Basescu

Moderator: administrator

Locked
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

Oameni buni, eu nu pot sa iau de bune rezultatele astea. Da-o-n spanac de treaba, ca miroase a pute toata tarasenia asta...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Basescu

Post by laloi »

Cam asta e ce ne-a mai ramas.... haz de necaz... tocmai ma uitam si eu la stiri de dimineata cand ce vad: un individ prins de prost ce e ca si-a pozat buletinu cu votu contra sumei de 50RON... si ma dumiresc ca e chiar un derbedeu din Pantelimon (comuna) din vecinatate, pe care se intampla sa-l stiu f bine, si care toata ziua sta pe batatura si asculta manele la maximum... aceasta imagine asociata cu aceea cu batranica undeva la tara primind o sacosa cu 2 pesti mita electorala... m-au lasat intr-o stare de imi vine sa ma duc unde vad cu ochii... dar bineinteles ca si astia sunt romani, trebuie sa le respectam votul.... si sa ma obisnuiesc cu ideea ca soarta copiilor nostri depinde si de acesti indivizi... halal politicieni, halal presedinte (oricare ar fi el) castigator prin aceste metode... (inventati si voi un emoticon pentru actiunea de a vomita :D )
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

Cum pare treaba asta:
Traian Băsescu 32,44%
Mircea Geoană 31,15%
Crin Antonescu 20,02%
Astea au fost rezultatele in primul tur. Pai ce s-a intamplat cu cei 20% la al doilea tur? Sa nu-m spuneti ca au votat cu Base...
P.S. Cica voturile diasporei au fost cele hotaratoare...
Laloi, emoticonul asta il cautai? Image
Last edited by Claudiu on 07 Dec 2009, 12:07, edited 1 time in total.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Basescu

Post by Albatrin »

laloi wrote:... (inventati si voi un emoticon pentru actiunea de a vomita :D )
ImageImageImageImageImageImage
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Basescu

Post by laloi »

Tks a lot, am incercat sa le bag la coada comentariului meu, cu copy si paste, dar nu merge. In fine, considerati-le bagate acolo vreo 2 pagini de scarba si deziluzie (vroiam sa scriu deznadejde, dar era prea patetic, si chiar nu merita clasa respectiva atata atentie) :D
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Basescu

Post by Claudiu »

S-a facut turism electoral la greu.
M-am intalnit cu cineva care a fost in comisia de votare dintr-o comuna constanteana, care mi-a povestit ca a venit un grup de 300 persoane croit sa-l voteze pe Basescu.
In momentul in care comisia s-a opus modului fraudulos de a vota al acestora, acestia au inceput sa ameninte in cel mai brutal mod, intimidand si infricosand membrii comisiei, facandu-i sa cedeze. Trist, dar adevarat...
matei1971
Posts: 83
Joined: 26 Oct 2009, 00:15

Re: Basescu

Post by matei1971 »

Nu va mai amagiti, bine o sa le fie tot lor!
Bine ca nu au iesit cele 2 prostituate!
Si nici bunicuta!!!!!

Acum putem sa revenim linistiti la pescuitul nostru
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

Domnilor, cel mai mult imi displace sa uzez de replica: "V-am spus io?", asta insemnand ca interlocutorul nu prea a fost atent la tot ce am incercat sa-i transmit (o varianta) sau n-a putut pricepe mesajul meu (a doua).
De data asta ma vad nevoit sa-ntreb:
- V-am spus io?

O seara placuta, domnilor!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Basescu

Post by costin stefanescu »

ehe..cu ce te multumeste personal Mariane faptul c-a iesit Base..?ai cumva vreun avantaj personal,nu cred,cert este insa ca eu azi am pierdut 10000 de Euroi si stii de ce?nu din cauza faptului ca sant liberal ci din cauza perceptiei externe asupra lui Base...(cine joaca pe pietele financiare stie despre ce vorbesc)toate pietele s-au prabusit,leul a fost sustinut de BNR(norocul nostru se cheama Isarescu)stau si te intreb,toti sant prosti?piata minte?investitorii straini sant paraleli cu ce se intampla p'aci,chiar asa crezi?tu crezi ca economia crede in metafore si aforisme?cand vreodata crezi ca un liberal adevarat ar fi votat vreodata cu Geaona daca nu ar fi existat o adevarata emulatie in jurul lui Johannis,un pasaport spre schimbarea mentalitatii,scuza-ma ca-ti pun atatea intrebari insa sant pertinente!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

Costine, io as zice-n primu rand sa nu ma confunzi, poate ca alt coleg sau chiar alti colegi ar inghiti gogosi d-astea, nu si eu.
Piata n-a cazut din pricina victoriei lu' Basescu, ci ca raspuns la alte fluctuatii, cum ar fi scaderea de 140 de puncte Nikkei (sper sa fi scris corect).
Pe de alta parte consideri ca politica tre' sa fie indisolubil legata de interese financiare sau cum? Chiar e inacceptabil ca mai exista si idealisti? Vorbim de "emulatia" Grivco si ignoram pulimea - asa-i?
Na, ca altu' nu-mi vine-n minte acu', da parca Tudor Vladimirescu - inc-un idealist - a spus ceva legat de asta...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Costine, io as zice-n primu rand sa nu ma confunzi, poate ca alt coleg sau chiar alti colegi ar inghiti gogosi d-astea, nu si eu.
Piata n-a cazut din pricina victoriei lu' Basescu, ci ca raspuns la alte fluctuatii, cum ar fi scaderea de 140 de puncte Nikkei (sper sa fi scris corect).
Pe de alta parte consideri ca politica tre' sa fie indisolubil legata de interese financiare sau cum? Chiar e inacceptabil ca mai exista si idealisti? Vorbim de "emulatia" Grivco si ignoram pulimea - asa-i?
Na, ca altu' nu-mi vine-n minte acu', da parca Tudor Vladimirescu - inc-un idealist - a spus ceva legat de asta...
Nene, cand o dai cu "Grivco", "p---mea", dreapta-stanga, este cam ca la fotbal ! Poti sa ai dreptate. Dreptatea dumitale!
Cum este si dreptatea stelistilor, dinamovistilor, rapidistilor etc. Fiecare cu bucata lui de dreptate!

Dar la chestia asta, cu "piata financiara", Bursa, Nikkei, Dow Jones etc. esti "fragil ca o vrabiuta"; bursa a pierdut din cauza indepartarii posibilitatii de a avea un guvern stabil. Nimeni nu baga bani (ci extrage :!: ) dintr-o economie aflata in deriva si dintr-o tara aflata in deriva. asta este motivul numarul 1 ! Mai sunt si alte 20-30 de motive care deriva din ceea ce a fost ieri. Dar, asta-i situatia!
Mai rau este ca bursa este "barometrul economiei", bursa in crestere inseamna sanatate economica, plusvaloare, locuri de munca, bani pentru investitii directe etc, etc.
Nu este nici macar direct "problema Basescu", ci neincrederea in " modelul de guvern Basescu".
Acuma, poate se inseala "mogulii astia ai finantelor" iar la noi va fi foarte bine. Deie Dumnezeu :!:
Indicele de predictibilitate al economiei romanesti (busola bursei) este acum de 2,17 ( fata de 6,11 Ungaria si 5,55 Bulgaria, ca sa-ti dau exemple apropiate geografic).
Indicii bursieri internationali au cazut cu mult mai mult in 2005, 2006, 2007 in timp ce Bursa Bucuresti incheia in crestere sau stationar (exista statistici pe BVB Bucuresti).
Hai sa vorbim fiecare despre chestii la care ne pricepem, ce naiba !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote:Nene, cand o dai cu "Grivco", "p---mea",
Ultima expresie n-o pune pe seama mea, n-am utilizat-o nicicand in postari.
cezar wrote:dreapta-stanga, este cam ca la fotbal ! Poti sa ai dreptate. Dreptatea dumitale!
Cum este si dreptatea stelistilor, dinamovistilor, rapidistilor etc. Fiecare cu bucata lui de dreptate!
De remarcat, dom' Cezar, ca mai mereu asezi semnul exclamarii la final, insa de data asta n-am sa te contrazic, chiar ca-i vorba de dreptatea mea.
cezar wrote:Dar la chestia asta, cu "piata financiara", Bursa, Nikkei, Dow Jones etc. esti "fragil ca o vrabiuta"; bursa a pierdut din cauza indepartarii posibilitatii de a avea un guvern stabil. Nimeni nu baga bani (ci extrage :!: ) dintr-o economie aflata in deriva si dintr-o tara aflata in deriva. asta este motivul numarul 1 ! Mai sunt si alte 20-30 de motive care deriva din ceea ce a fost ieri. Dar, asta-i situatia!
Mai rau este ca bursa este "barometrul economiei", bursa in crestere inseamna sanatate economica, plusvaloare, locuri de munca, bani pentru investitii directe etc, etc.
Nu este nici macar direct "problema Basescu", ci neincrederea in " modelul de guvern Basescu".
Acuma, poate se inseala "mogulii astia ai finantelor" iar la noi va fi foarte bine. Deie Dumnezeu :!:
Indicele de predictibilitate al economiei romanesti (busola bursei) este acum de 2,17 ( fata de 6,11 Ungaria si 5,55 Bulgaria, ca sa-ti dau exemple apropiate geografic).
Indicii bursieri internationali au cazut cu mult mai mult in 2005, 2006, 2007 in timp ce Bursa Bucuresti incheia in crestere sau stationar (exista statistici pe BVB Bucuresti).
Hai sa vorbim fiecare despre chestii la care ne pricepem, ce naiba !
Si sa vorbim de piete si instrumente financiare: intr-adevar, tine de incredere, numai ca se pierde din vedere esenta si anume cine sunt marii jucatori care influenteaza cursul? Eu? 'Mneata? Costin? Basescu? Culmea-i ca niciunul dintre cei numiti, asa ca nu vad nici cum si nici de ce ne-am lega de aspecte conexe fara relevanta.
C-a pierdut investitorul X, Y sau Costin? Regret, insa e vorba de un risc asumat si, cum spuneam, pietele au deschis in scadere peste tot, nu numai aici, fara ca BVB sa iasa din marja generala.
Si-ti mai spun ceva, dom' Cezar: dac-ar fi sa discutam doar despre ce ne pricepem, insa priceputul asta sa fie chiar real, majoritatea am tace mai tot timpul.
Era sa uit, uita-m-ar.... , ia zi-mi, poti sa-mi numesti cateva falimente bancare la noi, de cand a-nceput criza?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Postare din 7 dec.2009, ora 23,33 - Marian Adar

1. Ce zici de asta ? Nu-i postarea dumitale ?

Vorbim de "emulatia" Grivco si ignoram pulimea - asa-i?

2. N-au cazut banci ?
a) nu prea mai sunt banci romanesti; una dintre fetele pozitive ale cumpararii marilor banci comerciale este aceea prin care acestea pot fi echilibrate de banca - mama.
b) deasemenea, datorita BNR care intervine pt. protejarea cursului, bancile fac afaceri bune, chiar castiga.
c) Bursa de Valori este una (tranzactioneaza actiuni, titluri de valoare etc.), bancile cad doar daca "joaca pe piata financiara si pierd". Ceea ce se vede ca nu se intampla, nici macar nu finanteaza economia, ci vand bani contra titluri de stat.

3. Eu nu am voie sa joc la Bursa din motive de incompatibilitate, asta neinsemnand ca nu-i cunosc modul de functionare.

Da-le naibii de banci, burse, piata valutara ! Noi putem face "teoria chibritului"!

4. Pun rar semnul exclamarii, in general ma intreb :?: :?: :?:
Acum o fac in legatura cu dumneata!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Basescu

Post by costin stefanescu »

aoleooo... :o !!!sezi' mumos neicushorule,prin raspunsul care l-ai dat imi dau seama ca esti total paralel cu pietele,cu functionarea lor,nu le ai frate cu astea, dar n-ar fi nicio nenorocire atata timp cat stai in banca ta si nu te bagi cunoscator intr-un domeniu care nu-l stii,eu cel putin unde nu stiu nu ma bag,insa asta sant eu :lol: si inca ceva sa-ti spun ,toate pietele din Ro,in afara de cea valutara,care insa a fost tinuta in frau de Isarescu,s-au PRABUSIT neicushorule ,nu au scazut,asta daca stii diferenta dintre ce inseamna una si alta,asta a fost reactia investitorilor la rezultatul alegerilor,probabil ca asta ,in viziunea ta, inseamna ca e de bine!mai bine ramanem pesacari fratioare numai ca mie...nu-mi mai arde de peste!
Last edited by costin stefanescu on 08 Dec 2009, 11:28, edited 1 time in total.
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Basescu

Post by nexu »

E clar ca turism electoral a fost de ambele parti...personal sunt simpatizant pnl,
da' n'am putut frate s'o dau cu geoana in turu'2...aceste discutii pot continua la
nesfarsit,insa alegerile s'au terminat si vrem nu vrem, nu se mai poate face nimic...
Nu poti sa faci nimic cu voturile nule(de care s'agata psd), atata timp cat votantii
au vrut sa le umple frigideru...parca am fin in anii '90...
Costin, vezi c'o ia salau' pe pantelimon, da' vezi ca numa cand e vremea spurcata
si mai ales noaptea :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Basescu

Post by costin stefanescu »

Nexule,sant de acord cu tine,nici mie nu-mi place ce fac psdistii acum,contestatii alea, alea ,se prelungeste instabilitatea,sa le dau m... de handicapati;dupa ce mai imi revin putin poate dam o fuga,daca ai chef binenteles,iti dau un mesaj ;) !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

costin stefanescu wrote:toate pietele din Ro,in afara de cea valutara,care insa a fost tinuta in frau de Isarescu,s-au PRABUSIT neicushorule ,nu au scazut
Piata imobiliara a inceput sa scartaie din septembrie 2008, aia de consum o luna mai tarziu, asa ca despre ce vorbim aici? Ca s-au prabusit? E normal, cata vreme am fost loviti de efectul undei, plus ca masurile anti-criza n-au fost dintre cele mai indicate si de asta sunt vinovati toti: penelistii c-au tinut-o gaia-matzu cu postul de premier dupa alegeri (exact cum fac si acum) in ciuda scorului obtinut in alegeri, pesedisti si pedelistii ca s-au gandit mai mult la prezidentiale decat la economie.
Dom'le, cert e un lucru: daca maine ploua, tot Basescu e de vina.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote: 4. Pun rar semnul exclamarii, in general ma intreb :?: :?: :?:
Acum o fac in legatura cu dumneata!
Intreaba-ma, direct, dom' Cezar, ca sa-ti pot raspunde eu, in felul asta eviti supozitiile, posibil gresite.
Pana atunci da-mi voie sa-ti ofer spre lectura o monstra de gandire iliesciana si, prin propagare doctrinara, insusita de PSD:

"... românul nu se revoltă atunci când îi iei dreptul de a vorbi, dreptul la libertăţile publice, dar se revoltă când îi iei dreptul la pâine. Spre deosebire de francezi, care sunt în stare să organizeze o revoltă în momentul în care li se pare că sunt ştirbiţi de o cât de mică părticică din dreptul lor de a se manifesta. Româ­nului, în schimb, poţi să-i iei dreptul de a se manifesta dacă îi dai pâine. E o deosebire, asta e realitatea!"

In ce ma priveste macar si pentru a-i infirma spusele, tot n-as vota niciodata pe unul format, provenit dintr-o asemenea scoala politica.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Basescu

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote: 4. Pun rar semnul exclamarii, in general ma intreb :?: :?: :?:
Acum o fac in legatura cu dumneata!
Intreaba-ma, direct, dom' Cezar, ca sa-ti pot raspunde eu, in felul asta eviti supozitiile, posibil gresite.
Pana atunci da-mi voie sa-ti ofer spre lectura o monstra de gandire iliesciana si, prin propagare doctrinara, insusita de PSD:

"... românul nu se revoltă atunci când îi iei dreptul de a vorbi, dreptul la libertăţile publice, dar se revoltă când îi iei dreptul la pâine. Spre deosebire de francezi, care sunt în stare să organizeze o revoltă în momentul în care li se pare că sunt ştirbiţi de o cât de mică părticică din dreptul lor de a se manifesta. Româ­nului, în schimb, poţi să-i iei dreptul de a se manifesta dacă îi dai pâine. E o deosebire, asta e realitatea!"

In ce ma priveste macar si pentru a-i infirma spusele, tot n-as vota niciodata pe unul format, provenit dintr-o asemenea scoala politica.
Nu ma revoltă atât de mult "gandirea" de mai sus. Ceea ce mă revoltă cu adevărat este că, din nefericire, este adevărată !
Nu l-ai vota pe unul care spune aşa pentru că dumneata preferi să vorbeşti, îţi plac "vorbele de cafenea, polemica sterilă şi învăluirea în sofisme"; din păcate, numărul celor care se vor revolta pentru că i se ia dreptul la pâine va creşte, iar vinovaţii vor da socoteală.
Mai vorbim !

Intrebare directă, după cum îţi este voia: ai recunoscut vreodată că ai greşit (măcar atunci când este evident lucrul ăsta)?
Nu mă refer la vot, aici argumentele chiar nu contează, pentru că se votează pe bani, interese, spirit de gaşcă sau analiză lucidă (foarte rar)!
Mă refer la treaba cu Bursa, unde confunzi rău de tot noţiunile, te pricepi la piaţa de capital mai puţin decât mă pricep eu la mecanică cuantică.
Ştiu că nu-ţi convine (îţi place să fii "mândru cocoş"), dar asta-i situaţia ! În alte domenii ai chestii cu adevărat admirabile, le-am aplaudat cu multe ocazii, dar aici eşti pe dinafară rău de tot.
Şi asta se vede de la primele vorbe.
D'aia zic: analizeaza mata gandirea lui Iliescu pentru a-ti gasi "explicatii si circumstante atenuante" si lasa discutia despre bursa, finante, economie pe seama celor care au minime cunostinte.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Basescu

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Intrebare directă, după cum îţi este voia: ai recunoscut vreodată că ai greşit (măcar atunci când este evident lucrul ăsta)?
Sigur, de n-as face-o? Nimeni nu-i perfect, iar eu mai putin decat oricare.
cezar wrote: Nu mă refer la vot, aici argumentele chiar nu contează, pentru că se votează pe bani, interese, spirit de gaşcă sau analiză lucidă (foarte rar)!
I-ai omis p-aia care chiar cred in ceva, nu stiu daca intentionat ori ba. Subliniez ideea tocmai pentru ca nu ma regasesc printre cei mentionati.
cezar wrote: Mă refer la treaba cu Bursa, unde confunzi rău de tot noţiunile, te pricepi la piaţa de capital mai puţin decât mă pricep eu la mecanică cuantică.
Exista o groaza de surse care dezbat motivele caderii bursei la deschiderea de luni dimineata, saituri specializate in analize financiare, comentariile ziarului Capital, Ziarul Financiar, Money.ro si daca peste tot gasesti trimiteri catre Nykkei si scaderea lor de 140 de puncte, de ce as crede ca rezultatul alegerilor e de vina? Ca nu ma pricep? Asa-i, e drept, insa ascult si io de altii, mai in tema.
Gresesc ei, gresesc si eu.
cezar wrote:Ştiu că nu-ţi convine (îţi place să fii "mândru cocoş"), dar asta-i situaţia ! În alte domenii ai chestii cu adevărat admirabile, le-am aplaudat cu multe ocazii, dar aici eşti pe dinafară rău de tot.
Şi asta se vede de la primele vorbe.
Cum ziceam oleaca mai sus.
cezar wrote:D'aia zic: analizeaza mata gandirea lui Iliescu pentru a-ti gasi "explicatii si circumstante atenuante"
De explicatii n-am nevoie, hotararea in privinta votului am luat-o abia dupa ce am cantarit indeajuns argumentele fiecaruia, iar de circumstante atenuante nici nu poate fi vorba.
cezar wrote:lasa discutia despre bursa, finante, economie pe seama celor care au minime cunostinte.
Topicul a debutat sub titlul "Basescu" si parol ca n-am facut nimic sa-l deturnez.
Locked

Return to “CAFENEA”