Topicul politic - azi, Basescu

Moderator: administrator

User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Claudiu wrote:Basescu trebuie trimis la odihna ca da semne clare de oboseala...
Odihneasca-se in pace. ;)
Asaaaa... bun, de acord, insa cand ma uit la aia care se-ncalzesc pe marginea terenului, zau ca n-as face schimbarea.
Bai, cum dracu de nu-si pune nimeni intrebarea: in sarcina cui ar fi cazut, in mod logic, enuntul facut de Basescu? Ce treaba are Presedintele cu masurile economice? Boc sau Vladescu ar fi trebuit sa apara la tv cu toate vestile astea, insa chiorul a aratat ca are coaie - macar si pentru atata lucru, tot il apreciez.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Claudiu »

Pai tocmai d'aia l-as trimite la odihna si cand zic odihna ma refer la lumea celor drepti pentru ca am impresia ca numai asa mai scapam de satana asta. Are coaie si inca prea mari atata timp cat ne-o arunca in fata cu atata nonsalanta si ne trimite la dracu zambind.
Eu stau si ma tot intreb cand naiba s-o sparge buboiul odata? Gata, ajunge!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by costin stefanescu »

priviti linkul urmator si vedeti ce poate sa faca un simplu broker(retardat evident)pietelor financiare din toata lumea,ce s-

a intamplat azinoapte la NYSE e pt prima oara in istoria Wall Streetului.pt o vedere mai buna mariti filmul pe tot ecranul


http://economie.hotnews.ro/stiri-burse- ... -zilei.htm
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Claudiu wrote:Eu stau si ma tot intreb cand naiba s-o sparge buboiul odata? Gata, ajunge!
Buba? Care buba? Esti sigur ca te doare unde trebuie?
Nenica, stiti cu cat a scazut salariul real in mediul privat de la inceputul lui 2009 si pana azi? In unele locuri chiar si cu peste 50%, iar legat de cresteri n-am auzit pe nicaieri, in schimb greve la Metrou, la RATB, ca de, astia vor mai mult... Sa angajezi cate 150 000 de oameni anual in sectorul bugetar, timp de patru ani, sa se ajunga pana acolo incat statul sa concureze privatul - ca am o groaza de exemple cand se pleca din firme si se angajau prin cine stie ce agentii guvernamentale, vreo trei chiar dintre rude - mi se bare o absurditate monstruoasa, o bataie de joc la adresa aluia care-si rupe carca, cocosat de taxa si impozite.

Io v-am mai zis-o: nu mizati pe naivitatea mea, pierdeti sigur.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Claudiu »

Buba este mizeria adunata in acest guvern iar "buboiul" este rabdarea romanului pe cale sa erupa.
Taxe si impozite platim toti, indiferent de statut. Eu nu lucrez la stat dar am femeia care e bugetara, tata pensionar si nu pot sta linistit cand vad ceea ce li se pregateste.
Ce sa mai zic...ca mi-e o scarba de nu mai pot? Cred ca pe majoritatea romanilor ii incearca acelasi sentiment. Traim intr-o tara guvernata de dusmani ai poporului.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Claudiu »

A mea lucreaza in invatamant si are salariul 1100 lei/luna in mana. Dupa 1 iunie ar mai lua 825 lei/luna. Ce cacat sa mai faca cu banii astia cand nici aia 1100 nu-i ajungeau pentru un trai decent? Cred ca o trimit vanzatoare la alimentara ca poate acolo se mai invarte de o ciuguleala, ceva. O sa devenim un popor de vanzatori si mici intreprinzatori. Educatie - pla, sanatate - pla, etc.- pla... "Traiasca" guvernul Boc! ... ca sloganul "sa traiti bine" s-a bashit din fasa.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by costin stefanescu »

Mariane,socoteala e simpla,cand ai bani si-ti merge bine te dezvolti,te extinzi,exact ca bugetul unei familii,iti permiti cumperi ,nu,te restrangi,asa si cu bugetarii,cat timp a fost crestere economica s-au facut angajari pt ca situatia o impunea si aparatul administrativ trebuia marit,acum cand economia s-a contractat ar trebui sa se micsoreze si aparatul administrativ care nemaiavand obiectul muncii,a devenit excedentar,problema tocmai aici e,ca cei care s-au urcat in corcodus acum nu vor sa se mai dea jos ,vor sa stea acolo sa frece manganul ca de treaba nu mai e si privatii sa-i suporte si pe ei mai departe!!!!!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Claudiu »

Chestia nu e chiar asa simpla pentru ca nu se loveste numai in bugetarii care stau degeaba nemaiavand obiectul muncii, ceea ce nu prea cred ca mai sunt pe posturi, ci se loveste si in cei care isi fac treaba. Se loveste si in pensionari care multi dintre ei abia mai isi duceau zilele cu pensia de dinainte de micsorare. De fapt se loveste in noi toti, o vom simti pe pielea noastra. Cand dai in majoritate nimic nu mai merge cum trebuie, totul se prabuseste. Patronasii or sa-si mai vanda marfa si serviciile lui Pulea Spataru', ala neafectat de problemele astea ale pulimii.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by costin stefanescu »

Claudiule,eu ii raspundeam lui Marian in legatura cu cei 150000 de bugetari care au fost angajati in adiministratie,ca acolo e buba,in cei 4 ani de crestere economica,cat despre reducerea salariilor tuturor angajatilor ,evident ca e nedrept,pai ca inseamna 25% din 1100 de roni si ce inseamna 25 %din 10000 de roni ,e o masura de neamu' lu manivela in stilul chiombului
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by rebeu »

costin stefanescu wrote:priviti linkul urmator si vedeti ce poate sa faca un simplu broker(retardat evident)pietelor financiare din toata lumea,ce s-

a intamplat azinoapte la NYSE e pt prima oara in istoria Wall Streetului.pt o vedere mai buna mariti filmul pe tot ecranul


http://economie.hotnews.ro/stiri-burse- ... -zilei.htm
Hummm... oare nu cumva lumea asta financiară este construită prost? Oare nu cumva sfidarea (nesimţită a) oricăror principii economice de bază au adus şi criza de care se plâng toţi şi care abia acum ne afectează cu adevărat şi pe noi românii? Oare nu cumva iar plătim oalele sparte de alţii?

Cum (de mai) este posibil în mileniul 3 ca un prost să poată afecta o lume întreagă?

Indiferent cine conduce ţara asta şi indiferent ce măsuri ar lua cei care-o conduc tot vom plăti oalele sparte de alţii. De ce? Pentru că nu contăm. Hotărârile se iau în altă parte iar pe noi nu ne întreabă nimeni dacă ne convine sau nu. Şi nici n-o să ne-ntrebe!

Soarele tot aşa va străluci indiferent cine va fi la Cotroceni sau Casa Albă, şi tot se va transforma într-o pitică albă după ce va pârjoli pământul şi ce-o mai rămâne prin sistemul solar. Ce depinde de noi? Dacă vom fi destul de înţelepţi, vom găsi cum să ne cărăbănim din calea lui înainte de a se înroşi el şi eventual să găsim alt Pământ în altă parte pe care să-l organizăm mai bine. Că ăsta taaare prost l-am gospodărit după ce ne-am cocoţat (cu mândrie de maimuţă) în fruntea lanţului trofic...

Hotărâsem să nu mă mai bag în discuţiile astea care nu ţin cont de dreptate şi judecată ci doar de orgolii şi... uite că nu m-am putut abţine...

Să fiţi iubiţi!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

costin stefanescu wrote:Claudiule,eu ii raspundeam lui Marian in legatura cu cei 150000 de bugetari care au fost angajati in adiministratie
Mai exact e vorba de 150 000 X 4 = 600 000... Si-n vreme ce 99% din salariile mediului privat scadeau, sectorul bugetar era singurul care inregistra cresteri - de unde, manca-v-as gura?!!!
Nu faceti greseala sa-ntelegeti de aici ca mi-a casunat pe capra bugetarilor, in fond sunt niste sume care nu se vor mai regasi in servicii si consum, asta ma va afecta direct, insa tot ce incerc sa demonstrez e faptul ca masura nu-i doar logica, e si necesara acum, nu peste cativa ani, nu atunci cand am ajunge-n situatia Greciei.
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Sionut »

Daca tot s-a stabilit ca trebuie sa strangem cureaua si domn' marinar are c...e, de ce nu incepe cu marii datornici, marii corupti, cu dosarele fotbalistilor, cluburilor de fotbal, cei care schimba borduri pe banda (pe Mihai Bravu se schimba bordurile de anul trecut) ?
Ca de obicei in tara asta, smecherii le fac si prostii le trag .Nu esti bagat daca devalizezi o banca sau furi o fabrica ci daca furi o paine. Si prostii suntem noi ca inghitim toate mizeriile lor fara sa cracnim .
Noi suntem de vina pentru tot ce se intampla...
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Sionut wrote: Noi suntem de vina pentru tot ce se intampla...
Si de ce as fi eu de vina, mon cher?!!! Pai am infiintat eu enshpe mii de agentii guvernamentale? Am angajat eu 600 000 de insi in administratie? Am votat eu vreo lege de cacat? Sunt eu responsabil pentru irosirea banului public pe fel si fel de proiecte fantasmagoriste? Da-o dracului de treaba, ca nici macar vreo bordura n-am vandut in viata mea!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Claudiu »

Nici eu nu-s de vina ca eram la guvid in port. Cine o fi de vina? :roll:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Basescu, 'tu-l in nara, ca n-are basca!... :D
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Claudiu »

El e sigur!
Poate si bancile care au dat credit la toti ruptii in cur. :o
S-au acordat credite pe terenuri si apartamente care erau umflate bine la pret si nici dreaq nu-si mai recupereaza banii. Bani pierduti pe care i-au incasat smecherii, oportunistii. Fraierii n-au mai avut lovele sa-si plateasca ratele iar bancile au ramas cu imobilele...Imobilele nu mai fac banii cu care au fost achizitionate si nici cautare nu prea mai au daca-i vorba mai ales de terenuri. Si pretul apartamentelor a scazut bine de tot, cca 30-40% si deci pierderea este evidenta. Scurgeri sunt multe....
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Sionut »

Sionut wrote:Daca tot s-a stabilit ca trebuie sa strangem cureaua si domn' marinar are c...e, de ce nu incepe cu marii datornici, marii corupti, cu dosarele fotbalistilor, cluburilor de fotbal, cei care schimba borduri pe banda (pe Mihai Bravu se schimba bordurile de anul trecut) ?
Ca de obicei in tara asta, smecherii le fac si prostii le trag .Nu esti bagat daca devalizezi o banca sau furi o fabrica ci daca furi o paine. Si prostii suntem noi ca inghitim toate mizeriile lor fara sa cracnim .
Noi suntem de vina pentru tot ce se intampla...
Se pare ca Dl.Tolontan m-a citit :D
http://www.tolo.ro/2010/05/09/taiati-sa ... -si-hotia/
murphy
Posts: 30
Joined: 27 Oct 2009, 17:32

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by murphy »

Sionut wrote:Daca tot s-a stabilit ca trebuie sa strangem cureaua si domn' marinar are c...e, de ce nu incepe cu marii datornici, marii corupti, cu dosarele fotbalistilor, cluburilor de fotbal, cei care schimba borduri pe banda (pe Mihai Bravu se schimba bordurile de anul trecut) ?
Ca de obicei in tara asta, smecherii le fac si prostii le trag .Nu esti bagat daca devalizezi o banca sau furi o fabrica ci daca furi o paine. Si prostii suntem noi ca inghitim toate mizeriile lor fara sa cracnim .
Noi suntem de vina pentru tot ce se intampla...
Evident ca nu cracnim, protestul/protestantismul si toata etica sociala derivata de aici s-a inventat si functioneaza, deocamdata, pe alte meleaguri. Un articol interesant pe tema asta gasiti aici: http://voxpublica.realitatea.net/politi ... 41550.html.

Pentru cai care nu au rabdare sa citeasca tot, cam asta mi se pare relevant:

"Cea mai mare parte a românilor îşi pigmentează crezurile şi comunicarea cu “Doamne-ajută”, “Doamne-fereşte”, “cum o vrea Domnul” etc. Delegăm, în mileniul III, după ce am sărit din feudalism în despotisme luminate şi totalitarism, cu un extrem de precar exerciţiu democratic, aproape tot Weltanschauung-ul nostru puterii divine. Mai mult şi mai grav, investim puterea statului – care ar trebui să ne reprezinte interesele – cu o formă de putere divină (providenţială) în care el ne hotărăşte destinul şi evoluţia, şi nu invers. Înţeleg, în această ordine de idei, ameninţările cu proteste ale sindicatelor şi militantismul populist/stîngist al opoziţiei şi televiziunilor drept o confirmare a incapacităţii noastre vernaculare de a concepe statul ca pe un instrument în folosul individului, investit de cetăţean cu autoritate, prin contractul social. Cred că românii vor continua supravieţuirea plină de frustrări în aceeaşi notă atît timp cît, la două decenii de la presupusa moarte a statului-mamă totalitar, încă mai aşteaptă ajutor de la stat. Cu riscul unei aserţiuni cinice, pînă nu vor dispărea toţi apologeţii cuplului de sintagme “de la Stat”/”de la bunul Dumnezeu”, nu avem nicio şansă, ca societate, să evoluăm în spirit capitalist, cu toate că jinduim după ordinea şi prosperitatea “de dincolo”, construite în cultura zelului post-luteran şi prin alte activităţi decît pupatul icoanelor.
[...]Mi-am cam pierdut speranţa pentru mine – nu şi pentru societate. Probabil că eu şi încă o generaţie după mine – asta captivă pe Internet şi autistă civic şi politic – nu vom apuca să vedem o Românie nu numai aderată la, şi ci integrată în Europa şi în spiritul ei. Societatea, însă, evoluează – există tot mai mulţi români care au depăşit faza “căpătuirii” şi care influenţează mentalităţile economice în sensul bun-capitalist al lucrurilor. Problema mea e că asta se întîmplă sufocant de încet, iar timpul – şi al meu, şi al românilor în general – începe să nu mai aibă răbdare.''
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Marian BARUTZ »

Adar Marian wrote: Nea Barutz, am cateva carti in biblioteca pe care nu le pot citi. Motivul? Ma plictisesc... Aveam de ales intre a le arunca, a le vinde sau a le arde; n-am facut nicuna din toate astea, le-am lasat acolo, exista posibilitatea ca altul sau altii sa le gaseasca interesante.
Cam asa si cu postarile mele.
Aici e cam multe de discutat. Daca-i biblioteca lu` matale (si dupa cum suna "am" se pare ca-i personala, biblioteca of course) iar cartile pe care le-ai cumparat, matale probabil, sunt necitibile inseamna ca nu prea sti sa cumperi la carti (ca o parere, e daravela mare la stiinta asta a alegerii cartilor)! Daca te plictisesti, c-asa ti-e starea la momentu` respectiv le poti lasa (de citit) pe altadata. Acu` bag sama ca n-ai acasa biblioteca publica "ca altul sau altii sa le gaseasca interesante". Iar ca postarile tale sa fie asemeni cartilor, bati departe moncher sau ai o parere foarte buna despre ispravile tale in comentarea politichiei :lol:
Draga, eu am spus ca incepi sa ma plictisesti gandindu-ma la fixul asta al tau cu Antonescu, pe care nu-l inteleg ! Poate n-ai aflat, nu antonescu mi-a influentat (si ne-a influentat) viata in Romania ultimilor 5-6 ani ci parca altu', "mai falnic si mai frumos"-vorba cantecului!? Si nu uita in ultimii cinci ani si cinci luni, basescu a fost permanent la guvernare iar pidilicii ezact 3 ani si 10 luni iar de un an si cinci luni sunt chiar spitzul varfului. A veni acum si a spune ca de vina-i Mihai Viteazu care n-a stiu sa faca aliante acum 400 de ani si din cauza asta basescu nu aflase de criza in ianuarie-februarie 2009 sau ca el si supusul lui boc ca sef de guvern, nu pot face nimic cu criza de penurie pentru ca nu Romania a creat-o, zau sunteti de rasu` curului, cum se mai zice pe la tara :mrgreen:
Auzi, nu vrei sa mergi miercuri cu Rubliov si cu mine la un pestuc?
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Marian BARUTZ wrote: Auzi, nu vrei sa mergi miercuri cu Rubliov si cu mine la un pestuc?
Multumesc pentru invitatie, insa miercuri sunt la munca si pe criza asta parol ca nu-mi permit zile libere...
Legat de Antonescu si asa-zisul meu fix: aratati-mi o singura idee, vreun plan propus de el, vreo initiativa politica - alta decat "Jos Basescu!" - si-s gata sa-mi schimb opinia. Al'minteri ramane-n picioare ce am concluzionat deja: un demagog.
Locked

Return to “CAFENEA”