Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Moderator: administrator

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by cezar »

dutustoica wrote:
cezar wrote:
Vasile Dionis wrote:Salutare cetateni pescari !
De miercuri .
Mahoe + ho persoana . Si mai am loc disponibil in masina pentru ho persoana .
Dutule ! Cand te intalnesti cu Sandu ai sa primesti avansul si pentru mine (300 RON ) si te rog daca poti , lasa la el lada frigorifica care ai primito cadou de la Cezar .

Salutare salutare !
Baaa, sunteti "dusi" rau de tot !
Geanta frigorifica am vandut-o, nu am dat-o cadou ! :lol: :lol: :lol:
Mahoe, IO nu stiu pe cine o fi fraierit Cezar - de i-a vandut lada - dar lada e la mine si mi-a facut-o cadou. A zis ca tot se apropie Sf. Dimitrie si e un moment potrivit.... :lol: :lol: :lol:
Altul care s-a zaharisit !
:lol: :lol: :lol:

Pai nu mi-ai concesionat, domnule Dimitrie, productia de Banisor pe urmatorii 3 ani, in contul gentii ?
Ai uitat ce ai semnat ? :lol: :lol: :lol:
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Mihai Vinturache »

Dutule, zi de intalnirea de maine sa stim din vreme.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by dutustoica »

Mihai Vinturache wrote:Dutule, zi de intalnirea de maine sa stim din vreme.
Sa ai banii la tine. O sa te sun si ne intalnim unde-ti convine tie. Stabilim ora la tel. Am vb si cu nea Sandu si am stabilit un loc unde imi da banii pentru ai lui si pt Mahoe.Cu Geo sunt vecin. Pe la Vali trec in drum spre casa.Cam astia am fi pentru miercuri. Daca mai apar pe parcurs ii contactez si stabilim o intalnire, inclusiv pt cei de joi.
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by dutustoica »

Pana acum, pentru seria 20-24 octombrie s-au inscris urmatorii:
1. Iancu Dumitrescu - 1 pers.
2. Oscar + asistentii - 2 pers.
3. Mihai Vanturache+ nenea Gicu - 2 pers.
4. Dutu 1pers.
5. Sandu+Ela Savu + Edi Brutaru - 3 pers.
6. Geo Danes 1 pers.
7. Mahoie + 1 persoana
8. Liviu Dragomir + 1 persoana
Cu toti am stabilit modalitatea de plata a avansului. Daca mai doreste cineva sa plece cu noi, sa se inscrie repede.
De asemenea, ii rog sa posteze si pe cei care vin joi.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by valic »

dutustoica wrote:Pana acum, pentru seria 20-24 octombrie s-au inscris urmatorii:
1. Iancu Dumitrescu - 1 pers.
2. Oscar + asistentii - 2 pers.
3. Mihai Vanturache+ nenea Gicu - 2 pers.
4. Dutu 1pers.
5. Sandu+Ela Savu + Edi Brutaru - 3 pers.
6. Geo Danes 1 pers.
7. Mahoie + 1 persoana
8. Liviu Dragomir + 1 persoana
Total=14 persoane.
Cu toti am stabilit modalitatea de plata a avansului. Daca mai doreste cineva sa plece cu noi, sa se inscrie repede.
De asemenea, ii rog sa posteze si pe cei care vin joi.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by valic »

Dragi Participanti,

Rog sa postati urgent cine doreste sa serveasca cina si/sau pranzul, ca sa poata gazda sa aprovizioneze.
Propun urmatorul menu:
1.Miercuri cina : peste prajit (caras, salau, somn) cu cartofi fierti;
2.Joi pranz : ciorba de peste lipoveneasca;
cina : mamaliga cu branza si smantana;
3.Vineri pranz : ciorba de pasare cu legume din curtea proprie;
cina : plachie de crap;
4.Sambata pranz : friptura la gratar cu cartofi natur;
cina : saramura cu magaliguta;

Astept propuneri/confirmari.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by cezar »

valic wrote:Dragi Participanti,

Rog sa postati urgent cine doreste sa serveasca cina si/sau pranzul, ca sa poata gazda sa aprovizioneze.
Propun urmatorul menu:
1.Miercuri cina : peste prajit (caras, salau, somn) cu cartofi fierti;
2.Joi pranz : ciorba de peste lipoveneasca;
cina : mamaliga cu branza si smantana;
3.Vineri pranz : ciorba de pasare cu legume din curtea proprie;
cina : plachie de crap;
4.Sambata pranz : friptura la gratar cu cartofi natur;
cina : saramura cu magaliguta;

Astept propuneri/confirmari.

Cele bune.
Conform meniului propus, gazda trebuie sa plece la pescuit ! :lol: :lol: :lol:
Iar branzeturile...oricum nu vor fi o problema. :lol:
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Mihai Vinturache »

Vali, daca vremea va tine cu noi, nimeni nu va veni la masa de pranz.
Daca apucam sa plecam undeva cu barca, la distanta, nimeni nu se intoarce pentru masa de pranz la ora 13-14.
Peste o saptamana, la ora 18,30 este deja intuneric in Delta. Asa ca practic masa de pranz se va uni cu cea de seara.
Eu accept orice propuneri de masa, nu sunt mofturos, dar trebuie avut in vedere ce am scris mai sus.
Ne luam cele necesare sa pregatim cateva sandviciuri, sa avem pe malul apei peste zi, iar seara sa avem o masa mai consistenta.
Iar daca totusi se hotarasc 3-4 insi sa manance de pranz nu cred ca e o problema de aprovizionare prea dificila. Parerea mea...
Si eu sper din tot sufletul ca vremea sa tina cu noi.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
barbulea
Posts: 78
Joined: 01 Apr 2010, 23:39

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by barbulea »

Mihai Vinturache wrote:Vali, daca vremea va tine cu noi, nimeni nu va veni la masa de pranz.
Daca apucam sa plecam undeva cu barca, la distanta, nimeni nu se intoarce pentru masa de pranz la ora 13-14.
Peste o saptamana, la ora 18,30 este deja intuneric in Delta. Asa ca practic masa de pranz se va uni cu cea de seara.
Eu accept orice propuneri de masa, nu sunt mofturos, dar trebuie avut in vedere ce am scris mai sus.
Ne luam cele necesare sa pregatim cateva sandviciuri, sa avem pe malul apei peste zi, iar seara sa avem o masa mai consistenta.
Iar daca totusi se hotarasc 3-4 insi sa manance de pranz nu cred ca e o problema de aprovizionare prea dificila. Parerea mea...
Si eu sper din tot sufletul ca vremea sa tina cu noi.
Sunt de aceeasi parere cu dl. Mihai V. Ziua pescuim si seara mancam mai consistent.
danyco69
Posts: 1
Joined: 13 Oct 2010, 11:15

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by danyco69 »

Sunt unul dintre participantii de la actiunea din 7-10 oct.
Chiar daca vremea nu a tinut cu noi, atmosfera si manifestarile grupului au fost grozave!
Avand in vedere ca marea majoritate au fost amatori/incepatori poate nici nu trebuia sa ne asteptam la mai mult, dar un lucru este cert: organizarea a lasat mult de dorit!!!
Conditii proaste de cazare (aici nu vreau sa spun mai mult), cu mancarea e bine sa stabiliti cat se poate de clar conditiile inca inainte de plecare si ce este cel mai important aveti mare, mare grija cine conduce barca!Recomand un localnic cu experienta!
Este pentru a doua oara cand am mers in Delta la pescuit (cu acelasi grup), nu este pentru ultima oara (sigur!!!), dar sigur, sigur, NU cu acelasi organizator!!!
toate cele bune si mai ales vreme frumoasa!!!! :evil: :evil:
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Geo »

valic wrote: Rog sa postati urgent cine doreste sa serveasca cina si/sau pranzul, ca sa poata gazda sa aprovizioneze.
Propun urmatorul menu:
1. Miercuri cina : peste prajit (caras, salau, somn) cu cartofi fierti;
2. Joi cina : ciorba de peste lipoveneasca;
3. Vineri cina : plachie de crap;
4. Sambata cina : friptura la gratar cu cartofi natur;

Astept propuneri/confirmari.

Valica, Mihai are dreptate. Este suficienta 1 masa pe zi la pensiune, avand in vedere ca o sa fim mai mult plecati.
Pentru micul dejun si pranzul de pe garla se descurca fiecare. Seara - mancam impreuna. Sau aproape, ca sigur vor fi si intarziati...
Evident, cine doreste poate sa serveasca si pranzul la pensiune. Banuiesc ca accepta comenzi...
Mai sus este o propunere de meniu, numai pentru cina, aleasa din propunerile tale. Evident, este tot o propunere.
Nu-mi este foarte clar: care sunt costurile pentru masa asigurata la pensiune ? Din ce a postat Cristi "... 25 ron/zi/persoana cina/pranz..." Este cina sau pranz sau este cina si pranz ?
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by valic »

Geo,

Este o singura masa la 25 lei/pers. Care se doreste, cina sau pranz.
Nu se poate comanda "a la carte"
Valic
0744 644 368
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by savu alexandru »

Domnilor! Este ciudat ca o mamaliguta cu branza va costa 25 ron!
Normal ar fi sa fie o zeama(ciorba/supa/bors) si un felul 2!
Nu e vorba de zgarcenie ci sa 'nu se sara calul"! Daca preturile sunt de restaurante de 5 stele nu avem incotro!
Speram sa nu fi avut dreptate cel cu obiectii(din seria anterioara!).
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Dumitrescu Iancu »

Credeti ca e cazul sa iau ceaunul cu mine? :lol: :lol: :lol:
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by savu alexandru »

Nu cred ca e cazul de luat ceaunul! Problema incearca sa o creeze cineva, din proprie initiativa!
Oricum gazda nu va oferi la masa/cina doar o 'scoverca"!
Cred ca cina va fi nu la ora 22 ci probabil dupa ora 17-18 cand vor fi , cred, aproape toti in "locatie"!
Cred ca gratare putem manca si acasa sau facem in prima seara din ce aducem cu noi(unii!).
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Albatrin »

danyco69 wrote:Este pentru a doua oara cand am mers in Delta la pescuit (cu acelasi grup), nu este pentru ultima oara (sigur!!!), dar sigur, sigur, NU cu acelasi organizator!!!
Corect Dane, dar pentru prietenii nostri pescari, cu vechi state in ale pescuitului in Delta, trebuie sa precizezi ca prima data ai fost in Delta, cu acelasi grup, intr-o iesire la Cormoranul in Uzlina unde pentru o singura zi, masa, casa sare de 200-300 lei, iar aici ai platit doar 400 lei pentru 3 nopti de cazare si patru cine, plus transport cu salupa rapida Tulcea-Crisan si retur si doua barci cu motor la dispozitia voastra, cu exceptia zilei de simbata cand vintul si ploaia a tinut in casa si "barcagii localnici". Este adevarat, ca dintr-o eroare de comunicare pe care mi-o asum,unii dintre voi ati inteles ca pe langa cina este inclus si micul dejun, mea culpa!!!
P.S. Cel care si-a gasit sfarsitul sub pontonul din Crisan era intr-o barca condusa de un localnic "cu mare experienta".
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Albatrin »

valic wrote:Dragi Participanti,

Rog sa postati urgent cine doreste sa serveasca cina si/sau pranzul, ca sa poata gazda sa aprovizioneze.
..... o las pe
Astept propuneri/confirmari.

Cele bune.
Vali,
in fiecare zi avem inclusa in pret CINA, singura masa consistenta, orice altceva se poate discuta cu gazda noastra, prinz, mic dejun, dar numai in completare si doar daca acest fapt nu duce la intirzierea mesei principale. In privinta meniului o las pe Tanti Lina sa hotarasca, are o gramada de ani experienta si nimeni nu a fost nemultumit, ma rog... cu exceptia carcotasilor de profesie... care nu lipsesc niciodata!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by Dumitrescu Iancu »

Sunt de acord cu Cristi,hai sa mergem pe mana gazdei,in mod sigur nu vom fi dezamagiti!Putem sa discutam,eventual,meniul de pe o zi pe alta,in functie de propunerile gazdei!
Valica,dupa o zi de pescuit,sa-i dai lui Oscar mamaliguta cu branza!Eu sigur o sa prefer ceva mai consistent!
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by dutustoica »

Prieteni, haideti sa nu punem boii in fata carului. Ce facem aici, ne apucam de carcotit pana nici n-am pus piciorul la om in curte? Nu prea-i frumos :oops: :oops: :oops:. Sa-l lasam pe organizator sa-si faca treaba si apoi, daca ceva nu-i in regula, reglam din mers. Sa fie clar un lucru, merem in Delta la pescuit nu la all inclusive. Desigur, nu trebuie pierdut din vedere faptul ca un pat costa 50 lei iar o cina 25 si ca toti facem niste eforturi ca sa ajungem acolo, dar pana la urma nu ne-a obligat nimeni. Om trai si-om vedea, daca-i bine, mai merem si mai spunem si la altii (de cazare, nu locurile prinzatoare :lol: :lol: ), daca-i rau nu mai calcam pe acolo :x :x :x.
In alta ordine de idei, azi am strans avansul de la majoritatea si maine il pun la posta. Ceilalti o sa plateasca la fata locului. Pe langa discutiile despre confortul de acolo, ar trebui sa ne organizam un pic, cei care mergem miercuri (se pare ca pt joi nu sunt amatori).Si as incepe cu transportul:
- Echipaje: a. Dutu. Geo, Iancu
b.
c.
d.
e.
f.
- Plecarea: propun ora 07.00, intalnire in prima parcare pe A2 dupa lina de centura (spre Cta)si constituirea coloanei. Deplasarea pe itinerarul Drajna - Slobozia - Hirsova - Topologu - Tulcea.
- Sosirea la Tulcea: la 10.30
- 10.30 - 13.00 - cumparaturi, momeli de la sensul giratoriu spre Mahmudia, alte produse necesare
- 13.00 - 13,30 - parcarea masinilor, descarcarea bagajelor si imbarcarea pe pasager.
- 13.30 - plecarea spre marile capturi de la Crisan si imprejurimi :o :o :o
- 16.00 - sosirea la Crisan. Aici ne asteapta organizatorul si ne lasam in voia lui.
- Mancarea: fiecare dupa cum doreste si cat pofteste, in afara de ce ofera gazda
- Bautura: idem, cu un plus la tarie. Prietenii stiu de ce. :P :P :P
- Echipamentul: pentru zile reci de toamna. Adica, haine mai groase, pelerine (ca nu se stie), ghete, cizme, etc.. Fara spray-uri de tantari :roll: :roll:
Astept si alte propuneri.
danim
Posts: 1
Joined: 13 Oct 2010, 20:13

Re: Crişan, a doua ieşire în Deltă (reloaded)!!!!

Post by danim »

Un grup de participanti la sesiunea din 07 - 10 Octombrie, cu ceva ani de Delta ...

Incercam sa facem abstractie de conditiile meteo nefavorabile avute si dorim sa sesizam viitorilor participanti, in mod obiectiv, aspecte strict legate de organizarea intalnirii:
1. cazare: incalzire pe baza de radiator electric (la cerere insistenta),eficienta partial; geamuri crapate si care nu se inchid la unele camere, in alte camere a plouat inauntru,iar la alte camere a refulat scurgerea de la baie .... nu s-au schimbat multe de cand unul dintre noi a vizitat aceasi locatie in urma cu 8 ani.
2. masa si asteptarile la specialitati culinare din peste ... peste prajit cu cartofi fierti inseamna de fapt un peste prost prajit (nu crocant) cu un cartof fiert in coaja si decojit peste care s-a pus o lingura de margarina; plachie de peste inseamna tot peste prajit, dar acoperit cu sos; si in rest mancare ca pentru santieristi (mancare de cartofi lungita cu apa, ciorba din capete de peste indoielnica, placinta de mere prajita in ulei) ... cel mai bun a fost gratarul facut de grup
Atentie la preturi.....sunt multe locatii, inclusiv in Crisan, mai de "Doamne-ajuta" unde serviciile sunt net superioare....
3. transport: 2 lotci pescaresti de aprox.6 pers.,full, cu motoare de 6 CP...asta inseamna minim 1h pana intr-un loc cu cat-de-cat sanse de pescuit. (mobilitate redusa).
4. pescuit: nu va lasati amagiti cu canalul din spate

Atentie: conditiile de cazare si masa nu justifica pretul si discutiile de frecus ulterioare, iar cat despre pescuit, fir zgaltait tuturor, doar sa fie conditii!!!
Locked

Return to “LOCURI DE PESCUIT SALBATICE”