Galceava lui "....." cu lumea, suna mai bine

Moderator: administrator

Locked
nicu stan
Posts: 23
Joined: 26 Oct 2009, 21:40

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by nicu stan »

Nu-l banati fratilor !

Uite , noi aseara eram tentati sa ,, i-o dam " . Ne-am abtinut , l-am lasat sa ingaime una-alta , si ne-a crescut traficul mult peste medie ! MULT !!!!!

E bun ! Nu-l schimbati ! Lasati-l asa cum e !

...dar nici nu deranjeaza daca este. Doar ca nu este obiectivul principal, secundar sau tertiar. Este pe la coada listei. Oricum, postarea cu traficul se refera la alt forum, asa cum a precizat colegul Iancu.
Acest forum nu este conceput pe principii economice (rating, trafic etc.) si ca o legatura cu membrii nostri, ca o modalitate de informare a lor.Cel putin deocamdata; daca se va schimba obiectivul, se va anunta acest lucru.
Daca se va schimba gandirea, va vom anunta.[/quote]

Multumesc pentru raspunsul promt,Din postarea Domnului Stefanescu reesea ca se cauta traficul,vad ca m-am inselat.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Petru Burian »

Adar Marian wrote:Continui sa-mi subestimezi inteligenta
Uite un element pe care eu nu l-am subestimat niciodata la matale.
Dar sincer, Domn’ Adar, m-ai zapacit de tot cu atatea calcule (başca ca facui clasa umanistica :evil: ) si presupuneri.
In fond suntem intr-o etapa de inceput, in care pt. accelerarea „marsului spre viitor” :D asociatia face unele interventii, anuntate, explicate si total in regula, dupa mine.
Pana la un bilant „de final de an” eu zic ca nu are rost sa discutam pe „fragmente si nuante” mai ales ca in cazul motoarelor, si nu numai, folosul este, va fi, in favoarea tuturor.
Decat sa dezbatem „apa’n piuă” pe 7 pagini :!: :evil: tare mi-as dori sa citesc „asa ca ramane pe zilele urmatoare” la finalul unei „vorbiri” savuroase despre pescuieli, aventuri pe ape, in munti, etc. :idea:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Valentin Petrovici

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Valentin Petrovici »

Măi fraţilor hai să dăm dovadă de maturitate în gîndire şi să intrăm în normalitate. Om fi noi pescari şi haiduci şi or crede unii că suntem mai năzdrăvani dar nu şi în gîndire.
Mariane te rog prieteneşte dar în acelaşi timp şi insistent să pui capăt oricărei discuţii de natură să perturbeze bunul mers al acestei asociaţii. Dă dovadă de aceleaşi sentimente pe care le trăiai alături de cei de aici nu cu mult timp în urmă. Nu există nici cel mai mic indiciu că ai avea dreptate. Nu are nimic comun cu fosta asociaţie. Nu-ţi atrage te rog antipatia colegilor. Cred că nu mai este nevoie să-ţi aduc aminte că este uşor să-ţi faci prieteni dar este mai greu să-i păstrezi cum spunea cineva. Ai fost şi eşti un om respectat şi îndrăgit . Rămîi te rog aşa. S-a ajuns prea departe. O să fii izolat mîine, poimîine şi cred că nu o să-ţi convină. Nu cred că a-ţi dovedi ţie însăţi că eşti mai inteligent este o victorie. Noi te ştim şi inteligent şi mai ales înţelept să îţi menţii prietenii. În caz contrar tu o să fii cel ce regretă. Te rog să percepi aceste rînduri ca pe un sfat prietenesc şi atît. Hai că a venit şi timpul nostru. Iarna şi primăvara au fost destul de lungi. Au trecut. Sunt multe de făcut. Să scoatem lansetele de la naftalină. Să ungem mulinetele. Să schimbăm nailoane. Să facem monturi. Să legăm cîrlige. Să turnăm plumbi. Cîte şi mai cîte sunt de făcut. Nu aş dori nici un răspuns din partea ta. Tăcerea m-ar face să cred că ai înţeles semnalul meu prietenesc.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

Petru Burian wrote:
Adar Marian wrote:Continui sa-mi subestimezi inteligenta
Uite un element pe care eu nu l-am subestimat niciodata la matale.
Dar sincer, Domn’ Adar, m-ai zapacit de tot cu atatea calcule (başca ca facui clasa umanistica :evil: ) si presupuneri.
Dom' Profesor, s-avem pardon, nu-s deloc presupuneri. Poate c-au fost la debut, acum sunt certitudini.
Petru Burian wrote:In fond suntem intr-o etapa de inceput, in care pt. accelerarea „marsului spre viitor” :D asociatia face unele interventii, anuntate, explicate si total in regula, dupa mine.
Sa repet? O fac, ca nu ma doare mana: au anuntat introducerea cotizatiilor in randul membrilor clubului de arbitri, din momentul in care investitiile se vor dovedi necesare - si s-a tinut cont de asta, fix tot atat cata baza mai pun eu pe scrierile unora.
D-aia pentu mine nu-i in regula deloc.
Petru Burian wrote:Pana la un bilant „de final de an” eu zic ca nu are rost sa discutam pe „fragmente si nuante” mai ales ca in cazul motoarelor, si nu numai, folosul este, va fi, in favoarea tuturor.
Aici va raspund asa: pana la momentul bilantului nu le strica sa stie ca n-au in jur doar aplaudaci, mai sunt si d-astia ca mine (pentru ca va asigur, nu-s singurul) care demult nu mai cred ca tot ce zboara se mananca.
La treaba cu motoarele gresiti, dom' Profesor. Nu va condamn, si eu am picat in aceeasi eroare, noroc ca mi-am dat seama la timp. Motoarele-s cumparate din banii asociatiei, proveniti din cotizatiile celor noua sute si ceva de membri (la data respectiva), insa date spre folosinta "Clubului Dunarenilor" - aspectul asta o sa-l detaliez maine.
Petru Burian wrote:Decat sa dezbatem „apa’n piuă” pe 7 pagini
Dom' Profesor, daca s-ar sterge postarile in care nu se spune nimic, cele in care doar se aduc jigniri sau se-ncearca impingerea spre derizoriu a temei printr-o zeflemea balarioasa, nu cred c-ar ramane mai mult de doua pagini. Da' aici nu-i deloc vina mea, fiecare se exprima dupa cat si cum poate, dupa cum ii e firea si caracterul.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by costin stefanescu »

asa si ?
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Lorelai »

Buna seara,
Eu sunt Lorelai, cred unul dintre cei mai recenti membrii cotizanti ai Asociatiei.
Am stat cateva luni bune sa urmaresc de pe net (ce usor e ) forumul si am hotarat zilele trecute sa indraznesc , cu modestie, sa ma alatur acestei , consider eu, organizatii.
Incepand eu, ca un adevarat membru, sa urmaresc atent agenda, pentru a fi la curent cu ce se intampla, ca sa stiu cate ceva in momentul pe care il astept cu ardoare de a fi fizic de fata cu membrii acestui select club, am constatat urmatoarele apecte , pe care vi le aduc cu respect la cunostinta :
1. Deschid televizorul la un post de stiri normal (de fapt nici unul de stiri nu e normal, dar nu la Bebe tv, fi-mea are deja 2 licente).Rezultat = GALCEAVA.
2. Vine sotia de la servici, normal dicutam ce am facut azi fiecare, asa e frumos in familie. Rezumat la povestea ei de la servici ? GALCEAVA
3. Ce am facut eu azi cu cei care au sa-mi dea bani , pe care ii merit cinstit, chiar o recunosc si ei, dar ca sa amane: gasesc un motiv de GALCEAVA
4. Ma retrag in cuibusorul meu, la prietenii mei adevarati si virtuali, vise de partide de neuitat, comentarii. La ultimii mei prieteni (deocamdata virtuali),ce gasesc la cel mai accesat si activ topic ?
Inebunesc (tot virtual sper) si ma apuc sa postez :
Viata e grea , dar aspra !
Unde e multa minte e si multa prostie.
O mie (1000) de postari nu valoreaza cat o discutie fata in fata.
In anumite regiuni din Romania, daca se intalnesc doi, unul trebuie sa fie sef. Daca sunt 1000 ? Daca vor fi (doresc) 10000 ?
Cand m-am inscris, am luat la cunostinta si am consimtit sa respect Regulamentul acestei Asociatii.Liber, fara constrangeri.
Aici e capcana.
Dle Cezar, si impreuna cu Dvs ceilalti membri din conducere, nu conduceti 10, 20... prieteni activi pe forum, ci mult mai multi oameni, care au venit poate la fel ca mine pentru pasiunea pescuitului si, va declar ,nu ptr permis ANPA.Aveti si o obligatie, recunosc cu respect facultativa, fata de cei multi.Daca nu ne considerati doar marja de manevra. Asa ca vreau sa ma duceti in Delta ! :D Ma rog, data viitoare.
Ce sa cred eu, ca dupa o munca eminamente voluntara dar foarte meritorie a unora de a crea, de a pune niste baze, prima opinie, a inteleg eu unui simplu membru poate duce la asa furtuna ? Are dreptul la opinie si dupa statut opinia lui=opinia mea, dar treba merge inainte.Uite na , nu sunt de acord cu el, asa ca l-am anulat !Glumesc, dar poate nu ?
Probabil, la bilant, democratic, se va decide cum a fost corect. Pana atunci, fir intins, ca asta ne leaga.
Inchei prin a-mi cere scuze daca am lezat sau plictisit pe cineva. Voi va cunoasteti foarte bine, sper ca totul va fi bine . Poate am indraznit prea mult ca si novice, nu am dreptul sa dau sfaturi sau sa judec pe cineva si nici nu vreau asta, dar am scris totul din inima
Dan Surdu
0722290903
http://www.delta-dunarii.info/galerie/i ... C03051.JPG
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

De ce trebuie sa sti tu Mariane daca arbitrii cotizeaza sau nu? Esti cumva interesat de munca asta? Vrei sa devi arbitru si nu esti lasat? Uite eu unul sunt si cotizez,dar nu e treaba ta cat,cum si cand o fac. Esti cumva in posesia informatiei ca asociatia ar avea nevoie de cenzor? Te intreb inca odata poti aduce acuzatii fondate despre deturnare de fonduri sau evaziune in cadrul asociatiei? Sunt intrebarile mele incomplete? Exprima-te domnule cum trebuie ca sa te intelegem si sa nu mai venim cu afirmatii sterile sau iti place ceea ce faci? Fa-ma si pe mine sa inteleg care iti este mesajul si nu te mai ascunde in spatele dictoanelor ca vad ca esti in stare sa emiti teorii.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by costin stefanescu »

dle.Surdu,mi-a placut postarea dvs,cam asa gandim si noi,in practica insa e mai greu si daca ati avea rabdarea sa cititi tot ce s-a scris p-acii'(eu unul n-as avea :) )mi-ati da dreptate ,tot ce pare simplu de fapt,e complicat !!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

& lorelai

M-a pus pe ganduri postarea dumitale. Cred ca-i dau lui Adar o atentie disproportionata cu meritele pe care le are.
Sau mai bine zis, nu le are.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

Dupa cum am promis, astazi va prezit o analiza a Clubului Dunarenilor:
Constituit in cadrul asociatiei cu si dintre membri pasionati de pescuitul pe ape publice, cum, de altfel, sunt majoritatea covarsitoare a celor inscrisi in APC 21, pentru ca, logic, unui pescar amator de balti cu taxa nu-i sunt necesare nici permis ANPA, nici PG-uri. De aici s-ar deduce ca toti cei noua sute si ceva de cotizanti sunt, daca nu posesori ai cardului, macar adepti ai initiativelor venite dinspre acestia. Totusi, pe lista de inscrieri figureaza doar 30 de nume, nefiind obligatoriu ca acesta sa fie numarul real, personal il estimez sub 50, marja de eroare incadrandu-se intr-un +/- 10%.
In pagina 2 a topicului am demonstrat matematic cum cele doua motoare au fost achizitionate cu banii proveniti din cotizatii, contributia Clubului neputandu-se ridica la mai mult de 1/4 (un sfert) din suma, insa inclin sa cred ca nici atat. In pofida acestui fapt, evident si celor care nu-s familiarizati cu socotelile contabile, ele sunt directionate, date in folosinta, gestionate, cum vreti sa-i spuneti, de catre “Dunareni”, urmand ca la fiecare actiune organizata sub girul lor simpli membri ai asociatiei sa plateasca o cota suplimentara, motivatia fiind, cel putin dupa cum vad eu lucrurile, de-a dreptul ridicola: vezi Doamne, Gica si Fanica folosesc dotarile lor. As fi inteles orice alt argument, incepand cu “sume necesare cheltuielilor organizatorii” si mergand pana la “c-asa vrea muschiu' nostru”, insa nu si p-asta, nu atata vreme cat lipsa lui de logica imi zgarie retina.
Draga Gica si Fanica, sper ca ati inteles, din ce am scris pana acum, cum afirmatia “asociatia dispune de doua motoare Suzuki”, n-are acoperire, asta daca-i sa admitem ca APC 21 esti si tu, si eu, si oricare altul neinscris in Club. Baga-ti mintile-n cap, nu mai visa cai verzi pe pereti!
… si asta n-ar fi tot, amice, insa, ia aminte, ca te poti impiedica de cazul urmator – ipotetic azi, perfect posibil maine:
- Sa presupunem o iesire in Delta, cu locuri limitate; cine crezi care prioritate la inscriere? Primul din lista? Primul platitor? Ei, as!
Vezi, d-abia acum incepi sa-ntelegi, iar daca n-am reusit sa te luminez deplin, ia aminte la analogia urmatoare, cea mai apropiata de realitate care-mi vine acum in minte.
Te duci la banca, sa faci un imprumut, atras de afisul din geam care-ti ofera o dobanda mai mult decat atractiva, irezistibila chiar, undeva pe la 8%. Ti se aproba creditul, semnezi contractul, insa, cand sa iei desfasuratorul, iti pica fata! Vezi ca nu-i nici pe departe vorba de asa ceva, sunt o gramada de costuri ascunse, taxe si comisioane, iar asta te arunca intr-un 30%, cum te vad si cum ma vezi…
Dom’le, daca nici acum n-ai priceput, nu-mi ramane decat sa-ncerc cu desene, doar ca acolo n-am talent.
O zi buna, Gica si Fanica!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by laloi »

Adar Marian wrote: In pagina 2 a topicului am demonstrat matematic cum cele doua motoare au fost achizitionate cu banii proveniti din cotizatii, contributia Clubului neputandu-se ridica la mai mult de 1/4 (un sfert) din suma, insa inclin sa cred ca nici atat. In pofida acestui fapt, evident si celor care nu-s familiarizati cu socotelile contabile, ele sunt directionate, date in folosinta, gestionate, cum vreti sa-i spuneti, de catre “Dunareni”, urmand ca la fiecare actiune organizata sub girul lor simpli membri ai asociatiei sa plateasca o cota suplimentara, motivatia fiind, cel putin dupa cum vad eu lucrurile, de-a dreptul ridicola: vezi Doamne, Gica si Fanica folosesc dotarile lor. As fi inteles orice alt argument, incepand cu “sume necesare cheltuielilor organizatorii” si mergand pana la “c-asa vrea muschiu' nostru”, insa nu si p-asta, nu atata vreme cat lipsa lui de logica imi zgarie retina.
Eu, GOGU, membru si in clubul dunarenilor (nu ca as fi eu ala mare dunarean), dat fiind faptul ca am cotizat suplimentar prin inscrierea in acest club, nu mi se pare deloc ridicol ca altii care nu au cotizat la acest club sa plateasca mai mult ca mine sau sa am prioritate fata de cei neinscrisi in acest club... Ca si cum Gica si Fanica ar trebui sa stea la tribuna 1 cu bilete de peluza, sau cum??
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by dutustoica »

Adar Marian wrote:Dupa cum am promis, astazi va prezit o analiza a Clubului Dunarenilor:
Constituit in cadrul asociatiei cu si dintre membri pasionati de pescuitul pe ape publice, cum, de altfel, sunt majoritatea covarsitoare a celor inscrisi in APC 21, pentru ca, logic, unui pescar amator de balti cu taxa nu-i sunt necesare nici permis ANPA, nici PG-uri. De aici s-ar deduce ca toti cei noua sute si ceva de cotizanti sunt, daca nu posesori ai cardului, macar adepti ai initiativelor venite dinspre acestia. Totusi, pe lista de inscrieri figureaza doar 30 de nume, nefiind obligatoriu ca acesta sa fie numarul real, personal il estimez sub 50, marja de eroare incadrandu-se intr-un +/- 10%.
In pagina 2 a topicului am demonstrat matematic cum cele doua motoare au fost achizitionate cu banii proveniti din cotizatii, contributia Clubului neputandu-se ridica la mai mult de 1/4 (un sfert) din suma, insa inclin sa cred ca nici atat. In pofida acestui fapt, evident si celor care nu-s familiarizati cu socotelile contabile, ele sunt directionate, date in folosinta, gestionate, cum vreti sa-i spuneti, de catre “Dunareni”, urmand ca la fiecare actiune organizata sub girul lor simpli membri ai asociatiei sa plateasca o cota suplimentara, motivatia fiind, cel putin dupa cum vad eu lucrurile, de-a dreptul ridicola: vezi Doamne, Gica si Fanica folosesc dotarile lor. As fi inteles orice alt argument, incepand cu “sume necesare cheltuielilor organizatorii” si mergand pana la “c-asa vrea muschiu' nostru”, insa nu si p-asta, nu atata vreme cat lipsa lui de logica imi zgarie retina.
Draga Gica si Fanica, sper ca ati inteles, din ce am scris pana acum, cum afirmatia “asociatia dispune de doua motoare Suzuki”, n-are acoperire, asta daca-i sa admitem ca APC 21 esti si tu, si eu, si oricare altul neinscris in Club. Baga-ti mintile-n cap, nu mai visa cai verzi pe pereti!
… si asta n-ar fi tot, amice, insa, ia aminte, ca te poti impiedica de cazul urmator – ipotetic azi, perfect posibil maine:
- Sa presupunem o iesire in Delta, cu locuri limitate; cine crezi care prioritate la inscriere? Primul din lista? Primul platitor? Ei, as!
Vezi, d-abia acum incepi sa-ntelegi, iar daca n-am reusit sa te luminez deplin, ia aminte la analogia urmatoare, cea mai apropiata de realitate care-mi vine acum in minte.
Te duci la banca, sa faci un imprumut, atras de afisul din geam care-ti ofera o dobanda mai mult decat atractiva, irezistibila chiar, undeva pe la 8%. Ti se aproba creditul, semnezi contractul, insa, cand sa iei desfasuratorul, iti pica fata! Vezi ca nu-i nici pe departe vorba de asa ceva, sunt o gramada de costuri ascunse, taxe si comisioane, iar asta te arunca intr-un 30%, cum te vad si cum ma vezi…
Dom’le, daca nici acum n-ai priceput, nu-mi ramane decat sa-ncerc cu desene, doar ca acolo n-am talent.
O zi buna, Gica si Fanica!
Coane Marian, acum ai reusit sa ma luminezi si pe mine. Sunt convins ca ceea ce scrii, nici matale nu crezi. Analogia cu bancile este total aiurea. Asa ca, incearca cu desene. Chiar daca nici acolo n-ai talent, poate totusi, te crede cineva. Copiii.
PS Ai grija cu analizele astea. S-ar putea ca cineva sa creada ca esti analist si maine poimaine te vedem langa Gadea la Antena.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

Adar Marian wrote:Dupa cum am promis, astazi va prezit o analiza a Clubului Dunarenilor:
Constituit in cadrul asociatiei cu si dintre membri pasionati de pescuitul pe ape publice, cum, de altfel, sunt majoritatea covarsitoare a celor inscrisi in APC 21, pentru ca, logic, unui pescar amator de balti cu taxa nu-i sunt necesare nici permis ANPA, nici PG-uri. De aici s-ar deduce ca toti cei noua sute si ceva de cotizanti sunt, daca nu posesori ai cardului, macar adepti ai initiativelor venite dinspre acestia. Totusi, pe lista de inscrieri figureaza doar 30 de nume, nefiind obligatoriu ca acesta sa fie numarul real, personal il estimez sub 50, marja de eroare incadrandu-se intr-un +/- 10%.
In pagina 2 a topicului am demonstrat matematic cum cele doua motoare au fost achizitionate cu banii proveniti din cotizatii, contributia Clubului neputandu-se ridica la mai mult de 1/4 (un sfert) din suma, insa inclin sa cred ca nici atat. In pofida acestui fapt, evident si celor care nu-s familiarizati cu socotelile contabile, ele sunt directionate, date in folosinta, gestionate, cum vreti sa-i spuneti, de catre “Dunareni”, urmand ca la fiecare actiune organizata sub girul lor simpli membri ai asociatiei sa plateasca o cota suplimentara, motivatia fiind, cel putin dupa cum vad eu lucrurile, de-a dreptul ridicola: vezi Doamne, Gica si Fanica folosesc dotarile lor. As fi inteles orice alt argument, incepand cu “sume necesare cheltuielilor organizatorii” si mergand pana la “c-asa vrea muschiu' nostru”, insa nu si p-asta, nu atata vreme cat lipsa lui de logica imi zgarie retina.
Draga Gica si Fanica, sper ca ati inteles, din ce am scris pana acum, cum afirmatia “asociatia dispune de doua motoare Suzuki”, n-are acoperire, asta daca-i sa admitem ca APC 21 esti si tu, si eu, si oricare altul neinscris in Club. Baga-ti mintile-n cap, nu mai visa cai verzi pe pereti!
… si asta n-ar fi tot, amice, insa, ia aminte, ca te poti impiedica de cazul urmator – ipotetic azi, perfect posibil maine:
- Sa presupunem o iesire in Delta, cu locuri limitate; cine crezi care prioritate la inscriere? Primul din lista? Primul platitor? Ei, as!
Vezi, d-abia acum incepi sa-ntelegi, iar daca n-am reusit sa te luminez deplin, ia aminte la analogia urmatoare, cea mai apropiata de realitate care-mi vine acum in minte.
Te duci la banca, sa faci un imprumut, atras de afisul din geam care-ti ofera o dobanda mai mult decat atractiva, irezistibila chiar, undeva pe la 8%. Ti se aproba creditul, semnezi contractul, insa, cand sa iei desfasuratorul, iti pica fata! Vezi ca nu-i nici pe departe vorba de asa ceva, sunt o gramada de costuri ascunse, taxe si comisioane, iar asta te arunca intr-un 30%, cum te vad si cum ma vezi…
Dom’le, daca nici acum n-ai priceput, nu-mi ramane decat sa-ncerc cu desene, doar ca acolo n-am talent.
O zi buna, Gica si Fanica!
Marinica,io Fanica-ti zic ca esti cu capu. Ai numai presupuneri,analogii,imaginatie bolnava si rautate. Din partea mea poti urla la luna ca varcolacii ca si eu m-am sastisit de-ale tale.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Adar draga, crede-ma ca fara sa ma laud ma pricep la tzifre da` zau daca-m inteles ce vrei sa spui. Vorba lu` nenea de mai sus dar si a ta, poate cu desene :lol: :lol: :lol:
Eu imi permit sa-ti dau un sfat, lasa dracu cimiliturile, uita de citate celebre, baga-ti lupa-n ele de parafraze (pentru alde FAE " A amplifica (o vorbire, o scriere etc.); a interpreta gresit, în mod tendentios, cu rea-vointa", lasa Doamne iarta-ma metaforele, ca la tzifre ele nu e bune si zi nene,franc, ce crezi alde matale! Te ascunzi dupa cuvinte, stiai tu de ce ti-ai denumit blogu` "Ratacit printre cuvinte", si baga nene acuzatiile (daca acuzi pe cineva) clar si justificat de fapte, pentru ca altfel ramane cum iti ziceam la prima postare "barfa muiereasca". Adica fi barbata :mrgreen:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

laloi wrote:
Adar Marian wrote: In pagina 2 a topicului am demonstrat matematic cum cele doua motoare au fost achizitionate cu banii proveniti din cotizatii, contributia Clubului neputandu-se ridica la mai mult de 1/4 (un sfert) din suma, insa inclin sa cred ca nici atat. In pofida acestui fapt, evident si celor care nu-s familiarizati cu socotelile contabile, ele sunt directionate, date in folosinta, gestionate, cum vreti sa-i spuneti, de catre “Dunareni”, urmand ca la fiecare actiune organizata sub girul lor simpli membri ai asociatiei sa plateasca o cota suplimentara, motivatia fiind, cel putin dupa cum vad eu lucrurile, de-a dreptul ridicola: vezi Doamne, Gica si Fanica folosesc dotarile lor. As fi inteles orice alt argument, incepand cu “sume necesare cheltuielilor organizatorii” si mergand pana la “c-asa vrea muschiu' nostru”, insa nu si p-asta, nu atata vreme cat lipsa lui de logica imi zgarie retina.
Eu, GOGU, membru si in clubul dunarenilor (nu ca as fi eu ala mare dunarean), dat fiind faptul ca am cotizat suplimentar prin inscrierea in acest club, nu mi se pare deloc ridicol ca altii care nu au cotizat la acest club sa plateasca mai mult ca mine sau sa am prioritate fata de cei neinscrisi in acest club... Ca si cum Gica si Fanica ar trebui sa stea la tribuna 1 cu bilete de peluza, sau cum??
"GOGULE", aleg sa-ti raspund tie pentru ca merita lamurit si acest aspect:
- O modalitate fireasca de implicare a fondurilor asociatiei, in acest caz, ar fi fost sa achizitioneze motoarele in folosul tuturor cotizantilor, odata ce cu banii lor s-au cumparat, pentru ca implicarea "Clubului Dunarenilor" a fost minima sau zero - pe zi ce trece sunt tot mai convins de ultima varianta, odata ce basmele privitoare la "alte venituri" sau un numar mai mare de membri sunt menite sa imbrobodeasca pe cei saraci cu duhul. Nu zic ca n-ar exista si d-astia, da' nu intr-o asemenea proportie pe cat se crede sau estimeaza anumiti membri din onor conducerea APC 21.
Pe de alta parte sunt intru totul de acord cu tine si gata sa te sustin in ideea ca ar trebui platit separat orice serviciu oferit de Club, insa, asa cum ti-am aratat deja, nu-i cazul in ce priveste folosirea motoarelor.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by laloi »

Adar Marian wrote:[Pe de alta parte sunt intru totul de acord cu tine si gata sa te sustin in ideea ca ar trebui platit separat orice serviciu oferit de Club, insa, asa cum ti-am aratat deja, nu-i cazul in ce priveste folosirea motoarelor.
Adica diferenta de la 50 ron la 70 ron (= 20ron), cat costa pt membrii si ne-membri la clubul dunarenilor, la acesta actiune, ce inseamna?? eu vad ca e cazul.... (la cifre zic ca ma pricep)... si aceste diferente, de-a lungul timpului si la actiunile ce vor urma, banuiesc eu, de buna credinta, ca se vor folosi la amortizarea celor 2 motoare si a altor investitii ce vor urma, precum si noile cotizatii din respectivul club....
Si pana la urma care e problema, sincer? Faptul ca au fost cumparate din restul cotizatiilor? Adica Fanica si Gica, neobligati de nimeni si de buna voie si nesiliti de nimeni, s-au inscris in aceasta asociatie, contra unei sume modice, asociatia le-a facut rost de permise si Anpa, organizeaza actiuni, asigura si o masa pe zi participantilor, acuma ce, sa le bage si peste in traista?? Eu si in postura de Fanica (ca Gica e contra mereu :D ) declar ca sunt multumit si recunoscator CD-ului acestei asociatii (si aici o mentiune pt Fae, pe care il sfatuiesc sa nu mai confunde concordanta unor pareri cu pupatul in cur, ca jigneste cam multa lume) pentru ce face pt mine ca simplu membru, daca o sa observ la sfarsit de an ca m-a furat o sa-i bag undeva si basta... si pe de alta parte chiar as propune ca fondul de rezerva sa fie si mai mic si sa se foloseasca la maximum toate resursele pentru investitii, de ce sa nu profitam cat mai curand de ele?!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

laloi wrote:
Adar Marian wrote:[Pe de alta parte sunt intru totul de acord cu tine si gata sa te sustin in ideea ca ar trebui platit separat orice serviciu oferit de Club, insa, asa cum ti-am aratat deja, nu-i cazul in ce priveste folosirea motoarelor.
Adica diferenta de la 50 ron la 70 ron (= 20ron), cat costa pt membrii si ne-membri la clubul dunarenilor, la acesta actiune, ce inseamna?? eu vad ca e cazul.... (la cifre zic ca ma pricep)... si aceste diferente, de-a lungul timpului si la actiunile ce vor urma, banuiesc eu, de buna credinta, ca se vor folosi la amortizarea celor 2 motoare si a altor investitii ce vor urma, precum si noile cotizatii din respectivul club....
Si pana la urma care e problema, sincer? Faptul ca au fost cumparate din restul cotizatiilor? Adica Fanica si Gica, neobligati de nimeni si de buna voie si nesiliti de nimeni, s-au inscris in aceasta asociatie, contra unei sume modice, asociatia le-a facut rost de permise si Anpa, organizeaza actiuni, asigura si o masa pe zi participantilor, acuma ce, sa le bage si peste in traista?? Eu si in postura de Fanica (ca Gica e contra mereu :D ) declar ca sunt multumit si recunoscator CD-ului acestei asociatii (si aici o mentiune pt Fae, pe care il sfatuiesc sa nu mai confunde concordanta unor pareri cu pupatul in cur, ca jigneste cam multa lume) pentru ce face pt mine ca simplu membru, daca o sa observ la sfarsit de an ca m-a furat o sa-i bag undeva si basta... si pe de alta parte chiar as propune ca fondul de rezerva sa fie si mai mic si sa se foloseasca la maximum toate resursele pentru investitii, de ce sa nu profitam cat mai curand de ele?!
Mon cher, am bolduit strict destinatia raspunsului meu:
- Tu asta crezi, asta banuiesti, asta afirmi, insa nu-i, a priori, si opinia mea. Macar in acest punct putem fi de acord?
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by laloi »

Adar Marian wrote:- Tu asta crezi, asta banuiesti, asta afirmi, insa nu-i, a priori, si opinia mea. Macar in acest punct putem fi de acord?
Total de acord, dar la chestii concrete vad ca ocoliti dialogul (si e vorba de cei 20 ron diferenta, ca sa nu ramana incurcata). Si pana la urma concluzionez ca vb discutii... eu, de ciuda ca nu pot sa merg saptamana vitoare in delta, dvs , nu stiu de ce...
Numai bine
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by valic »

Bre nene Marian,

Stau drept si gandesc stramb, ce ti-o placea sa sa tot le iei peste bot, nu te inteleg .........
Iti dau un sfat, las-o mai moale ca-i pacat ...........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

laloi wrote:
Adar Marian wrote:- Tu asta crezi, asta banuiesti, asta afirmi, insa nu-i, a priori, si opinia mea. Macar in acest punct putem fi de acord?
Total de acord, dar la chestii concrete vad ca ocoliti dialogul (si e vorba de cei 20 ron diferenta, ca sa nu ramana incurcata). Si pana la urma concluzionez ca vb discutii... eu, de ciuda ca nu pot sa merg saptamana vitoare in delta, dvs , nu stiu de ce...
Numai bine
Radule acei 20 de lei poate fi plusul de aport al nemembrilor la acea iesire pentru masa,benzina barcilor,etc si nu-i musai sa intre in visteria asociatiei. Asociatia nu presteaza servicii de turism,insa atata timp cat eu am platit la acel motor,iar nemembrul se da cu el consider ca trebuie sa plateasca si el macar uzura constructiva sau tacamurile care-i sunt necesare pentru ca din cauza unor astfel de carcote,dar si din cauza ca fondurile sunt strict limitate,inca nu s-a putut achizitiona destula logistica inca pentru toate actiunile propuse. Insa cum bine zici si tu e problema noastra,a celor care mergem. Si poate o sa crestem diferenta aia ca sa aiba ce se socoteasca in plus :lol: .
Locked

Return to “CAFENEA”