Galceava lui "....." cu lumea, suna mai bine

Moderator: administrator

Locked
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by CRISTI DINU »

la drept vorbind acele motoare da nastere discutiilor interminabile ,poate pe viitor de acei bani se organiza o actiune caritabila,eu unu n-am de ce sa ma supar am si si.
acu nu se poate face nimic, este imposibil ,doamne ajuta sa fim sanatosi! sa nu fie cu suparare.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

valic wrote:Bre neme Marian,

Stau drept si gandesc stramb, ce ti-o placea sa sa tot le iei peste bot, nu te inteleg .........
Iti dau un sfat, las-o mai moale ca-i pacat ...........

Cele bune.
Vali, eu am preferat dintotdeauna sa stau stramb si sa gandesc drept, fapt pentru care tin sa-ti spun ca mizeriile de tipul apelativelor injositoare, caracterizarile denigrante, zvonistica menita sa stirbeasca credibilitatea sau morala-mi proprie, nu ma ating in niciun fel, ele au efect de bumerang si se intorc, mai devreme ori mai tarziu, tot asupra autorilor.
dutustoica wrote:
Adar Marian wrote:Dupa cum am promis, astazi va prezit o analiza a Clubului Dunarenilor:
Constituit in cadrul asociatiei cu si dintre membri pasionati de pescuitul pe ape publice, cum, de altfel, sunt majoritatea covarsitoare a celor inscrisi in APC 21, pentru ca, logic, unui pescar amator de balti cu taxa nu-i sunt necesare nici permis ANPA, nici PG-uri. De aici s-ar deduce ca toti cei noua sute si ceva de cotizanti sunt, daca nu posesori ai cardului, macar adepti ai initiativelor venite dinspre acestia. Totusi, pe lista de inscrieri figureaza doar 30 de nume, nefiind obligatoriu ca acesta sa fie numarul real, personal il estimez sub 50, marja de eroare incadrandu-se intr-un +/- 10%.
In pagina 2 a topicului am demonstrat matematic cum cele doua motoare au fost achizitionate cu banii proveniti din cotizatii, contributia Clubului neputandu-se ridica la mai mult de 1/4 (un sfert) din suma, insa inclin sa cred ca nici atat. In pofida acestui fapt, evident si celor care nu-s familiarizati cu socotelile contabile, ele sunt directionate, date in folosinta, gestionate, cum vreti sa-i spuneti, de catre “Dunareni”, urmand ca la fiecare actiune organizata sub girul lor simpli membri ai asociatiei sa plateasca o cota suplimentara, motivatia fiind, cel putin dupa cum vad eu lucrurile, de-a dreptul ridicola: vezi Doamne, Gica si Fanica folosesc dotarile lor. As fi inteles orice alt argument, incepand cu “sume necesare cheltuielilor organizatorii” si mergand pana la “c-asa vrea muschiu' nostru”, insa nu si p-asta, nu atata vreme cat lipsa lui de logica imi zgarie retina.
Draga Gica si Fanica, sper ca ati inteles, din ce am scris pana acum, cum afirmatia “asociatia dispune de doua motoare Suzuki”, n-are acoperire, asta daca-i sa admitem ca APC 21 esti si tu, si eu, si oricare altul neinscris in Club. Baga-ti mintile-n cap, nu mai visa cai verzi pe pereti!
… si asta n-ar fi tot, amice, insa, ia aminte, ca te poti impiedica de cazul urmator – ipotetic azi, perfect posibil maine:
- Sa presupunem o iesire in Delta, cu locuri limitate; cine crezi care prioritate la inscriere? Primul din lista? Primul platitor? Ei, as!
Vezi, d-abia acum incepi sa-ntelegi, iar daca n-am reusit sa te luminez deplin, ia aminte la analogia urmatoare, cea mai apropiata de realitate care-mi vine acum in minte.
Te duci la banca, sa faci un imprumut, atras de afisul din geam care-ti ofera o dobanda mai mult decat atractiva, irezistibila chiar, undeva pe la 8%. Ti se aproba creditul, semnezi contractul, insa, cand sa iei desfasuratorul, iti pica fata! Vezi ca nu-i nici pe departe vorba de asa ceva, sunt o gramada de costuri ascunse, taxe si comisioane, iar asta te arunca intr-un 30%, cum te vad si cum ma vezi…
Dom’le, daca nici acum n-ai priceput, nu-mi ramane decat sa-ncerc cu desene, doar ca acolo n-am talent.
O zi buna, Gica si Fanica!
Coane Marian, acum ai reusit sa ma luminezi si pe mine. Sunt convins ca ceea ce scrii, nici matale nu crezi. Analogia cu bancile este total aiurea. Asa ca, incearca cu desene. Chiar daca nici acolo n-ai talent, poate totusi, te crede cineva. Copiii.
PS Ai grija cu analizele astea. S-ar putea ca cineva sa creada ca esti analist si maine poimaine te vedem langa Gadea la Antena.
Nea Dutule, eu scriu ce cred si cred ce scriu, plus ca-mi sustin cu indeajuns de multe argumente afirmatiile - bine, e drept, pentru cei care vor sa-nteleaga, restul oricum nu ma intereseaza.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by valic »

Adar Marian wrote:
valic wrote:Bre neme Marian,


Vali, eu am preferat dintotdeauna sa stau stramb si sa gandesc drept, fapt pentru care tin sa-ti spun ca mizeriile de tipul apelativelor injositoare, caracterizarile denigrante, zvonistica menita sa stirbeasca credibilitatea sau morala-mi proprie, nu ma ating in niciun fel, ele au efect de bumerang si se intorc, mai devreme ori mai tarziu, tot asupra autorilor
nu ai inteles ........... pacat
Valic
0744 644 368
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by laloi »

Cornel, era vb in esenta (din ce am inteles eu) ca exista o diferenta de plata intre membrii si ne-membrii la Clubul Dunarenilor participanti la aceasta expeditie, principiu cu care eram de acord, fiindca membrii acestui club au cotizat mai mult, daca e sa imprumutam o expresie din poker, pe neve( cand inca nu era nimic sigur), deci e normal sa aiba oaresce avantaje... referitor la costurile expeditiei, doar masa si benzina (salupa) as fi dat lejer 200 ron, deci preturile de participare imi par f ok, si oricum ma aflu in treaba si imi dau cu presupusul, neorganizand niciodata asa ceva :D
Pe de alta parte, acuma nici eu nu sunt sigur, ca nu inteleg foarte clar exprimarile uneori prea alambicate ale dansului, nemultumirea lui nea Marian era din faptul ca exista (sau nu?!) tocmai aceasta diferenta, in virtutea faptului ca fondurile clubului nu au fost suficiente pt aceasta investitie si s-au completat din fondul global al asociatiei... ca sa fac si eu metafore (deh, daca nu sunt pe balta), asociatia e un palton, cluburile buzunare, si se mai plimba banii dintr-un buzunar in altul... pe mine unul nu ma deranjeaza acest lucru, chiar i-as utiliza cat mai cu spor, sa nu faca paltonul molii (asta de final nu prea mi-a reusit...)
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

laloi wrote:Cornel, era vb in esenta (din ce am inteles eu) ca exista o diferenta de plata intre membrii si ne-membrii la Clubul Dunarenilor participanti la aceasta expeditie, principiu cu care eram de acord, fiindca membrii acestui club au cotizat mai mult, daca e sa imprumutam o expresie din poker, pe neve( cand inca nu era nimic sigur), deci e normal sa aiba oaresce avantaje... referitor la costurile expeditiei, doar masa si benzina (salupa) as fi dat lejer 200 ron, deci preturile de participare imi par f ok, si oricum ma aflu in treaba si imi dau cu presupusul, neorganizand niciodata asa ceva :D
Pe de alta parte, acuma nici eu nu sunt sigur, ca nu inteleg foarte clar exprimarile uneori prea alambicate ale dansului, nemultumirea lui nea Marian era din faptul ca exista (sau nu?!) tocmai aceasta diferenta, in virtutea faptului ca fondurile clubului nu au fost suficiente pt aceasta investitie si s-au completat din fondul global al asociatiei... ca sa fac si eu metafore (deh, daca nu sunt pe balta), asociatia e un palton, cluburile buzunare, si se mai plimba banii dintr-un buzunar in altul... pe mine unul nu ma deranjeaza acest lucru, chiar i-as utiliza cat mai cu spor, sa nu faca paltonul molii (asta de final nu prea mi-a reusit...)
Corect Radu insa pentru Neicusor strutzocamila asta pe care a inventat-o are alt scop. De catva timp m-am convins ca sta drept si judeca stramb. Ce ma intereseaza pe mine toate detaliile astea atata timp cat preturile sunt corecte,cat am resursa la dispozitie si cat in cadrul asociatiei se misca lucrurile tot in interesul nostru? Il intereseaza doar pe el,sa faca ce cu ele? Ma-ntreb acum daca i-am da toti satisfactie si am zice-n cor ca are dreptate,ce ar face cu ea?
Atata nonsens n-am vazut de la Don Quihote incoace.
Ce nu ma coafeaza e ca se cam crede singuru intelept de pe-aici.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

laloi wrote:Cornel, era vb in esenta (din ce am inteles eu) ca exista o diferenta de plata intre membrii si ne-membrii la Clubul Dunarenilor participanti la aceasta expeditie, principiu cu care eram de acord, fiindca membrii acestui club au cotizat mai mult, daca e sa imprumutam o expresie din poker, pe neve( cand inca nu era nimic sigur), deci e normal sa aiba oaresce avantaje... referitor la costurile expeditiei, doar masa si benzina (salupa) as fi dat lejer 200 ron, deci preturile de participare imi par f ok, si oricum ma aflu in treaba si imi dau cu presupusul, neorganizand niciodata asa ceva :D
Pe de alta parte, acuma nici eu nu sunt sigur, ca nu inteleg foarte clar exprimarile uneori prea alambicate ale dansului, nemultumirea lui nea Marian era din faptul ca exista (sau nu?!) tocmai aceasta diferenta, in virtutea faptului ca fondurile clubului nu au fost suficiente pt aceasta investitie si s-au completat din fondul global al asociatiei... ca sa fac si eu metafore (deh, daca nu sunt pe balta), asociatia e un palton, cluburile buzunare, si se mai plimba banii dintr-un buzunar in altul... pe mine unul nu ma deranjeaza acest lucru, chiar i-as utiliza cat mai cu spor, sa nu faca paltonul molii (asta de final nu prea mi-a reusit...)
Punctul de vedere al lui Laloi impune un comentariu.
Si pe noi ne-a tentat, la un moment dat, sa utilizam mai multi bani. Nevoile asociatiei sunt mari (mai ales ca suntem la inceput), oportunitati se pot ivi (unele au fost, altele vor fi).
Dar optiunea noastra a fost sa inclinam mai mult spre prudenta, suntem inca "tineri"(ca asociatie) si este nevoie sa ne consolidam, in primul rand pe plan financiar.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Miyagi wrote: Corect Radu insa pentru Neicusor strutzocamila asta pe care a inventat-o are alt scop. De catva timp m-am convins ca sta drept si judeca stramb. Ce ma intereseaza pe mine toate detaliile astea atata timp cat preturile sunt corecte,cat am resursa la dispozitie si cat in cadrul asociatiei se misca lucrurile tot in interesul nostru? Il intereseaza doar pe el,sa faca ce cu ele? Ma-ntreb acum daca i-am da toti satisfactie si am zice-n cor ca are dreptate,ce ar face cu ea?
Atata nonsens n-am vazut de la Don Quihote incoace.
Ce nu ma coafeaza e ca se cam crede singuru intelept de pe-aici.

Felix, cui potuit rerum cognoscere causas
Virgiliu
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by costin stefanescu »

CRISTI DINU wrote:la drept vorbind acele motoare da nastere discutiilor interminabile ,poate pe viitor de acei bani se organiza o actiune caritabila,eu unu n-am de ce sa ma supar am si si.
acu nu se poate face nimic, este imposibil ,doamne ajuta sa fim sanatosi! sa nu fie cu suparare.

nici vorba coane,motoarele sant doar un motiv,la fel de bine putea sa fie si chiloti,ciorapi,aspirine :lol: rezultatul era acelasi,carcote si soparle,asta-i singura lui distractie sa-l bage lumea-n seama pe internet,nu conteaza cum.probabil ca e tare nefericit !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

Marian BARUTZ wrote:
Miyagi wrote: Corect Radu insa pentru Neicusor strutzocamila asta pe care a inventat-o are alt scop. De catva timp m-am convins ca sta drept si judeca stramb. Ce ma intereseaza pe mine toate detaliile astea atata timp cat preturile sunt corecte,cat am resursa la dispozitie si cat in cadrul asociatiei se misca lucrurile tot in interesul nostru? Il intereseaza doar pe el,sa faca ce cu ele? Ma-ntreb acum daca i-am da toti satisfactie si am zice-n cor ca are dreptate,ce ar face cu ea?
Atata nonsens n-am vazut de la Don Quihote incoace.
Ce nu ma coafeaza e ca se cam crede singuru intelept de pe-aici.

Felix, cui potuit rerum cognoscere causas
Virgiliu
O fi fost Virgil asta smeker nene da` tot aflu eu ce vrea neica ca sa vada ca si eu sunt la fel ca el si-apoi ii fac concurentza :lol: .
Sa vezi apoi fericire :lol: .
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Miyagi wrote: O fi fost Virgil asta smeker nene da` tot aflu eu ce vrea neica ca sa vada ca si eu sunt la fel ca el si-apoi ii fac concurentza :lol: .
Sa vezi apoi fericire :lol: .
Mai bine zi-mi cu cat ai luat SantaFeul si din ce e ca eu, uite, iti spun si cea vrut nea `gilica
Fericit cel ce poate cunoaste cauza (ascunsa) a lucrurilor.
Adicalea numa` nea Marean , bag sama, e fericit p-acili-sa :lol:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

Miyagi wrote: O fi fost Virgil asta smeker nene da` tot aflu eu ce vrea neica ca sa vada ca si eu sunt la fel ca el si-apoi ii fac concurentza :lol: .
Sa vezi apoi fericire :lol: .
Iar daca n-ai sa afli, iti ramane sa sesizezi "organismele", s-o faca ele, ca doar asta le e menirea, asa-i? :D
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Adar Marian wrote: Iar daca n-ai sa afli, iti ramane sa sesizezi "organismele", s-o faca ele, ca doar asta le e menirea, asa-i? :D
Ma bucur Mariane, incep sa recunosc iar acel om de spirit asa cum mi te-nchipui ca esti tu!
Noroc ca Miyagi a aflat cum sta treaba cu nea Virgilica ca altfel, mai sti, punea dreacu si "organismele" pe noi :lol: :lol: :lol: s-atunci sa vezi "explicative", ca vorba aia
A dicto sencundum quid ad dictum simpliciter non valet consequentia
adicalea, mai p-aci pe la noi, ar veni ca cam asa
De la o afirmatie relativa catre o afirmate pur şi simplu,consecinta nu este valabila
care in traducere ar insemna, conform dialecticii scolastice, ca
in concluzie nu poate fi folosit în mod absolut un termen intrebuintat, in premise, doar in sens relativ.
:mrgreen:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

Nea Barutz, toata treaba asta:
-“Clubul Dunarenilor” a cumparat doua motoare, a platit 1,41 din valoarea lor, asociatia contrubuind cu 0,59, zau ca m-a intors pe dos! Cineva ma ia de fraier si se-nseala amarnic. In fapt ele sunt platite din cotizatii, insa date lor spre folosinta. Fondurile pe care ei le detin, in clipa de fata, le-ar fi permis sa cumpere, cel mult, un rezervor si doua bujii, atat. La capitolul “alte surse de venit” abia de acum incolo se pot gandi, odata cu debutul activitatilor pe Dunare sau in Delta, organizarea de concursuri si alte alea.
Imaginati-va situatia urmatoare: eu, talica si inca douazeci, treizeci de insi, ne constituim in “Clubul Pescarilor Care Dau Din Barca Dupa Ghibortz Pe Dunare”, planuim o iesire, inchiriem barci si solicitam asociatiei sprijinul, mai exact sa ne imprumute motoarele. Vom fi refuzati, pe motiv ca ele apartin Dunarenilor (simpli, adicatelea fara specificatia ghibortilor), chit ca nimic nu i-ar indreptati.
Nea Barutz, de la-nceput nu mi-a sunat bine impartirea asta intre “caste”, ca sa le zic asa, pentru ca toata ideea de “asociatie” de duce dracului.
Uite, acum imi vine-n minte un alt exemplu: poate ca anul viitor APC 21 va avea un succes si mai mare decat acum, fondurile vor creste pana la cer (eu le-o doresc!), astfel isi vor pemite achizitionarea unui ponton plutitor sau macar a unui teren pe malu’ Dunarii. Asociatia va achita 99% din valoarea lui, Clubul pune restul si-n baza astui 1% se vor declara detinatori, fapt pentru care toti cotizantii nemembri or sa le achite lor o taxa suplimentara.
Io va-ntreb acum: de ce n-a cumparat APC 21 singura motoarele (chit ca, repet, sunt convins c-asa s-a-ntamplat)? N-avea fonduri? N-o putea face? Or sa spuna ca-i o strategie stabilita in CD, chestii de management si altele asemenea, fiind, in acest fel, pefect acoperiti, este? Insa io-s al naibii de curios si continuu: da’ moral este?
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Adar Marian wrote:Nea Barutz, toata treaba asta:
-“Clubul Dunarenilor” a cumparat doua motoare, a platit 1,41 din valoarea lor, asociatia contrubuind cu 0,59, zau ca m-a intors pe dos! Cineva ma ia de fraier si se-nseala amarnic. In fapt ele sunt platite din cotizatii, insa date lor spre folosinta. Fondurile pe care ei le detin, in clipa de fata, le-ar fi permis sa cumpere, cel mult, un rezervor si doua bujii, atat. La capitolul “alte surse de venit” de abia acum incolo se pot gandi, odata cu debutul activitatilor pe Dunare sau in Delta, organizarea de concursuri si alte alea.
Imaginati-va situatia urmatoare: eu, talica si inca douazeci, treizeci de insi, ne constituim in “Clubul Pescarilor Care Dau Din Barca Dupa Ghibortz Pe Dunare”, planuim o iesire, inchiriem barci si solicitam asociatiei sprijinul, mai exact sa ne imprumute motoarele. Vom fi refuzati, pe motiv ca ele apartin Dunarenilor (simpli, adicatelea fara specificatia ghibortilor), chit ca nimic nu i-ar indreptati.
Nea Barutz, de la-nceput nu mi-a sunat bine impartirea asta intre “caste”, ca sa le zic asa, pentru ca toata ideea de “asociatie” de duce dracului.
Uite, acum imi vine-n minte un alt exemplu: poate ca anul viitor APC 21 va avea un succes si mai mare decat acum, fondurile vor creste pana la cer (eu le-o doresc!), astfel isi vor pemite achizitionarea unui ponton plutitor sau macar a unui teren pe malu’ Dunarii. Asociatia va achita 99% din valoarea lui, Clubul pune restul si-n baza astui 1% se vor declara detinatori, fapt pentru care toti cotizantii nemembri or sa le achite lor o taxa suplimentara.
Io va-ntreb acum: de ce n-a cumparat APC 21 singura motoarele (chit ca, repet, sunt convins c-asa s-a-ntamplat)? N-avea fonduri? N-o putea face? Or sa spuna ca-i o strategie stabilita in CD, chestii de management si altele asemenea, fiind, in acest fel, pefect acoperiti, este? Insa io-s al naibii de curios si continuu: da’ moral este?
Mariane, din ce zici matale eu trag o concluzie simpla: propetaru` lu` motoarele, adica "clubu`" a imprumutat niste fonduri necesare investitiei de la ma`sa lui,APC21, fiinca neavand fonduri proprii suficiente (decat 0,59 lei din 2 lei) s-a folosit de niste surse atrase care reprezinta restul de 1,41 lei din cei 2 lei . Sigur acum se ridica problema daca in statutul lu` APC21 sunt permise astfel de "imprumuturi" si mai ales cum si in cat timp "clubu" (dar prin analogie poate fi oricine,nu :shock: ) va restitui suma imprumutata si mai ales cum intelege acelasi "club" sa "repare" eventualul necaz pricinuit celei de la care a imprumtat banii (chiar daca-i ma`sa lui) si pentru care APC21 trebuie sa dea socoteala membrilor asociati.
Eu ca membru APC21 astept din partea conducerii asociatiei sa-mi clarifice mie personal (si nu lu` Adar) aceste situatii pentru ca vorba unui prieten:
"Ba frate, de futut o futi da` te mai uiti si-n ochii ei"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

Marian BARUTZ wrote:
Adar Marian wrote: Iar daca n-ai sa afli, iti ramane sa sesizezi "organismele", s-o faca ele, ca doar asta le e menirea, asa-i? :D
Ma bucur Mariane, incep sa recunosc iar acel om de spirit asa cum mi te-nchipui ca esti tu!
Noroc ca Miyagi a aflat cum sta treaba cu nea Virgilica ca altfel, mai sti, punea dreacu si "organismele" pe noi :lol: :lol: :lol: s-atunci sa vezi "explicative", ca vorba aia
A dicto sencundum quid ad dictum simpliciter non valet consequentia
adicalea, mai p-aci pe la noi, ar veni ca cam asa
De la o afirmatie relativa catre o afirmate pur şi simplu,consecinta nu este valabila
care in traducere ar insemna, conform dialecticii scolastice, ca
in concluzie nu poate fi folosit în mod absolut un termen intrebuintat, in premise, doar in sens relativ.
:mrgreen:
Pai cu traducerea a fost simplu Nea Barutz da cu neica nu-nteleg ce-i? Il doare pa el ce face asociatia cu banii ei de parca ar fi ai lui. A aderat la un organism la care a trebuit sa dea o taxa si dup-aia intreaba ce face el cu taxa aia!?
Masina a fost 7000 si e din materiale din care se fac masinile :lol:

Mai bine zi-mi cu cat ai luat SantaFeul si din ce e ca eu, uite, iti spun si cea vrut nea `gilica
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Dumitrescu Iancu »

Marian BARUTZ wrote:
Adar Marian wrote:Nea Barutz, toata treaba asta:
-“Clubul Dunarenilor” a cumparat doua motoare, a platit 1,41 din valoarea lor, asociatia contrubuind cu 0,59, zau ca m-a intors pe dos! Cineva ma ia de fraier si se-nseala amarnic. In fapt ele sunt platite din cotizatii, insa date lor spre folosinta. Fondurile pe care ei le detin, in clipa de fata, le-ar fi permis sa cumpere, cel mult, un rezervor si doua bujii, atat. La capitolul “alte surse de venit” de abia acum incolo se pot gandi, odata cu debutul activitatilor pe Dunare sau in Delta, organizarea de concursuri si alte alea.
Imaginati-va situatia urmatoare: eu, talica si inca douazeci, treizeci de insi, ne constituim in “Clubul Pescarilor Care Dau Din Barca Dupa Ghibortz Pe Dunare”, planuim o iesire, inchiriem barci si solicitam asociatiei sprijinul, mai exact sa ne imprumute motoarele. Vom fi refuzati, pe motiv ca ele apartin Dunarenilor (simpli, adicatelea fara specificatia ghibortilor), chit ca nimic nu i-ar indreptati.
Nea Barutz, de la-nceput nu mi-a sunat bine impartirea asta intre “caste”, ca sa le zic asa, pentru ca toata ideea de “asociatie” de duce dracului.
Uite, acum imi vine-n minte un alt exemplu: poate ca anul viitor APC 21 va avea un succes si mai mare decat acum, fondurile vor creste pana la cer (eu le-o doresc!), astfel isi vor pemite achizitionarea unui ponton plutitor sau macar a unui teren pe malu’ Dunarii. Asociatia va achita 99% din valoarea lui, Clubul pune restul si-n baza astui 1% se vor declara detinatori, fapt pentru care toti cotizantii nemembri or sa le achite lor o taxa suplimentara.
Io va-ntreb acum: de ce n-a cumparat APC 21 singura motoarele (chit ca, repet, sunt convins c-asa s-a-ntamplat)? N-avea fonduri? N-o putea face? Or sa spuna ca-i o strategie stabilita in CD, chestii de management si altele asemenea, fiind, in acest fel, pefect acoperiti, este? Insa io-s al naibii de curios si continuu: da’ moral este?
Mariane, din ce zici matale eu trag o concluzie simpla: propetaru` lu` motoarele, adica "clubu`" a imprumutat niste fonduri necesare investitiei de la ma`sa lui,APC21, fiinca neavand fonduri proprii suficiente (decat 0,59 lei din 2 lei) s-a folosit de niste surse atrase care reprezinta restul de 1,41 lei din cei 2 lei . Sigur acum se ridica problema daca in statutul lu` APC21 sunt permise astfel de "imprumuturi" si mai ales cum si in cat timp "clubu" (dar prin analogie poate fi oricine,nu :shock: ) va restitui suma imprumutata si mai ales cum intelege acelasi "club" sa "repare" eventualul necaz pricinuit celei de la care a imprumtat banii (chiar daca-i ma`sa lui) si pentru care APC21 trebuie sa dea socoteala membrilor asociati.
Eu ca membru APC21 astept din partea conducerii asociatiei sa-mi clarifice mie personal (si nu lu` Adar) aceste situatii pentru ca vorba unui prieten:
"Ba frate, de futut o futi da` te mai uiti si-n ochii ei"
Pai,domn` Barutz,hai sa incercam sa vedem ce-i cu ma-sa si cu tac-su! :lol: -Asociatia percepe pentru un membru obisnuit o cotizatie anuala de 50 lei,care-i confera anumite drepturi...Un membru al Clubului plateste o cotizatie de 100 lei anual,iar noi zicem ca e normal sa beneficieze de un surplus de drepturi,cum ar fi folosirea bazei materiale a Clubului
Asa cum am spus si in cazul Clubului Arbitrilor,Clubul Dunarenilor nu are personalitate juridica,iar toate incasarile de cotizatii se fac prin Asociatie!La fel,toate achizitiile se fac tot pe numele Asociatiei,inclusiv mult discutatele motoare!Si daca toate apartin Asociatiei,iar unii platesc o cotizatie mai mare,consideram normal ca acestia sa aibe intaietate la folosirea lor!
Nu am in acest moment o situatie a membrilor Clubului,dar o pot avea zilele urmatoare...Din calculele facute si de mine(ca inginer cred ca stau inca bine cu matematica),rezulta ca echivalent al acelui raport de 1,41 motoare un numar de 60,2 membri ai Clubului(cifra apropiata de cei 50 membri aproximati chiar de Adar...)Pentru acoperirea intregii sume,mai trebuie sa se inscrie in club 25,37 membri...(doi sunt deja pe drum-Adar si Lorelai)Cam asta ar fi,cu mentiunea ca mie mi se pare moral ca cel care plateste dublu sa aiba si niste satisfactii mai mari!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

Sa nu-mi spui acu ca de-asta a facut asa ca nu gasea usa clubului :x .
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Dumitrescu Iancu »

Consider discutia cu Adar incheiata si il rog sa dea dovada de maturitate...
Domn` Barutz,daca mai aveti nelamuriri,topicul "Intrebari si raspunsuri" va sta la dispozitie!
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by mihai_mura »

Daca "n" membri, din CD, alesi, cu scaun la cap, hotarasc sa cheltuiasca banii asociatiei intr-un fel, unde scrie in statut ca trebuie sa dea zilnic explicatii lui X si lui Y, care nu mai pot de dragul celor fix 50 ron "investiti", dupa multa chibzuinta, taman in PC21 ?!
Daca eu sunt "lumea", de ce "inteleptul" nu "investeste" cei (ho-ho-ho) 50 Ron intr-o actiune "Rahat cu Apa Rece" ( Mistosoft, Castravetele de Aur sau Pupaza din Tei) si sa frece la icre consiliul de administratie pana scuipa tot adevarul din el. Zilnic si de mai multe ori pe zi... Iar la sfarsit de an sa zica si "lumii" cate borcane de "beneficiu" a obtinut....
Sunt atatea afaceri castigatoare pe pamant incat nu vad, de ce, toti "inteleptii", care miros "spilul" in PC 21, nu-si retrag (la timp) actiunea si sa si-o bage exact acolo unde-i este locul....? Cu cat mai devreme - cu atat mai bine!
"Luminatilor" - dati-ne pilda voastra si va vom urma.....Sau nu...
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Miyagi wrote:
Pai cu traducerea a fost simplu Nea Barutz da cu neica nu-nteleg ce-i? Il doare pa el ce face asociatia cu banii ei de parca ar fi ai lui. A aderat la un organism la care a trebuit sa dea o taxa si dup-aia intreaba ce face el cu taxa aia!?
Pai, uite ca-l doare si mi se pare normal sa-l doara! Sunt convins ca si pe matale te intereseaza ce fac altii cu banii pe care i-ai dat pentru ceva si iese altceva, uite noi dam bani la stat si statu` dupa cum de cotoioasa e situatia, vezi bine c-a facut altceva cu banii nos`ti si uite ce cacat a iesit :o Asa ca eu cred ca-i normal sa te doara cand dai un ban si iese altfel decat ai crezut tu, parerea mea :?
Miyagi wrote:
...Masina a fost 7000 si e din materiale din care se fac masinile :lol:
Uita-i bre, sa pun anu` ca-s batran si-n loc sa stau pe mal de apa sa-mi petrec "batranetile" uite,trebuie sa ma obosesc muncind si d-aia mai "inghit" la cuvinte, nu numa` la litere. :lol: :lol:
Dumitrescu Iancu wrote: Pai,domn` Barutz,hai sa incercam sa vedem ce-i cu ma-sa si cu tac-su! :lol: -Asociatia percepe pentru un membru obisnuit o cotizatie anuala de 50 lei,care-i confera anumite drepturi...Un membru al Clubului plateste o cotizatie de 100 lei anual,iar noi zicem ca e normal sa beneficieze de un surplus de drepturi,cum ar fi folosirea bazei materiale a Clubului
Asa cum am spus si in cazul Clubului Arbitrilor,Clubul Dunarenilor nu are personalitate juridica,iar toate incasarile de cotizatii se fac prin Asociatie!La fel,toate achizitiile se fac tot pe numele Asociatiei,inclusiv mult discutatele motoare!Si daca toate apartin Asociatiei,iar unii platesc o cotizatie mai mare,consideram normal ca acestia sa aibe intaietate la folosirea lor!
Nu am in acest moment o situatie a membrilor Clubului,dar o pot avea zilele urmatoare...Din calculele facute si de mine(ca inginer cred ca stau inca bine cu matematica),rezulta ca echivalent al acelui raport de 1,41 motoare un numar de 60,2 membri ai Clubului(cifra apropiata de cei 50 membri aproximati chiar de Adar...)Pentru acoperirea intregii sume,mai trebuie sa se inscrie in club 25,37 membri...(doi sunt deja pe drum-Adar si Lorelai)Cam asta ar fi,cu mentiunea ca mie mi se pare moral ca cel care plateste dublu sa aiba si niste satisfactii mai mari!
1. In primul rand, pentru rigurozitate e vorba de ma-sa si fi-su`, ca sa fie clar :lol:
2. Sunt de acord cu "normalul" dv. "cum ar fi folosirea bazei materiale a Clubului" insa tocmai ca "Clubul Dunarenilor nu are personalitate juridica" fiind o grupare in cadrul asociatiei, baza materiala apartine APC21 iar daca, prin reducerea la absurd, APC21 s-ar desfiinta uzufructul vanzarii bazei materiale i-ar reveni asociatie si implicit membrilor ei, indiferent daca-s sau nu membrii in club, si asta pentru ca juridic clubul nu exista (la fel se pune problema si-n cazul unei eventuale vanzari). Trebuia sa clarificati de la inceput, ca anexa la statul asociatiei, o astfel de situatie!
3. Mi se pare corect ca "accesul" la folosirea acestei baze materile sa coste diferit pe cei care fac parte din club, fata de ceilalti membrii ai asociatiei. Vorba aceluiasi prieten cu uitatu-n ochi, cica, nici ma`sa ( :lol: ) nu ia dat-o pe gratis lu` ta-su, la luat de barbat :mrgreen:
4. Raman la concluzia mea: o informare exacta si la timp, va scutea de aceste discutii inutile
Dumitrescu Iancu wrote: Consider discutia cu Adar incheiata si il rog sa dea dovada de maturitate...
Dupa ardoarea cu care combate nu cred ca renunta da` daca nu crede in proiect, nu-nteleg de ce incearca sa se incrie in "clubu`" exploatator care suge sangele membrilor asociatie :lol: :lol:
Dumitrescu Iancu wrote: Domn` Barutz,daca mai aveti nelamuriri,topicul "Intrebari si raspunsuri" va sta la dispozitie!
Merci, nu e cazul dar era mai bine sa fiti mai transparenti.
Locked

Return to “CAFENEA”