Galceava lui "....." cu lumea, suna mai bine

Moderator: administrator

User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

Marian BARUTZ wrote: Dupa ardoarea cu care combate nu cred ca renunta da` daca nu crede in proiect, nu-nteleg de ce incearca sa se incrie in "clubu`" exploatator care suge sangele membrilor asociatie :lol: :lol:
Nea Barutz, asta-i prea simpla (intrebarea), pana si Miyagi a intuit motivul, ce naiba... :D Pai cum altfel as fi putut afla numarul real de membri, distributia fondurilor si tot restul?
Dom'le, incerc o alta analogie pentru a fi mai explicit: sunt oameni care merg la crasma, se aseaza la masa si comanda, iar altii nu se multumesc cu atat, se duc si-n bucatarie, vor sa vada daca se respecta retetarul. Am zis ca merita sa dau 50 de lei pentru a-mi satisface curiozitatea. Din fericire sau nefericire - aici inca nu-s pe deplin lamurit - Clubul s-a dovedit a fi mai grijuliu cu banii mei decat eu insumi si nu m-a lasat sa-i cheltuiesc aiurea. :D
mihai_mura wrote:Daca "n" membri, din CD, alesi, cu scaun la cap,
Mon cher, singurul moment in care eu si toti ceilalti inscrisi au ales, a fost atunci cand, dintre ofertele existente, au optat pentru APC 21. Pana in clipa de fata niciun membru cotizant nu s-a implicat in vreo alegere la nivel de CD si nici vreo hotarare venita dinspre conducere nu s-a luat in urma consultarii publice, asa ca despre ce "alegeri" vorbim aici?!...
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Adar Marian wrote: Nea Barutz, asta-i prea simpla (intrebarea), pana si Miyagi a intuit motivul, ce naiba... :D Pai cum altfel as fi putut afla numarul real de membri, distributia fondurilor si tot restul?
Dom'le, incerc o alta analogie pentru a fi mai explicit: sunt oameni care merg la crasma, se aseaza la masa si comanda, iar altii nu se multumesc cu atat, se duc si-n bucatarie, vor sa vada daca se respecta retetarul. Am zis ca merita sa dau 50 de lei pentru a-mi satisface curiozitatea. Din fericire sau nefericire - aici inca nu-s pe deplin lamurit - Clubul s-a dovedit a fi mai grijuliu cu banii mei decat eu insumi si nu m-a lasat sa-i cheltuiesc aiurea. :D
Hai bre, fi serios, io credeam ca te mana o revolta, asa, proletara da` matale, bag sama, dai dovada mai repede de mazochism :mrgreen:
Si apoi Mariane, daca sti la ce-ti ajuta ca sti :lol: :lol: :lol:
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Dumitrescu Iancu »

Marian BARUTZ wrote:
Merci, nu e cazul dar era mai bine sa fiti mai transparenti.[/quote]
Domnule Barutz,toate acestea s-au spus,si inca multe altele,si de mai multe ori,au fost discutii si dezbateri pe aceasta tema pe forum,iar cum Adar cred ca este printre primii 10 logati aici,a fost tot timpul la curent cu ce se imtampla!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Petru Burian »

Iata cum vad eu situatia (cu motoarele): :D :D :D
1 -- Vasilica este locuitor pe podisul Transilvaniei. Nu a pescuit pe Dunare si’n Delta niciodata. A „gasit” o asociate, care ia placut, si s-a inscris ca membru, platind cotizatia aferenta, desi nu-i sigur ca anul acesta va ajunge sa pescuiasca in zona. A vrut si el sa fie membru deplin si sa contribuie la capitalul asociatiei :D :D :D
2 -- Citeste constant pe forum, si vede ca Clubul Dunarenilor organizeaza o faină expeditie in Delta si afla ca costul/zi/pers. pt. membrii clubului amintit este X lei, iar pentru nemembrii clubului X + y lei.
3 -- Fiind „ganditoriu din fire”, judeca si ajunge la urmatoarele concluzii:
A. - Daca merg pe cont propriu, pe langa multe altele si total necunoscute, va trebui sa inchiriez si o barca cu motor, la fata locului (habar nu am cat ma costa) dar ma interesez si aflu ca: probabilitatea de a gasi ce-mi trebuie + pretul, depind de f. multe variabile + risc sa nu gasesc + poate fi cam scump pt. mine + risc sa ma ratacesc la prima bifurcatie de canale. :evil: :evil: :evil:
B. - Cunoscand din start pretul de X + y lei/zi/pers. la expeditia Clubului Dunarenilor, constat ca-mi pot permite si ma inscriu => toate cele de la pct. A. sunt ca si rezolvate :D :D :D
4 -- Intors din expeditie, cu bucuria unor capturi marete (comparativ cu zona de podis :D ), Vasilica ajunge la urmatoarea concluzie: de la anu, ma inscriu si eu in Clubul Dunarenilor, sa fiu sigur ca voi putea participa la orice expeditie a lor, mai ales ca n’oi saracii taman din cauza acelei cotizatii suplimentare/an (50 lei) :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Dumitrescu Iancu »

Cat despre alegerea CD-ului au ales membrii care existau atunci,chit ca erau doar noua,pentru ca Asociatia nu putea functiona altfel!Cam ce ati fi vrut,ca pe masura ce se mai inscrie un om sa-l punem sa voteze,si sa schimbam componenta CD zilnic,sau de mai multe ori pe zi,ca asa considera unii ca e democratic?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Dumitrescu Iancu »

Adar Marian wrote: Am zis ca merita sa dau 50 de lei pentru a-mi satisface curiozitatea. Din fericire sau nefericire - aici inca nu-s pe deplin lamurit - Clubul s-a dovedit a fi mai grijuliu cu banii mei decat eu insumi si nu m-a lasat sa-i cheltuiesc aiurea. :D
Probabil ca la fel a gandit prietenul nostru si cand s-a inscris in Asociatiei!A considerat ca merita sa plateasca 50 ron pentru obtinerea permisului ANPA si a celor 4 PG-uri,iar ca bonus se poate juca,fericit,oricand doreste,cu nervii unor oameni!Multumim,de asa membri ne putem lipsi!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

Dumitrescu Iancu wrote:
Adar Marian wrote: Am zis ca merita sa dau 50 de lei pentru a-mi satisface curiozitatea. Din fericire sau nefericire - aici inca nu-s pe deplin lamurit - Clubul s-a dovedit a fi mai grijuliu cu banii mei decat eu insumi si nu m-a lasat sa-i cheltuiesc aiurea. :D
Probabil ca la fel a gandit prietenul nostru si cand s-a inscris in Asociatiei!A considerat ca merita sa plateasca 50 ron pentru obtinerea permisului ANPA si a celor 4 PG-uri,iar ca bonus se poate juca,fericit,oricand doreste,cu nervii unor oameni!Multumim,de asa membri ne putem lipsi!
Pai cam asta a zis si el,inteleg eu din ceea ce zice aici.
Pfuuuuuuu! greu cu Neicusoru`.
--------------------------------------

Nea Barutz, asta-i prea simpla (intrebarea), pana si Miyagi a intuit motivul, ce naiba... :D Pai cum altfel as fi putut afla numarul real de membri, distributia fondurilor si tot restul?
Dom'le, incerc o alta analogie pentru a fi mai explicit: sunt oameni care merg la crasma, se aseaza la masa si comanda, iar altii nu se multumesc cu atat, se duc si-n bucatarie, vor sa vada daca se respecta retetarul. Am zis ca merita sa dau 50 de lei pentru a-mi satisface curiozitatea. Din fericire sau nefericire - aici inca nu-s pe deplin lamurit - Clubul s-a dovedit a fi mai grijuliu cu banii mei decat eu insumi si nu m-a lasat sa-i cheltuiesc aiurea. :D
-------------------
Da Neica nu cred ca daca imi invoci numele in jocul tau de-a baba oarba imi pui si cuvinte pe limba si ma faci sa-ti dau satisfactie ci mai degraba ma lipsesti de simpatie.
Deci cum iti spuneam,grija ta sunt analogiile si povestile gen Sandra Brown si nu vrei sa mergi cot la cot cu lumea. Preferi sa ne agiti ca sa ne ocupam si de sarcinile tale. Ciudata metoda de lucru ti-ai mai ales. Eu unul nu o sa-ti indeplinesc nici macar o responsabilitate. Daca vrei tabara de copii iei tauru` de coarne. Daca poti,iar daca nu te limitezi la conditia ta de ...... cum ziceai ca esti?........mai incapatanat decat ............ :lol: .
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

PS Am facut niste calcule...1,41 din doua motoare inseamna exact 60,2 membri ai Clubului Dunarenilor(si te rog sa ma crezi!)!Cum chiar tu admiteai ca ar putea fi deja 50 membri in club,iata ca cifrele sunt reale...[/quote
------------------
uite tata Marine! ai mingea la fileu. Sa te vad ce faci cu ea acu`?
------------------
Nu-mi da Doamne cat pot duce!
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by mihai_mura »

Adar Marian wrote:
mihai_mura wrote:Daca "n" membri, din CD, alesi, cu scaun la cap,
Mon cher, singurul moment in care eu si toti ceilalti inscrisi au ales, a fost atunci cand, dintre ofertele existente, au optat pentru APC 21. Pana in clipa de fata niciun membru cotizant nu s-a implicat in vreo alegere la nivel de CD si nici vreo hotarare venita dinspre conducere nu s-a luat in urma consultarii publice, asa ca despre ce "alegeri" vorbim aici?!...
1 - Din statut citire: "Membrii Consiliului Director se aleg prin vot direct de către Adunarea Generală, din rândul persoanelor cu drept de vot,.." Chiar crezi ca nu au fost alegeri? Din 9 membri fondatori alegi 7 in CD si tot alegeri se cheama.
2 - Eu personal, si mai stiu vre-o cativa ca mine, am luat la cunostinta (de pe forum, telefonic si chiar prin viu grai) de "spinoasa" achizitie de motoare si chiar mi s-a cerut parerea in legatura cu asta... Daca pe altii nu-i gaseste "acasa" pentru consultari...asta e...
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Valentin Petrovici »

Acum vro 3 ani parcă, un coleg al nostru a deschis un topic despre fotbal iar eu am explicat imediat că politica şi fotbalul sunt curve şi am atras atenţia despre posibilitatea degenerării discuţiilor. Cu timpul s-a văzut că am avut dreptate. La subiectul fotbal cearta era la ea acasă. Dar de cînd cu alegerile lu peşte şi deschiderea topicului -Topicul politic - azi, Basescu – discuţiile s-au mutat aici şi au luat-o razna rău de tot. Faptul că opiniile politice nu sunt comune a atras ură şi mînie. Cei care nu de mult erau prieteni apropiaţi au devenit duşmani.
Cam ăsta ar fi motivul conflictului . Focul deja era aprins. În ultima perioadă aspectul politic îşi pierduse din intensitate. S-a încercat cu cîinii, cu Fae, cu handbal dar lipsea sarea şi piperul. Era prea multă linişte aşa că unii din colegi răniţi în amorul propriu, au căutat motiv de prelungire a discuţiilor prin transferul motivaţiilor la activitatea asociaţiei. Şi de aici scandal de scandal. Calcă, scuipă, aruncă cu noroi şi rahat pe imaginea asociaţiei şi a unor prieteni cu care pînă nu de mult au împărţit un pahar de vin sau o lingură de mîncare. Nu contează că majoritatea colegilor din asociaţie nu sunt de acord cu ei. Nu contează că majoritatea îi rugăm să înceteze. Nu contează că au primit răspunsuri. Nu contează că pătează imaginea asociaţiei. Nu contează ce a făcut asociaţia pentru ei şi nici atît ce au făcut ei pentru asociaţie. De ce şi de ce au fost cumpărate motoare şi arbitri? Păi haideţi să facem o analiză mai profundă a acestor discuţii.
Mariane te-ai înscris în asociaţie forţat de cineva? Ţi-a băgat mîna cineva în buzunar să-ţi ia banii? Nu cred ? Cunoşteai foarte bine statutul asociaţiei şi mai ales faptul că în cadrul asociaţiei urmează a funcţiona cele două cluburi vizate de tine? Atunci de ce atîta răutate? Faptul că ai plătit cotizaţia de membru consideri că îţi conferă dreptul să calci ceilalţi membrii în picioare? Faptul că eşti membru al acestei asociaţii îţi conferă dreptul de veto? Nu cred. Dacă este să supunem la vot chiar aici pe site cred că mai mulţi sunt cei ce sunt de acord cu măsurile conducerii asociaţiei. Banii au fost investiţi şi nu au fost ţinuţi în şifoniere sau borcane. Nu mai încerca să tot faci asociere între noi şi alţii că devii aberant. Oare se merită să arunci cu atîta noroi în obrazul celor cu care ai fost în atîtea acţiuni? Acei oameni care s-au străduit de atîtea ori să fie totul organizat bine să vă simţiţi voi bine . În timp ce voi pescuiaţi ei găteau, alergau după lemne, se frigeau, năduşea şi se gîndeau ce să mai facă pentru voi. Numai că nu vă spălau pe mîni, nu vă bagau mîncarea în gură şi nu vă ştergeau la gură. În rest vă turna şi-n pahare. Acum nu mai sunt oameni advăraţi cum declarai odată. Acum ei sunt constituiţi în turmă. Nu uita Mariane că şi tu făceai şi chiar mai faci parte din această turmă. În definitiv ce doreşti tu? Să fii consultat cum să fie cheltuiţi banii da? Păi uite cum stă treaba . Nu am văzut să faci parte din conducerea asociaţiei. Există o conducere care se ocupă de bunul mers al asociaţiei inclusiv de vistierie. La sfîrşit de an vom avea şi un bilanţ care v-a fi pus la dispoziţia tuturor şi în funcţie de rezultate poţi opta să mai rămîi sau să pleci unde vrei. Mergi tu la oricare altă asociaţie de pescari şi vezi dacă acolo te întreabă ceva sau îţi dau explicaţii cum doreşti tu. În altă ordine de idei. Ce ai făcut tu pentru această asociaţie să ai asemenea pretenţii? În afară de cîteva postări de altfel de mare valoare legate de povestiri pescăreşti, ce ai mai făcut? Cu ce te-ai implicat în activitatea ei? Îmi poţi arăta o postare a ta despre un loc de pescuit, despre o montură, despre o idee proprie, despre nailoane, despre cîrlige? Căci postări de genul celor de aici cu bătutul obrajilor, cu atenţionări, cu păruieli, cu de ce nu aşa, că de ce aşa sunt o grămadă şi nu numai aici. În schimb la lista de participanţi la înscrişi mereu vedeam Adar+ea. Mariane eşti credincios sau de ochii lumii zici că eşti? Îl mînîi pe Dumnezeu. Crezi că dacă ai citit biblia este de ajuns? Fii corect cu tine însăţi.
Nu mă face te rog să-mi schimb părerea. Nu te gîndi că dacă te consideri o enciclopedie nu poţi greşi. Am observat că de cînd cu blogul tău îi iei pe mai toţi în tîrboacă. Am mai observat că dacă ideile noastre politice nu coincid cu ale lui Zelea Codreanu ne consideri duşmani. Greşeşti enorm. Tot încerci să dai o formă plină de importanţă – filozofică frazelor tale uitînd că aici suntem pe un site de pescari şi simplitatea este apreciată mai mult. Tu pe toţi îi priveşti de sus. Fii te rog cel de acum cîţiva ani. Lasă ura şi mai nou învrăjbirea pe seama celor care au trăit toată viaţa de pe urma lor.
În altă ordine de idei. Au apărut alături de tine persoane care se simt marginalizate. Este o problemă personală a lor dar tot aşa lovesc în imaginea asociaţiei. Faptul că nu au fost admise ca naşi la înfiinţarea asociaţiei nu le dă pace. Îi frămîntă. Dar nu-şi dau seama de adevăratul motiv. Nu le fac cinste aceste răzmeriţe. Cum se iveşte ocazia hop pe tastatură. Cum vede o simplă literă pe care o poate introduce într-o frază amară şi plină de ură o fac.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by cezar »

mihai_mura wrote:
Adar Marian wrote:
mihai_mura wrote:Daca "n" membri, din CD, alesi, cu scaun la cap,
Mon cher, singurul moment in care eu si toti ceilalti inscrisi au ales, a fost atunci cand, dintre ofertele existente, au optat pentru APC 21. Pana in clipa de fata niciun membru cotizant nu s-a implicat in vreo alegere la nivel de CD si nici vreo hotarare venita dinspre conducere nu s-a luat in urma consultarii publice, asa ca despre ce "alegeri" vorbim aici?!...
1 - Din statut citire: "Membrii Consiliului Director se aleg prin vot direct de către Adunarea Generală, din rândul persoanelor cu drept de vot,.." Chiar crezi ca nu au fost alegeri? Din 9 membri fondatori alegi 7 in CD si tot alegeri se cheama.
2 - Eu personal, si mai stiu vre-o cativa ca mine, am luat la cunostinta (de pe forum, telefonic si chiar prin viu grai) de "spinoasa" achizitie de motoare si chiar mi s-a cerut parerea in legatura cu asta... Daca pe altii nu-i gaseste "acasa" pentru consultari...asta e...
Se impun cateva precizari :

- procesul verbal de alegere a organelor de conducere (CD, cu nominalizarea persoanelor si a functiilor fiecaruia) este un document fara de care un ONG nu se poate inscrie in Registrul Unic al Judecatoriei.
Evident ca, din moment ce asociatia este inscrisa, exista proces verbal si s-au facut alegeri. Cine a ales : cei 9 membri fondatori. Alte categorii de membri nu existau la acea data.
- problema Alegerilor este cea stabilita de Statut. Modelul practicat in ONG-uri este acela al democratiei reprezentative. Nu cunosc cazuri de vot universal (al tuturor membrilor) in cazul ONG-urilor. Fie ca sunt partide, sindicate, organizatii profesionale de ramura, etc. Voteaza reprezentantii statutar alesi ! Si la noi este asemanator; daca se citeste Statutul, se va constata ca si cotizantii, si clubistii au drepturi clar definite, inclusiv la acest capitol.
- achizitiile, ca si intreaga activitate operativa sunt in responsabilitatea conducerii alese. Statutul prevede mijloacele de control necesare.
Nu facem achizitii prin "consultarea membrilor", referendum sau ceva asemanator. Nici nu s-ar putea, tehnic, sa consulti sute sau mii de membri (in prezent sunt cca 1000 +/- 2 %. Cum s-ar valida consultarea, daca din 1000 membri voteaza numai 100 ? Ce reprezentativitate ar avea rezultatul ?
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

Miyagi wrote: Preferi sa ne agiti ca sa ne ocupam si de sarcinile tale.
Si care ar fi "sarcinile" mele, coane Miyagi?!... :shock:
Miyagi wrote: Eu unul nu o sa-ti indeplinesc nici macar o responsabilitate.
Mon cher, s-avem pardon! Nicicand n-ai fost solicitat sa-mi uzi gradina, sa-mi sapi via, sa-mi cresti copilu' si nici vreo alta responsabilitate de-a mea nu ti-am pasat-o tie.
Auzi, neicusorule, tu ai o problema de exprimare sau una de logica?
Miyagi wrote:Daca vrei tabara de copii iei tauru` de coarne.
Dom'le, eram interesat, n-o vroiam eu cu dedicatie - chestie de nuanta, insa nu stiu daca poti sesiza diferentele.
Miyagi wrote:PS Am facut niste calcule...1,41 din doua motoare inseamna exact 60,2 membri ai Clubului Dunarenilor(si te rog sa ma crezi!)!Cum chiar tu admiteai ca ar putea fi deja 50 membri in club,iata ca cifrele sunt reale...[/quote
------------------
uite tata Marine! ai mingea la fileu. Sa te vad ce faci cu ea acu`?
Ce-ti place sa ma-ntarati!... :evil: Stai linistit, te lamuresc maine.
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by nexu »

Adar Marian wrote:Stai linistit, te lamuresc maine.
Doamneeee!!!...as da tot auru` din lume, sa`l lasi nelamurit frate...
Da` si`a gasit si Miagy, pe cine sa intepe :x :x :x
Se spune ca cel mai destept, cedeaza...ce`aveti de pierdut, daca o lasati asa???
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

nexu wrote:
Adar Marian wrote:Stai linistit, te lamuresc maine.
Doamneeee!!!...as da tot auru` din lume, sa`l lasi nelamurit frate...
Cum oare as putea lasa un semen de-al meu sa se zbata in negura ignorantei, prietene? In fond e misia apostolica a oricarui crestin s-aduca lumina unde-i intuneric, ca doar adevarul singur ne va face liberi de prejudecati, de manipulare, de ura si de toate cele…
Coane Miyagi, sunt opt ani si mai bine de cand o contabila e apropiata inimii mele, femeia care-mi stie si cele bune, si cele rele, care mi-a spus ca nu-i sunt drag pentru ce sunt, ci in pofida a ce sunt – bai, si cat de greu mi-a venit s-accept evidenta din exprimarea ei! Enfin, vorba francezului, sa trec la fapte: mon cher, stii ce-ti raspunde un contabil daca-l intrebi cat fac unu si cu unu? Cat vrei tu sa faca…
Uite, asta-i motivul pentru care nu incerc sa te-mbrobodesc contabiliceste, ci curat-cinstit, omeneste, batraneste, onest si fara farfarstacuri. Hai sa ne imaginam un dialog, cu intrebari si raspunsuri, intre doi indivizi care pun onestitatea mai presus de orice:
Intrebare: cat costa un motor Suzuki de 6 CP, nou?
Raspuns: intre 850 si 1050 de euro (pentru simplificare calculam in moneda europeana si un curs de schimb la 4 lei), rezultand de aici o medie de 950 de euro.
Intrebare: cat costa doua motoare?
Raspuns: 7 600 de lei.
Intrebare: daca punem fiecare cate 50 de lei, cati insi ar trebui sa fim ca sa le putem cumpara?
Raspuns: 152.
Intrebare: pai bine, nu suntem decat 38 (cifra am ales-o din doua motive: imi pare cea mai apropiata de estimarile mele si simplifica socoteala), ce facem?
Raspuns: in cazul asta v-ajunge doar pentru un sfert, insa putem oricand sa luam din ce au platit deja alti 114 insi, sa completam suma, dupa care ii taxam separat de fiecare data cand le vor folosi, asa scoatem si profit. Mai exista posibilitatea sa le cumparam numai din banii lor, iar noi ne declaram proprietari, urmand ca ulterior sa impunem aceleasi conditii.

... si inca ceva, Miyagi, anume ca nu-s singurul care a sesizat anormalitatea, iar daca ei nu si-o exprima public, nu le fac vreo vina, insa nici tu sa nu crezi ca-s indiferenti...
Pe de alta parte eu iti raspund la orice intrebare imi adresezi, insa tu mi-ai ramas dator cu unul: ma ameninti cu "organismele"? Insist asupra aspectului pentru ca-i musai sa stiu exact cat si cum sa-mi adaptez conduita pe viitor.

PS. Dom' Valentin Petrovici, apreciez faptul ca v-ati facut timp sa-mi infatisati toata tevatura din ultimele zile, asa cum o vedeti dumneavoastra, insa am o rugaminte: dati-mi voie, va rog, sa-mi exprim, la randu-mi, parerea referitoare la postarea pe care mi-o adresati. Tot ce va cer e doar un mic ragaz.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Marian BARUTZ »

Mariane, sti ce asi face in locu` lu` baietii astia din CD de la APC21?
La o cafenea d-aia mica,mare habar n-am ca nu am participat niciodata (poate in viitor cand voi avea mai mult timp de pierdut) deci la o astfel de intrunire tovaraseasca,zic, ti-asi indexa cei 85 lei (eu atat am platit pe 2010 la asociatie) cu scontul BNR, sa nu zici ca pierzi din deprecierea monedei nationale, asi pune alaturi s-o sticla de sampanie (platita din buzunarele proprii ale CD) si o poza de bomba sexsoasa cu tate mari si curu` corespunzator si pa puiu :lol:
Nenicule esti, dupa cum iti mai spusei, mazochist rau! Sunt convins ca vei ramane ultimu` pe topicul asta, sa-nchizi lumina :lol: :lol: :lol:
Pe subiectul asta promit sa nu te mai bag in seama :evil:
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by mihai_mura »

varianta #1:
Ai in buzunar doi poli. Mergi la cinama (musai Mall :lol: ) la un film "nD" - vezi tridimensional, color, iti bate vantul prin par, te stropeste cu apa, caldura-frig, miros la nari (de ciorba..), trepidatii (in varga), simti gusturi pe limba iar uneori chiar te si teleportezi de colo colo (incat iti povestesc baietii a doua zi ce s-a mai intamplat intre timp).....Pentru asta dai bani pe bilet. Adica "cheltuiesti" doi poli. Adica ii dai si nu-i mai ai. Dar ai stat doua ceasuri la film. Trecerea de la un cinema "2D" alb-negru la unul gen "nD" uneori poate fi cam dura si de neapreciat pentru unii. Dar restul apreciaza evolutia.
varianta #2:
Ai in buzunar doi poli si intentionezi sa cumperi o actiune "Pupaza din tei". Ii "investesti". La sfarsit de an - tusti cu borcanul dupa dividende (asta daca pupaza a dat lapte). In functie de cat si cum a frecat pupaza surcica, normal, actiunea valoreaza mai mult sau mai putin. Dar o ai in buzunar si faci ce vrei cu ea.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Miyagi »

Cum oare as putea lasa un semen de-al meu sa se zbata in negura ignorantei, prietene?
---------------------
PRIETENE VOI ALEGE IGNORANTA IN LOCUL ABERATIILOR TALE SI CONSIDERA CA AI PRIMIT UN ULTIM RASPUNS DE LA UN ALTFEL DE OM DECAT UN INCUIAT.
I rest my case!
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by CRISTI DINU »

nu eeee biiineee! pai noi cum sa mai ne amuzam,era ca un circ ,din astea mai invatam vis a vis de atitudini.!
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by Adar Marian »

@ Valentin Petrovici

Dom’ Vali, cand spuneti “calca, scuipa, arunca cu noroi pe imaginea asociatiei”, sunt convins ca nu la mine faceti referire sau daca intr-adevar eu sunt cel vizat, nu ma recunosc in fapte, odata ce APC 21 e una, iar ceea ce conducerea imi serveste drept masuri intelepte, cu totul altceva, ca sa nu mai vorbesc de manipulare, dezinformare, sub masca unei false transparente. Aratati-mi, va rog, o singura postare de-a mea in care eu sa fi denigrat omul sau asociatia si sunt gata sa-mi asum vina, in schimb atunci cand privesc invers, adica de la ei inspre mine, vad o avalansa de invective, ironii, ba chiar s-a mers pana acolo incat au inceput sa lanseze zvonuri de un absurd fara margini. Iata motivul ce ma face sa afirm ca patarea imaginii vine de la varf, nu de la baza.
E drept, stiam c-or sa fie cluburi separate in asociatie, nu mi-a suras ideea de la-nceput si am aspus-o, insa nu m-as fi asteptat ca fondurile provenite din cotizatii sa fie directionate prioritar catre ele, gandeam ca-si vor asigura propriile surse de finantare. Ca m-am inselat, n-ar fi un cap de tara; ca prin vocea Presedintelui se-ncearca prezentarea negrului drept alb si a noptii drept zi, deja este!
Cand vorbim de investitii problema sesizata e aceea ca de ele beneficiaza un cerc restrans, asa-zis select – dupa ce criterii s-o stabili selectu’ asta, zau ca n-am habar.
Dom’ Vali, iata c-am ajuns la un pasaj ciudat, cel putin pentru mine - va citez:
“Acei oameni care s-au străduit de atîtea ori să fie totul organizat bine să vă simţiţi voi bine . În timp ce voi pescuiaţi ei găteau, alergau după lemne, se frigeau, năduşea şi se gîndeau ce să mai facă pentru voi. Numai că nu vă spălau pe mîni, nu vă bagau mîncarea în gură şi nu vă ştergeau la gură. În rest vă turna şi-n pahare.”
Cu tot respectul, cu toata sinceritatea marturisesc: nu stiu la cine va referiti! Or fi gatit pentru altii, le-or fi turnat altora-n pahare, mie unul nu mi-au facut-o. Am fost cu ei la Chilia, la Macin, insa imi amintesc exact cum am impartit niste peste cu nea Dutu, prajit de dumnealui, si cam atat. Stiu ca APS-ul aloca sume destinate iesirilor, insa la acea vreme m-am ferit pe cat mi-a stat in puteri sa beneficiez de avantajul asta, pentru ca nici atunci nu credeam ca asta ar fi destinatia corecta a banilor, a cotizatiilor. Inca mai pastrez prin arhiva de e-mail observatia facuta de Cezar: “Pai dumneata ai preferat sa stai mai retras sau te-ai gospodarit cu altii”. Ce mi-as fi dorit si atunci, ce-mi doresc si acum: daca tot se trambiteaza ideea ca se vrea a construi ceva pentru membri asociati, toti sa poata beneficia, sa se faca ceva durabil – am si oferit, la vremea respectiva cateva idei, n-am sa le repet aici.
Simpatiile mele doctrinare si/sau politice n-au nimic comun cu galceava iscata, odata ce eu insumi nu cred sa-I fi pomenit numele lui Corneliu Zelea Codreanu mai mult de doua-trei ori, deosebit de onor Presedintele, care si-a facut un obicei din a-mi azvarli replici ironice pe tema asta mai la fiecare postare. In context ar mai fi de discutat si pe marginea limbajului folosit de dumnealui, insa nu o data i-au atras si altii atentia. Pe undeva asta ar fi mica si singura mea satisfactie: vad c-a renuntat la zeflemeaua de prost gust din ultima vreme, ba chiar se proclama adept al moderatiei – ce diferenta fata de momentul cand excludea un user doar pentru ca postase intr-o arie gresita!

Perminteti-mi sa adresez cateva randuri, aici, spre final, userilor Marian Barutz si Miyagi: domnilor, faptul ca nu va place cum sau ce scriu, e opinia dumneavoastra , eu v-o respect. Sincer vorbind nici mie nu-mi sunt dragi din cale-afara unele, poate chiar multe dintre postarile domniilor voastre, cu mentiunea ca in cazul lui Miyagi, de multe ori nici macar nu-nteleg cui se adreseaza, ce vrea sa spuna, insa lumea nu incepe si nici nu se sfarseste pentru mine din pricina asta. Sper ca-i la fel si pentru dumneavoastra.

Weekend placut, stimati colegi!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Galceava inteleptului cu lumea

Post by valic »

Vazi Nea' Mariane ca, concilierea e cea mai buna cale ...........
Las-o bre mai moale si va fi bine ...........
Cui folosesc toate "tachinarile" aste ............ iti raspund tot "IO" nimanui .............
Hai s-o lasam asa si sa ramanem prieteni .......... ;) . parerea mea (mare filozof roman) ..........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Locked

Return to “CAFENEA”