Topicul politic - azi, Basescu

Moderator: administrator

Locked
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Acuma daca-i sa cascam bine ochii spre ce se-ntampla, sperantele de tipul asta slabesc pe zi ce trece... 20 de parlamentari PSD si 14 PNL au demisionat din cadrul partidelor de la alegerile prezidentiale si pana azi, adicatelea doua luni sh-un pic. In ritmul asta ma astept ca pe la sfarsitul anului insusi Chucky Antonel sa-si manifeste intentia de a fi cooptant in noul partid al independentilor ce se prefigureaza. Pesedistii mai trag si ei pana prin vara, da' tot ce realizeaza in aceasta lunga agonie e doar exemplificarea faptica a butadei "boala lunga, moarte sigura".
Curiozitate personala: cand si sub ce motiv va demisiona Hrebenciuc?
Eu vorbesc de PNL, nu de cativa "chiftelari"
Nene, nu-i mai purta atat de grija lui Antonescu, ca ma faci sa cred ca nu esti chiar atat de "heterosexual" pe cat te laudai :lol: pe alta pagina. Dupa paraponul pe care-l ai, parca ai fi "tradus in amor". :lol: :lol: :lol:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Pai daca-mi explici unde-i diferenta intre chiftelari, penelisi si PNL, promit sa-ti urmez indemnul.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Pai daca-mi explici unde-i diferenta intre chiftelari, penelisi si PNL, promit sa-ti urmez indemnul.
Ti-o voi explica bucuros cand ma voi convinge ca nu poti sa o descoperi singur.
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote:& marian_i
Dar PNL este singura speranta care ne-a mai ramas !
:lol: :lol: :lol:
cezar wrote:Nu v-am auzit dand citate din Basescu, Boc, Udrea, etc ! ;)
Băsescu către jurnalişti: Sunt mai sănătos decât toţi patronii voştri, şi la minte şi la corp!
http://www.realitatea.net/basescu-catre ... 02568.html
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i
Băsescu către jurnalişti: Sunt mai sănătos decât toţi patronii voştri, şi la minte şi la corp!

Si Nero tot asa zicea ! :lol: :lol: :lol:
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

m-am obisnuit cu gandul ca va fi presedintele tarii pana in 2014. dvs. nu? :?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:m-am obisnuit cu gandul ca va fi presedintele tarii pana in 2014. dvs. nu? :?
Ba da, asta-i situatia ! A fost ales in mod democratic ! Sa fie sanatos !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Citesc si eu, ca tot omu' ce se vrea informat, presa, stirile agentiilor mai acatarii, comentariile analistilor politici. Dom'le, la ordinea zilei e apropiatul congres al penelistilor; te-ai astepta sa asisti la o dezbatere publica a programelor/doctrinelor. Vorba unui pescar memorabil: azi, canci... N-a fost nici ieri si nu-mi vine sa cred ca maine se va schimba situatia, liderul in functie si contracandidatul lui se rezuma la ce fac de cinci ani incoace, adica sa interpreteze - bine, e drept, fiecare-n maniera proprie - aria stiuta pe de rost, aia cu "Jos Basescu", "Jos cu dictatoru'!".
Ieri o stire a cutremurat netul, venita de pe blogul unuia de-si zice Sutu: Basescu-i in spital la terapie intensiva. N-a tinut mult, doar vreo ora jumate, indeajuns cat sa-i aduca astuia mii de clickuri si comentarii. Televiziunile au intrat tarziu cu stirea exacta, Basescu s-a dat si el pe sticla in stilu-i deja consacrat, potolind furtuna din pahar. Personal nu mi-am facut nicio clipa griji pentru el, nu ma intereseaza, insa m-am temut pentru penelisti. Doamne fereste, moare Basescu, raman astia si fara programe, si fara doctrina, si fara vreun scop in sine!
Last edited by Adar Marian on 01 Mar 2010, 09:44, edited 2 times in total.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by ghinozo »

a fost REALES,dar nu stiu cat de democratic,sa nu ne facem ca nu stim...chiar daca nu poti demonstra.( tu,eu ...astia... muritorii de rand}.....numai ca.... poate, peste 10-20 de ani...iese la lumina...
traiesc vremurile ''ulii..... pline de frustrari....tunurile pe ei frate...baie de sange...de la al cu tata'n gura pan la al cu barca sura...fara mila
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

"Combină-te la cea mai tare ieşeală!..." Promoţie mare la politikale, pe cheiul gârlei. Mai mare ca la Vodafone. Marea ieşeală. La trei plecări din PSD - o dezertare bonus de la liberali.

Încotro dau năvală? Spre ce party politic se bulucesc aleşii? Ce-i mână şi cine-i adună? Îi mână setea de independenţă, îi adună Generalul în Rezervă, ca-n Balta Brăilei, aia unde Culiţă Tărâţă cultivă 'jde mii de hectare cu lei noi. Apoi îi bagă-n traininguri Miky Şp. Mihăilescu. Deci. Dau mari şanse acestui Grup Parlamentar al Neatârnaţilor. Îi prevăd un viitor de patru stele.
http://www.gandul.info//opinii/psd-mare ... la-5660297
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:"Combină-te la cea mai tare ieşeală!..." Promoţie mare la politikale, pe cheiul gârlei. Mai mare ca la Vodafone. Marea ieşeală. La trei plecări din PSD - o dezertare bonus de la liberali.

Încotro dau năvală? Spre ce party politic se bulucesc aleşii? Ce-i mână şi cine-i adună? Îi mână setea de independenţă, îi adună Generalul în Rezervă, ca-n Balta Brăilei, aia unde Culiţă Tărâţă cultivă 'jde mii de hectare cu lei noi. Apoi îi bagă-n traininguri Miky Şp. Mihăilescu. Deci. Dau mari şanse acestui Grup Parlamentar al Neatârnaţilor. Îi prevăd un viitor de patru stele.
http://www.gandul.info//opinii/psd-mare ... la-5660297
Pana la 1 mai 2010, vor fuziona cu PDL. Se va chema PDL+Is (adica "independentii de stanga") :lol: :lol: :lol:
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote:
marian_i wrote:"Combină-te la cea mai tare ieşeală!..." Promoţie mare la politikale, pe cheiul gârlei. Mai mare ca la Vodafone. Marea ieşeală. La trei plecări din PSD - o dezertare bonus de la liberali.

Încotro dau năvală? Spre ce party politic se bulucesc aleşii? Ce-i mână şi cine-i adună? Îi mână setea de independenţă, îi adună Generalul în Rezervă, ca-n Balta Brăilei, aia unde Culiţă Tărâţă cultivă 'jde mii de hectare cu lei noi. Apoi îi bagă-n traininguri Miky Şp. Mihăilescu. Deci. Dau mari şanse acestui Grup Parlamentar al Neatârnaţilor. Îi prevăd un viitor de patru stele.
http://www.gandul.info//opinii/psd-mare ... la-5660297
Pana la 1 mai 2010, vor fuziona cu PDL. Se va chema PDL+Is (adica "independentii de stanga") :lol: :lol: :lol:
Doamne fereste! pai vreti sa aiba majoritate absoluta si sa propuna modificarea constitutiei, sa ramanem cu o singura camera si maxim 300 de parlamentari? pai asta e democratie? noi avem nevoie de un parlament cu 4 camere si 'jde mii de parlamentari :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:
cezar wrote:
marian_i wrote:"Combină-te la cea mai tare ieşeală!..." Promoţie mare la politikale, pe cheiul gârlei. Mai mare ca la Vodafone. Marea ieşeală. La trei plecări din PSD - o dezertare bonus de la liberali.

Încotro dau năvală? Spre ce party politic se bulucesc aleşii? Ce-i mână şi cine-i adună? Îi mână setea de independenţă, îi adună Generalul în Rezervă, ca-n Balta Brăilei, aia unde Culiţă Tărâţă cultivă 'jde mii de hectare cu lei noi. Apoi îi bagă-n traininguri Miky Şp. Mihăilescu. Deci. Dau mari şanse acestui Grup Parlamentar al Neatârnaţilor. Îi prevăd un viitor de patru stele.
http://www.gandul.info//opinii/psd-mare ... la-5660297
Pana la 1 mai 2010, vor fuziona cu PDL. Se va chema PDL+Is (adica "independentii de stanga") :lol: :lol: :lol:
Doamne fereste! pai vreti sa aiba majoritate absoluta si sa propuna modificarea constitutiei, sa ramanem cu o singura camera si maxim 300 de parlamentari? pai asta e democratie? noi avem nevoie de un parlament cu 4 camere si 'jde mii de parlamentari :lol:
Problema nu este numarul camerelor, ci calitatea celor care fac parte din ele.
Pe aceeasi linie de gandire cu dvs., guvernul ar trebui sa aiba 3-4 ministri.

Nu va faceti iluzii, nimeni nu vrea parlament unicameral, din niciun partid. Ma distrez cum vad ca inghititi toate mesajele astea (destul de primitive, fie vorba intre noi)
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote:Problema nu este numarul camerelor, ci calitatea celor care fac parte din ele.
Pe aceeasi linie de gandire cu dvs., guvernul ar trebui sa aiba 3-4 ministri.
nu, pe aceeasi linie cu referendumul, parlamentul ar trebui sa fie unicameral si sa aiba maxim 300 de parlamentari :)
cezar wrote:Nu va faceti iluzii, nimeni nu vrea parlament unicameral, din niciun partid. Ma distrez cum vad ca inghititi toate mesajele astea (destul de primitive, fie vorba intre noi)
au! nici cei din PDL nu vor? :lol: ma bucur ca va distrati asa de bine, desi nu inteleg ce-i asa primitiv in a avea parlament unicameral.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:
cezar wrote:Problema nu este numarul camerelor, ci calitatea celor care fac parte din ele.
Pe aceeasi linie de gandire cu dvs., guvernul ar trebui sa aiba 3-4 ministri.
nu, pe aceeasi linie cu referendumul, parlamentul ar trebui sa fie unicameral si sa aiba maxim 300 de parlamentari :)
cezar wrote:Nu va faceti iluzii, nimeni nu vrea parlament unicameral, din niciun partid. Ma distrez cum vad ca inghititi toate mesajele astea (destul de primitive, fie vorba intre noi)
au! nici cei din PDL nu vor? :lol: ma bucur ca va distrati asa de bine, desi nu inteleg ce-i asa primitiv in a avea parlament unicameral.
Ati inteles bine, nici PDL nu vrea !
Poate fi si un Parlament unicameral prost/unul bicameral bun si unul bicameral prost/unul unicameral bun.

Dar, aici nu ma puteti combate, parlamentul unicameral nu se potriveste tuturor sistemelor. Singurele tari "unicamerale" sunt ori monarhii constitutionale (tarile scandinave), ori republici parlamentare (unde parlamentul are un rol puternic), de exemplu tarile baltice, Bulgaria, Ungaria.
D'aia va spuneam, ma distrez cand vad cum o tineti cu referendum-ul. Lucrurile sunt mai complicate decat credeti.
1. Constitutia ar trebui substantial modificata, nu numai la numarul de camere ale parlamentului.
2. Numarul de parlamentari se modifica prin legea electorala. Constitutia nu prevede asa ceva.
3. Ceea ce numiti referendum a fost numai um "preambul". Adevaratul Referendum va fi cel de validare a unei noi Constitutii. Credeti ca mai vin 50 % ? Acuma au venit cu ocazia prezidentialelor.

Pasii de la 1-3 sunt fff pe scurt, de fapt este mult, mult mai complicat. Observati, ca eu nu dau link-uri din presa ci va stimulez sa studiati. ;)
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote:Pasii de la 1-3 sunt fff pe scurt, de fapt este mult, mult mai complicat. Observati, ca eu nu dau link-uri din presa ci va stimulez sa studiati.
gata, am studiat. nu avem nevoie de unicameral. in afara parlamentarilor, si-ar mai pierde locurile de munca si cei care-si desfasoara activitatea pe langa ei. nu vrem sa incurajam somajul :evil:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:
cezar wrote:Pasii de la 1-3 sunt fff pe scurt, de fapt este mult, mult mai complicat. Observati, ca eu nu dau link-uri din presa ci va stimulez sa studiati.
gata, am studiat. nu avem nevoie de unicameral. in afara parlamentarilor, si-ar mai pierde locurile de munca si cei care-si desfasoara activitatea pe langa ei. nu vrem sa incurajam somajul :evil:
Maestre, n-ati inteles nimic. Compartimentul unde lucrez eu este "unicameral" de la infiintare (comisie comuna). Acum am inteles unde bateati, dar suntei departe rau de tot de adevar. Ati vrut sa pareti "istet", dar...ce sa-i faci, n-ati reusit.
Sunt prea multe lucruri pe care nu le stiti. La un moment dat pareati un interlocutor valabil. M-am inselat !
Incercati pe topicul cu fotbalul, poate va descurcati mai bine !

PS- partea cu somajul a fost...distractiva ! :lol: :lol: :lol:
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote: Maestre, n-ati inteles nimic. Compartimentul unde lucrez eu este "unicameral" de la infiintare (comisie comuna). Acum am inteles unde bateati, dar suntei departe rau de tot de adevar. Ati vrut sa pareti "istet", dar...ce sa-i faci, n-ati reusit.
Sunt prea multe lucruri pe care nu le stiti. La un moment dat pareati un interlocutor valabil. M-am inselat !
Incercati pe topicul cu fotbalul, poate va descurcati mai bine !

PS- partea cu somajul a fost...distractiva ! :lol: :lol: :lol:
maestre, puneti prea multa patima. eu ma refeream la soferi, secretare... va asigur ca sunt multe lucruri pe care le stiu, iar dvs nu stiti ca eu stiu :)
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by costin stefanescu »

nu stiu sigur,dar daca aparea-ti pe pescuitul.ro cu acelasi nickname acum cativa ani,inseamna ca v-ati reprofilat,nu va mai place pescuitul,le aveti insa cu pdl-ul,nu ca ar fi neaparat rau, dar parca de pescuit nu prea spune-ti nimic,atat o tine-ti 'langa' cu Base de parca va plateste,e doar un marinar basinos si frustrat ca l-a inselat nevasta,ce sa-i faci,se mai intampla :lol: :lol: ,ajuns la rang de vedeta,insa are priza la OTV ,televiziunea populara:lol: :lol: :lol: :lol: ,e si ei niste oameni :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:
cezar wrote: Maestre, n-ati inteles nimic. Compartimentul unde lucrez eu este "unicameral" de la infiintare (comisie comuna). Acum am inteles unde bateati, dar suntei departe rau de tot de adevar. Ati vrut sa pareti "istet", dar...ce sa-i faci, n-ati reusit.
Sunt prea multe lucruri pe care nu le stiti. La un moment dat pareati un interlocutor valabil. M-am inselat !
Incercati pe topicul cu fotbalul, poate va descurcati mai bine !

PS- partea cu somajul a fost...distractiva ! :lol: :lol: :lol:
maestre, puneti prea multa patima. eu ma refeream la soferi, secretare... va asigur ca sunt multe lucruri pe care le stiu, iar dvs nu stiti ca eu stiu :)
Atunci stiti si faptul ca nu sunt liderul sindicatului soferilor, al secretarelor...
Postarile dvs. dovedesc faptul ca nu stiti...ceea ce credeti ca stiti !
Iar partea cu patima, pardon...cand este vorba de principii, le apar pe cele in care cred. Iar situatia mea personala (ca si a dumneavoastra, maestre) nu ma intereseaza in raport cu principiile.
Oricum, discutia este inutila, cred ca nu mai intereseaza pe nimeni !
Locked

Return to “CAFENEA”