Maidanezii, solutia la problema.

Moderator: administrator

User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Maidanezii, solutia la problema.

Post by Adar Marian »

Domnilor, ne lovim de ei in fiecare zi, facem slalomuri pe trotuar printre cacatii lor, platim milioane cand avem ghinionul sa lovim cu masina cate unull, suntem ingroziti la ideea ca ne-ar putea musca copiii, ba chiar si noi, astia mari, nu o data ne-am confruntat cu ei.
Zic de maidanezi si iata ca, in final, un om vine cu solutia problemei. Semneaza si tu petitia, macar sa se vada ca-n tara asta exista si o alta opinie decat cea a lu' Marinescu-culturistu', a Zavorancei ori a lu' V.C. Tudor.
http://www.petitieonline.ro/petitie/vot ... 06044.html

PS. Am vazut ca linck-ul nu functiona, de data asta merge.
Spor la semnaturi!

S-aveti o zi buna!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Domnilor, ne lovim de ei in fiecare zi, facem slalomuri pe trotuar printre cacatii lor, platim milioane cand avem ghinionul sa lovim cu masina cate unull, suntem ingroziti la ideea ca ne-ar putea musca copiii, ba chiar si noi, astia mari, nu o data ne-am confruntat cu ei.
Zic de maidanezi si iata ca, in final, un om vine cu solutia problemei. Semneaza si tu petitia, macar sa se vada ca-n tara asta exista si o alta opinie decat cea a lu' Marinescu-culturistu', a Zavorancei ori a lu' V.C. Tudor.
http://www.petitieonline.ro/petitie/vot ... 06044.html

PS. Am vazut ca linck-ul nu functiona, de data asta merge.
Spor la semnaturi!

S-aveti o zi buna!
Eu propun euthanasierea stapanilor fara caini ! Faceti o petitie din asta si o semnez. :!:
Nu ma intereseaza cine sustine o cauza sau alta, dar euthanasierea unor biete animale mi se pare o idee idioata !

Ne facem mana cu cainii, continuam cu copiii strazii, apoi cu persoanele cu dizabilitati (reinventam "stanca tarpeiana?"), curvele, pensionarii, persoanele cu ochelari (chiar si fara, numai sa aibe studii superioare), apoi continuam cu cei care stau la numere fara sot, etc.

Si uite asa, ajungem sa impartim venitul national le 3-4 milioane de alesi, si ajungem la nivelul de trai al Suediei.
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by nexu »

Ai uitat de aia care poarta blugi si de cei cu mustata :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Gabi »

cezar wrote:
Adar Marian wrote:Domnilor, ne lovim de ei in fiecare zi, facem slalomuri pe trotuar printre cacatii lor, platim milioane cand avem ghinionul sa lovim cu masina cate unull, suntem ingroziti la ideea ca ne-ar putea musca copiii, ba chiar si noi, astia mari, nu o data ne-am confruntat cu ei.
Zic de maidanezi si iata ca, in final, un om vine cu solutia problemei. Semneaza si tu petitia, macar sa se vada ca-n tara asta exista si o alta opinie decat cea a lu' Marinescu-culturistu', a Zavorancei ori a lu' V.C. Tudor.
http://www.petitieonline.ro/petitie/vot ... 06044.html

PS. Am vazut ca linck-ul nu functiona, de data asta merge.
Spor la semnaturi!

S-aveti o zi buna!
Eu propun euthanasierea stapanilor fara caini ! Faceti o petitie din asta si o semnez. :!:
Nu ma intereseaza cine sustine o cauza sau alta, dar euthanasierea unor biete animale mi se pare o idee idioata !

Ne facem mana cu cainii, continuam cu copiii strazii, apoi cu persoanele cu dizabilitati (reinventam "stanca tarpeiana?"), curvele, pensionarii, persoanele cu ochelari (chiar si fara, numai sa aibe studii superioare), apoi continuam cu cei care stau la numere fara sot, etc.

Si uite asa, ajungem sa impartim venitul national le 3-4 milioane de alesi, si ajungem la nivelul de trai al Suediei.
Cezar exagerezi :cum adica propui eutanasierea stapanilor fara caini dar ti se rupe inima de maidanezi?Si nu vad legatura intre acest subiect si sirul cu care ne facem mana ,vezi doamne. Chiar nu inteleg .

Cat priveste petitia ,semnez cu doua maini ,pt ca sunt muscat (de maidanezi chiar de 4 ori ) . Nu ma poate acuza nimeni ca nu iubesc cainii dar, in definitiv m-am saturat sa-mi fie frica sa vin noaptea acasa :evil: ,iar eutanasierea nu inseamna bataie ,sau impuscare sau chinuri inutile.Si din moment ce castrarea n-a avut niciun efect (poate doar pt fundatii hotomane ) vedeti alta solutie?
chestii socoteli
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Claudiu »

Cand eram ciutan am fost lider de haita. :lol: Toate potaile de prin jurul blocului erau ale mele.
Ba mai aduceam si de prin alte parti, de prin alte cartiere. Eu si cu prietenii mei ii hraneam, ne plimbam cu ei toata ziua prin toate coclaurile, ii puneam sa fugareasca matze, sa prinda lisite iarna cand erau amortite de frig pe malul marii si pe lacul inghetat dintre Saturn si Venus.
Cainii maidanezi erau cei mai buni prieteni ai nostri. Intr-o zi, o nenorocita le-a aruncat mancare otravita si i-am vazut murind pe absolut toti. N-o sa uit niciodata acea zi neagra...cand mi-au murit cei mai buni prieteni.
P.S. Acum nu mai sunt copil si nici potai dezlegate nu vreau sa mai vad prin preajma. Nu-mi doresc sa moara, Doamne fereste, dar parca ceva trebuie facut sa dispara ca prea s-au inmultit.
Last edited by Claudiu on 05 May 2010, 18:31, edited 1 time in total.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Marian BARUTZ »

nexu wrote:Ai uitat de aia care poarta blugi si de cei cu mustata :twisted:
Ce bine ca am barba si nu fac parte din categoriile enumerate! Numai minerii au avut ceva cu mine si mi-au tras-o putin pe spinare in `90.
Oricum, nu cred ca solutia este cea propusa de nea prefectu`. O fi intamplare faptul ca-n ultimu` an-jumate, odata cu cresterea saraciei a crescut si numarul cainilor fara stapan, a cersetorilor si aurolacilor (si astia tot fara stapan)! Vine vara, apar tantarii si se inmultesc gandacii de bucatarie, pe ei cand ii euthanasiem? Da` pe motociclisti?
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Gabi »

Marian BARUTZ wrote:
nexu wrote:Ai uitat de aia care poarta blugi si de cei cu mustata :twisted:
Ce bine ca am barba si nu fac parte din categoriile enumerate! Numai minerii au avut ceva cu mine si mi-au tras-o putin pe spinare in `90.
Oricum, nu cred ca solutia este cea propusa de nea prefectu`. O fi intamplare faptul ca-n ultimu` an-jumate, odata cu cresterea saraciei a crescut si numarul cainilor fara stapan, a cersetorilor si aurolacilor (si astia tot fara stapan)! Vine vara, apar tantarii si se inmultesc gandacii de bucatarie, pe ei cand ii euthanasiem? Da` pe motociclisti?
Ma credeti sau,nu habar n-am avut ca nea prefectu` e initiatorul. In definitiv ce legatura are sula cu prefectura? Daca gasiti o metoda mai buna de a nu fi muscati de maidanezi spuneti-o. Primul caine al meu a fost maidanez ,destept foc si ultraiubitor ,dar dupa ce vezi moartea cu ochii in padure la Cernica urmarit iarna de o haita de caini ,noroc ca eram aproape de stavilar ,n-am fugit si aveam si sfredel sub forma de topor :D , iti scchimbi parerea .Altfel e o placere nebuna sa faci injectii in burtica pe dr. Grozovici :evil:
chestii socoteli
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by cezar »

Marian BARUTZ wrote:
nexu wrote:Ai uitat de aia care poarta blugi si de cei cu mustata :twisted:
Ce bine ca am barba si nu fac parte din categoriile enumerate! Numai minerii au avut ceva cu mine si mi-au tras-o putin pe spinare in `90.
Oricum, nu cred ca solutia este cea propusa de nea prefectu`. O fi intamplare faptul ca-n ultimu` an-jumate, odata cu cresterea saraciei a crescut si numarul cainilor fara stapan, a cersetorilor si aurolacilor (si astia tot fara stapan)! Vine vara, apar tantarii si se inmultesc gandacii de bucatarie, pe ei cand ii euthanasiem? Da` pe motociclisti?
Daaaa, motociclistii...si ei trebuie euthanasiati !

Dar primii tot stapanii fara caini trebuie sa fie !

Este o poezie a lui Marin Sorescu, se cheama "Măciuchiţa"; vorbeste despre starpirea cainilor la sate, ca prea latrau noaptea cand veneau dubele securitatii sa-i ridice pe chiaburi si pe cei care nu intrau in CAP. A urmat macelarirea cailor, pentru ca se "opuneau" mecanizarii agriculturii. Iar, de prin '77 incoace, venisera oamenii oamenii la rand, ca prea mancau mult si nu se puteau face "ctitoriile" marelui Carmaci.

De ce trebuie sa plateasca animalele tampenia oamenilor ?

Am umblat prin toata Europa, n-am vazut nici un maidanez, iar in ultimii 30 de ani n-a fost euthanasiat nici un astfel de caine. Euthanasia se practica numai cu cainii foarte bolnavi sau schilozi iremediabil.
Citind ceea ce se scrie pe aici, uneori imi este rusine ca traiesc in aceeasi tara si-n acelasi secol cu unii.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by cezar »

Gabi, solutia este castrarea gratuita a maidanezilor. Iar cabinetele veterinare sa fie scutite de o parte din impozit, proportional cu numarul castrarilor.
Daca Prefectura (adica Guvernul !) are bani pentru euthanasiere, cu atat mai mult are pentru castrare, care costa mai putin de jumatate decat euthanasierea.
Din economiile realizate, finantarea unor adaposturi civilizate, unde sa stea cainii pana-si gasesc stapan. Eventual, acordarea unei prime celui care preia un caine (pe baza de CNP al persoanei). In momentul cand cainele "marcat-crotalizat" este prins din nou in strada, tragerea la raspundere a celui care l-a preluat, pentru "inselaciune".

Nu este nici o noutate, este practica Uniunii Europene. De ce dracu' am mai intrat in UE, daca noi avem nivelul de Papua- Noua Guinee ? Aia barem ii mananca!
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by ghinozo »

''''Am umblat prin toata Europa, n-am vazut nici un maidanez, iar in ultimii 30 de ani n-a fost euthanasiat nici un astfel de caine. Euthanasia se practica numai cu cainii foarte bolnavi sau schilozi iremediabil.
Citind ceea ce se scrie pe aici, uneori imi este rusine ca traiesc in aceeasi tara si-n acelasi secol cu unii.'''''

punct.


intodeauna adoptati masura cea mai usoara,sa i utem' dai drq ca nu mai avem loc de ei pe strada, calc numa in rahat....ca nu stiu ce....poi amnedeazal pe ala de nu iese cu punga la el,ce vina are jivina? si eu sunt impotriva eutanasierii, este o masura barbara, voi erati buni la gestapo'
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Adar Marian »

cezar wrote: solutia este castrarea gratuita a maidanezilor.
Multam, se practica deja, adica se fac 450 de sterilizari lunar. La un numar de 100 000 de maidazi numai in Bucuresti, socotiti cand se va finaliza.
cezar wrote: Daca Prefectura (adica Guvernul !) are bani pentru euthanasiere, cu atat mai mult are pentru castrare, care costa mai putin de jumatate decat euthanasierea.
Castrarea, in functie de sex, costa intre 110 lei si 200, eutanasierea 11 lei.
cezar wrote:Nu este nici o noutate, este practica Uniunii Europene. De ce dracu' am mai intrat in UE, daca noi avem nivelul de Papua- Noua Guinee ? Aia barem ii mananca!
Nu cunosc in ansamblu situatia din UE, insa exemplific cu Marea Britanie: cainele ridicat de pe strada e deparazitat, vaccinat, examinat in privinta starii generale de sanatate si al agresivitatii, dupa care e propus spre adoptie. Daca intr-un termen cuprins intre 7 si 30 de zile nu i se gaseste stapan, fie el persoana fizica sau cine stie ce ONG-eu, e eutanasiat. Aceeasi procedura si in Franta. In SUA sunt eutanasiati intre 6 si 8 milioane anual, asta fiind cifra oficiala furnizata de ASPCA.
Vezi, d-asta-i bine sa ne informam inainte de a face fel si fel de afirmatii...
ghinozo wrote: intodeauna adoptati masura cea mai usoara,'
Este masura logica, normala si de bun simt care se practica in lumea civilizata, indiferent de ce-ar spune unu' sh-altu'. Aaaa... daca ne referim la India, se schimba treaba, insa aia d-acolo se-nchina la vaci, insa eu n-am stiinta de vreun cult care sa venereze cainii.

Revin curand.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Petru Burian »

Cezar scrie:
„... Am umblat prin toata Europa, n-am vazut nici un maidanez, iar in ultimii 30 de ani n-a fost euthanasiat nici un astfel de caine. Euthanasia se practica numai cu cainii foarte bolnavi sau schilozi iremediabil. ...”

Foarte corect prietene Cezar, dar ....
1 -- Starpirea cainilor vagabonzi, in Europa „azi civilizata” s-a practicat cam din sec. 16 pana prin sec. 19. Un citat gasit „la repezeala”:
„Dog whippers were charged with keeping dogs out of churches in 16th- to 19th- century Europe; they also sometimes filled a more general animal-control role in villages.”
In 400 de ani :!: :!: e si normal ca s-a ajuns la o cultura a posesiei, a responsabilitatii si a gestionarii problemei cainilor vagabonzi. ONG-urile „protectoare de caini” si „marea iubire a cainilor” au devenit o moda abia dupa ce au starpit si ei „fara mila” orice caine vagabond. La origine, cainele a fost considerat un ajutor al omului, un animal utilitar si doar odata cu „urbanizarea excesiva” a devenit „prietenul si/sau companionul omului”.
2 -- Iata un exemplu recent, despre ce inseamna controlul animalelor de companie, prezentat in mai toate stirile TV, de „aiurea”, mai putin la noi:
*** Politia din CHICAGO primeste un telefon ca o pisica, vagabondeaza intr-un cartier :shock: . Cei responsabili se deplaseaza urgent la fata locului si captureaza „intrusa”. Dusa la doctor se constata ca are CIP implantat, iar proprietarul domiciliaza la peste 2000 km. Acesta este contactat si somat sa-si recupereze pisica sau sa achite amenda pt. „neglijenta”. Proprietarul recunoaste ca si-a pierdut pisica, nu poate explica cum a ajuns la Chicago, arata ca nu are bani sa o aduca acasa si cere ajutor in presa. O companie aviatica se ofera sa transporte gratuit pisica la aeroportul cel mai apropiat de domiciliul stapanului si pisica ajunge acasa :!: :D
3 -- Nea Prefectu’ din Buc. a redescoperit roata. :lol: :lol: :lol:
De cand ma stiu si avand intotdeauna un caine in curte, in Tg-Mures (si nu numai) posesia lui presupunea urmatoarele:
• Cainele trebuia sa aiba un carnet de sanatate, cu numele stapanului, adresa lui, numele cainelui, rasa lui, scopul detinerii (de paza; de companie; de vanatoare; etc.) + rubrici pt. vaccinările periodice si obligatorii (anuntate in presa locala);
• Daca cânele musca pe cineva si nu prezentai carnetul, cu vaccinul antirabic la zi, plateai tratamentul victimei + daune daca te „reclama”;
• Orice caine gasit pe strada era prins de hingheri si aveai 15 zile sa-l recuperezi, contra 25 lei, amenda. Dupa 15 zile cainele „disparea”.
Sistemul a functionat atat de bine incat prin anii ’75-78 hingherii au fost desfiintati din lipsa de caini vagabonzi. :D :D
4 -- Abia dupa 1990, odata cu ONG-urile „de profil”, nebunia din Bucuresti si „saracirea unora” au inceput sa reapara si la noi cainii vagabonzi. S-au infiintat la inceput si adaposturi dupa „moda vremii”, dar repede s-a constatat ca totul este un bluff total nefunctionabil si nesustenabil. Incet si discret, fara „zarva isteroida” cainii vagabonzi au inceput din nou sa „dispara”.

Cu parere de rău, in conditiile actuale, si eu votez pentru
Last edited by Petru Burian on 30 Apr 2010, 07:41, edited 2 times in total.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Adar Marian »

Mai departe:
- Sa presupunem, prin absurd, ca sterilizarea celor 100 000 se face intr-o luna, chit ca ar fi ceva de domeniul SF, insa hai sa luam in calcul si varianta asta, ce urmeaza? Inca cel putin zece ani in care am convietui alaturi de ei si asta nu-i tot! Vorbim de aceeasi cifra de hoituri, pentru ca n-am auzit de vreun apartinator al maidanezilor si nici de vreo firma care sa le organizeze funeralii, asa ca vor continua sa putrezeasca pe spatiile verzi, langa rigole sau imprastiati de rotile masinilor pe asfalt.
Alta;
- Prin definitie cainele e animal de companie. Fie ca vreti sa-ntelegeti, fie ca nu, maidanezul a devenit o rasa in sine, un animal salbatic si nu doar, daunator din aceeasi categorie cu sobolanii, ba chiar mai rau.
Accesati linck-urile de mai jos:

- http://www.citynews.ro/maramures/report ... are-21354/

- http://www.citynews.ro/maramures/evenim ... sus-21933/

Locul cainilor nu e pe strada, nu altfel decat in lesa si cu botnita, iar urmatorul post sper sa fie indeajuns de convingator. Atentie, cei cu inima slaba ar face bine sa nu priveasca!
Petru Burian wrote: Cu parere de rău, in conditiile actuale, si eu votez pentru
Cu aceeasi parere de rau tin sa va atrag atentia, dom' Petru, ca vor exista colegi de-ai nostri carora la va fi rusine ca va sunt contemporani. Mie nu, indiferent de care parte a baricadei ne situam intr-o polemica sau alta.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Adar Marian »

Dupa cum spuneam in precedentul post, cei slabi de inger ar face bine sa nu priveasca, sa ramana pe mai departe in lumea lor idilica si roz, acolo unde maidanezul e cel mai bun "prieten" al omului, insa realitatea e asta:

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Petru Burian »

Frate Adar, e prea de tot :shock: :shock: :shock:
Macar fa pozele mici, mici, foarte mici :shock:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Adar Marian »

Dom' Petru, cum altfel poti deschide ochii celor care nu vor sa vada?
O zi buna si fara muscaturi va doresc!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Petru Burian »

Adar Marian wrote:Dom' Petru, cum altfel poti deschide ochii celor care nu vor sa vada?
O zi buna si fara muscaturi va doresc!
Sa nu uitam totusi ca suntem pe un forum de pescuit-sportiv.
Hai Domn'Adar, te rog eu, fii mai intelegator. Si asa am abordat destule subiecte "aproape off topic" dupa unii :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Valentin Petrovici

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by Valentin Petrovici »

Domnilor se greşeşte cu privire la abordarea acestui subiect. De cîte ori se reia problema maidanezilor imediat se vorbeşte despre eutanasiere. Este posibil ca totul să fie din interes şi cineva din pătura de sus cu pile şi relaţii să-şi şi fi pregătiti o firmă care să se ocupe de această problemă . Exact cum a fost cazul vestitelor gripe. Eu urmăresc cu atenţie nu pentru faptul că preşedinta unei fundaţii, Sorina Hanea locuieşte uşă în uşă cu mine ci pentru faptul că am iubit şi iubesc cîinii şi nu numai. Dar mă întreb de ce se consideră că eutanasierea este singura modalitate de a rezolva această problemă cînd mai sunt şi altele. Mai este şi sterilizarea şi mai sunt şi acele adăposturi amenajate unde pot fi găzduiţi şi îngrijiţi maidanezii. De ce unul din cei care s-a ocupat de renumitele gripe sau se ocupă de asfaltări şi bordurări nu amenajează şi un astfel de spaţiu? Este mai simplu să fie stîrpiţi? Mă uit pe Animal Planet şi constat că sunt ţări care dau o atenţie deosebită animalelor din absolut toate punctele de vedere mai ceva de cît să dă la noi pentru om. Dar la ce să ne aşteptăm cînd noi am omorît oameni de crăciun. Cîinii nu mai contează. Există taxe de drum, există taxă la benzină, există taxă de localitate, există taxă la cimitir, există taxă nocivă, există taxă de lux, există taxă de mediu. De ce o parte infimă din aceste taxe nu s-ar folosi la aceste adăposturi de cîini? În definitiv este tot o problemă socială. Odată cu strîngerea lor la adăposturi ar putea fi şi sterilizaţi şi cu timpul s-ar rezolva şi această poroblemă. Dar nefiind o afacere tip asfaltul sau bordura nu este coadă la investitori. Pentru alde Videanu, Cocoş, Fluşture, Mitrea, Udrea, Attila, Voiculescu, Tăriceanu et co. nu reprezintă interes pentru că nu iese profit. Ia dacă era vorba de vreo autostradă de vrun sector de schimbat borduri, de vro parcare prin Bucureşti, de vro fabrică de privatizat ia să fi văzut. Să nu uităm că întodeauna cîinele a fost un apropiat al omului. Să ne reamintim că uneori cîinele este mai presus de om( am hrănit un om şi-un cîine...). Privirea lor alături de cea a calului şi a vacii, este mai blîndă decît sufletul unor oameni. În condiţiile în care îi mai şi exploatăm. Să nu uităm că oamenii fac mai mult rău decît cîinii. Jugoslavia, Vietnam, Irak, Afganistan, Pachistan parcă s-ar numi masacre!!!!!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by cezar »

Aici discutiile sunt inutile, parerile impartite, argumente (inclusiv fotografice) pentru toate parerile. Iar oameni care sa selecteze de pe net argumentatia care le convine...cacalau.

Este unul dintre putinele cazuri in care parerea mea conteaza (la modul institutional, pe aviz de conformitate cu normele UE, obligatorii in Romania); avand in vedere ca se incalca mai multe directive UE, transpuse si-n legislatia nationala, am argumente clare pentru avizul profesional.
Tin sa va spun ca pana acum nu mi-a fost invalidat nici un aviz (falsa modestie nu are ce cauta aici).

Asa ca, scrieti cate petitii vreti, pe mine nu pot decat sa ma amuze. Vorbe (si scrieri) de Cafenea. :ugeek:
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Maidanezii, solutia la problema.

Post by cleniacul »

foarte urit ca se incalca normele ue .eu propun educarea ciinilor maidanezi astfel incit acestia sa stie care sint drepturile lor ,eventual sa fie dotati si cu agende ,asta pentru ciinii mai uituci.trebuie ciinele comunitar sa fie dresat sa ne muste dupa normele comunitare,nu din irak etc.inainte de a ne musca el trebuie sa latre de trei ori,apoi,daca omul nu inceteaza actiunile daunatoare de auto aparare sau daca nu scoate un salam din sacosa ,sa-l muste dar fara sa-i afecteze organele esentiale.deci poate sa-l ia de oua, daca e gaina sau barbat,de buci ,pardon expresia,daca e doamna,sau de pulpite,daca fuge prea repede si nu se supune latratului,pardon ,somatiei.inainte de a-l musca animalul trebuie sa prezinte victimei carnetul de sanatate vizat la zi,sa-l avertizeze sa lase buca moale,ca altfel face flegmon,sa-i dezinfecteze locul tinta si apoi sa treaca la atac.daca puteti sa-i educati asa nu am nimic impotriva sa ramina pe strazi,alyfel sa dispara din peisaj,de preferat nu prin eutanasiere,ci prin export la popoarele civilizate carte strimba din nas cind sintem linga ei in autobuzul numit ue,dar a caror minte scurta afectata de sibutramina si trai prea bun refuza sa-si aminteasca de noaptea sf Bartolomeu ,inchizitie, giordano bruno, noaptea cutitelor lungi,lucruri neintimplate inca la barbarii de noi.daca nu e posibil sa dispara ciinii atunci sa fie trasi la raspundere penala si civila cei raspunzatori de atacurile ciinilor asupra copiiilor si a oamenilor in general. e foarte usor sa te ascunzi in multime pe motiv ca e ciine comunitar,dar eu cred ca din comunitate sint numiti si platiti citiva indivizi care supravegheaza acesti ciini si care daca ar fi raspuns in fata legii ,cum ar fi normal, pentru schilodirea oamenilor datorita incompetentei lor in gestionarea ciinilor,ar fi gasit solutii viabile si nedureroase.si la lista de mai sus sa punem in frunte poponarii ,desi pe criza asta poate ar trebui sa-i mai lasam sa traiasca ,doar aduc fonduri europene in tara.
Locked

Return to “CAFENEA”