Cum sa procedez?

Moderator: administrator

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Cum sa procedez?

Post by Claudiu »

Gata, am rezolvat-o destul de simplu cu nea' "chiriasu'".
Am fortat usa, am intrat si l-am gasit dormind ( omu' n-avea griji) surprinzandu-l cam neplacut vizita mea inopinanta.
I-am dat termen de evacuare trei ore si s-a conformat fara mari discutii. Acum e plecat definitiv din locuinta.
Problema a ramas cu plata intretinerii si mai ales cu curentul electric.
Cea mai mare surpriza am avut-o sa constat ca el era debransat cu adevarat si rupsese sigiliul contorului, rebransandu-se singur. Am fost la politie imediat ce am vazut tarasenia iar cei de acolo m-au trimis la ENEL. Fiind destul de tarziu(orele 20.00) si fiind inchis la acea ora, urmeaza sa merg maine dimineata la ENEL si sa fac reclamatia, dupa care vor veni sa constate frauda.
Politistul cu care am vorbit mi-a spus ca in acest caz i se va intocmi dosar penal si va fi obligat prin lege sa plateasca daunele.
Am cum sa demonstrez ca a locuit in acest timp acolo pentru ca fraierul si-a bagat internet pe numele lui :lol:
Ok, sper sa se rezolve si problema asta si sa nu mai aud de el vreodata...
Va multumesc inca o data tuturor celor care ati fost alaturi de mine! :!:
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Cum sa procedez?

Post by rebeu »

Păi... încă n-ai rezolvat. Stai să vezi ce mai ai de tras cu Renelu'...
Dar oricum e un mare pas înainte... (sper c-ai avut perna la... spate) :lol:

Sper să ai mai mult noroc de-acum încolo la prieteni. Eu cred că deja ai. ;)
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Cum sa procedez?

Post by Claudiu »

rebeu wrote:Păi... încă n-ai rezolvat. Stai să vezi ce mai ai de tras cu Renelu'...
Dar oricum e un mare pas înainte... (sper c-ai avut perna la... spate) :lol:

Sper să ai mai mult noroc de-acum încolo la prieteni. Eu cred că deja ai. ;)
Cu Enelu' nu-mi fac griji, singura grija ar fi fost sa nu fiu eu suspectat de tot rahatul asta. Avand cum sa demonstrez, nu-mi mai bat capu'. Daca e sa platesc, platesc...bine ca am scapat de piaza rea.
Am avut perna de aer si a atenuat la maxim sutul in fund, ramanand cu pasul inainte ;) :D
Acum sunt convins ca am prieteni adevarati, mai ales ca am scapat de unul deghizat ;)
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cum sa procedez?

Post by FAE »

:D SALVE :D
Offf.."IO am lucrat la "IDEB" vre-o citii-va ani..exact la "mici consumatori"...deci problema sta cam asa: a venit electricianul de zona si ti-a facut debransarea...foarte corect,ti-a "luat" indexul" la trecut in "bonul de miscare" asta trebuia sa i-ti ia si contorul sau nu...ramine la alegerea abonatului..apoi cu acel bon de micare merge la caserie si il da ptr. a fi trecut in procesare...daca ti-a lasat contorul si este alt index pe el ...ESTI BUN DE PLATA...chiar nu ii intereseaza sub niciu-n motiv argumentele tale...singura ta sansa sa rezolvi problema este sa gasesti electricianul de zona sa-l "cinstesti si sa ti-l de-a inapoi...alta sansa nu ai...crede-ma...legal nu se poate..."io i-am dat unuia vre-o 12000 de kw inapoi...cum dreq a consumat atit...chiar nu mi-am putut imagina...si avea si 380...ca statea la casa si facuse omul cerere de trifazic...(vezi ca daca se baga sa ti-l de-a inapoi trebui sa aibe si sigili-u de metrologie....si "cleste cu pansonul" anului in care a fost verificat...in toate cazurile cind ajung contoare la laborator de la debransati ...se verifica atent sigilile.,..in rest...ce sa-ti spun...multa bafta...daca nu reusesti sa faci nimic cu omul de la ENEL ...cauta-ma..."io inca mai am clestele si sigili...de metrologie.
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Cum sa procedez?

Post by valic »

Fae frate, ma uimesti cu nosalanta, sinceritatea si naivitatea ta ................ no comment ................ :shock:
Mai zine din astea ............ ca sunt interesante rau .............. m-am spart de ras ...............
Paote ai si cheile de la magazia de munitie de la unitatea la care ai lucrat ............ m-ar interesa ............. si nu numai pe mine .............

In rest, s-auzim numai de bine ...........
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Cum sa procedez?

Post by valic »

Claudiule,

Cu "prietenul" ai reusit sa te scoti bine, bravo.
Cu ENEL-ul cred ca vei avea probleme serioase, ca titularul de contract raspunde de integritatea sigiliilor, nu cel care si-a pus net la adresa ta .............
Nu ramane dacat sa te duci la ei si sa le explici toata tarasenia pe bune, altfel nu ai nicio sansa, de platit vei plati TOT, incusiv debransare/bransarea, schimbatul contorului, consumul, etc.
Daca scapi doar cu atat sa aprizi o lumanare ............. si sa te cosideri norocos, ca astia de la ENEL sut rai te tot ..........
Eu unul iti tin pumnii.

Bafta.
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cum sa procedez?

Post by cezar »

valic wrote:Fae frate, ma uimesti cu nosalanta, sinceritatea si naivitatea ta ................ no comment ................ :shock:
Mai zine din astea ............ ca sunt interesante rau .............. m-am spart de ras ...............
Paote ai si cheile de la magazia de munitie de la unitatea la care ai lucrat ............ m-ar interesa ............. si nu numai pe mine .............

In rest, s-auzim numai de bine ...........
Care magazie de munitie, Valica ?
Aia de la Ciorogarla ? :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cum sa procedez?

Post by cezar »

Claudiu wrote:Gata, am rezolvat-o destul de simplu cu nea' "chiriasu'".
Am fortat usa, am intrat si l-am gasit dormind ( omu' n-avea griji) surprinzandu-l cam neplacut vizita mea inopinanta.
I-am dat termen de evacuare trei ore si s-a conformat fara mari discutii. Acum e plecat definitiv din locuinta.
Problema a ramas cu plata intretinerii si mai ales cu curentul electric.
Cea mai mare surpriza am avut-o sa constat ca el era debransat cu adevarat si rupsese sigiliul contorului, rebransandu-se singur. Am fost la politie imediat ce am vazut tarasenia iar cei de acolo m-au trimis la ENEL. Fiind destul de tarziu(orele 20.00) si fiind inchis la acea ora, urmeaza sa merg maine dimineata la ENEL si sa fac reclamatia, dupa care vor veni sa constate frauda.
Politistul cu care am vorbit mi-a spus ca in acest caz i se va intocmi dosar penal si va fi obligat prin lege sa plateasca daunele.
Am cum sa demonstrez ca a locuit in acest timp acolo pentru ca fraierul si-a bagat internet pe numele lui :lol:
Ok, sper sa se rezolve si problema asta si sa nu mai aud de el vreodata...
Va multumesc inca o data tuturor celor care ati fost alaturi de mine! :!:
Enel-ul va constata ruperea sigiliului si rebransarea.
Dosarul penal pe care il va intocmi politistul (in mod normal, la sesizarea venita de la Enel) este "aur curat". Te constitui neaparat parte civila si ai sanse sa recuperezi pierderea. Partea superpozitiva este ca politistul a constatat fapta, altfel te trezeai cu dosar penal chiar dumneata, in urma constatarilor facute de Enel.
Partea proasta este ca Enel-ul va conditiona rebransarea de plata debitului.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Cum sa procedez?

Post by Claudiu »

Case closed.
Azi am rezolvat-o si cu curentul, chiar neasteptat de bine.
Topicul se poate inchide.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cum sa procedez?

Post by cezar »

Claudiu wrote:Case closed.
Azi am rezolvat-o si cu curentul, chiar neasteptat de bine.
Topicul se poate inchide.
Bravo, felicitari ! :D :D :D
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Cum sa procedez?

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote:Case closed.
Azi am rezolvat-o si cu curentul, chiar neasteptat de bine.
Na aşe frate :!:
Inseamna ca la vara putem veni in chirie :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Cum sa procedez?

Post by Claudiu »

Buna asta :lol: :lol: :lol:
Locked

Return to “CAFENEA”