, cind se-nveseleste" :lol: :lol: :lol:
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by Claudiu »

Ce vrei nene, de cand cu goagalu' asta si cu wikipedia lui, putem da peste nas oricui :twisted:
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by dutustoica »

LA MULTI ANI ROMANIA, LA MULTI ANI ROMANI, oriunde v-ati afla.
Acum o ora am sosit din Ardeal. Am avut norocul - si vrerea - sa fiu de 1 Decembrie la Cluj Napoca, Alba Iulia si Sibiu. Am avut norocul sa vad peste tot steaguri tricolore si oameni imbracati de sarbatoare, mandri si bucurosi, care au uitat pentru o zi macar, grijile, greutatile, apasarile..... Am avut norocul sa fiu printre romani adevarati, de ziua lor. Am NOROCUL sa fiu ROMAN.
Si ma mandresc cu asta. Oriunde si oricand.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by cezar »

La Multi Ani tuturor romanilor si ganduri bune pentru TARA, in hotarele ei firesti !

1 Decembrie este "Ziua Romanilor si a romanismului" de 91 de ani incoace, dupa ce Basarabia, Bucovina si Transilvania au revenit la "Patria Mamă".
Ca zi naţională au fost proclamate, pe rand, 10 Mai, 23 August si apoi 1 Decembrie.
Cred ca data actuală este cea mai inspirată, pentru ca se raportează la o dată scumpă poporului nostru, peste diverse interese de regim politic !
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI ROMANIA

Post by Mihai Vinturache »

Dutule, m-a impresionat ceea ce ai scris tu. Din pacate eu am avut parte de tratamentul diametral opus. Pe 1 Decembrie am fost pana la Oltenita. Pe tot acest drum, incluzand si o buna bucata de Bucuresti am vazut: 3 steaguri in Bucuresti, (2 la un sediu de politie si 1 pe balconul unui locuitor), 2 steaguri in orasul Budesti (1 la primarie si 1 la ANAF), si 4 steaguri in Oltenita. Cam asta este sarbatoarea noastra nationala pe aici.
Numarand steagurile si simtindu-ma ca in "O scrisoare pierduta", n-am putut sa nu ma intreb, oare cate steaguri au autoritatile publice (de pe traseul parcurs de mine) in inventar si cand le folosesc? Sau probabil ca nu trebuie folosite, ca sunt pe inventar si s-ar putea sa se strice, nu?
De ce oamenii de pe aici nu-si scot steagurile la porti nu pot sa vorbesc. Dar nu pot sa nu-mi aduc aminte ca bunicul meu din Simleul Silvaniei era pe patul de moarte si i-a cerut bunicii sa scoata steagul la poarta de 23 August.
Iar eu, ca sa fiu corect pana la capat, nici nu am steag acasa. Oare unde s-a produs fractura? E o intrebare retorica...
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Urări şi Felicitări”