Topicul politic - azi, Basescu

Moderator: administrator

Locked
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by laloi »

Adar Marian wrote:La 8 decembrie, ora 16:29, pe topicul Basescu, spuneai, citez:
"De la 1 ianuarie 2010, toate IMM-urile si microintreprinderile vor plati impozit nu 3 %, ci 16 % ! Si nu pe profit, ci pe venit !"
Acu', chit ca-s habarnist in matematici si treburi contabile, da-n prostia mea tot sunt capabil sa sesizez diferenta intre un shaish'pe la suta pe venit si unu aidoma pe profit.
Aici a fost o eroare de la inceputul postarii, ca microintreprindere s-a trecut de la 3% impozit pe venit (adica orice facturai era taxat automat cu 3%, nu contau cheltuielile) la 16% pe profit (=venituri-cheltuieli)... asta pt conformitate
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by laloi »

Adar Marian wrote: Pai, coane, eu mi-am oferit sufragiul presedintelui, nicidecum guvernului.
Ehe, pai si chiar credeati ca nu o sa fie guvern PDL?? Pai nu era inca reales si tot nu a vrut in ruptul capului sa cedeze guvernul, isi imagina cineva ca daca reales fiind va schimba ceva? Adica silit de Parlament nu a vrut, ar fi vrut "nesilit"?
Si las ar fi fost Basescu sa numeasca din alt partid un prim ministru, sau abia astepta ca sa bage placa de la Primarie ca nu l-au lasat consilierii?? (aici imi fac si eu mea culpa, am fost unul dintre pacaliti).
Si v-am ales pe dvs "preopinent", ca sa zic asa, nu stiu cat de corect e, doar fiindca va cunosc mai mult decat pe alti "combatanti" de pe forum :) ... dar si in familia mea, cu surprindere am constatat, ca multi au votat cu Basescu, dar pe criterii strict locale (cei din provincie), adica cum le-a recomandat buzunaru :D ... si cei mai multi cunoscuti strict pe criteriul: nu-l votez pe Iliescu, restu nu mai conteaza... cred ca dupa cele din 90 au fost primele alegeri care au mai creat o putina "inversunare"...
legat de Ardeal, ma abtin, fiind "mitic" din nastere, dar si cu ceva globule rosii de sas din Salistea Sibiului... pot doar sa spun: cat or mai intarzia americanii aia sa ne ia odata?! :evil:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Nenica, o dam de colo-colo mai ceva ca pe-o minge de ping-pong!
Ce poate fi mai evident decat nulitatea absoluta in materie de politica a celui care azi e presedintele PNL? Ce realizari sau macar initiative avandu-l pe Antonescu drept autor pot fi numite? Intreaga lui cariera politica si-a construit-o pe vocalize de tip huo si jos cutare, altceva n-a stiut si nici nu-i in stare, insa are obraznicia, nesimtirea, tupeul sa solicite postul de prim-ministru.
Hai ca deja ii dau mai multe atentie decat merita...
Legat de autonomii si alte aberatii pe langa tema: nimeni, niciun politician cu mintea intreaga n-o sa se joace cu nationalismul in vreme de criza, de aici si pana la extremism nemaifiind decat un pas - si ala foarte, foarte mic! Nu-mi mai fluturati marota UDMR-ului in fata, eu nu uit ca atunci cand Tariceanu clocea legea uninominalului, a avut ocazi sa-i scoata definitiv din scena politica, insa in buna traditie liberala a pupat orice cur i-a iesit in drum, doar ca sa fie sigur de inc-o prezenta-n parlament.
Se spune in topic: PNL nu putea guverna alaturi de PDL - mare dreptate!
Io nu stiu cat cunoasteti din istoria acestui partid, insa va indemn s-o studiati, incepand de la infiintare si pana azi. E campionul tradarilor in aliante si mai mult decat atat, e ilustrarea vie a termenului "oportunist" din DEX. Pentru cei care au uitat - nu-i si cazul meu - ii sfatuiesc sa ia aminte cum au tratat primele alegeri de dupa Revolutie, cum si de ce au parasit CDR-ul, cum au reactionat in '92 si pe cine propuneau atunci candidat la prezidentiale...
In final va atrag atentia ca in dezbaterile politice e de preferat ca oponentul sa fie tratat ca cel putin egal in competenta.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

Mariane, ma man`ca buricele destelor sa-ti raspund da` nu poci pen`ca ma mana Doamna sa plecam odata la mosie, da` poate-o merge netu` la Provita sa-ti zic d-acolo. Oricum, concluzia tot ti-o zic! La romani este legea, asa cum probabil sti, ca la o discutie sa venim cu ideile noastre si cand plecam, din comoditate intelectuala probabil, sa nu ne "ingreunam" prelund din ideile partenerilor de discutie (chiar daca suntem p-un forum sau mai ales). Cam asta-i concluzia da` mai combatem!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

Domn’Adar
Nu stiu cat din cele de mai sus mi se adreseaza, dar as adauga urmatoarele:
1 -- „... Nu-mi mai fluturati marota UDMR-ului in fata ...” - ţin sa atrag atentia ca pe langa „furaciunile” caracteristice tuturor partidelor parlamentare in mod egal, UDMR este cel mai consecvent si performant „partid” parlamentar; incet dar sigur, cu sprijinul cozilor de topor din toate partidele si utilizand cu maiestrie tehnica „aburelii” si a desfiintari adversarilor individuali, are cele mai mai mari „realizari” in cei 20 de ani de ”democratie”.
2 -- aici „la noi” exista un principiu: pana trec pe malul celalalt, toti astupa gaurile din bordaj si trag la rame din greu, fara deosebire; discutiile si imparteala dupa sosire :evil:
Istoria trebuie cunoscuta tocmai pt. a nu se repeta, dar oamenii se schimba legic si nimeni n-ar trebui sa faca exceptie. Nu poti sa te ciondanesti, sa pui ambitiile, orgoliile si interesele meschine in fata, in timp ce barca se scufunda. E mai greu sa tragi la rame decat sa dai din gura de pe margini, dar cu „Doamne ajuta” nu ajungi nicaieri.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Dom" Petru, UDMR a profitat din plin de raca pseudidoctrinelor - in fapt fiind vorba doar de interese de clan: politic si economic - ceea ce i-a permis aparitia la guvernare in mai toate rapoartele de putere. Repet: cu o lege uninominala de tip "castigatorul ia tot" sau in doua tururi, dupa modelul prezidentialelor, fara liste si procente, ieseau din scena politica.
Alta: treaba cu autonomia e praf aruncat in ochii... era sa zic fraierilor, da' ma abtin. Poate candva, peste ani, o sa se ajunga si acolo, tot ce-i posibil, insa clar ca nu acum, nu in vremuri de criza. Pai chiar Marko Bela declara intr-un interviu ca cel mai mare pericol atat in privinta formatiunii ce o pastoreste cat si pentru restul clasei politice o reprezinta extremismul. Nu uitati, dom' profesor, ca nationalismul judeca fara avocati, sentinta e prompta si pedeapsa e glontul pentru oricine, de orice coloratura politica, rasa sau cetatenie. Nu vad niciun politician de azi care sa poata sta in fata unui juriu si sa plece de acolo altfel decat cu picioarele 'nainte si mainile pe piept - credeti ca ei n-o stiu?
D-asta viu si spui: frate, ori vorbim cu cap si judecata, ori ne rezumam la zvonuri si aberatii menite sa-mbrobodeasca minti cu numar subunitar de neuroni.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Nene, nu te supara pe mine, dar in materie de politica esti foarte, foarte naiv.
Despre faptul ca toata lumea este ocupata si vorbeste de "diversiunea" cu Legea pensiilor, iar "paş-paş şi pe muteşte" sunt trecute prin Parlament (prin voturile PDL + UDMR + traseistii politici) legile "regionalizarii", respectiv a "minoritatilor", te-ai prins ?
Faptul ca intre timp dumneata te lupti cu ANPA dovedeste spirit combativ, dar nu si simt politic.
Dar, pana la urma, fiecare cu "razboiul lui".
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

marian barutz wrote:antonescu, cu toate minusurile lui a reusit un scor superior partidului cu cel putin 30-40% si asta trebuie subliniat
antonescu a obtinut 20% in primul tur al alegerilor prezidentiale.
adar marian wrote:Io nu stiu cat cunoasteti din istoria acestui partid, insa va indemn s-o studiati, incepand de la infiintare si pana azi. E campionul tradarilor in aliante si mai mult decat atat, e ilustrarea vie a termenului "oportunist" din DEX.
cand regele carol si-a facut partid (pare-mi-se ca se numea frontul renasterii nationale), toti liberalii au fugit si s-au inregimentat, ba chiar au participat la mitinguri imbracati in uniforma partidului. la una din aceste manifestatii, carol l-a intrebat pe argetoianu: ce parere ai despre noul meu partid? uitandu-se prin multimea de uniforme, argetoianu i-a raspuns: bordel nou cu curve batrane.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote:Nene, nu te supara pe mine, dar in materie de politica esti foarte, foarte naiv.
Despre faptul ca toata lumea este ocupata si vorbeste de "diversiunea" cu Legea pensiilor, iar "paş-paş şi pe muteşte" sunt trecute prin Parlament (prin voturile PDL + UDMR + traseistii politici) legile "regionalizarii", respectiv a "minoritatilor", te-ai prins ?
Faptul ca intre timp dumneata te lupti cu ANPA dovedeste spirit combativ, dar nu si simt politic.
Dar, pana la urma, fiecare cu "razboiul lui".
Pai daca sunt asa naiv precum spui, ia vino si lamureste-ma: cu ce-i stirbit conceptul national-unitar al statului roman prin legea regionalizarii, care-i eminamente economica? Cu ce iese din tipare legea minoritatilor vazuta in context european, altfel decat sa armonizeze legislatia romaneasca cu ce recomanda sau/si impune Constitutia Europeana?
Ca n-am simt politic? Mai mult decat probabil, chiar posibil, insa de aici si pana la a putea fi prostit cu praf in ochi, mai am oarece cale de batut.
Vad ca in ciuda raspunsurilor punctuale pe care mi le oferi, eviti sa-mi numesti macar un singur merit politic sau de orice alta natura de-al Antonescului, altul decat obsesia scoaterii din scena politica a PDL si monopolul visat de el in privinta politicii de dreapta.
Naiv? Toti cei care au crezut vreodata in promisiunile oricarui partid s-au dovedit naivi, asa ca n-as fi nici primul, nici ultimul, insa termenul nu-i sinonim cu prostia, chiar daca unora li se pare.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:
marian barutz wrote:antonescu, cu toate minusurile lui a reusit un scor superior partidului cu cel putin 30-40% si asta trebuie subliniat
antonescu a obtinut 20% in primul tur al alegerilor prezidentiale.
adar marian wrote:Io nu stiu cat cunoasteti din istoria acestui partid, insa va indemn s-o studiati, incepand de la infiintare si pana azi. E campionul tradarilor in aliante si mai mult decat atat, e ilustrarea vie a termenului "oportunist" din DEX.
cand regele carol si-a facut partid (pare-mi-se ca se numea frontul renasterii nationale), toti liberalii au fugit si s-au inregimentat, ba chiar au participat la mitinguri imbracati in uniforma partidului. la una din aceste manifestatii, carol l-a intrebat pe argetoianu: ce parere ai despre noul meu partid? uitandu-se prin multimea de uniforme, argetoianu i-a raspuns: bordel nou cu curve batrane.
1. 20 % a fost un scor bun, peste cel al PNL (17-18 %). PNL n-a fost, nu este si nu va fi "partid de mase", ci partid al "elitelor". Liberalii poarta papioane, nu sapca.
2. Verticalitatea de care Antonescu a dat si da dovada, in pofida tuturor presiunilor, este un gest care-mi aminteste de Senior (C.Coposu). Pacat ca nu are si maretia acestuia si nici dinamismul lui I.Bratianu (ca sa ramanem in zona liberala).
Fata de ceea ce vedem pe scena politica, este singura valoare certa aparuta pe scena politica dupa 2000.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

marian_i wrote:
marian barutz wrote:antonescu, cu toate minusurile lui a reusit un scor superior partidului cu cel putin 30-40% si asta trebuie subliniat
antonescu a obtinut 20% in primul tur al alegerilor prezidentiale.
adar marian wrote:Io nu stiu cat cunoasteti din istoria acestui partid, insa va indemn s-o studiati, incepand de la infiintare si pana azi. E campionul tradarilor in aliante si mai mult decat atat, e ilustrarea vie a termenului "oportunist" din DEX.
cand regele carol si-a facut partid (pare-mi-se ca se numea frontul renasterii nationale), toti liberalii au fugit si s-au inregimentat, ba chiar au participat la mitinguri imbracati in uniforma partidului. la una din aceste manifestatii, carol l-a intrebat pe argetoianu: ce parere ai despre noul meu partid? uitandu-se prin multimea de uniforme, argetoianu i-a raspuns: bordel nou cu curve batrane.
Mon cher, nici nu trebuie sa merg spre jumatatea secolului trecut, imi ajunga sa-mi amintesc cum au tratat in '90, in '92 propunerile Seniorului privind un candidat unic la prezidentiale, da' stii ceva? Nu-s ei singurii, insa cand vine vorba de tradari si joc politic duplicitar (dac-ar exista un termen multiplu care sa reprezinte cifra trei, patru sau cinci, l-as folosi), sunt campioni incontestabili.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote:Nene, nu te supara pe mine, dar in materie de politica esti foarte, foarte naiv.
Despre faptul ca toata lumea este ocupata si vorbeste de "diversiunea" cu Legea pensiilor, iar "paş-paş şi pe muteşte" sunt trecute prin Parlament (prin voturile PDL + UDMR + traseistii politici) legile "regionalizarii", respectiv a "minoritatilor", te-ai prins ?
Faptul ca intre timp dumneata te lupti cu ANPA dovedeste spirit combativ, dar nu si simt politic.
Dar, pana la urma, fiecare cu "razboiul lui".
Pai daca sunt asa naiv precum spui, ia vino si lamureste-ma: cu ce-i stirbit conceptul national-unitar al statului roman prin legea regionalizarii, care-i eminamente economica? Cu ce iese din tipare legea minoritatilor vazuta in context european, altfel decat sa armonizeze legislatia romaneasca cu ce recomanda sau/si impune Constitutia Europeana?
Ca n-am simt politic? Mai mult decat probabil, chiar posibil, insa de aici si pana la a putea fi prostit cu praf in ochi, mai am oarece cale de batut.
Vad ca in ciuda raspunsurilor punctuale pe care mi le oferi, eviti sa-mi numesti macar un singur merit politic sau de orice alta natura de-al Antonescului, altul decat obsesia scoaterii din scena politica a PDL si monopolul visat de el in privinta politicii de dreapta.
Naiv? Toti cei care au crezut vreodata in promisiunile oricarui partid s-au dovedit naivi, asa ca n-as fi nici primul, nici ultimul, insa termenul nu-i sinonim cu prostia, chiar daca unora li se pare.
Daca citesti un raspuns dat ieri domnului Petru Burian, constati ca nu am legat legea regionalizarii de problema statului national unitar roman; legea asta se leaga de o "enclavizare economica, sociala si culturala a tarii", dar fara a atinge conceptul de stat national unitar. Dar, mai ales, doreste salvarea bi-cameralismului parlamentar (Parlamentul Regiunilor), dupa succesul validarii referendumului.
Legea minoritatilor n-are legatura cu armonizarea legislatiei romanesti cu cea europeana; domeniul de reglementare este absolut national. E drept ca exista niste "modele europene" in domeniul nationalitatilor, dar si actualmente, Romania se afla in top, avand una dintre cele mai tolerante sisteme nationale.
Nu exista Constitutie Europeana, exista doar niste Tratate care au consacrat raporturile dintre statele membre. Ultimul intrat in vigoare (la 1 decembrie 2009) este Tratatul Lisabona. Nu spune nimic la acest capitol care sa impuna vreo "armonizare".
UDMR-ul sustine modelul elvetian (tara nemembra UE), de federalizare pe criterii etnice, a tarii. Cum va iesi pana la urma legea, se va vedea.

Cel mai mare merit politic al lui Antonescu este ca NU A INTRAT LA GUVERNARE CU P D L. Credeam ca ai inteles.
Al doilea merit politic este ca face politica de opozitie cu ARGUMENTE.
Ca veni vorba, arata-mi si mie de unde rezulta ca Antonescu are obsesia scoaterii PDL de pe scena politica ?
Poate te referi la scoaterea de la guvernare, ceea ce nu-i acelasi lucru. Sau poate este, mai stii ?

Eu nu mai cred in promisiunile partidelor de pe la 25 de ani, daca nu cumva mai dinainte. N-am crezut nici in PCR, nici in FSN, nu cred nici in PSD, PDL, PRM etc. Nici macar in PNL.
Cred insa in doctrina neo-liberala, pe care cel mai mult o promoveaza PNL-ul. Atat !
Iar ca organizare statala, in monarhia constitutionala. A nu se confunda cu ce putem oferi noi ca monarhie.
Daca a ramas ceva la ce n-am raspuns, spune-mi.

PS - In 1990 si 1992, la carma era Radu Campeanu, nu Antonescu; dar, sincer , nu cred ca atunci rezolva ceva "candidatul unic". Neocomunistii erau prea puternici, iar istoria confruntarilor PNT-PNL din perioada interbelica mai exista inca. Mai ales la nivelul liderilor marcanti. Iar liderii "nemarcanti" nu contau, ca sa nu vorbesc de faptul ca multi veneau din zona
"utecisto-comunista".
Last edited by cezar on 20 Feb 2010, 11:26, edited 1 time in total.
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote: 1. 20 % a fost un scor bun, peste cel al PNL (17-18 %). PNL n-a fost, nu este si nu va fi "partid de mase", ci partid al "elitelor". Liberalii poarta papioane, nu sapca.
bun, dar nici vorba sa scoata 30% peste partid. or purta ei papioane, dar iliescu le-a pus basca pe cap :)
cezar wrote: 2. Verticalitatea de care Antonescu a dat si da dovada, in pofida tuturor presiunilor, este un gest care-mi aminteste de Senior (C.Coposu). Pacat ca nu are si maretia acestuia si nici dinamismul lui I.Bratianu (ca sa ramanem in zona liberala).Fata de ceea ce vedem pe scena politica, este singura valoare certa aparuta pe scena politica dupa 2000.
il comparati pe crin cu Seniorul? :o sincer, in afara "injuraturilor" pe care i le trage lui base, nu vad nimic la el.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:
cezar wrote: 1. 20 % a fost un scor bun, peste cel al PNL (17-18 %). PNL n-a fost, nu este si nu va fi "partid de mase", ci partid al "elitelor". Liberalii poarta papioane, nu sapca.
bun, dar nici vorba sa scoata 30% peste partid. or purta ei papioane, dar iliescu le-a pus basca pe cap :)
cezar wrote: 2. Verticalitatea de care Antonescu a dat si da dovada, in pofida tuturor presiunilor, este un gest care-mi aminteste de Senior (C.Coposu). Pacat ca nu are si maretia acestuia si nici dinamismul lui I.Bratianu (ca sa ramanem in zona liberala).Fata de ceea ce vedem pe scena politica, este singura valoare certa aparuta pe scena politica dupa 2000.
il comparati pe crin cu Seniorul? :o sincer, in afara "injuraturilor" pe care i le trage lui base, nu vad nimic la el.
Le-o fi pus basca pe cap Iliescu, dar le sta mai bine decat daca le pune Boc chilotii lu' coana Udrea, nu credeti ? Sau banuiti ca Boc chiar conduce Guvernul ?
Da, dupa mine Crin este singurul care poate ajunge Senior! Cel putin din ce avem acum.
Nici o personalitate din lumea asta mare si rotunda nu va scoate 30 % peste partid. Raportat la numarul voturilor cetatenilor din teritoriu, Obama a luat 3,8 % peste scorul Partidului Democrat. A fost considerat un mare succes.
Nu ma refer la votul "electorilor" din cele 50 de state, cred ca ati inteles.
Iar in 2000, G.W. Bush a fost cu 0, 8 % sub partidul sau, de au trebuit sa numere de vreo 4 ori voturile din Florida.
Numai ca noi, romanii, avem o gena aparte, pe care sincer n-am intalnit-o la nimeni altcineva. Cand ne convine, stam in actualitate, cand nu, cautam argumente in istorie.
La liberali linia I.Bratianu - Tattarascu-Campeanu-Tariceanu- Antonescu este constituita din personalitati aparte, fiecare reprezentand o epoca, cu meritele si greselile (inclusiv tradarile) lor.
La comunisti Gheorghiu Dej, Ceausescu si "continuatorii" - Iliescu - Nastase-Geoana; seamana unul cu altul ?

Cum sa faci comparatii ?

Dupa 2000, ce avem ? Nastase, Basescu, Geoana, Tariceanu, Antonescu , Boc, Udrea ... Primii doi dispar in cativa ani de pe scena politica. Ce ne ramane ? Geoana (sau Ponta, Diaconescu), Antonescu(sau Tariceanu), Boc (sau Udrea).
Eu stiu ce aleg, dar dvs ?
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote:Sau banuiti ca Boc chiar conduce Guvernul ?
da! si-l conduce prost :cry:
cezar wrote:Da, dupa mine Crin este singurul care poate ajunge Senior!
parerea mea e ca nu va ajunge. dupa esecul prezidentialelor, crin trebuia sa demisioneze.
cezar wrote:Nici o personalitate din lumea asta mare si rotunda nu va scoate 30 % peste partid.
domnul barutz a afirmat ca antonescu a luat 30% - 40% peste partid.
cezar wrote:Cum sa faci comparatii ?
pai chiar asa! cum sa-l compari pe crin cu bratianu?
cezar wrote:Ce ne ramane ? Geoana (sau Ponta, Diaconescu), Antonescu(sau Tariceanu), Boc (sau Udrea).
Eu stiu ce aleg, dar dvs ?
daca voi avea de ales intre diaconescu, tariceanu si boc, stiu ce voi alege ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

& marian_i

Am zis de Antonescu ca poate ajunge, n-am zis ca sigur va ajunge.
Cu treaba cu demisia, sunt (partial) de acord. Da, dupa "europarlamentare", nu dupa "prezidentiale".
Daca vor candida cei trei amintiti de dvs, in turul II, intre Diaconescu si Tariceanu, si eu voi sti !
Boc nu va intra in turul II !
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

gata, l-am sters si pe diaconescu.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:gata, l-am sters si pe diaconescu.
Mda, cu Diaconescu PSD-ul parea mai...comestibil.
Pentru mine, Ponta nu merge nici cu lamaie, nici cu mujdei :lol: :lol: :lol:
Sper sa nu fiu in situatia sa aleg intre el si...Boc!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Ca veni vorba, arata-mi si mie de unde rezulta ca Antonescu are obsesia scoaterii PDL de pe scena politica ?
Poate te referi la scoaterea de la guvernare, ceea ce nu-i acelasi lucru. Sau poate este, mai stii ?
"Din punct de vedere strategic, trebuie spus foarte clar: ori noi, ori ei. Adrian Nastase, in 2003, a vrut sa desfiinteze PD pe cale administrativa, folosind uneltele puterii. si am protestat atunci pentru ca nu era democratic. Eu doresc sa desfiintez PD pe cale politica si democratica, nu administrativa. Tara asta trebuie sa ramana cu doua partide mari, unul de dreapta, PNL, al doilea partid de stanga, care e probabil PSD, nu ma intereseaza, dar pe dreapta asta e strategia, pe asta o propun, pe asta o asum"
(Crin Antonescu - declaratie politica in pregatirea congresului PNL)

Bre, cand Adar spune ceva, orice, stie el, manca-i-as gura lui de baiat destept, ce zice.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote: Ca veni vorba, arata-mi si mie de unde rezulta ca Antonescu are obsesia scoaterii PDL de pe scena politica ?
Poate te referi la scoaterea de la guvernare, ceea ce nu-i acelasi lucru. Sau poate este, mai stii ?
"Din punct de vedere strategic, trebuie spus foarte clar: ori noi, ori ei. Adrian Nastase, in 2003, a vrut sa desfiinteze PD pe cale administrativa, folosind uneltele puterii. si am protestat atunci pentru ca nu era democratic. Eu doresc sa desfiintez PD pe cale politica si democratica, nu administrativa. Tara asta trebuie sa ramana cu doua partide mari, unul de dreapta, PNL, al doilea partid de stanga, care e probabil PSD, nu ma intereseaza, dar pe dreapta asta e strategia, pe asta o propun, pe asta o asum"
(Crin Antonescu - declaratie politica in pregatirea congresului PNL)

Bre, cand Adar spune ceva, orice, stie el, manca-i-as gura lui de baiat destept, ce zice.
Nene, Adar stie, dar nu... pricepe! Sau nu vrea sa priceapa !

Pai PD nu a vrut acelasi lucru ? Nu le-a propus fuziunea, sub "sceptrul lui Basescu", in 2005 ?
Nu asa a aparut PD-L (prin "absorbtia" aripii disidente, amatoare de fuziune)?
Acum nu vrea acelasi lucru ?Nu d'aia le racoleaza parlamentarii, primarii etc ?
Nu d'aia i-a momit cu "guvernarea"?
Nu-i asta politica ?

Ia "serciueste" si cauta declaratiile lui Base', Stolo', Boc din iunie si iulie 2005 ! Poti sa cauti si declaratiile lui Tariceanu din aceasi perioada.
Pacat ca incerci sa aburesti lumea, este sub valoarea dumitale. Sau te contrazici, de dragul contrazicerii !

Daca este o "desfiintare" politica, pe cale democratica, este absolut OK ! Daca programul politic si forta personalitatilor atrage electoratul de dreapta catre PNL, unde-i problema ? Macar sa reuseasca !
Acelasi lucru si pentru PDL, de fapt !
Nu asa a disparut din prim plan PRM-ul, care in 2000 avea peste 20 % ?
Nu PD-ul le-a capacitat o parte din electorat, cealalta (probabil mai mare) votand PSD-ul ?
Locked

Return to “CAFENEA”