Topicul politic - azi, Basescu

Moderator: administrator

Locked
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote:Cu bugetarii au terminat-o, cu pensionarii se lupta inca, cu alocatiile copiilor au dat-o pe dupa corcodus, astazi a aparut chestia cu persoanele cu handicap. Cica o modificare de ultima ora ii lasa fara "scutirile de impozit", care, intre altele, exista si-n Bangladesh. La mai mare, nene Mariane !
Chiar ca nu pricep rostul urarii din final, insa cum n-am pretentia c-as fi io inteleptu' inteleptilor sau buricu' pamantului, trec si asta in lunga lista a necunoscutelor.
Treaba cu impozitarea indemnizatiilor de handicap, a restrangerii scutirilor de care se bucura amaratii astia, emana, ca mai toate celelalte, din mintea si cabinetul unui singur ministru, mai mult ca sigur primul fost ministru din cabinetul Boc.
Urarea din final este sincera si se refera la perspicacitatea de care ai dat dovada cand ai ales ! ;)

Honny soit qui mal y pense ! Nu m-am referit la...De fapt, nici nu m-am gandit de loc la asta !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Marian BARUTZ wrote:
marian_i wrote:raspunsul meu e in ton cu intrebarea lu' matale. afla ca nu am de unde sti ce efect a avut triumful basescian asupra ta sau asupra altora.in privinta parlamentului, iar nu stiu in ce masura reducerea numarului de parlamentari face obiectul preocuparilor tale, dar stiu sigur rezultatul referendumului.
Ca sa fiu clar, ma doare exact in pix si de referendum si de rezultatul lui :lol: Din partea mea poate sa se stearga ....
Subiectul era altul da` te ascunzi dupa copac!
Hai sa fi sanatos si sa-ti realizezi visu`, parlament dintr-un singur om :mrgreen: Asa precis o sa traiesti bine!
Care "referendum"? :lol: :lol: :lol:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Marian BARUTZ wrote:[
1 - Nene, lamureste lamurindu-te dar ce importanta are atunci,pentru alde matale, "vocalizele" lui? Sau oi fi liberar dezamagit si nu mi-am dat io seama!? Ca altfel nu vaz pen`ce te preocupa asa mult antonescu, mai ales ca nici personagiu` si nici partidu` pe care-l presedentuieste nu mai sunt la putere! Adicalea ce importa are pentru alde matale ca cam ce fel de om politic este dumnealui? Zau, nu pricep si pace!
2 - Neicusorule nu m-am gandit niciodat, da` niciodat ca-i putea fi pe invers! Da` io stiu daca chestia cu antipatia o fi asa cum zici! Dupa cum le zici inclin sa cred ca n-am gresit, da` io stiu!
3 - Vaz ca n-ai zis nimic de chestia cu baselu si dizolvarea parlamentului "a doua zi dupa alegerea presedintelui", mai ti minte! O fi mai grav fata de afirmatia antonescului cu reglementu` lui!?
Nea Barutz, facand talica parte din categotia celor care-mi sunt dragi, ar fi o impietate - de-a dreptul! - din partea mea sa te las nelamurit:
- antipatia fata de liderii liberali dateaza inca din perioada premergatoare alegerilor din Duminica Orbului si s-au aprofundat pana spre cronicizare in '92, da' ie poveste lunga si n-are rost sa plictisim ceilalti useri cu ea. Ce vreau sa remarc e faptul ca doctrina neo-liberala e mai mult decat atragatoare, ar fi ideala si momentului, si spatiului, insa tot ce au facut capii acestui partid, au contrazis-o pana la a o 'zvarli-n derizoriu.
- amicitiile afisate public de Basescu sunt principalele cauze ale faptului ca nu-mi place omul. Becali, Udrea, Rizi, doar trei nume dintr-o lista al dracului de lunga.
- la traba cu dizolvarea parlamentului, atat iti spun: toti stim ca la bautura vorbeste gura fara cap...
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

`ar ai dreacu cu melci lor!

Mariane, te pupa nenea!
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

Marian BARUTZ wrote:Ca sa fiu clar, ma doare exact in pix si de referendum si de rezultatul lui :lol: Din partea mea poate sa se stearga ....
Subiectul era altul da` te ascunzi dupa copac!
Hai sa fi sanatos si sa-ti realizezi visu`, parlament dintr-un singur om :mrgreen: Asa precis o sa traiesti bine!
matale pui prea multa patima in aceste discutii. dar asta e defectul liberalilor. au impresia ca cine nu-l injura pe basescu, musai ca trebuie sa-l iubeasca si sa-si doreasca o tara sub conducerea unui singur om. nu crezi ca aceasta tactica s-a dovedit pierzatoare pentru crin si geoana?
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

cezar wrote: Stai nitel, ca n-au baietii timp de dictatura ! Crezi ca le convine ?
Acuma au alte treburi ! Cu bugetarii au terminat-o, cu pensionarii se lupta inca, cu alocatiile copiilor au dat-o pe dupa corcodus, astazi a aparut chestia cu persoanele cu handicap. Cica o modificare de ultima ora ii lasa fara "scutirile de impozit", care, intre altele, exista si-n Bangladesh. La mai mare, nene Mariane !
Maestre, ia fi atent ce zice gura targului:
" Oamenii lui Băsescu aruncă pe piaţă TVA de 22%"
'ai ba ca-i bine si la vara cald :lol: Sti, vara aia care nu-i ca iarna adica o sa fie mai a dracu :twisted: Ba ce-mi place cum isi dau conationalii cu tesla-n coaie :mrgreen: Da` ne meritam soarta !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote:Cu bugetarii au terminat-o, cu pensionarii se lupta inca, cu alocatiile copiilor au dat-o pe dupa corcodus, astazi a aparut chestia cu persoanele cu handicap. Cica o modificare de ultima ora ii lasa fara "scutirile de impozit", care, intre altele, exista si-n Bangladesh. La mai mare, nene Mariane !
Chiar ca nu pricep rostul urarii din final, insa cum n-am pretentia c-as fi io inteleptu' inteleptilor sau buricu' pamantului, trec si asta in lunga lista a necunoscutelor.
Treaba cu impozitarea indemnizatiilor de handicap, a restrangerii scutirilor de care se bucura amaratii astia, emana, ca mai toate celelalte, din mintea si cabinetul unui singur ministru, mai mult ca sigur primul fost ministru din cabinetul Boc.
Hai ca era mai faina discutia despre ostrogoti, carpi, costoboci, pecenegi si cumani ! ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Marian BARUTZ wrote:
cezar wrote: Stai nitel, ca n-au baietii timp de dictatura ! Crezi ca le convine ?
Acuma au alte treburi ! Cu bugetarii au terminat-o, cu pensionarii se lupta inca, cu alocatiile copiilor au dat-o pe dupa corcodus, astazi a aparut chestia cu persoanele cu handicap. Cica o modificare de ultima ora ii lasa fara "scutirile de impozit", care, intre altele, exista si-n Bangladesh. La mai mare, nene Mariane !
Maestre, ia fi atent ce zice gura targului:
" Oamenii lui Băsescu aruncă pe piaţă TVA de 22%"
'ai ba ca-i bine si la vara cald :lol: Sti, vara aia care nu-i ca iarna adica o sa fie mai a dracu :twisted: Ba ce-mi place cum isi dau conationalii cu tesla-n coaie :mrgreen: Da` ne meritam soarta !
Printre scenariile de la M.Finante este si unul cu TVA 20 % si cota unica 18 %.
Este si ala cu TVA 22 %, si al treilea cu TVA 18 % si cota unica 25 %. Cica asta, ultimul, ar incuraja consumul !
Brainstorming-uri ! Stie dracu' ce-o iesi !
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

marian_i wrote:matale pui prea multa patima in aceste discutii. dar asta e defectul liberalilor. au impresia ca cine nu-l injura pe basescu, musai ca trebuie sa-l iubeasca si sa-si doreasca o tara sub conducerea unui singur om. nu crezi ca aceasta tactica s-a dovedit pierzatoare pentru crin si geoana?
Domnule esti in eroare conceptuala (cum zicea un profesor la scolile alea pe care le-am facut), adica mie individul daca nu mi-ar inflenta in rau viata (a mea si a celor d-un sange cu mine) mi-ar fi perfect indiferent. Da` nici sa zic ca-i cel mai tare din parcare cand este evident c-a avut grija sa golesca parcarea (asta a propos de cum se dezmembreaza la psd si stai ca vin acusi-acusi si liberari). Despre crin nu discut ca-i o cantitate neglijabila (la procentele obtinute ma refer) dar despre jeoana ma bate gandu` ca cam a iesit cum s-a dorit, ca prea a fost tampit!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote:Hai ca era mai faina discutia despre ostrogoti, carpi, costoboci, pecenegi si cumani ! ;)
Uite, aici n-am sa te contrazic, insa-mi permit observatia ca nu pe topicul de fata.
Dom'le, Basescu n-are fata de cuman, de peceneg nici atat, carpii, costobocii erau tot un fel de daci, asa ca iese si din sfera lor, iar ostrogotii sunt germanici - nu-mi spune ca-l vezi printre ei... :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote:Hai ca era mai faina discutia despre ostrogoti, carpi, costoboci, pecenegi si cumani ! ;)
Uite, aici n-am sa te contrazic, insa-mi permit observatia ca nu pe topicul de fata.
Dom'le, Basescu n-are fata de cuman, de peceneg nici atat, carpii, costobocii erau tot un fel de daci, asa ca iese si din sfera lor, iar ostrogotii sunt germanici - nu-mi spune ca-l vezi printre ei... :D
Nu, nene, Base' e de-al nostru, urmas al dacilor liberi !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Daca cititi poemul pana la capat, veti vedea ca este perfect on-topic:

Langă-o insulă uitată din Oceanul Pacifíc,
S-a-ntamplat un naufragiu, nici prea mare, nici prea mic.
Nu ştiu care-a fost motivul: ceaţă, valuri, terorişti,
Cert e c-au scăpat cu viaţă o mulţime de turişti.
Dar să vezi ce întamplare, iacă, pe cuvantul meu,
Cum se joacă cu destine Bunul nostru Dumnezeu.
Că, din marea incleştare, din a valurilor sevă,
Au scăpat ca prin minune doi Adami cu cate-o Evă:
Doi broscari si cu-o broscară, doi franţuji şi-o franţuzoaică,
Doi englezi si-o englezoaică, doi rusnaci si cu-o rusoaică,
Doi nemţoi cu o nemtoaică, doi arabi si-o araboaică,
Şi doi greci cu o grecoaică cu mustaţă de tigroaică.
Başca, au ieşit din valuri, cu noroc, doi mexicani
Şi cu-o mexicancă trăznet, la vreo optsprezece ani.
Şi-ncă doi yanchei pur-sange au scăpat şi ei uşor
Evident că împreună cu americanca lor.
Şi-n final, să vezi necazu’: cocoţaţi frumos pe-o stancă,
Uite c-au scăpat, ai dracu’. doi romani şi cu-o romancă!
Şi-a trecut vreo saptamană de cand au naufragiat
Şapte zile-n care-a naibii, multe s-au mai întamplat.
Ca broscarul cel mai tare, celuilalt îi sparse faţa
Să rămană numai unul, pe felie, cu ragazza.
Cat despre franţuji, aceştia, cum ii stim noi, plini de zel
Fac de-o săptămană-ntreagă sex in grup, cu mademoiselle.
Englezoii înc-aşteaptă, poate pică tam-nesam
Cineva să-i introducă, s-o cunoască pe madam.
Ruşii-ncearcă în echipă să o schimbe pe rusoaică
Pe vreun kilogram de votcă, chiar facută din pufoaică.
Nemţii s-au uitat la valuri, pe-urmă, la nemţoaica lor
Şi-au plecat în largul zării, înotand cu mare zor.
Beduinii, vai de danşii, cum nu au prea multe-n bilă,
Negociază arăboaica, cum s-o schimbe pe-o camilă.
Grecii se iubesc pe rupte, iar grecoaica, mică, grasă,
Blestemandu-şi a ei soartă, îi priveşte pofticioasă.
Mexicanii se-apucară cu barbaţii să trateze
Cum să vandă mexicanca, sau măcar s-o-nchirieze.
Pe yankei, a lor femeie, de cinci zile îi disperă
Povestindu-le de drepturi, libertate, carieră…
Iar romanii, cei uniţi dintotdeauna, în cultură şi idei
Au format fix... trei partide şi se ceartă între ei!"
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

Marian BARUTZ wrote:Domnule esti in eroare conceptuala (cum zicea un profesor la scolile alea pe care le-am facut), adica mie individul daca nu mi-ar inflenta in rau viata (a mea si a celor d-un sange cu mine) mi-ar fi perfect indiferent. Da` nici sa zic ca-i cel mai tare din parcare cand este evident c-a avut grija sa golesca parcarea (asta a propos de cum se dezmembreaza la psd si stai ca vin acusi-acusi si liberari). Despre crin nu discut ca-i o cantitate neglijabila (la procentele obtinute ma refer) dar despre jeoana ma bate gandu` ca cam a iesit cum s-a dorit, ca prea a fost tampit!
domnule barutz, nu pot afirma ca marinarul mi-a influentat in bine existenta, dar asta nu ma impiedica sa constat ca a castigat toate alegerile la care a participat. la ultimul scrutin parcarea nu era deloc goala...
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Printre scenariile de la M.Finante este si unul cu TVA 20 % si cota unica 18 %.
Este si ala cu TVA 22 %, si al treilea cu TVA 18 % si cota unica 25 %. Cica asta, ultimul, ar incuraja consumul !
Brainstorming-uri ! Stie dracu' ce-o iesi !
Tarile care au dat de greu dar acum sunt spre revenire, au adoptat "fulger" inghetarea salariilor; crestere de TVA; impozit crescut sau progresiv. Idea este ca mai intai umpli visteria si cand vezi ca "ai scapat de belea" n'ai decat sa scazi "darile".
La noi visterie goala puşcă, nu tu masuri de umplere, dar toti vrem sa traim mai bine :mrgreen: :mrgreen:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Miyagi »

Coane, motivul demiterii lu' Gheorghe - pe care 'mnealui nu l-a negat defel, ba si l-a insusit in totalitate - a fost ca acela ca n-a facut nimic, da' absolut nimic in sensul atragerii de fonduri europene si nici nu le-a inlesnit calea celor amatori de asa ceva. Mie-mi suna a incompetenta crasa sau macar dezinteres, ceea ce-n final e cam acelasi lucru.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Incompetenta sa e doar o parere care o sa se infirme cu timpul. Dezinteres se poate spune atata timp cat nu i s-a permis ANPA sa gestioneze fondurile de dezvoltare pe profil si de cate ori puneau problema vreunui proiect se loveau de Sarbu sau Selaru care ii puneau bete in roate. Gandeste-te si tu de ce din cotizatiile pescarilor ajung banii la impaduriri,nu exista fonduri dedicate acvaculturii,depoluarii,de ce concesiunile se dau doar unora pe redevente de nimic? De ce crezi ca inspectorii nu puteau sa-si indeplineasca atributiunile conform statutului institutiei? De ce AGVPS-ul inca nu se reformeaza? Care sunt interesele de nu se face nimic daca exista o contradictie la mijloc de pe timpul vechiului regim?
Au reusit sa bage zanzanie intre noi,iar acum isi freaca mainile toti ca nu mai are deocamdata nimeni ce sa le faca. Se pare ca au transmis asta si portocalelor cu tot avantul lor revolutionar. In curand se vor implementa masurile Europene de-a lungul Dunarii si-n Delta si vei vedea atunci cum se vor destrama aceste tactici ciocoiesti si ANPA-ul isi va intra in drepturile depline. Tot de hegemonia AGVPS-ului te lovesti si tu sau Nea Nasta cu interventiile voastre in particular pana cand va veti da si voi seama ca nu veti reusi nimic decat daca veti urma calea sinergiei.
Dl. Gheorghe a cultivat acolo si inca conduce. Parerea mea.
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

Întrebat despre o posibilă alianţă cu PNG şi despre condiţia lui Gigi Becali ca acesta să ocupe o funcţie de vicepreşedinte, Antonescu a răspuns că se pot purta discuţii şi cu această formaţiune şi a subliniat că, în general, la astfel de fuziuni, de obicei, partidul mai mic este reprezentat în echipa de conducere.

"Nu ştiu ce-i cu PNG, am aflat că domnul Gigi Becali a dat o declaraţie că ar dori să discute şi să fuzioneze cumva, fie cu PDL, fie cu noi. Sigur că această nehotărâre a sa e de natură să ne intrige puţin. Dar, probabil că omul încearcă să facă împreună cu organizaţia o discuţie să vadă unde este marea formaţiune de dreapta care să răspundă opţiunii sale. Dacă domnul Becali vrea să discute cu noi, nu văd niciun motiv să nu discutăm", a precizat liderul PNL.
http://www.realitatea.net/antonescu--di ... 02439.html
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:Întrebat despre o posibilă alianţă cu PNG şi despre condiţia lui Gigi Becali ca acesta să ocupe o funcţie de vicepreşedinte, Antonescu a răspuns că se pot purta discuţii şi cu această formaţiune şi a subliniat că, în general, la astfel de fuziuni, de obicei, partidul mai mic este reprezentat în echipa de conducere.

"Nu ştiu ce-i cu PNG, am aflat că domnul Gigi Becali a dat o declaraţie că ar dori să discute şi să fuzioneze cumva, fie cu PDL, fie cu noi. Sigur că această nehotărâre a sa e de natură să ne intrige puţin. Dar, probabil că omul încearcă să facă împreună cu organizaţia o discuţie să vadă unde este marea formaţiune de dreapta care să răspundă opţiunii sale. Dacă domnul Becali vrea să discute cu noi, nu văd niciun motiv să nu discutăm", a precizat liderul PNL.
http://www.realitatea.net/antonescu--di ... 02439.html
Daca PNG a negociat (si semnat) protocoale cu PDL la nivel local (exemplu Consiliul Mun.Bucuresti), de ce nu ar discuta si PNL cu ei? Sau PDL, extinderea colaborarii la nivel national.
Dar, de fuzionat, nu cred ca se pune problema, nici cu PDL, nici cu PNL.

Observ insa ca ii monitorizati atent pe cei de la PNL. Inseamna ca ati pastrat o amintire frumoasa suturilor in fund pe care vi le-a administrat Tariceanu, respectiv Antonescu ! ;)
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote: Daca PNG a negociat (si semnat) protocoale cu PDL la nivel local (exemplu Consiliul Mun.Bucuresti), de ce nu ar discuta si PNL cu ei? Sau PDL, extinderea colaborarii la nivel national.
Dar, de fuzionat, nu cred ca se pune problema, nici cu PDL, nici cu PNL.
un partid ori un conducator, fie ca se numesc PDL, PNL, basescu ori antonescu, nu trebuie sa se aseza langa PNG si becali. asta din motive de igiena.
cezar wrote: Observ insa ca ii monitorizati atent pe cei de la PNL. Inseamna ca ati pastrat o amintire frumoasa suturilor in fund pe care vi le-a administrat Tariceanu, respectiv Antonescu ! ;)
ii monitorizez pentru ca, la ora asta, chiar i-as vota. dar observ ca ei tin cu orice pret sa ma indeparteze de urne. in privinta suturilor primite, dvs ganditi ca un membru PNL: musai cine ne critica e PDL-ist sau, mai rau, fan basescu.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

& marian_i

Va inselati profund : nu am fost, nu sunt si nici nu voi fi membru PNL. De fapt, al nici unui partid.
Dar PNL este singura speranta care ne-a mai ramas !

Nu v-am auzit dand citate din Basescu, Boc, Udrea, etc ! ;)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Acuma daca-i sa cascam bine ochii spre ce se-ntampla, sperantele de tipul asta slabesc pe zi ce trece... 20 de parlamentari PSD si 14 PNL au demisionat din cadrul partidelor de la alegerile prezidentiale si pana azi, adicatelea doua luni sh-un pic. In ritmul asta ma astept ca pe la sfarsitul anului insusi Chucky Antonel sa-si manifeste intentia de a fi cooptant in noul partid al independentilor ce se prefigureaza. Pesedistii mai trag si ei pana prin vara, da' tot ce realizeaza in aceasta lunga agonie e doar exemplificarea faptica a butadei "boala lunga, moarte sigura".
Curiozitate personala: cand si sub ce motiv va demisiona Hrebenciuc?
Locked

Return to “CAFENEA”