Basescu

Moderator: administrator

User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Basescu

Post by Albatrin »

cezar wrote:
dutustoica wrote:
cezar wrote:Dutule, e frumos ca-l sustii, mai ales ca lupta de unul singur. Stiu ca esti cu Basescu, dar la tine cel putin motivele sunt directe (de acolo vine "papica").


Prietene, nu cred ca ai inteles, sau m-ai inteles. Daca pozitia mea in aceasta discutie o pui pe seama "papicii", nu faci decat sa confirmi ceea ce de fapt ii reprosezi lui Adar, ca adevarul supara. Eu v-am intrebat pe vreunul dintre voi, de unde va vine papica?. Crezi ca atitudinea mea, parearea mea intr-o anumita problema, este dictata de locul din care imi vin banii. Nu mi se pare degradant ca un membru de familie (sotia mea),sa lucreze onest intr-o institutie a statului (nicidecum in slujba lui Basescu), iar eu sa-mi permit sa exprim un pdv pe un forum deschis. Ar trebui sa cred, ca la toti cei care il adora pe "prostanac", papica le vine de la el :?: :?: :?: . Poate spera............ :o :o :o
Nici nu mi-a trecut prin minte locul de munca al sotiei (ce rost are sa ma jignesti ?) ma refeream la altceva, anume la modul cum se distribuie comenzile de stat la numite firme, printre care si aia de unde-ti vine "papica". Acum ai inteles ?
Iar eu nu mi-am ascuns preferintele, care nu sunt pentru M.G., iar tu stii asta . Faptul ca altadata m-ai numit dinamovist am pus-o pe seama glumei, dar pana cand nu-ti ceri scuze pentru postarea de mai sus iti retrag dreptul de a ma numi prietene.
Stii care-i nenorocirea voastra, baieti ? Cine nu-i stelist, este neaparat dinamovist! Cine nu voteaza Basescu, tine neaparat cu Geoana! Cine nu-i cu noi, e impotriva noastra, "dusman al poporului".
Bă, voi mai daţi şi "previzualizează", sau mai citiţi ce scrieti înainte de a da "trimite"?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Basescu

Post by Dumitrescu Iancu »

cezar wrote:

Iar eu nu mi-am ascuns preferintele, care nu sunt pentru M.G., iar tu stii asta . Faptul ca altadata m-ai numit dinamovist am pus-o pe seama glumei, dar pana cand nu-ti ceri scuze pentru postarea de mai sus iti retrag dreptul de a ma numi prietene.
Cezar,sincer,nu-ti inteleg inversunarea!Iata,Antonescu,sub conditia unui prim-ministru liberal,este gata sa se aseze in genunchi,ca sa fie cu buzele mai aproape de fesele basesciene...Alti liberali sunt gata sa faca acelasi lucru si pentru mai putin,uitand extrem de repede juramantul de credinta facut lui Geoana!
Iar noi uitam la fel de repede de ceea ce ne-a facut sa ne strangem pe acest forum,ba,mai mult,riscam sa rupem prietenii nascute pe mal de apa(chiar,nu-mi amintesc sa fi asistat la asemenea discutii in serile petrecute impreuna langa focul de tabara),din cauza unor convingeri mai mult sau mai putin personale!
Raman la parerea ca,odata ce alegerile s-au incheiat,topicul trebuie inchis,iar noi sa revenim la "pestii" nostri!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Basescu

Post by rebeu »

Ce să fac? Dacă n-am somn... semn de bătrâneţe... hummm... grrr....

@Iancu: he he! asta numeşti tu înverşunare? hai să fim serioşi... este un exerciţiu mental... mai altfel... Poate că Cezar e mai prolific în postări contra... dar are argumente puternice... de pe poziţia lui. Eu cred că rezultatul referendumului este de fapt ce-l doare.

Acel procent (incontestabil) ne arată care este încrederea populaţiei la ceea ce făcea apel: MAJORITATEA PARLAMENTARĂ! Votul ne arată clar că votanţii dezaprobă ce se petrece în parlament. Băsescu doar a profitat de mingia ridicată la fileu de pe vremea celor trei+sute+nuştiu+câţi... care n-au înţeles că poporul votant nu vrea ca ei. Şi nici acum nu pricep! Sau... este ultima lor... hai sa nu devin patetic :lol:

Daca Băsescu este într-adevăr cinstit... va dizolva parlamentul după ce va forţa revizuirea constituţiei în sensul aplicării rezultatului referendumului. Şi atunci... deja nu mai am atâta imaginaţie să-mi închipui cum va fi...

Iar ceea ce gândesc eu... o gândesc şi alţii... d-aia atâta înverşunare... pentru că este logic să se întâmple aşa... Şi asta schimbă foarte multe... destine/averi/perspective/etc...

S-aveţi o zi plăcută pescari! Indiferent unde vă veţi afla! :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Basescu

Post by Gabi »

Drillului din cafeneaua asta i-ar sta infinit mai bine la rubrica "prezentari" .E mai edificator decat orice autobiografie savanta.

Cum pacatele mele n-am stiut ca exista si clubul select : manipuleatori de obleti ? Ce conteaza ,oricum n-aveam acces acolo nefiind un mincinos scuze pescar adevarat ci mai degraba un baboi ametit care ,in naivitatea lui ,credea par examplu ca belelele se trag de la patrihotii care-au facut si fac tot posibilul sa n-avem guvern si ,cand colo ,tot bestia de Basescu ,betivii ,tiganii si obletimea de rigoare sunt de vina .
PS Cat pe ce sa ma duc cu noaptea-n cap sa prind loc la coada sa schimb iute leutii in euroi (ca doar se prabuseste leul nu?) din moment ce a scazut euro :o ,sau nu :?: .Stiam eu de ce nu mai joc la bursa. In prostia mea credeam ca castigatori la jocul de-a bursa, sunt cei bine informati si care pot prevedea cu-n pas inainte evenimentele sau cum reactioneaza obletii (de ex.) Chestia cu nikeia e nasoala ca pe acolo se ajunge mai greu. Poate acu, cu pasajul neterminat de oligarhul din Berceni :mrgreen: :oops: Oricum ,va urez succes deplin dragi tovarasi de pub in pescuitul obletilor (parca trecuse sezonul) ,sau nu :?: :!:
Last edited by Gabi on 09 Dec 2009, 06:16, edited 1 time in total.
chestii socoteli
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

@ rebeu

Nu, prietene, nu referendumul ma deranjeaza, chiar sunt de acord (te miri cred, dar asa este) cu concluziile lui. Clasa politica si-a facut-o cu mana ei, de 20 de ani incoace.Dar din ea face parte si Basescu, si PDL-ul.
Nici smecheria de a-l pune odata cu "prezidentialele" nu conteaza, pana la urma smecheria este o fata a politicii.
Ceea ce conteaza in opinia mea este faptul ca de un an de zile toate merg anapoda, T.B. si cu M.G. si-au dat mana pentru a face cel mai slab guvern posibil, criza ne loveste din toate partile, iar fara majoritatea parlamentara nu se poate face nimic. Nu este totul sa treaca un guvern, trebuie sa aiba si sprijinul majoritatii, pentru ca trebuie trecute legi, trebuie luate masuri urgente. Cu acel 65 % si cu "neamtul" in frunte, erau ceva sanse de administrare stabila macar doi ani. Asa, nu sunt, asta-i realitatea.
Iar Basescu nu poate forta modificarea Constitutiei cu acest Parlament, pentru ca are nevoie de doua treimi. Si nu le are, mai ales ca si 90 % din parlamentarii lui n-au dispozitie pentru asa ceva. Cine le garanteaza ca mai prind loc, daca se reduce numarul?
Plus referendum(ca asa se aproba noua Constitutie, prin referendum de validare), crezi ca mai vin 50% +1 ? Este suficient ca un partid mare sa-si indemne votantii sa stea acasa.
Daca-l dizolva, iar nu-i bine, ca alegerile anticipate se organizeaza pe Constitutia existenta, procentele vor fi cam tot alea (plus surprize tip PRM sau Becali); si se mai pierde un an.

@ Iancule, daca Antonescu impune prim ministru liberal este demn de tot respectul. Si nu s-a dus el la Basescu, ci invers. Dar nu cred ca se va intampla asta !
Ideea este : ori da premierul (si controleaza Guvernul), ori sta in opozitie.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Basescu

Post by rebeu »

@Cezar:
era doar o presupunere... contextual am dedus asta cu privire la referendum... mă bucur că suntem în aceeaşi tabără cu privire la moralitatea clasei politice prezente în parlament...
În paranteză: declar că: ACUM NU MĂ POATE CONVINGE NIMENI SĂ MAI VOTEZ PDL.
Dacă nu face curăţenie serioasă... Dac-o face... mă mai gândesc.

Matematica (ce să fac? asta mi-e calificarea...) poporului este clară: "parlamentarii ăia corupţi" îl împiedică pe Băse să facă ce-i mai bine pentru noi (să nu muncim şi să primim) (mai târziu va veni cineva să-ntrebe: de unde? şi mai ales... cui? că de unde... se mai găseşte!) şi (deşi totul poate apărea ca demagogie) mecanismul alegerilor se dovedeşte total depăşit pentru că nu este destul de explicit.

De admirat sistemul elveţian care... (acolo mă bag şi eu să muncesc gratis pentru implementare) se dovedeşte infailibil.

Părerea mea este că de mulţi ani totul merge anapoda... şi că nu ajungeam aici dacă... hummm... prea multă istorie...

Iar cu Neamţu'... eu personal refuz să mai calc prin Sibiu după ultima mea experienţă "europeană" în acest oraş. Dacă aşa vrea să facă la nivel de ţară... eu... fac cerere de emigrare... CLAR!!!! FĂRĂ NICI-O REŢINERE!!! Amănunte în particular...
La fel cum refuz să mai calc prin Constanţa/Mamaia.

Răspunsul tău Cezar mă întristează. Arată cât de mult mai avem de suportat o mafie care a pus stăpânirea pe destinele noastre... să nu-mi spui că tu vrei ca majoritatea să fie conjuncturală... stabilită pe moment... şi nu una stabilă... generată de experienţa anilor din urmă... să reflecte opţiunea populaţiei/contributorilor prin taxe, nu a partidelor...
Eu (poate m-am înşelat dar... hummm nu prea cred...) am înţeles că Băse se sacrifică pentru a impune voinţa populară, nu a mogulilor... că a băgat akolo câteva muieri (bune de altfel) în faţă... e pentru aspect comercial... ce-au câştigat ele din asta în afara unei reclame? Unde ai vazut tu în lume un preşedinte să nu vină cu oamenii lui? Toţi îşi aduc oameni în care pot avea încredere... nimic nou! Doar criticabil....

Ministru liberal? Păi nu ne-a ajuns unu'? Ce să mai facă altu'? Hummm... da... se poate şi mai jos... corect!

Iar fac o paranteză... liberal... hai să fim serioşi... Crin... am dat un link mai devreme... no comment...
Măi oameni buni! Mie... puţin îmi pasă! Sunt în extra-life. Da' voi... poate mai vreţi să trăiţi! Unii chiar bine!

Nu-mi place ca ideie... dar actualul parlament trebuie desfiinţat. Prea s-au infipt în el pe linia partidelor... inatacabilă după unii... total absurdă dupa concepţiile mele despre lume/viaţă... partidele sunt ... expirate conceptual... nu mai reflectă opţiunea/doleanţele oamenilor cu drept de vot!

Am devenit prea teoretic? :lol: :lol: :lol:

@Cezar: Tu eşti băgat între ei akolo... vrei/nu vrei îţi modifică modul de gândire... perspectiva îţi este modificată... e greu să te detaşezi... dar... ţine cont că întotdeauna vor fi şi alte păreri... poate ... absurde... poate ... îndreptăţite...

Eu te combat aici...dar indiferent de ce zice nea Pantazi... tot de-al meu eşti! Şi-mi va face plăcere mereu să-ţi fiu în preajmă!

Acu' chiar mă duc să fac nani...

Sa fiţi iubiţi pescari... indiferent cu cine votaţi! :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Valentin Petrovici

Re: Basescu

Post by Valentin Petrovici »

Nu de mult scriam pe alt forum: politica şi fotbalul sunt două curve. Multe prietenii şi chiar familii ( nu politice ) au stricat.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Basescu

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
-- La pag. 4 am cerut stergerea topicului (din pacate prea tarziu) :cry: :cry: :cry:
Mi s-a replicat cu buna credinta, din pacate dovedita utopica ulterior:
„Cata vreme se dezbat idei, intre oameni ale caror spirite sunt macar c-un fir de par saltate peste medie, polemica se rezuma la argumente si ratiune, excluzand din start visceralul” + altele gen „e doar o discutie pe un forum” .... etc.
-- Din pacate am avut dreptate, dupa 31 de pagini :!: „firul de păr” s-a dovedit prea subtire si ce a rezultat: scindarea in 2 tabere ireconciliabile, inversunare, etichetari la limita jignirii, sintagme si cuvinte „grele”, argumetare cu „jumatati de adevar” (cea mai parsiva minciuna), etc., etc. => ati reusit introducerea in dulap a unui schelet care tare greu va disparea.
-- Vorbim de Presedinti, Guverne, Politicieni, care nu au reusit nimic la nivel de tara :?: :?: :?: păi cum sa reuseasca ei cand intr-o „ţărişoară” cu 77 locuitori, un guvern monocolor cu 9 membrii si presedinte ales in unanimitate, nu s-a reusit evitarea prezentei ciondaneli :evil: :evil: (ca sa fiu elegant)

In concluzie, solicit sprijinul Presedintelui si al Guvernului, pt. lansarea urmatorului Referendum :lol: :lol: :lol:

Sunteti pentru sau contra ca Topicul –Basescu sa fie sters in totalitate :?: :?: :?:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Basescu

Post by valic »

Fratilor, ati cam luat-o pe aratura, eu am deschis topicul, eu il inchid.
Daca va reveniti, poate il mai deschid.
Pana atunci Hai La Pescuit !

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Locked

Return to “CAFENEA”