Topicul politic - azi, Basescu

Moderator: administrator

User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by FAE »

:D SALVE :D
Mah...pina la urma s-au confectionat acele vestite costume din pene...???ptr. CUR... ca mai multi depacili-sa parca asa spuneau ca i-si pune pe cur daca iese Basescu presedinte...dar deh...cuvintul si onoarea...nu mai conteaza...! :roll:
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

Adar Marian wrote:Nea Barut, la-nceputul lunii decembrie scriam exact acelasi lucru pe blogul ce-l afisez in semnatura, asa ca nu MM mi-a dictat vreun rand si daca nu m-as sti mic si ne'nsemnat, as spune ca-i taman invers... :D
Cunoscandu-te pe tine (chiar daca nu te-am citit pe blog si-mi fac aici mea culpa :oops: ) eu cred ca asta-i de fapt adevarul gol-golut :lol: dar oricum dupa parerea mea nu inseamna ca ai si dreptate! Depasind problema promisiunilor neimplinite (nu c-ar fi o noutate la politicienii bastinosi,indiferent de partid,asta-i starea natiunii frate!) eu cred ca ge-o-ana s-a cam batut sau mai corect a fost batut singur la prezidentiale iar basescu chiar nu avea cum sa nu castige (cred totusi ca basescu,la aceste alegeri, avea cel mult 60% din potetialul de votare si zvacul electoral aratat in 2004). Sarind acum la ceilalti este surprinzator cum de ge-o-ana ( cat e de tembel, domnule cat de bine la etichetat mos iliescu!) si poate chiar si antonescu, nu inteleg ca atunci cand pierzi o lupta si ei au pierdut chiar doua (proiectul johanis si prezidentialele) trebuie sa plece, asta in conditiile in care eu nu vad marii reformatori din psd care ar putea face din partidul lor un concurent viabil la viitoarele alegeri. Saracia de cadre (cum ziceau cei din neamu` impuscatului) este la fel de evidenta si la pnl unde antonescu, cu toate minusurile lui a reusit un scor superior partidului cu cel putin 30-40% si asta trebuie subliniat, nu poate sa-si incropeasca d-o echipa cu care sa incerce marea cu des`tu! . De fapt se poate spune,din nou, ca nu basescu a castigat alegerile ci ca, cei doi lindici ai principesei, le-au pierdut.
Dar nu problemele astea ale lor sunt grave ci faptul ca nu se face nimic pentru a incerca, macar cat de cat, redresarea economiei. Ma ingrazeste urmarea tembelismului datoriilor acumulate, cheltuite imediat, prosteste, intr-o maniera uimitor de asemanatoare cu nebunia "creditului cu buletinul" de acum 3-4 ani da` la nivel de politica de stat. Si pentru ca vorbeam de promisiuni neimplinite, unde-i domnule politica aia dasteapta a "centurii de siguranta" cu care se batea pe burta basescu acu` un an? Ne-am indatorat, am „salvat” economia un an-doi (vorba vine) dar s-au condamnat doua generatii (daca nu trei) care vor incerca sa restituie femeismele basescului-boc :evil: Eu sunt mai puriu si-mi amintesc cu groaza ce-am suportat cand idiotu` ala de ceausescu a vrut sa-si arate muschii si-n cativa ani a restituit cei 10 miliarde de dolari, datorie externa, prin anii ’70-80. Eu cred ca problemele lui (alea de conducator dictator, nu cele de sistem) atunci s-au acutizat, devenin tumoare in ’89 cand cu rebeliunea securistilor.
Asta-i Mariane, purceaua e moarta-n cotet si multi tin coada-n sus ca mama, ce victorie portocalie au abtinut „anticomunistii” basescu si pedeleii! Portocalie,portocalie da` situatia-i cam violeta s-o sa dam de dracu, stai sa vezi!
PS Ba Fae mai citeste si tu ba, „masa mediei” ca sa vezi cum e treaba cu fulgii aia :mrgreen:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Ciuc,
Inca una si ma duc:

Nea Barutz, daca PNL&PSD ar fi venit 'naintea mea cu o campanie sincera, directa, fara tentative de prosteli in fata (vezi cazul Timisoara, unde au inversat proportia simpatizantilor cu cea a contestatarilor), fara jocuri de aliante la limita stupiditatii (PNT+PSD), zau ca i-as fi votat, mai ales ca Geoana, in ciuda culorii politice sub care e inregimentat, imi pare chiar mai liberal decat Antonescu.

PS. De azi imi place si Vanghelie, zau asa, mai rar om cu principii in politica damboviteana si, crede-ma, nu-i pic de ironie in ce scriu!
http://www.220.ro/ahcYRfsrcr/Vanghelie- ... -Pe-Geoana
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by laloi »

Nea Marian (Adar), cu tot respectul si stima si amicitia pe care vi le port, nu pot sa nu va mai ofer niste mostre ale imbecilitatii actualului guvern, pe care majoritatea romanilor si l-au dorit (cei care traiesc in tara, no problem, au ce au votat, dar tare mi-as dori ca aceia din afara sa fie consemnati in tara cel putin 2-3 ani, ca sa aiba ce merita :evil: ). Asadar, dupa ce v-am impuiat capul cu impozitul minim, ce aflu azi (daca e eronat, mea culpa, dar contabilul asa mi-a zis): ca microintreprindere am trecut automat anul acesta la impozit pe profit, nu mai e chestia cu impozitul pe venit...ok, asta e... dar ce mi se pare imbecil si hotie pe fata e faptul ca, dupa ce in anul 2009 am fost taxat in functie de rezultatele din 2008, acu 2010 e din nou tratat in functie de 2009, adica profitul avut in 2009 se ia de referinta, se imparte la 4, asa ca dupa primul trimestru din 2010, ai nu ai profit platesti minimum patrimea rezultata din 2009. Oare de ce dracu nu ne lasa astia sa respiram? Cum ramane cu initiativa privata? (asta nu stiu daca e trecuta sau nu in Constitutie, dar oricum e o himera in zilele de azi, nu te poti baza pe nimic, nu ai nici o certitudine legislativa ca sa poti face o afacere sa mearga...). Plus, ce coincidenta, de la inceputul anului (nici 2 luni nu au trecut) am primit 2 citatii&somatii cum ca as avea nu stiu ce datorii... rascolind toata arhiva, s-a demonstrat ca nu le am, au gresit ei... dar timpul, banii, neuronii consumati cine ii plateste?! Sunt disperati rau si isi demonstreaza pe zi ce trece incapacitatea de a guverna, dar deh, vrea Basescu sa se joace, ei se supun... Sa traiti bine! (cei care puteti :D :D )
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Laloi,

Eu, inainte de alegerile prezidentiale, i-am scris lui nenea Marian despre :

- impozitarea IMM-urilor. I-am dat si sursa : Codul Fiscal 2010. A raspuns : fugi, dom'le, nu-i asa ! Si este ! :!:
- Eba la MAE. Urmeaza ! I se pregateste post de secretar de stat ! E drept, nenea Marian a contestat si asta ! Vorbim prin mai-iunie (anul asta).

Acuma, pana la viitoarele prezidentiale nu mai este chiar asa mult, 5 ani trec repede. I-l doresc presedinte pe Mariean Vanghelie, ca observ ca-l apreciaza. ;)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote:Laloi,

Eu, inainte de alegerile prezidentiale, i-am scris lui nenea Marian despre :

- impozitarea IMM-urilor. I-am dat si sursa : Codul Fiscal 2010. A raspuns : fugi, dom'le, nu-i asa ! Si este ! :!:
- Eba la MAE. Urmeaza ! I se pregateste post de secretar de stat ! E drept, nenea Marian a contestat si asta ! Vorbim prin mai-iunie (anul asta).

Acuma, pana la viitoarele prezidentiale nu mai este chiar asa mult, 5 ani trec repede. I-l doresc presedinte pe Mariean Vanghelie, ca observ ca-l apreciaza. ;)
S-avem pardon, ca nu-i nimic, odata ce dadeai cota de impozit pe profit aplicabila pe venit. Mi-e lene sa serciuiesc prin arhiva insa daca tii mortis, o fac si p-asta. EBA urma sa fie Ministru de Externe; la fel arhiva forumului ne pastreaza afirmatia facuta. C-o ajunge secretar de stat, sa fie la ea acolo, posibil la vreo noua directie a drogurilor usoare sau a prostitutiei, unde, fie vorba-ntre noi, gasiti alta persoana mai calificata si discutam dup-aia.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by laloi »

cezar wrote: - Eba la MAE. Urmeaza ! I se pregateste post de secretar de stat ! E drept, nenea Marian a contestat si asta ! Vorbim prin mai-iunie (anul asta).
Sincer, asta ma cam lasa indiferent, poate mai bine, ca la Parlamentul Europei poate mai spune vreo gogoasa si face Romania de ras, aici la noi nu se simte... si nu e mai caldut acolo? de ce ar vrea aici...
Restul ma doare la buzunar... de aia am sustinut si voi sustine un vot cerebral, nu emotional... ca nu mai venea Stalin din mormant nici in 1000 de ani sa ne conduca... in fine, asta e...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Nene Mariane, nu trebuie sa "serciuesti" pentru ca este cum am spus eu. Ce spune Laloi este o anticipatie (provizorie), ca sa-ti ia oricum ceva (cat mai mult daca se poate!). S-a mers pe ideea ca profitul 2009 este cert, rezulta din bilant/balante. Daca luau direct din 16% din venit, toate IMM-rile trageau obloanele si nu mai lua nimic. Mai vedem ...
Regularizarea se face la trim.IV.]
Cat despre Ministeriatul de la Externe, ai auzit de metoda "pas cu pas". La cate remanieri vor urma...sa nu te miri de nimic.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

La 8 decembrie, ora 16:29, pe topicul Basescu, spuneai, citez:
"De la 1 ianuarie 2010, toate IMM-urile si microintreprinderile vor plati impozit nu 3 %, ci 16 % ! Si nu pe profit, ci pe venit !"
Acu', chit ca-s habarnist in matematici si treburi contabile, da-n prostia mea tot sunt capabil sa sesizez diferenta intre un shaish'pe la suta pe venit si unu aidoma pe profit.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

laloi wrote:Nea Marian (Adar), cu tot respectul si stima si amicitia pe care vi le port, nu pot sa nu va mai ofer niste mostre ale imbecilitatii actualului guvern, pe care majoritatea romanilor si l-au dorit (cei care traiesc in tara, no problem, au ce au votat, dar tare mi-as dori ca aceia din afara sa fie consemnati in tara cel putin 2-3 ani, ca sa aiba ce merita )
Mon cher, tare mi-e teama ca te afli intr-o regretabila eroare, chiar si daca randurile imi sunt adresate mie in mod expres, nu tuturor votantilor lu' Base.
Pai, coane, eu mi-am oferit sufragiul presedintelui, nicidecum guvernului. Ca-n urma jocurilor politice ne-am pricopsit cu ce avem azi, e de discutat. Ca uiti sau omiti s-aduci vorba despre invitatiile (ca n-a fost doar una) adresate PNL-ului de a intra la guvernare, n-ar fi un cap de tara, insa nici trecerea mult prea usoara peste amanunt nu-i taman lamuritoare.
Antonescu - ca oricare alt roman - stia prea bine ce perioada grea urmeaza sa fie depasita, era constient de cat va eroda orice formatiune politica actul guvernarii in 2010, tocmai d-asta a pus o conditie inacceptabila oricarei minti sanatoase: postul de Prim-ministru. Mie, unul, scopul lui imi e mai clar si decat lumina zilei: lasa-i p-astia sa-si atraga toate belele si cand o mai trece necazul, aparem noi pe cai albi, in chip de Feti Frumosi. Spilu-i ca vorba lu' Iorga: "Cine uita, nu merita!".
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
laloi wrote:Nea Marian (Adar), cu tot respectul si stima si amicitia pe care vi le port, nu pot sa nu va mai ofer niste mostre ale imbecilitatii actualului guvern, pe care majoritatea romanilor si l-au dorit (cei care traiesc in tara, no problem, au ce au votat, dar tare mi-as dori ca aceia din afara sa fie consemnati in tara cel putin 2-3 ani, ca sa aiba ce merita )
Mon cher, tare mi-e teama ca te afli intr-o regretabila eroare, chiar si daca randurile imi sunt adresate mie in mod expres, nu tuturor votantilor lu' Base.
Pai, coane, eu mi-am oferit sufragiul presedintelui, nicidecum guvernului. Ca-n urma jocurilor politice ne-am pricopsit cu ce avem azi, e de discutat. Ca uiti sau omiti s-aduci vorba despre invitatiile (ca n-a fost doar una) adresate PNL-ului de a intra la guvernare, n-ar fi un cap de tara, insa nici trecerea mult prea usoara peste amanunt nu-i taman lamuritoare.
Antonescu - ca oricare alt roman - stia prea bine ce perioada grea urmeaza sa fie depasita, era constient de cat va eroda orice formatiune politica actul guvernarii in 2010, tocmai d-asta a pus o conditie inacceptabila oricarei minti sanatoase: postul de Prim-ministru. Mie, unul, scopul lui imi e mai clar si decat lumina zilei: lasa-i p-astia sa-si atraga toate belele si cand o mai trece necazul, aparem noi pe cai albi, in chip de Feti Frumosi. Spilu-i ca vorba lu' Iorga: "Cine uita, nu merita!".
Nene, meriti din plin randurile de mai sus pentru ca esti cel mai fervent sustinator al lui Basescu.
Stiu ca ti-ar fi placut sa-i pacaleasca Base' pe cei de la PNL cu guvernarea "impreuna", ca pe bibani, ce-ai mai fi avut acuma pe cine sa dai vina! Numai ca "profesorasul", asa cum ii spui, le-a dat peste bot preferatilor matale.
Cand l-ai votat pe Basescu, pe cine credeai ca pune premier ? Vreun martian? Nu stiai ca va pune o sluga ? Acuma o dai la intors !
Singurul lucru bun este ca traiesti si mataluta tot in tara asta si-ti iese pe nas, asa cum le iese si altor 20 milioane.
Si sa nu spui ca nu era mai bine nici cu altii !
Cum guverneaza astia este certitudine, cum ar fi guvernat altii este o presupunere. Iar pe acest plan vei fi totdeauna in dificultate.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Nene, meriti din plin randurile de mai sus pentru ca esti cel mai fervent sustinator al lui Basescu.
Mi se pare normal ca atata vreme cat exista critici, sa se faca auzite si alte opinii. Deranjeaza ca din corul lui "Huo!" apar si solisti cu "Bravo!"? Pe mine nu, iar daca auditoriului nu-i place, poa' sa-ncerce alta melodie.
cezar wrote:Stiu ca ti-ar fi placut sa-i pacaleasca Base' pe cei de la PNL cu guvernarea "impreuna", ca pe bibani, ce-ai mai fi avut acuma pe cine sa dai vina! Numai ca "profesorasul", asa cum ii spui, le-a dat peste bot preferatilor matale.
Eu numesc asta lasitate, fuga de raspundere, dezertare in fata interesului national, lipsa de patriotism. Da' stii ceva? Pot fi de acord si cu dumneata, adica sa zic de Antonescu ca-i tipul smecherasului care asteapta la cotitura, incapabil de altceva in afara piedicilor puse aluia care-i in frunte.
cezar wrote:Cand l-ai votat pe Basescu, pe cine credeai ca pune premier ? Vreun martian? Nu stiai ca va pune o sluga ? Acuma o dai la intors !
Si daca l-ar fi pus pe Antonescu, asta nu s-ar mai fi numit sluga? Auzi, poate-mi dai vreun exemplu de initiativa politica, legislativa, vreo realizare de-a lui de cand tot freaca cu curu' bancile Parlamentului. Timp ai destul, ca pana duminica nu mai cred ca intru pe net.
cezar wrote:Singurul lucru bun este ca traiesti si mataluta tot in tara asta si-ti iese pe nas, asa cum le iese si altor 20 milioane.
Iar iti dau dreptate, capra mea e la fel de suferinda ca cea a vecinului, cu mentiunea ca eu ma rog la Dumnezeu sa se faca bine amandoua.
cezar wrote:Si sa nu spui ca nu era mai bine nici cu altii !
Cum guverneaza astia este certitudine, cum ar fi guvernat altii este o presupunere. Iar pe acest plan vei fi totdeauna in dificultate.
Exact! Diferenta intre ce este si ce ar fi putut fi n-o putem stabili niciunul dintre noi. Restu-s doar vorbe...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Nene Mariane, pentru ca Antonescu n-a intrat la guvernare, mi-am permis, de pe pozitia mea umila, sa-l felicit personal.
Cu astia nu putea guverna in coalitie ! N-a putut nimeni de fapt !

Ce-ar fi putut sa faca ? Sa nu se tina seama de parerea lor si s-o mai ia si pe cocoasa ?
Asa, exista inca o speranta !
Tin sa-ti reamintesc ca pe vremea guvernului Tariceanu (PNL + UDMR) s-a trait cel mai bine, dupa ce le-a dat "pedeilor" un sut in poponetz!
Lumea a inceput sa priceapa, nene, multi isi dau acum cu tesla peste mana cu care au votat !
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

Acu sa zic si eu ceva :lol: :lol: :lol:
1 -- Guvernul PDL-PSD (asa tras de par cum a fost) cu peste 72% sustinere parlamentara a avut o ocazie istorica unica sa schimbe orice (constitutie, legi perimate si/sau proaste, parlamentul, etc., etc.), sa duca tara in Europa. Chiar este imposibila o uniune nationala, chiar si temporara, pt. binele tarii :?: :?:
2 -- Daca iesea Geoana presedinte, era acuma presedentia un „Vanghelion” :?: sa auzim argumente contra, vazand ce se petrece acum in PSD :shock:
3 -- PSD a preferat sa tradeze o tara intreaga, ca sa-l promoveze pe Prostanac si „interesele mafiote”, in loc sa impinga „caruta tarii” pana la iesirea la liman. Ramasi la guvernare aveau ocazia sa si fure cate ceva, conform legilor de baza ale guvernarii la noi. Acum stau pe margine, fluiera, critica, baga bete-n roate si asteapta sa crape guvernul (eventual si tara), de soarta căreia îi doare-n C.. :mrgreen:
4 -- PNL daca intra la guvernare alaturi de PDL, ar mai fi limiat „potentialul şantajist” actual al UDMR, care mai are un pic si reface dictatul de la Viena, in timp ce peste 40% din parlament sta si priveste, sau il sprijina indirect (v. senatul) :evil: E drept ca ar fi trebuit sa munceasca un pic (scarboasa treaba :mrgreen: ) dar cu ministrii buni si initiative bune pt. tara/popor, îl faceau pe Antonescu un candidat fara rival pt. prezidentialele viitoare, iar atunci avea ocazia sa demonstreze si nu sa povesteasca, ca pana acum. Stau si ei pe margine, fluiera, critica, baga bete-n roate si asteapta sa crape guvernul (eventual si tara), de soarta căreia îi doare-n C.. :mrgreen:
5 -- peste 5 ani si Geoana si Antonescu vor fi zero barat si atunci te intrebi: ce au urmarit, ce au castigat :?: :?:
Concluzie:
„Eu numesc asta lasitate, fuga de raspundere, dezertare in fata interesului national, lipsa de patriotism”.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Petru Burian wrote:Acu sa zic si eu ceva :lol: :lol: :lol:
1 -- Guvernul PDL-PSD (asa tras de par cum a fost) cu peste 72% sustinere parlamentara a avut o ocazie istorica unica sa schimbe orice (constitutie, legi perimate si/sau proaste, parlamentul, etc., etc.), sa duca tara in Europa. Chiar este imposibila o uniune nationala, chiar si temporara, pt. binele tarii :?: :?:
2 -- Daca iesea Geoana presedinte, era acuma presedentia un „Vanghelion” :?: sa auzim argumente contra, vazand ce se petrece acum in PSD :shock:
3 -- PSD a preferat sa tradeze o tara intreaga, ca sa-l promoveze pe Prostanac si „interesele mafiote”, in loc sa impinga „caruta tarii” pana la iesirea la liman. Ramasi la guvernare aveau ocazia sa si fure cate ceva, conform legilor de baza ale guvernarii la noi. Acum stau pe margine, fluiera, critica, baga bete-n roate si asteapta sa crape guvernul (eventual si tara), de soarta căreia îi doare-n C.. :mrgreen:
4 -- PNL daca intra la guvernare alaturi de PDL, ar mai fi limiat „potentialul şantajist” actual al UDMR, care mai are un pic si reface dictatul de la Viena, in timp ce peste 40% din parlament sta si priveste, sau il sprijina indirect (v. senatul) :evil: E drept ca ar fi trebuit sa munceasca un pic (scarboasa treaba :mrgreen: ) dar cu ministrii buni si initiative bune pt. tara/popor, îl faceau pe Antonescu un candidat fara rival pt. prezidentialele viitoare, iar atunci avea ocazia sa demonstreze si nu sa povesteasca, ca pana acum. Stau si ei pe margine, fluiera, critica, baga bete-n roate si asteapta sa crape guvernul (eventual si tara), de soarta căreia îi doare-n C.. :mrgreen:
5 -- peste 5 ani si Geoana si Antonescu vor fi zero barat si atunci te intrebi: ce au urmarit, ce au castigat :?: :?:
Concluzie:
„Eu numesc asta lasitate, fuga de raspundere, dezertare in fata interesului national, lipsa de patriotism”.
1. Am rezerve ! Alianta aceasta "contra naturii" nu putea schimba nimic.
2. Total de acord in legatura cu Geoana! Dar guvernul ar fi fost, categoric, mai bun !
3. De acord, nu dau doi bani pe ei.
4. PNL s-a declarat dispus sa intre la guvernare, mai intai cu Iohannis, apoi cu Antonescu premier! Dar cu Boc premier si 2/3 ministri PDL (Blaga, Berceanu, Videanu, Udrea & comp) ce puteau face ? Cat despre "diktatul de la Viena", pot sa-si dea demisia linistiti si sa nu semneze. Eu asa as face ! Nu asi "tranzactiona" tara ! Dar "ardeleanul" Boc nu va demisiona! Pana la urma, Ardealul l-a votat in majoritate, Ardealul sa-l judece !
5.Cand inainte de turul II vorbeam de pactul cu UDMR, mi s-a raspuns : fugi, domle ! Numai ca eu STIAM! Pentru asta, pe Basescu + Boc o sa-i judece istoria !
6. peste 5 ani, Geoana si Antonescu probabil nu vor mai fi ! Nici Basescu !
Ce ziceti de o competitie Vanghelie - Udrea (sau EBA) in 2014?
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

cezar wrote:4. PNL s-a declarat dispus sa intre la guvernare, mai intai cu Iohannis, apoi cu Antonescu premier! Dar cu Boc premier si 2/3 ministri PDL (Blaga, Berceanu, Videanu, Udrea & comp) ce puteau face ? Cat despre "diktatul de la Viena", pot sa-si dea demisia linistiti si sa nu semneze. Eu asa as face ! Nu asi "tranzactiona" tara ! Dar "ardeleanul" Boc nu va demisiona! Pana la urma, Ardealul l-a votat in majoritate, Ardealul sa-l judece !
1 -- PNL a fost invitat primul la guvernare. Daca accepta atunci, acei „2/3 ministri” ar fi revenit UDMR-ului. Cand intrii la guvernare cu 22% procente nu ridici pretentii pt. desemnarea premierului, iar Johannis ar fi fost o optiune abia atunci si nu dupa circul „marii coalitii” desi daca citesti presa sibiana, marele Johannis nici pe departe nu este „o fata mare”.
2 -- „Tranzactionarea tarii” este in mana parlamentului, el legifereaza nu guvernul. Pt. "diktatul de la Viena" parlamentul Romaniei va fi vinovat, nu guvernul Boc si nici Ardealul.
3 -- Obsev insa ca in politica damboviteana, mentalitatea „sa moara si capra vecinului” este mai presus de interesele unui popor.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Petru Burian wrote:
cezar wrote:4. PNL s-a declarat dispus sa intre la guvernare, mai intai cu Iohannis, apoi cu Antonescu premier! Dar cu Boc premier si 2/3 ministri PDL (Blaga, Berceanu, Videanu, Udrea & comp) ce puteau face ? Cat despre "diktatul de la Viena", pot sa-si dea demisia linistiti si sa nu semneze. Eu asa as face ! Nu asi "tranzactiona" tara ! Dar "ardeleanul" Boc nu va demisiona! Pana la urma, Ardealul l-a votat in majoritate, Ardealul sa-l judece !
1 -- PNL a fost invitat primul la guvernare. Daca accepta atunci, acei „2/3 ministri” ar fi revenit UDMR-ului. Cand intrii la guvernare cu 22% procente nu ridici pretentii pt. desemnarea premierului, iar Johannis ar fi fost o optiune abia atunci si nu dupa circul „marii coalitii” desi daca citesti presa sibiana, marele Johannis nici pe departe nu este „o fata mare”.
2 -- „Tranzactionarea tarii” este in mana parlamentului, el legifereaza nu guvernul. Pt. "diktatul de la Viena" parlamentul Romaniei va fi vinovat, nu guvernul Boc si nici Ardealul.
3 -- Obsev insa ca in politica damboviteana, mentalitatea „sa moara si capra vecinului” este mai presus de interesele unui popor.

Prietene Petru,

1. Initiativa legislativa privind legea de care vorbim a fost a Guvernului PDL-UDMR. In Camera Deputatilor (camera avizatoare) a trecut la limita, pe baza voturilor acelorasi. Restul au votat contra !
2. Acum este sesizat Senatul (camera decizionala), unde exista aceeasi majoritate (dar mai "subtire"); votul final se va da prin martie. Termenul dat de UDMR este 31 martie, altfel ies de la guvernare.
3. Daca trece si de Senat, ajunge la T.Basescu. Acesta o poate promulga, sau retrimite Parlamentului cu obiectiile sale.
4. Iar pentru "diktat", nu va fi vinovata institutia Parlamentului, ci majoritatea parlamentara care a votat. Plus Presedintele -jucator care eventual a promulgat. Ce puteau sa faca ceilalti decat sa voteze contra ? Sa aprobe ? Sau daca se opuneau, cum sa faca mai mult ? Prin lovitura de stat !
Ideea este ca nu am vazut nici o reactie coerenta la romanii de peste Carpati ! Inseamna ca romanilor transilvaneni chiar le convine, d'aia au si votat asa. Era unul Gherman, roman de la Cluj, caruia ii era sila de Romania. A initiat o petitie semnata de peste 300.000 de romani transilvaneni. Nici o adresa n-a fost falsa, ca au verificat "organili".
Atunci, la ce foloseste discutia ?
5. Politica dimboviteana nu este facuta numai de damboviteni. Iar in majoritatea parlamentara cam 60 la suta sunt ardeleni. Nici Boc nu este oltean!
cat despre capra, daca ea ar muri pentru 4 ani pentru cei care au optat asa, chiar ar fi bine. Dar sa moara a tuturor, asta nu ma bucura.
Ideea este sa nu moara nici o capra, dar daca tot este sa moara, sa moara a cui trebuie.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Claudiu »

Se pare ca "vecinul" este guvernul iar "capra" suntem noi... Sper sa nu moara prea multe capre, ca asa se pare dupa cum se da in saraca capra, cat sa mai duca si ea...
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

Prietene Cezar
1, 2, 3 -- aici a intervenit o neintelegere. Nu vorbeam de legea minoritatilor.
4 -- "diktat-ul", se refera la initiativa cu „macro si micro regiuni” care a trecut prin senat asa cum scrie aici http://www.ziaruldemures.ro/fullnews.php?ID=12840
Cat priveste pe acel Gherman „ala n-a fost om nebun” – vorba cantecului :lol: iar ultimii 20 de ani tind sa-i dea dreptate.
5 -- Imi mentin parerea despre politica damboviteana, iar argumentul „cam 60 la suta” din 52 la suta, arata intradevar ca ardelenii sunt „capul rautatilor” :lol: :lol: :lol:

P.S. Am terminat cu „politica” pe azi :D
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Petru Burian wrote:Prietene Cezar
1, 2, 3 -- aici a intervenit o neintelegere. Nu vorbeam de legea minoritatilor.
4 -- "diktat-ul", se refera la initiativa cu „macro si micro regiuni” care a trecut prin senat asa cum scrie aici http://www.ziaruldemures.ro/fullnews.php?ID=12840
Cat priveste pe acel Gherman „ala n-a fost om nebun” – vorba cantecului :lol: iar ultimii 20 de ani tind sa-i dea dreptate.
5 -- Imi mentin parerea despre politica damboviteana, iar argumentul „cam 60 la suta” din 52 la suta, arata intradevar ca ardelenii sunt „capul rautatilor” :lol: :lol: :lol:

P.S. Am terminat cu „politica” pe azi :D
Ah, treaba cu macro- si micro- regiuni ! Asta are o "fata alba" - o posibilitate mai extinsa (teoretic) de accesare fonduri UE, alta este o "fata neagra" ("salvarea" bi-cameralismului prin infiintarea unui "Parlament al regiunilor").
Nu ne-a impus nimeni acest "diktat".
Pana la urma, a doua fata este o "farsa" jucata Referendumului din noiembrie. Nu pot sa spun mai mult, pentru ca ar insemna sa profit de faptul ca eu vad direct, nu ma bazez pe ce simt, cred, intuiesc etc.

Dar, asa este, sa lasam politica celor care se "balacesc" in ea !
Iar ardeleni sunt si printre ceilalti 48 %, numai ca, si unii, si altii, odata ajunsi la Bucuresti, devin "mai mitici decat miticii"
Locked

Return to “CAFENEA”