Topicul politic - azi, Basescu

Moderator: administrator

Locked
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

costin stefanescu wrote:nu stiu sigur,dar daca aparea-ti pe pescuitul.ro cu acelasi nickname acum cativa ani,inseamna ca v-ati reprofilat,nu va mai place pescuitul,le aveti insa cu pdl-ul,nu ca ar fi neaparat rau, dar parca de pescuit nu prea spune-ti nimic,atat o tine-ti 'langa' cu Base de parca va plateste,e doar un marinar basinos si frustrat ca l-a inselat nevasta,ce sa-i faci,se mai intampla :lol: :lol: ,ajuns la rang de vedeta,insa are priza la OTV ,televiziunea populara:lol: :lol: :lol: :lol: ,e si ei niste oameni :lol: :lol:
da, aparea-m si pe pescuitul.ro si nu spune-am nimic de pescuit :lol: am multi amici liberali si-mi place sa-i tachinez ;)
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by costin stefanescu »

pai exact asta spuneam si eu,nu mai sunteti pescar acum,sunteti pdl-ist :lol: :lol: ,e si asta o meserie,cam rusinoasa e adevarat,dar c'est la vie n'est pas? :lol: apropo' si eu sunt cu Antonescu 8-) !
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

costin stefanescu wrote:apropo' si eu sunt cu Antonescu 8-) !
cu generalul? :?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Albatrin »

marian_i wrote:
costin stefanescu wrote:apropo' si eu sunt cu Antonescu 8-) !
cu generalul? :?
parcă era mareşal! :?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:
costin stefanescu wrote:nu stiu sigur,dar daca aparea-ti pe pescuitul.ro cu acelasi nickname acum cativa ani,inseamna ca v-ati reprofilat,nu va mai place pescuitul,le aveti insa cu pdl-ul,nu ca ar fi neaparat rau, dar parca de pescuit nu prea spune-ti nimic,atat o tine-ti 'langa' cu Base de parca va plateste,e doar un marinar basinos si frustrat ca l-a inselat nevasta,ce sa-i faci,se mai intampla :lol: :lol: ,ajuns la rang de vedeta,insa are priza la OTV ,televiziunea populara:lol: :lol: :lol: :lol: ,e si ei niste oameni :lol: :lol:
da, aparea-m si pe pescuitul.ro si nu spune-am nimic de pescuit :lol: am multi amici liberali si-mi place sa-i tachinez ;)
si ati inteles ca sunt penelist ? ha, ha, ha ! :lol: :lol: :lol:

Ca nu sunt nici pedelist, nici pesedist, nici peremist va este cred clar ! Nu ramasese decat PNL-ul... :lol: :lol: :lol:

Atentie, I.Antonescu era Maresal !
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

cezar wrote: si ati inteles ca sunt penelist ? ha, ha, ha ! :lol: :lol: :lol:
nu, sunteti liberal. e o diferenta, nu? :lol:
cezar wrote:Atentie, I.Antonescu era Maresal !
corect! m-a intimidat domnul liberal costin stefanescu :x
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

marian_i wrote:
cezar wrote: si ati inteles ca sunt penelist ? ha, ha, ha ! :lol: :lol: :lol:
nu, sunteti liberal. e o diferenta, nu? :lol:
cezar wrote:Atentie, I.Antonescu era Maresal !
corect! m-a intimidat domnul liberal costin stefanescu :x
Nu sunt nici macar liberal, sunt adept al neo-liberalismului. Desi nu cred ca intelegeti nuanta. :lol: :lol: :lol:
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by marian_i »

inteleg perfect! neoliberalism de tip antonescian :lol:
UDREA: „EU ŞI DOMNUL BERCEANU SUNTEM CEI MAI MARI CONSTRUCTORI AI GUVERNULUI“ :lol:
http://www.gandul.info/news/udrea-eu-si ... ui-5676052
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Miyagi »

Bai ca sintem nevorbiti si neiesitzi se vede da` hai macar s-o facem aplicata si in scop productiv. Imi plac si mie polemicele simpatice da` parca nu mai ash avea timp de ele. Deci avem neoliberalismul si mai ce?
SI une`-i Marean,ca na mai iesit la tabla?
Neeeiiicushhoruuuleeee !!!!!!! :)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

M-am retras in Shambala, frate, creez...

Image
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Problema nu este numarul camerelor, ci calitatea celor care fac parte din ele.
Nu va faceti iluzii, nimeni nu vrea parlament unicameral, din niciun partid.
Intradevar :lol: "e mare şef" sa fii senator. Problema este ca senatorii nostrii sunt un fel de "primari mai rasariti" (majoritatea) iar despre eficienta si initiativele lor legislative in interesul Poporului (nu propriu :evil: ) mai bine sa nu vorbim :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Petru Burian wrote: despre eficienta si initiativele lor legislative in interesul Poporului (nu propriu :evil: ) mai bine sa nu vorbim :lol: :lol: :lol:
Ba sa vorbim, dom' Profesor!
Nu demult un reporter chestiona unul din alesii astia privitor la activitatea 'mnealui in cadrul Parlamentului, iar raspunsul a sunat aiuritor de tembelistic:
"Nu legile sunt pricipala activitate a Parlamentului, ci controlul asupra Guvernului!"...
costin stefanescu wrote: c'est la vie n'est pas? :lol: apropo' si eu sunt cu Antonescu 8-) !
Mare dreptate ai, mon cher, c'est la vie, toujours parchive... :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
Petru Burian wrote: despre eficienta si initiativele lor legislative in interesul Poporului (nu propriu :evil: ) mai bine sa nu vorbim :lol: :lol: :lol:
Ba sa vorbim, dom' Profesor!
Nu demult un reporter chestiona unul din alesii astia privitor la activitatea 'mnealui in cadrul Parlamentului, iar raspunsul a sunat aiuritor de tembelistic:
"Nu legile sunt pricipala activitate a Parlamentului, ci controlul asupra Guvernului!"...
costin stefanescu wrote: c'est la vie n'est pas? :lol: apropo' si eu sunt cu Antonescu 8-) !
Mare dreptate ai, mon cher, c'est la vie, toujours parchive... :D
Nene, nu-l condamna prea tare pe acel "ales". Probabil s-a exprimat confuz sau fraza a fost redata partial, scoasa din context.
Uite cum sta treaba:
- cam 70-72 % din legile in vigoare la noi fac parte din "acquis-ul comunitar", adica este legislatie UE, transpusa la noi prin Ordonante sau Ordonante de Urgenta, in functie de specific. Aceste acte sunt ale Guvernului si vin la Parlament, care trebuie sa le aprobe (sau respinga) prin lege, in termen de 30, respectiv 45 zile. Altfel sunt aprobate "tacit".
- odata cu intrarea in vigoare a Tratatului Lisabona, la 1 decembrie 2009, procentul creste la 84-85 %.
Operatiunea prin care aceste acte sunt examinate de Parlament se numeste scrutiny parlamentar (adica examinare sau control parlamentar). De aici, probabil, raspunsul acelui parlamentar.
Avand in vedere amploarea si minutiozitatea reglementarilor europene, activitatea parlamentara dupa 2002 s-a triplat.

Asta nu inseamna ca toti "alesii" sunt harnici si eficienti, dar inainte de a-i judeca trebuie sa stim si cu ce se ocupa de fapt. Iar despre asta mass media nu prea vorbeste, iar cetatenii sunt foarte neinformati.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Adar Marian »

Tot confuza a fost si Irina Loghin sau scoasa din context cand vroia sa-l bage-n puscarie pe Rasdaq?
Dom' Cezar, mie, unul, mi-e de-ajuns sa privesc un singur reportaj filmat la vreo sedinta de-a Senatului ori a Camerei Deputatilor, ca sa ma cuprinda o nostalgie dupa Tepes, ca n-am vorbe! Pai ce erau Divanul sau boierii din vremea lui decat un stramos al Parlamentului de azi? Si ce le-a facut Maria Sa Vlad? I-a luat in sulitele trabantilor, in ziua de Paste, si i-a pus sa munceasca la Poienari "pana ce s-au spart hainele pe ei", dupa litera cronicii.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Uite cum sta treaba:
- cam 70-72 % din legile in vigoare la noi fac parte din "acquis-ul comunitar", adica este legislatie UE, transpusa la noi prin Ordonante sau Ordonante de Urgenta, in functie de specific. Aceste acte sunt ale Guvernului si vin la Parlament, care trebuie sa le aprobe (sau respinga) prin lege, in termen de 30, respectiv 45 zile. Altfel sunt aprobate "tacit".
- odata cu intrarea in vigoare a Tratatului Lisabona, la 1 decembrie 2009, procentul creste la 84-85 %.
Operatiunea prin care aceste acte sunt examinate de Parlament se numeste scrutiny parlamentar (adica examinare sau control parlamentar). De aici, probabil, raspunsul acelui parlamentar.
Avand in vedere amploarea si minutiozitatea reglementarilor europene, activitatea parlamentara dupa 2002 s-a triplat.
Asta nu inseamna ca toti "alesii" sunt harnici si eficienti, dar inainte de a-i judeca trebuie sa stim si cu ce se ocupa de fapt. Iar despre asta mass media nu prea vorbeste, iar cetatenii sunt foarte neinformati.
Total de acord cu dvs. Domn'Cezar
Dar tocmai aici intervine rolul major al comisiilor de experti parlamentari (sau cum s'or numi) ei citesc, analizeaza, etc. si dau verdict sau propun forma "pt. Romania" al acelor acte. Comisiile parlamentare, alcatuite din parlamentari 80% Habarnisti + "plenul" in camere ce draq mai au de adaugat, modificat si comentat :?: :evil: :evil: Ei ar trebui sa voteze si gata :evil:
Asa au ajuns pana si legile UE aplicate si cu vechime in alte tari, sa ajunga de nefolosit la noi :evil: :evil: :evil:
P.S. Am un prieten care a fost deputat 1 mandat si a ajuns in Comisia de "..... si protectia mediului" doar pt. ca a lucrat la Apele Romane, desi din p.d.v. al pregatirii de baza si al postului la ape, nu avea nici "tangenta" cu prot. mediului.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Petru Burian wrote:
cezar wrote:Uite cum sta treaba:
- cam 70-72 % din legile in vigoare la noi fac parte din "acquis-ul comunitar", adica este legislatie UE, transpusa la noi prin Ordonante sau Ordonante de Urgenta, in functie de specific. Aceste acte sunt ale Guvernului si vin la Parlament, care trebuie sa le aprobe (sau respinga) prin lege, in termen de 30, respectiv 45 zile. Altfel sunt aprobate "tacit".
- odata cu intrarea in vigoare a Tratatului Lisabona, la 1 decembrie 2009, procentul creste la 84-85 %.
Operatiunea prin care aceste acte sunt examinate de Parlament se numeste scrutiny parlamentar (adica examinare sau control parlamentar). De aici, probabil, raspunsul acelui parlamentar.
Avand in vedere amploarea si minutiozitatea reglementarilor europene, activitatea parlamentara dupa 2002 s-a triplat.
Asta nu inseamna ca toti "alesii" sunt harnici si eficienti, dar inainte de a-i judeca trebuie sa stim si cu ce se ocupa de fapt. Iar despre asta mass media nu prea vorbeste, iar cetatenii sunt foarte neinformati.
Total de acord cu dvs. Domn'Cezar
Dar tocmai aici intervine rolul major al comisiilor de experti parlamentari (sau cum s'or numi) ei citesc, analizeaza, etc. si dau verdict sau propun forma "pt. Romania" al acelor acte. Comisiile parlamentare, alcatuite din parlamentari 80% Habarnisti + "plenul" in camere ce draq mai au de adaugat, modificat si comentat :?: :evil: :evil: Ei ar trebui sa voteze si gata :evil:
Asa au ajuns pana si legile UE aplicate si cu vechime in alte tari, sa ajunga de nefolosit la noi :evil: :evil: :evil:
P.S. Am un prieten care a fost deputat 1 mandat si a ajuns in Comisia de "..... si protectia mediului" doar pt. ca a lucrat la Apele Romane, desi din p.d.v. al pregatirii de baza si al postului la ape, nu avea nici "tangenta" cu prot. mediului.

Total de acord !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Tot confuza a fost si Irina Loghin sau scoasa din context cand vroia sa-l bage-n puscarie pe Rasdaq?
Dom' Cezar, mie, unul, mi-e de-ajuns sa privesc un singur reportaj filmat la vreo sedinta de-a Senatului ori a Camerei Deputatilor, ca sa ma cuprinda o nostalgie dupa Tepes, ca n-am vorbe! Pai ce erau Divanul sau boierii din vremea lui decat un stramos al Parlamentului de azi? Si ce le-a facut Maria Sa Vlad? I-a luat in sulitele trabantilor, in ziua de Paste, si i-a pus sa munceasca la Poienari "pana ce s-au spart hainele pe ei", dupa litera cronicii.
Asta inseamna sa te documentezi la televizor !
Au ei altele, care nu se vad. Ceea ce dau televiziunile de la sedinte, este ceea ce se vinde. Stau cu opt camere de luat vederi, doar-doar prind pe vreunul picotind, scobindu-se in nas sau navigand pe net, cu laptop-ul.
De fapt, altele sunt problemele, cu totul altele !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by costin stefanescu »

da Cezare ,dar mi-aduc aminte faza cum vroia Irina Loghin sa dea in judecata rasdaq-ul :lol: :lol: :lol: ce hal de oameni erau prin parlament,a facut inconjurul pamantului :lol: :lol: tare de tot
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by cezar »

costin stefanescu wrote:da Cezare ,dar mi-aduc aminte faza cum vroia Irina Loghin sa dea in judecata rasdaq-ul :lol: :lol: :lol: ce hal de oameni erau prin parlament,a facut inconjurul pamantului :lol: :lol: tare de tot
Da, a facut "epoca" treaba cu Rasdaq !
Dar de chestia lui Adrian Severin iti amintesti ? De prin 1993.
Il intreaba reporterul : stiti ca apa pe care o beau bucurestenii contine doua treimi hidrogen !
Raspuns: este o chestiune foarte grava, somez guvernul sa ia imediat masuri ! :lol: :lol: :lol:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Topicul politic - azi, Basescu

Post by valic »

cezar wrote:
costin stefanescu wrote:da Cezare ,dar mi-aduc aminte faza cum vroia Irina Loghin sa dea in judecata rasdaq-ul :lol: :lol: :lol: ce hal de oameni erau prin parlament,a facut inconjurul pamantului :lol: :lol: tare de tot
Da, a facut "epoca" treaba cu Rasdaq !
Dar de chestia lui Adrian Severin iti amintesti ? De prin 1993.
Il intreaba reporterul : stiti ca apa pe care o beau bucurestenii contine doua treimi hidrogen !
Raspuns: este o chestiune foarte grava, somez guvernul sa ia imediat masuri ! :lol: :lol: :lol:
Imi aduc aminte, a fost bestiala ............. m-am spart de ras fratilor ..............
Valic
0744 644 368
Locked

Return to “CAFENEA”