Basescu

Moderator: administrator

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

cezar wrote:
Pantazig04 wrote:Faptul ca bestia a batut un copil ,ca evident avea o fata de fiara incoltita (data-n fapt abia acu' de ingerasul patrician) ,e un mizilic fata de ce a putut comite in tineretea-i desfranata : din surse evident demne de incredere ,am aflat ca inainte sa intre la Inst. de Marina,a violat cu cruzime o silfida fecioara ,ai carei frati l-au batut pana i-au scos un ochi.Deci ochiul ala e de sticla...Chestie semanata si imprastiata de un om "de incredere" .Va asigur ca samanta a dat roade.
Acu stau si ma gandesc :ce drac' ne facem daca mor de gripa porcina mentorii "prostanacului" ? Cine-i mai trimite indicatii ?
Asa ca mai bine cu unul care are cu ce sa violeze ,decat ...
Si apoi moor de grija marilor ziaristi ultraechidistanti .Gura lor ce-o sa mai manance ,saracutii de ei ..
Hi, hi, hi,

Nea Gabi a nimerit-o ! Numai ca a gresit tabara.
Tocmai s-a anuntat ca dl. Turcan, consilierul de imagine al lui Basescu a fost internat de urgenta la Spitalul Matei Bals, cu gripa porcina !

Stie Dumnezeu bunutzul !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:... si mai am una:
- Decat c-un prost la castig, mai bine c-un destept la paguba.
Ia sa-l intrebati pe Iliescu: cine-i prostanacu? Ca ultima i-a servit-o chiar in ziua votarii... :D
Pai Iliescu este de partea lui Basescu, ce, acuma afli ?

Cand a chemat Iliescu minerii, cine era secretar de stat la Transporturi ? Iti spun eu, Basescu !
Cine a trimis 32 garnituri de tren in garile Petrosani si Livezeni, inca din 9-10 iunie 1990? Iti spun eu, Basescu !
Cine a fugit primul de la palatul Victoria, cand minerii asediau Guvernul, pe 26 septembrie 1991 ? Iti spun eu, Basescu !

Nu mor de dragoste pentru Geoana, nici nu prea voiam sa merg la vot, dar acuma ma voi duce si ma ocup personal sa mai conving destui sa faca acelasi lucru !
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Basescu

Post by ghinozo »

oscar daca candideaza ..pe oscar i l votez......leprele de pana acum 5 ani m a furau cu gust....asta se uita'n okii mei si ma minte de ingheaza pisatu in mine....nu am culoare politica,,,da frate...daca nu ai fost in stare timp de 5 ani sa faci ceva sa o duc mai bine....de ce ula mea sa te mai tin inca 5 nai??? mars in casa matii de ordinar,daca nici geoana nu face nic,i l dam jos si pasta peste 5 ani...pana la urma i l nimerim pe iancu jianu ala,ca doar asa se mai face treaba......nu as fi vrt sa am alternativa geoana,dar daca asta tre sa fac sa scap de infectu asta...i l votez pe geoana...ce sa fac

mama lor de talhari nenorociti...ca asta sunt cu totii.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

Asa-i Ghinozo, ai dreptate, romanii, atunci cand o fac liber, nu-si realeg conducatorii, si stii de ce?
Pai cum dracu sa se-ncontreze ei cu intelepciunea din batrani, aia care ne vorbeste despre schimbarea domnilor.
Cum, n-o stii?!.... Ce pacat.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote:
Adar Marian wrote:... si mai am una:
- Decat c-un prost la castig, mai bine c-un destept la paguba.
Ia sa-l intrebati pe Iliescu: cine-i prostanacu? Ca ultima i-a servit-o chiar in ziua votarii... :D
Pai Iliescu este de partea lui Basescu, ce, acuma afli ?

Cand a chemat Iliescu minerii, cine era secretar de stat la Transporturi ? Iti spun eu, Basescu !
Cine a trimis 32 garnituri de tren in garile Petrosani si Livezeni, inca din 9-10 iunie 1990? Iti spun eu, Basescu !
Cine a fugit primul de la palatul Victoria, cand minerii asediau Guvernul, pe 26 septembrie 1991 ? Iti spun eu, Basescu !

Nu mor de dragoste pentru Geoana, nici nu prea voiam sa merg la vot, dar acuma ma voi duce si ma ocup personal sa mai conving destui sa faca acelasi lucru !
Dom'le, la faza asta ghinionul e ca nu eram nici prea mic si nici prea mare ca sa incurc oamenii si evenimentele. Exista, pentru conformitate, paginile rechizitoriului procuraturii privind evenimentele din 13-15 iunie privind modul cum au fost constituite garniturile de tren, ba daca-mi aduc bine aminte (si o fac!) mai avem si marturia unu sef de Regionala CFR. Numele lui Basescu nu apare nicaieri.
Alta: "IMGB face ordine!", si eu eram in piata cand au aparut; transportul minerilor nu era prevazut, s-a organizat spontan in aceeasi zi, nicidecum in 9-10 iunie, cum la fel de spontan (si prostesc!) s-a dat ordinul incendierii autobuzelor politistilor.
Ce ti-e si cu memoria asta, dom'le...
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Basescu

Post by ghinozo »

uite cum facem......da-mi 3 motive foarte intemeiate si inatacabile..ptr a i l vota pe jegu asta


Adar Marian wrote:Asa-i Ghinozo, ai dreptate, romanii, atunci cand o fac liber, nu-si realeg conducatorii, si stii de ce?
Pai cum dracu sa se-ncontreze ei cu intelepciunea din batrani, aia care ne vorbeste despre schimbarea domnilor.
Cum, n-o stii?!.... Ce pacat.
Last edited by ghinozo on 27 Nov 2009, 23:42, edited 1 time in total.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote:
Adar Marian wrote:... si mai am una:
- Decat c-un prost la castig, mai bine c-un destept la paguba.
Ia sa-l intrebati pe Iliescu: cine-i prostanacu? Ca ultima i-a servit-o chiar in ziua votarii... :D
Pai Iliescu este de partea lui Basescu, ce, acuma afli ?

Cand a chemat Iliescu minerii, cine era secretar de stat la Transporturi ? Iti spun eu, Basescu !
Cine a trimis 32 garnituri de tren in garile Petrosani si Livezeni, inca din 9-10 iunie 1990? Iti spun eu, Basescu !
Cine a fugit primul de la palatul Victoria, cand minerii asediau Guvernul, pe 26 septembrie 1991 ? Iti spun eu, Basescu !

Nu mor de dragoste pentru Geoana, nici nu prea voiam sa merg la vot, dar acuma ma voi duce si ma ocup personal sa mai conving destui sa faca acelasi lucru !
Dom'le, la faza asta ghinionul e ca nu eram nici prea mic si nici prea mare ca sa incurc oamenii si evenimentele. Exista, pentru conformitate, paginile rechizitoriului procuraturii privind evenimentele din 13-15 iunie privind modul cum au fost constituite garniturile de tren, ba daca-mi aduc bine aminte (si o fac!) mai avem si marturia unu sef de Regionala CFR. Numele lui Basescu nu apare nicaieri.
Alta: "IMGB face ordine!", si eu eram in piata cand au aparut; transportul minerilor nu era prevazut, s-a organizat spontan in aceeasi zi, nicidecum in 9-10 iunie, cum la fel de spontan (si prostesc!) s-a dat ordinul incendierii autobuzelor politistilor.
Ce ti-e si cu memoria asta, dom'le...
Ba apare in primele 3 sau 4, cu rechizitoriul e ca si cu expertiza la "afacerea Flota". Alea dinainte il incriminau, in astea de cand e presedinte si trage sforile...nu mai e ! :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Asa-i Ghinozo, ai dreptate, romanii, atunci cand o fac liber, nu-si realeg conducatorii, si stii de ce?
Pai cum dracu sa se-ncontreze ei cu intelepciunea din batrani, aia care ne vorbeste despre schimbarea domnilor.
Cum, n-o stii?!.... Ce pacat.
Deci tot Iliescu e mai bun ! E batran, e satul ghiftuit, n-are motive sa fure sa le faca avere lui Udrea, Eba, Ridzi.
La ce i-ar mai folosi "mosului"? ;)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote:
Adar Marian wrote:
Ba apare in primele 3 sau 4, cu rechizitoriul e ca si cu expertiza la "afacerea Flota". Alea dinainte il incriminau, in astea de cand e presedinte si trage sforile...nu mai e ! :lol: :lol: :lol:
Hai sa vedem faptele - in esenta lor! - si cu flota asta, ca deja mi-s sastisit pana peste poate:
- In perioada cand flota se vindea ca fier vechi si mai apoi navele apareau sub pavilion Panamez, ele nu erau in subordinea Ministerului Transporturilor. Sa va mai amintesc si numele celor doi directori NAVROM arestati, anchetati si mai apoi eliberati pe motiv ca prejudiciul nu se confirma? Unde-i Basescu in toata ecuatia de aici?
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Basescu

Post by ghinozo »

nu trebe sa imi umple mircea badea tot timpu ....,...am cap pe umeri ...si mai ales oki sa vad...sa vad ca negoita mi a skimbat bordura pe strada de 3 ori anu asta ,ca au aparut coispe mii de complexe rezidentiale" prima casa",ca fisa imi da uie' din breuxeles,ca stoarfa aia de udrea isi batye joc de mine cu zambetu pe buze,ca in lupta lui cu iliescu taraste dupa el toate serviciile statului,,,,dar toate...nu poti sa calci totu in picioare doar ptr ati atinge tu scopu...sa fie clar asta...si mai e ceva....
Last edited by ghinozo on 27 Nov 2009, 23:58, edited 1 time in total.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

ghinozo wrote:uite cum facem......da-mi 3 motive foarte intemeiate si inatacabile..ptr a i l vota pe jegu asta
Ghinozo, eu nu-s apostol si nici evanghelist, nu duc cuvantul Domnului prin lume, asa ca n-am ce motive si adevaruri sa-ti ofer, tu singur tre' sa le afli, insa pentru asta musai sa intelegi ca Mircea Badea nu e analist politic si Antenele, Realitatea Tv, nu sunt televiziuni de informare, ci de manipulare.
Alta branza-n alta traista...
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Basescu

Post by ghinozo »

fiecare tabara are mijloacele lui de informare/dezinformare/manipulare-dirijarea maselor.....labe1 tv ce dracu mai e??? dar tvr?? si sunt partizani pe banii mei astia...mai a drq situatia....


taiatii cu lama,sare peste ei...si legati in baragan de teapa,sau mai constructiv irigam tot baraganu ...cu dunarea...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote:
Adar Marian wrote:
Ba apare in primele 3 sau 4, cu rechizitoriul e ca si cu expertiza la "afacerea Flota". Alea dinainte il incriminau, in astea de cand e presedinte si trage sforile...nu mai e ! :lol: :lol: :lol:
Hai sa vedem faptele - in esenta lor! - si cu flota asta, ca deja mi-s sastisit pana peste poate:
- In perioada cand flota se vindea ca fier vechi si mai apoi navele apareau sub pavilion Panamez, ele nu erau in subordinea Ministerului Transporturilor. Sa va mai amintesc si numele celor doi directori NAVROM arestati, anchetati si mai apoi eliberati pe motiv ca prejudiciul nu se confirma? Unde-i Basescu in toata ecuatia de aici?
Spuneam doar ca primele doua expertize il incriminau, apoi cand i-a pus pe Kovesi si Morar mai mari peste procurori, s-a dispus alta expertiza, care a iesit altfel. Intamplator, desigur !

Nu apare in rechizitoriu Traian Basescu ? Vorbim de dosare diferite, pentru ca au fost disjunse vreo patru !
Unul e ala cu expertiza, doua sunt suspendate pe motiv de "imunitate parlamentara" (pe durata acesteia), al patrulea este in faza de retrimitere la Curtea de Apel Brasov.

Cu mineriada : dispozitia de dizlocare a vagoanelor a fost data de Traian Basescu, secretar de stat, fapt consemnat in minuta Colegiului Ministerului Transporturilor din 8 sau 9 iunie 1990. Este la copie la dosar !
Ce sa vorbim de mineriada, pana si Iliescu a fost scos din cauza in 2008 ! Credeai ca in 2008 il vor incrimina pe Basescu ? Nu. pentru ca a cerut redeschiderea dosarului in timp ce era Presedinte, deci nu putea fi inclus in dosar !
Buna socoteala! Nene, pentru stiinta mea, ce ai matale cu "gainarul ala". Ca nu poti sa-mi spui ca-ti place linia lui politica, pentru c a n-are asa ceva ! Are in cap doar oligarhi, moguli si intrigi cu diverse curve !
A facut ceva concret ? A fost condamnat vreun mogul ? Vreun oligarh ? Stii vreo afacere necinstita a vreunuia care sa fie dovedita si ala condamnat ?
Cu ce-i mai bun Videanu decat Patriciu ? Dar Berceanu decat Voiculescu ? Doar ca a fost numai capitan la Secu' (scrie in CV-ul sau) pe cand ala a fost general ?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Acum idiotul se lauda cu numirea lui Ciolos pe post de Comisar european pentru agricultura(de fapt candidat)!
Este prosteala pe fata !
Tocmai aici nu trebuia sa avem comisar, Romania va fi frustrata, pentru ca asta-i regula in UE: sa nu-ti favorizezi tara in sectorul unde esti jupan!
La Bruxelles nu-i ca la Bucuresti! Francezii au refuzat, nemtii au refuzat, irlandezul a zis pas, adica tocmai tarile care "taie partea leului" din PAC (programul agricol comunitar).
N-are nici macar drept de vot in Comisia Europeana pentru Agricultura, trebuie sa aplice ce hotarasc ceilalti 26 de reprezentanti !

Este acelasi Ciolos, atacat cu motiune in octombrie 2008 si declarat "incompetent" de V.Tabara si Flutur-aviarul (stenograma este pe site-ul Parlamentului).
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

1. Are Tutea o vorba: "Si daca nu-l pot combate cu argumente, il bag intr-o sofistica de-l ametesc". Citatul nu-i tocmai exact in formulare, ca mi-e lene sa gugalesc, insa ideea asta-i.
Pai 'mneata vii si ma-ntrebi daca a condamnat vreun mogul? Intr-un stat de drept? Democrat? Unde separarea puterilor in stat e clara si bine delimitata? E Basescu judecator?
2. Dosarul "Flota". Nici n-ar trebui sa ma opresc asupra lui, odata ce din start s-a strecurat un neadevar in randurile de mai sus si anume imunitatea. Pai sa-ti amintesc io ca Basescu a renuntat la ea, tocmai pentru a permite procuraturii anchetarea?
3. Linia politica. Macar si numai oprindu-ma asupra politicii externe observ ca de la Marasalul Antonescu si pana la el, e singurul care a promovat una clara, fara echivocuri, incalcand cutumele existente, cele care spun "capul plecat sabia nu-l taie" si "fa-te frate cu dracu', pana ce treci puntea". Primul care s-a opus fatis marelui frate de la rasarit. Sa-ti amintesc io cum si cat au vuit toate cancelariile, cand s-a ratoit la Putin, acuzandu-l ca vrea sa faca din Marea Neagra lac rusesc?
Intern. Vesnica lui raca cu Parlamentul o interpreteaza fiecare cum vrea, asa ca iata cum vad eu: cei patrusutesaptezeci si ceva de alesi au incetat de mult sa reprezinte masa electorala, urmarind numai interesele proprii ori ale sponsorilor din campanie. Basescu a fost zidul de care s-au lovit toate legile scoase de ei in interes propriu. Pai tot io sa-ti amintesc de aia prin care demnitarii urmau sa-si cumpere locuintele date de RAPPS (sper s-o fi numit corect), lege pe care Presedintele a refuzat-o la promulgare? Ce dracu mai ramane de comentat pe marginea "sistemului ticalosit", cand 77% voteaza un referendum, iar deputatii fac front comun si spun ca e doar "consultativ" si niciodata nu-l vor adopta prin vot? Unde mai gasesti democratie aici? Unde mai afli puterea poporului - demos=popor, kratos=putere?
4. Postul de comisar european. Daciana Sarbu, europarlamentar PSD, declara acum doua saptamani:
"N-avem nicio sansa in atribuirea mandatului de Comisar pentru Agricultura, cel mult putem primi pescuitul" - asta-i de tot rasul, nu faptul ca Ciolos i-a infirmat spusele! Din '90 si pana azi n-avem o legislatie a pescuitului clara, pe apele publice se practica pescuitul industrial, in baza unei simple cereri si a unei taxe, fapt nemaiintalnit in nicio alta tara europeana!

Nene, io nu pun botu' la sofistici, nici la Mircea Badea, si cine pariaza pe naivitatea mea, s-ar putea sa piarda.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Basescu

Post by Petru Burian »

Adar Marian wrote:Daca zece oameni privesc o fotografie, toti au sa vada altceva - fapt dovedit stiintific. Fix asa-i si cu politica, fiecare vede o alta fata a ei.
No, ca nu’i de bine :o :o :o
In credinta, principii, politica, fotbal, etc. fiecare are convingerile sale, de regula de neclintit.
Mi-a ajuns cu „invatamantul politic obligatoriu” de pe vremuri. Sunt ferm convins ca fiecare are ochi sa vada si cap sa judece, iar „indoctrinarea” prin TV, ziare, sau „de la om la om” ma scoate din sarite. Prozelitismul agresiv are, de regula, efecte contrare celui urmarit (dovedit stiintific), singurul rezultat sigur si rapid fiind invrajbirea „elementelor comunitatii” :( :( :(
Chiar nu era de ajuns topicul despre FOTBAL :?: :?:
Pe acesta de fata eu l-as sterge instant :evil:
Parerea mea :cry: :cry: :cry:
P.S.1. Partile subliniate chiar nu amintesc de nimic celor cu mai multa "experienta de viata" :?: :?: :idea:
P.S.2. Ca tot am reusit sa ma ambalez :evil: :evil:
Un guvern cu majoritate parlamentara de 71% putea sa schimbe Romania din temelii. Incepand cu constitutia, europenizarea legilor, reformarea justitiei din temelii, etc. .... inclusiv „aducerea de Domn Strain” (in extremis ) :)
Si ce a rezultat :?: unii trimisi acolo sa conduca Tara si Poporul spre liman, au preferat sacrificarea acestora, in baza unei ambitii idioate (oare :!: :?: ) negasind in toata Romania un ministru. Oare de ce :?: :?:
Last edited by Petru Burian on 28 Nov 2009, 08:49, edited 1 time in total.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

@ Petru Burian

Dom' profesor, s-a strecurat o eroare in postarea matale, si anume termenul "vrajba". Cata vreme se dezbat idei, intre oameni ale caror spirite sunt macar c-un fir de par saltate peste medie, polemica se rezuma la argumente si ratiune, excluzand din start visceralul.
Asa cred eu sau asa ar fi normal sa fie.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Basescu

Post by Petru Burian »

Adar Marian wrote:@ Petru Burian
Dom' profesor, s-a strecurat o eroare in postarea matale, si anume termenul "vrajba". Cata vreme se dezbat idei, intre oameni ale caror spirite sunt macar c-un fir de par saltate peste medie, polemica se rezuma la argumente si ratiune, excluzand din start visceralul.
Asa cred eu sau asa ar fi normal sa fie.
Total de acord Domn'Adar, singura problema este acel fir de par :)
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

Petru Burian wrote: 1 Un guvern cu majoritate parlamentara de 71% putea sa schimbe Romania din temelii. Incepand cu constitutia, europenizarea legilor, reformarea justitiei din temelii, etc. .... inclusiv „aducerea de Domn Strain” (in extremis ) :)
2 Si ce a rezultat :?: unii trimisi acolo sa conduca Tara si Poporul spre liman, au preferat sacrificarea acestora, in baza unei ambitii idioate (oare :!: :?: ) negasind in toata Romania un ministru. Oare de ce :?: :?:
1 Conditia fiind aceea ca cei 71% sa aiba aceeasi orientare doctrinara sau macar acelasi interes - politic, ca de interes national nu poate fi vorba in cazul de fata, termenul neavand acoperire in ultimii 65 de ani. Cum ea, conditia, n-a existat, propozitiei ii lipseste ce e mai important, predicatul. ;)
2 Faptele, domnule profesor, faptele... Un ministru de interne face declaratii speculative in calitate oficiala, gest impardonabil in orice mediu politic care se respecta. Demiterea venea firesc, atata vreme cat exista o raspundere personala, insa urmarea a fost ca intreg aparatul PSD a parasit guvernul, refuzand sa numeasca un altul si asta in plina criza economica, fapt ce a dus la inca una, de data asta politica. Gest electoral sau nu, ramane sa judece fiecare.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Basescu

Post by Petru Burian »

Adar Marian wrote:
1
Conditia fiind aceea ca cei 71% sa aiba aceeasi orientare doctrinara sau macar acelasi interes - politic, ca de interes national nu poate fi vorba in cazul de fata, termenul neavand acoperire in ultimii 65 de ani. Cum ea, conditia, n-a existat, propozitiei ii lipseste ce e mai important, predicatul. ;)
2
Faptele, domnule profesor, faptele... Un ministru de interne face declaratii speculative in calitate oficiala, gest impardonabil in orice mediu politic care se respecta. Demiterea venea firesc, atata vreme cat exista o raspundere personala, insa urmarea a fost ca intreg aparatul PSD a parasit guvernul, refuzand sa numeasca un altul si asta in plina criza economica, fapt ce a dus la inca una, de data asta politica. Gest electoral sau nu, ramane sa judece fiecare.
Domn'Adar combateti cu cine nu trebuie :D :D :D
De acord cu pct.1 dar si cu pct.2., unde formularea mea a fost neclara; corect era "negasind in toata Romania un ministru, sa-l inlocuiasca pe cel demis" :D :D
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Locked

Return to “CAFENEA”